Linguritele dozatoare.

Options Linguritele dozatoare.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, November 18, 2007 2:09 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Saptamana trecuta Alex a facut amigdalita, am inceput sa luam Cloracef si ca de obicei am folosit linguritza dozatoare ce era in cutia antibioticului. Doza era de 5 ml, luam o linguritza plina de antibiotic numai ca dupa 48 de ore de la inceputul tratamentului aveam febra si starea se inrautatea. Mergem din nou la pediatru care nu-si explica de ce nu a cedat boala, ne recomanda sa mai mergem pe acelasi antibiotic si ne mai da alte medicamente ajutatoare. In a treia noapte de antibiotic nu gaseam linguritza dozatoare si trag cu o seringa de nurofen 5ml de antibiotic, Alex refuza sa-l inghita dat cu seringa asa ca ma stradui sa gasesc linguritza. Cand pun din seringa in linguritzaplans banghead tunete vad ca cei 5 ml care trebuia sa-i aiba erau de fapt 3,75ml, administrasem 3 zile la rand antibiotic sub dozajul necesar... am ajuns la ampicilina injectabila plans

Povestind prietenelor ce am patit imi spun senine ca ele erau patite si ca intradevar linguritzele dozatoare nu au nici o legatura cu administratul de medicamentbanghead . MI-ar fi fost de mare folos daca atunci cand ele au patit-o mi-ar fi spus si mie asa ca chiar daca nu par inteligenta ca nu am masurat cu seringa de la inceput spun povestea asta pentru alta la fel de credula in linguritzele dozatoare ca si mine.
Oricum nu pot sa inteleg cum este posibil ca un antibiotic sa se vanda cu o linguritza dozatoare pe care scrie 5 ml dar care are 3,75banghead
fdianamaria
Postat: Sunday, November 18, 2007 2:16 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
wow !!! Recunosc ca nu m-am gandit nicioadata sa masor cat au exact lingurile dozatoare respective. Eu ii dau mereu cu lingurita normala de acasa sau cu siringa...Multumim de atentionare! pupici
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, November 18, 2007 2:20 PM

fdianamaria wrote:
..Multumim de atentionare! pupici

Ma bucur ca iti este de folos informatia. Noi ne-am ars rau de tot, cred ca puteam evita agravarea unei boli daca as fi stiu informatia asta.
MNiko
Postat: Sunday, November 18, 2007 2:26 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Din cauza ca mi-a fost mereu mai usor sa ii dau cu siringa am administrat mereu medicamentele cu siringa. Insa imediat ce am citit topicul m-am dus sa masor linguritza dozatoare de la unul din medicamentele pe care le luam acum, desi n-o folosesc si era corecta.

Am si eu prietene care nu spun ce patesc in diferite situatii cu copii sau nu. Ba chiar cineva mi-a spus odata cand era Cristina mica si i se pusese un diagnostic gresit ca "lucrurile astea nu se spun, nu trebuie sa le stiti decat voi in familie"banghead banghead
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, November 18, 2007 2:30 PM

MNiko wrote:
"lucrurile astea nu se spun, nu trebuie sa le stiti decat voi in familie"banghead banghead

Pai da, ca-i rusinea care ai patit-o asa ca sa o pateasca si altul. Oamenii au un soi de euforie tampita cand si altii patesc aceeasi nenorocire ca si ei.. sa moara capra vecinuluibataus
MNiko
Postat: Sunday, November 18, 2007 2:32 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
g_nicoleta2000 wrote:

Pai da, ca-i rusinea care ai patit-o asa ca sa o pateasca si altul. Oamenii au un soi de euforie tampita cand si altii patesc aceeasi nenorocire ca si ei.. sa moara capra vecinuluibataus

Chiar la asta ma gandeam cand am scris. De parca ar primi vreo penalizare/pedeapsa ceva daca ajuta pe altii prin faptul ca ai spus ce ti s-a intamplat. Dar de altfel la barfa...nu-i mai opreste nimeni.
Alina
Postat: Sunday, November 18, 2007 2:35 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Nu pot sa cred. Nico, multumim de informatie. Multa sanatate Alexandrei.pupici pupici
Laura
Postat: Sunday, November 18, 2007 2:46 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
g_nicoleta2000 wrote:

Oamenii au un soi de euforie tampita cand si altii patesc aceeasi nenorocire ca si ei.. sa moara capra vecinuluibataus

Subscriu!

Legat de dozaj,nici eu nu am stiut acest lucru,dar imediat ma duc sa vad daca seringa de nurofen e corecta! Din fericire,nu prea am luat noi medicamente...mai mult nurofen pentru febra si dentitiei!E inadmisibil faptul ca seringa lor confera o dozare eronata!!! toanerele

Multa sanatate Alexandrei!
mommy
Postat: Sunday, November 18, 2007 3:42 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Eu nu am verificat dozajul, dar intotdeauna ni s-a parut cam greu de pus in lingurita medicamentul pana la semn, ba mi se parea ca depasea, ba ca e prea putin... nu am putut sa folosesc liguritele astea dozatoare. Oricum la noi luatul medicamentelor e o aventura, cu seringa varata printre dinti si nici asa nu reusesc sa i le dau... nervi
Nico, buna atentionare! Eu am folosit cat era Mihaita bebelus, numai seringi de unica folosinta, de la farmacie, mi se pareau mai igienice, chiar daca consumam o gramada. Si uite ca e bine sa le folosim si pt o dozare exacta.uff
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, November 18, 2007 3:47 PM

Alina, Laura si Miru nu uitati sa spuneti si altor mamici patania meaplans
mommy
Postat: Sunday, November 18, 2007 4:48 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
g_nicoleta2000 wrote:
Alina, Laura si Miru nu uitati sa spuneti si altor mamici patania meaplans

Cu siguranta o voi face! Imi pare rau pt patanie! uff
Ely
Postat: Sunday, November 18, 2007 4:53 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
G Nicoleta ai mare dreptate si nu numai in tara ci si aici .Acum o luna si eu i-am dat antibiotic si cu seringa si cu lingurita dozatoare si am observat aceeasi diferenta,dar am preferat sa-i dau cu seringa si nu am mai zis nimic poate ca trebuia sa merg la doctor si sa-i spun dar din comoditate nu am facut-o . ....uff
oanalaurisa
Postat: Sunday, November 18, 2007 5:24 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

E bine daca aveti in casa si o seringa normala,ca vorba aia,cu seringi cu care se fac tratamente injectabile,nu poti da gres,chiar daca le aruncati dupa aia,ca sunt de unica folosinta cica,dar pentru dozarea medicamentelor sunt bune si chiar nu sunt scumpe.
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, November 18, 2007 5:33 PM

oanalaurisa wrote:

E bine daca aveti in casa si o seringa normala,ca vorba aia,cu seringi cu care se fac tratamente injectabile,nu poti da gres,chiar daca le aruncati dupa aia,ca sunt de unica folosinta cica,dar pentru dozarea medicamentelor sunt bune si chiar nu sunt scumpe.

Oana, nu banii erau problema, daca un medicament este prevazut cu linguritza atunci ea ar trebui sa fie corecta. Eu am folosit-o fara nici o problema, nu-i prima data cand masor doar cu linguritza si nu mi-a dat prin cap ca nu ar fi corecte. Vad ca si Ely stie despre problema deci nu sunt cazuri izolate.
Kiki
Postat: Sunday, November 18, 2007 5:42 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Nico, imi pare rau pentru patania ta.pale
Eu nu stiam ca lingurita dozatoare de la antibiotic e proasta si cand a fost cazul de antibiotic la noi (tot pentru amigdalita), i l-am administrat cu seringa, fara sa stiu ca e mai bine asa (cu lingurita nu reuseam sa i-o strecor printre dinti, dar cu seringa a fost ok)
Multa sanatate Alexandrei! pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed