Linguritele dozatoare.

Options Linguritele dozatoare.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Sunday, November 18, 2007 8:41 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
g_nicoleta2000 wrote:

Oana, nu banii erau problema, daca un medicament este prevazut cu linguritza atunci ea ar trebui sa fie corecta. Eu am folosit-o fara nici o problema, nu-i prima data cand masor doar cu linguritza si nu mi-a dat prin cap ca nu ar fi corecte. Vad ca si Ely stie despre problema deci nu sunt cazuri izolate.

Sunt perfect de acord cu tine, doar ca eu am incredere numai in seringi sau paharele dozatoare,in lingurite mai putin.
Cristy
Postat: Sunday, November 18, 2007 9:37 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Nici eu nu am stiut de acest lucru, dar am observat ca Israel nu se mai folosesc linguritele dozatoare de aproximativ 3 ani, acum se folosesc pahare dozatoare (probabil din aceleasi motive enumerate de voi ) ma impac mai bine cu paharelele deact cu lingurita , seringa nu am reusit sa o folosesc niciodata....

Cat despre sfaturi, aici in Israel sunt foarte ajutatori - cu sfaturi, ca daca le ceri un ajutor de alt gen iti intorc spatelesic, dar sfaturi garla, ca doar sunt gratuite ras
sousourel
Postat: Sunday, November 18, 2007 9:56 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Incredibilwhat what what Nico, imi pare foarte rau...cred ca nici mie nu mi-ar fi dat prin cap sa verific....oare Protectia Consumatorului nu te-ar ajuta in acest caz? Eu sigur as face reclamatie...in fond e vorba de copii si produse destinate ingrijirii lor!!!! boxing
Mniko..."lucrurile astea" sa le stiti doar in familie!?!? Asta-i inca una bunawhat what what N-as putea concepe sa descopar ceva de genul si sa nu avertize si pe altii, care ar putea ajunge in atare situatie!rambo
MNiko
Postat: Sunday, November 18, 2007 10:11 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
sousourel wrote:
Incredibilwhat what what Nico, imi pare foarte rau...cred ca nici mie nu mi-ar fi dat prin cap sa verific....oare Protectia Consumatorului nu te-ar ajuta in acest caz? Eu sigur as face reclamatie...in fond e vorba de copii si produse destinate ingrijirii lor!!!! boxing
Mniko..."lucrurile astea" sa le stiti doar in familie!?!? Asta-i inca una bunawhat what what N-as putea concepe sa descopar ceva de genul si sa nu avertize si pe altii, care ar putea ajunge in atare situatie!rambo

Nici eu n-as putea concepe asa ceva. Eu gandesc cam asa la chestii de astea (si nu numai) :DAca spun ce am patit cineva care a trecut prin ceva asemanator m-ar putea ajuta cu un sfat, sau poate patania mea ajuta pe altcineva sa se fereasca de anumite chestii"(cum e cazul descoperit de Nico cu lingurita.
oanalaurisa
Postat: Sunday, November 18, 2007 10:19 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
sousourel wrote:

Cu Protectia Consumatorului nu stiu cum ar iesi faza,deoarece fabricile astea de medicamente sunt cam valabile financiar,iar o parte din produse sunt aduse din afara tarii,asa ca naiba stie,mai ales in Romania cam greu se face dreptate,din pacate, tot cei mari castiga in situatii de genul asta.
Dar se poate incerca...
Ely
Postat: Sunday, November 18, 2007 11:52 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Fetelor rectific cand am zis lingurite dozatoare am gresit am crezut ca asa se numesc de fapt sunt paharutele(capacele) dozatoare nu lingurite ca nu am mai vazut de mult timp.
delfinasa
Postat: Monday, November 19, 2007 5:42 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Wow, asta chiar e inadmisibila! what Acum ma duc sa verific si eu. Nu prea am luat noi medicamente, dar ceea ce-am luat, am masurat cu pipeta marcata aferenta sticlutei. Rareori i-am pus in lingurita dozatoare, pentru ca ce medicamente/vitamine de copii am luat, toate au pipeta gradata inclusa si nici prin cap nu mi-a trecut sa verific daca dozajul uneia corespunde cu al celorlalte sau daca cel aratat de lingurita dozatoare indica la fel ca pipetele uff.

Imi pare rau pentru ce-ati patit, Nico, va doresc insanatosire grabnica. Bine c-ai observat si ca ai impartasit patania cu noi, cu alte mamici care ne citesc. O reclamatie as directiona-o imediat producatorilor / distribuitorilor, protectiei consumatorului si as pastra acea lingurita dovada. Daca ai fi aici, ai castiga o avere in urma unui proces cu firma producatoare.
Roxanel
Postat: Monday, November 19, 2007 9:13 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Mai eu am folosit si seringa dupa care am pus in lingurita si erau 5 ml. Deci la noi lingurita dozatoare e buna.

Oricum e bine de stiut.
leut
Postat: Monday, November 19, 2007 11:08 AM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Felicitari, Nico, pentru deschiderea topicului...
In ce priveste lingurita respectiva, n-am folosit-o niciodata pentru ca Alex nu ia medicamentul din ea...se stramba din prima. Seringa de la nurofen mi se pare cea mai buna alegere si mai e una la panadol...ii dau imediat tratamentul si-i place sa traga din ea...
sic
MNiko
Postat: Monday, November 19, 2007 12:15 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
leut wrote:
Felicitari, Nico, pentru deschiderea topicului...
In ce priveste lingurita respectiva, n-am folosit-o niciodata pentru ca Alex nu ia medicamentul din ea...se stramba din prima. Seringa de la nurofen mi se pare cea mai buna alegere si mai e una la panadol...ii dau imediat tratamentul si-i place sa traga din ea...
sic

Uite ca nu suntem singurii carora le place siringa. Eu chiar m-am chinuit sa-i dau zilele astea biotics baby, pana mi-a venit ideea salvatoare. I l-am dat cu siringa de la nurofen, pana l-a luat pe tot.
Lilly of the valley
Postat: Monday, November 19, 2007 5:24 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
MNiko wrote:

Uite ca nu suntem singurii carora le place siringa. Eu chiar m-am chinuit sa-i dau zilele astea biotics baby, pana mi-a venit ideea salvatoare. I l-am dat cu siringa de la nurofen, pana l-a luat pe tot.

off topic, cand are diaree ii administram biotics in formula pentru diaree, HUmana HN 25 sau Millupa HN 25, de obicei ii dau ca adjuvant in tratamentul cu antibiotic si administrez in paharul cu lapte.

azi am facut un experiment cu lingurite, seringi si paharute dozatoare, detalii putin mai tarziu, rezolv pb de matealcool
g_nicoleta2000
Postat: Tuesday, November 20, 2007 7:33 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
pupici Va multumesc mult pentru suportul moral, oricum iedul a fost papat de lupplans
Delfinasa, stiu si eu ca lucrurile stateau altfel daca eram in America dar aici faci un scandal media care nu are absolut nici o importanta decat sa te vezi ca victima la tv si atat.
Asta este, invatam pe propria noastra piele cum e cu suflatul in iaurtuff
codruta
Postat: Tuesday, November 20, 2007 7:53 AM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
ei, ce spaima am tras aseara dupa ce-am citit patania lui nico.
si noi suntem pe tratament cu antibiotice si i l-am administrat cu paharul dozator din dotare.
aseara am verificat si , din fericire, la enhancin (antibioticul nostru)corespunde cu seringa.
invatatura de minte pe viitor desi sper si doresc la toti piticii sa nu mai fie cazulpupici pupici
kali
Postat: Tuesday, November 20, 2007 9:34 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14389
Norocul nostru- ca si in alte cazuri- e ca Ati nu ia medicamente decat cu seringa indesata pe gat. Din fericire-dupa cate observ- nu am folosit niciodata linguritza din dotare pentru ca nu a fost cooperant micu'-mic.
Imi pare tare rau pentru pataniecry
danab
Postat: Wednesday, November 21, 2007 3:35 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Nico, diferenta dintre doza cu lingurita si cea cu seringa poate veni din densitatea substantei. Nurofenul si panadolul sunt siropele si sunt mai groase, antibioticul e lichid, producatorii au dozat linguritele pentru a administra exact doza de substanta activa si nu mai mult sau mai putin. Eu am folosit mereu lingurita/capacelul/seringa de la fiecare produs, fara sa le amestec. - cel putin asta a fost logica mea de la inceput, cand am constat eu diferenta.
Poate antibioticul nu si-a facut efectul imediat din alte cauze.
Sanatate Alexandrei pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed