Profil: Lina
Despre
Utilizator: Lina
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Monday, October 20, 2014
Ultima vizita: Friday, December 19, 2014 5:06 PM
Numarul de postari: 19
[0.00% din toate postarile / 0.01 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Investigatii necesare atunci cand nu ramai insarcinata
Postat: Thursday, December 4, 2014 12:48 PM
Doamne ajuta!
Acum pun niste ovule trofice (parca asa le-a zis dr). Big Laugh
Voi ce mai faceti /luati pentru a stimula fertilitatea?
Pup
angel
Love

Postat: Wednesday, November 26, 2014 12:14 PM
scuze, am vrut sa scriu uter omogen opacifiat :) m-am grabit!
Postat: Wednesday, November 26, 2014 12:10 PM
Experienta mea cu HSG!!!
Buna din nou, fetelor, am facut si eu ieri prin HSG, si ma simt datoare sa va impartasesc din experienta mea!
Recunosc ca am citit mult inainte si stiam ca e dureroasa investigatia, dar totusi am decis sa o fac.
1. Internare la prima ora a diminetii.
2. In jurul orei 9-10, un prim consult, cu tuseu vaginal, etc.
3. Pe la 11, coboram la radiologie (acolo se face investigatia), pentru histerosalpingografie (deci radiografia uterului si trompelor, pentru cine nu stie).
4. Ca sa se vada pe film daca trompele sunt permeabile si daca uterul este ok se introduce prin vagin, cu o seringa, o substanta de contrast... Acesta este cel mai dureros moment. De fapt... dureaza cam 2-3 minute, timp in care simteam ca lesin pe masa :( S-a speriat si dna dr, care este o draguta, nu stia daca sa continue sau nu, fiindca ma albisem toata, dar m-am adunat si am dat din cap afirmativ. De acolo a mai fost durere intensa inca vreo 2-3 minute, dupa care am coborat. Abia atunci am simtit durere ca la cm, cum scriau pe internet unele fete :)

Asadar, nu va asteptati sa nu doara, vestea buna e ca nu dureaza mult. Maxim 10 minute cu tot cu dezbracat, urcat/coborat de pe masa, discutii cu medicul, etc. Important e ca dupa cele 10 minute sa primit un rezultat bun, asa ca fiti optimiste!

Rezultatul meu a iesit ok, cred (fiindca medicul nu mai era in spital sa-l interpreteze cand am primit externarea), asa ca trebuie sa merg intr-o alta zi. Dar din cate am citit eu (uter aspect normal, permeabil, opacizat, trompe opacizate, permeabile, test cotte pozitiv bilateral). Vineri merg la medic.
Zi frumoasa!
Postat: Monday, November 17, 2014 6:58 PM
carmenalina wrote:
Lina, presiunea inseamna 2-3 pense prinse de peretii colului, eu cred ca daca erau ceva probleme pe ei, nu te lasa medicul sa faci HSG, el iti va spune mai bine cand va citi rezultatele. Fii optimista, ca va fi totul OK, ai sa vezi!

Mersi pentru incurajari, fetelor.
Am fost azi la medic si mi-a zis ca-i ok, e negativ rezultatul la Pap, chiar daca au trecut ASC-US acolo, sa nu ma ingrijorez.
M-am programat la HSG. Si mai aveam o nelamurire (daca la HSG se verifica doar interiorul trompelor, sau si interiorul uterului), dar am vazut ca ati specificat deja acest lucru. Multumesc, si sa speram ca va fi totul bine! Pana acum toate analizele sunt bune!
Doamne ajuta!
Subiect: hsg
Postat: Monday, November 17, 2014 6:54 PM
Buna, fetelor,
Vad ca postarile sunt de foarte multa vreme, dar sper sa se gaseasca pe-aici persoane noi, care sa imi raspunda si mie.
Am nevoie de niste explicatii, poate voua v-au explicat mai bine medicii vostri.
1. Am facut cu fostul medic o laparoscopie exploratorie (el ma suspecta de endometrioza, ca de altfel pe toate pacientele sale, dar n-a fost sa fie asa, n-a gasit nimic in neregula, si cum m-a «gaurit», m-a cusut degraba la loc pe cele 3 gaurele). El mi-a spus ca a verificat si trompele si sunt ok. Fiindca nu inaintam deloc spre bebe cu el, l-am schimbat, nu vreau sa intru in detalii...
2. Noul medic la care merg mi-a explicat ca primul a vazut organele prin exterior si ca totul e ok, dar mi-a zis ca el vrea sa le vada si prin interior, sa se asigure ca e totul ok. Si atunci mi-a recomadnat o HSG, pentru care m-am si programat. Si acum vine intrebarea:
La HSG se vede si uterul pe interior, sau se vad doar trompele? Eu pe forumuri am citit doar de verificarea trompelor, ori daca e asa, stiu deja de la laparo ca ele sunt permeabile.
Si inca ceva: Daca la laparo mi-a verificat trompele, inseamna ca a introdus si atunci subst din aceea de contrast?
Mersi pt raspunsuri.
Succes in tot ce va propuneti!
Doamne ajuta.
Postat: Monday, November 10, 2014 6:28 PM
carmenalina wrote:
Lina, durerile pe care le vei resimti sunt ca si cele de la mesntruatie, si asta pt ca tb sa prinda cu pense cateterul prin care se introduce substanta de cosntrast. Sangerarea tot de la aceste mici presiuni pe col vor fi, dar vor trece, mie mi-a dat ceva supozitoare pt durere, dar nu a fost nevoie, n-am simtit mai nimic pe toata durata interventiei. Mi-a facut-o medicul meu, cu asistenta alatrui, a fost o experienta netraumatizanta pt mine, subst s-a dus f repege si a iesit pe trompe ca medicul s-a bucurat cat de curate sunt si ca totul e OK. Dar fii rellaxata si ai sa vezi ca totul va fi bine, incearca sa te odihnesti inainte, ca nu fii stresta!

Buna din nou,
Carmenalina, am recitit mesajul tau si sunt putin ingrijorata. Chiar azi am primit noul rezultat la PAP, si e ASC-US. De cand ma stiu la unele Pap imi ies niste modificari ale celulelor (depinde de laboratorul unde fac analiza), dar am facut mereu colposcopii, si genotipare HPV. Totul pare ok, medicii zic sa nu ma ingrijorez de chestia asta, care arata ca o inflamatie... Dar mi-e teama sa nu agravez ceva daca zici ca vor fi mici presiuni pe col... DAr am incredere ca stie medicul mai bine ce face. Merg din nou la el, luni, sa-i arat si acest rezultat.
Va pup si... succes! AngelNot
Postat: Monday, November 3, 2014 6:04 PM
Revin...
am mai primit o serie de rezultate. Antigen Chlamydia - NEGATIV. deci nu am acum infectia, nu? a fost si s-a rezolvat, daca anticorpii IgG sunt pozitivi... asa-i?
mersi pt raspunsuri!
ps. ai dreptate, Nanny, am incurcat putin la Torch. nu mi le-a mai dat pe toate de la Torch, doar restul ce am amintit. mersi pt intelegere angel
AngelNot
Postat: Monday, November 3, 2014 5:12 PM
Buna fetelor,
Sunt foarte prinsa la serviciu si nu pot intra foarte des pe forum. Am vazut ca s-a facut alta lista cu aspirante. Nici eu n-am trecut inca la burtici. NuStiu
V-am spus randul trecut ca urmeaza un HSG. Ei bine, inainte de asta mi s-a dat o maaare lista cu analize de efectuat (ca nu cumva sa fie vreo infectie si sa se disemineze). Printre acestea, se numara si anticorpi IgG Chlamydia trachomatis, care mi-a iesit pozitiv, 1,32 uff E primul rezultat pe care l-am primit. Am tot citit despre asta pe net, si vad ca are legatura cu sterilitatea. Mai e cineva in situatia asta? Oricum, IgG inteleg ca-i pt trecut , sunt curioasa sa vad daca in prezent mai apare ceva. Eu in 2012 cand mi-am facut Antigen chlamydia a iesit negativ. Asta inseamna ca as fi putut avea infectia chiar si inainte de acea data, nu? Sau cine ma poate lumina si pe mine?!
SArutmana Angel
Subiect: Clubul aspirantelor - 33
Postat: Wednesday, October 22, 2014 4:59 PM
simm wrote:
Neata fetelor DistanceKiss DistanceKiss
Nico multu pt cafeluta Cheek Kiss
Lina bun venit si sedere cat mai scurta aici la aspirante. Sper sa vina si la tine bebe cat mai curand Buddy1
Alina iooooicoeur coeur ce puctulet dragut ai...Felicitari inca odata mamico, m-am emotionat cand ai pus pozica ras
Nanny Cheek Kiss observ ca au cam inceput si la tine simptomele...sa ai grija de voi si sa vedem si poza talove Cheek Kiss
Bianca Avand in vedere ca esti in ziua 30 ar trebui sa iasa dar daca tu crezi ca ai ovulat acum 10 zile e cam devreme cred (e doar parerea mea...ma pot contrazice fetele daca nu am dreptate)ras Oricum iti tin pumnii sa fie bebe hearts DistanceKiss
Juwy, Leila, Eileen ce mai combinati? ras coeur DistanceKiss
Va pup pe toate si pe burtici si va doresc o zi frumoasa.Cheek Kiss

Doamne ajuta, Simm, sa fie bine la toate! angel angel angel
Subiect: Clubul aspirantelor - 33
Postat: Monday, October 20, 2014 6:15 PM
Lina wrote:

Buna,
Fiindca m-am regasit ff bine in povestea ta (in sensul ca am asteptat sa facem bebe abia dupa nunta, casa si altele, iar acum nu mai vine...; chiar si in intarzierea de cm de la 28-29 zile pana la 35-40 in ultima vreme ma regasesc), imi permit sa-ti dau un sfat: nu face analize fara recomandarea medicului.
Cauta mai intai un medic bun, cu care poti comunica, si sa-ti spuna el ce sa faci, si cand mai exact.
Eu am facut primele analize la indemnul unei doamne dr cu care colaboram la serviciu si care mi-a prescris lista fara sa ma consulte macar. Dupa ce a vazut rezultatele a zis ca ne mai vedem cand voi avea 8 saptamani de sarcina :( (asta se intampla prin 2012), si-ti imaginezi ca am luat masuri cand am vazut ca nu se intampla nimic. Am cautat alt medic, care m-a si consultat.
Acesta nu nu ia in calcul alte analize in afara de laparoscopicul facut de el, care costa 500 euro la clinica sa privata (so...) Dupa ce m-am convins ca nu inaintam in niciun fel (fiindca din fericire nu aveam nici endometrioza, asa cum se asteapta el sa aiba toate pacientele) si ma tinea in stand by, de la o monitorizare cu progesteron la alta (toate analizele noastre fiind ok), am cautat pe altcineva. Acum sunt la un medic de la Giulesti, urmeaza sa fac un HSG, dar pt asta trebuie sa refac analizele de acum 2 ani, care m-au costat circa o mie de lei. Ah... si sa nu mai vb de toate analizele pe care le-am mai facut eu in tot acest timp, de capul meu, citind diverse chestii pe net. Deci de asta zic: cauta un medic bun si luati-o pas cu pas... sa nu dai banii degeaba.
Succesuri si angel sa ne vedem curand cu burtici coeur