Limbajul secret al bebelusilor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tzepii
Scris: Monday, April 4, 2011 3:15 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/13/2006
Concurs Limbajul secret al bebelusilor :

Sa întelegi ce încearca sa-ti spuna bebelusul tau.
Bebelusii se exprima într-un „limbaj secret“ care se bazeaza pe grimase si gesturi, pe zâmbete si scâncete, pe gângureli si plânsete. Limbajul secret al bebelusilor interpreteaza nuantele subtile, dar importante ale acestui tip de comunicare nonverbala, astfel încât îti poti da seama ce îsi doreste cu adevarat copilasul tau si poti decide cum sa reactionezi în modul cel mai adecvat. Cea mai simpla dintre actiuni – un deget ridicat, o privire peste umar, un zâmbet timid – este semnul unor gânduri surprinzator de complexe. De la o jucarie aruncata ce vrea sa spuna „Hai la joaca!“ pâna la o miscare a capului ce sugereaza „Hai sa cadem la pace!“, Limbajul secret al bebelusilor exploreaza semnalele înnascute pe care copiii le folosesc pentru a-si exprima nevoile, dorintele, sentimentele, preferintele si dispozitiile. Sustinuta de studii stiintifice deautoritate,darsideexperientaautorilorcaparinti sieducatori,aceastacarte ofera exemple graitoare despre ce face si ce vrea sa spuna copilul, precum si despre cum pot scoate la iveala aceste acte de comunicare întelesuri diverse atât pentru parintii experimentati, cât si pentru cei novici. Decodarea rapida si corecta a mesajelor unui nou-nascut reprezinta cheia de bolta pentru o familie cu un bebelus fericit si parinti încrezatori. Limbajul secret al bebelusilor elucideaza misterele limbajului corporal al copilului mic, oferindu-ti acele cunostinte necesare pentru a-ti întelege mai bine pruncul.
Sally si Edwin Kiester au scris în colaborare mai mult de doua mii de articole pe teme de pediatrie si de îngrijire a copilului.

Regulamentul concursului :
Fiecare membru participant trebuie sa povesteasca o intamplare amuzanta avand ca protagonisti bebelusi (pentru a participa si viitoarele mamici) .

Câstigatorii vor fi alesi prin votul membrilor înscrisi. Nu pot participa la concurs si vota decât membrii cu mai mult de 100 de postari. Perioada de înscriere este 4 -15 aprilie 2011. Perioada de votare este 16 - 18 aprilie 2011. Orice încercare de fraudare a voturilor va fi penalizata prin descalificare.

Premiul concursului :
Premiul consta in 3 volume Limbajul secret al bebelusilor.

Sponsorul concursului este Editura LITERA

Mai multe detalii despre concurs gasiti aici.
AdrianaC
Scris: Friday, April 8, 2011 9:35 AM

Inregistrat: 2/12/2006
Haideti fetelor la concurs ! Cu siguranta ca piticii vostri sau ai prietenilor / colegilor vostri fac o multime de lucruri amuzante...

Impartasiti-le cu noi si participati totodata la acest concurs !!!

Abia astept sa va citesc !
Ange blanc
Scris: Friday, April 8, 2011 11:23 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/11/2010
Ce varsta trebuie sa aiba bebelusul?
Tzepii
Scris: Friday, April 8, 2011 12:59 PM

Irinuta wrote:
Ce varsta trebuie sa aiba bebelusul?

Nu conteaza. Poate sa fie chiar si o intamplare auzita, pt. a participa si viitoarele mamici.
nikmiki
Scris: Friday, April 8, 2011 8:49 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 7/18/2010
Am sa sparg eu gheata cu fetita mea de 10 lunitze.
Cand incepe sa planga tare din senin inseamna ca s-a lovit cu vreo jucarie.cand se freaca la ochi ii e somn.
Cand se impinge tare in picioruse si tipa se enerveaza(ori i-a luat frate-su jucaria,ori a scapat-o si nu mai ajunge la ea)
Si privirea ei spune f multe.Cand priveste cu ochi f mari si cu gurita cascata se mira de ceva.

Intr-o zi i-am dat in fiecare manuta cate un biscuite ca sa manance singurica.Si m-am asezat langa ea si am inceput sa mananc si eu unul.Cand a vazut a facut niste ochi mari. A intins mainile ca sa mi-l ia dar a vazut ca sunt ocupate.Atunci s-a intins cu gurita ca sa manance biscuitele meu. I l-am dat bineinteles.Dupa ce l-a mancat ma tragea de buze ca sa deschid gura ca sa se uite sa vada daca nu cumva l-am mancat eu.
Ma jucam cu baiatul si il gadilam.Mika a inceput sa ne priveasca urat si sa planga. E geloasauff
Irene
Scris: Saturday, April 9, 2011 9:09 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/16/2010
Fetita noastra are 1 an si trei luni. E nascuta in dimineata celei de-a doua zile a Craciunului, pe 26 decembrie. Asa a vrut ea..mami si tati si nenea dr stabilisera 10 ianuarie.. ea a zis ca de Craciun e mai interesant si mai frumos. Si a avut dreptate. O cheama Ioana-Alexandra.
Cum ne intelegem acum? Te face sa o intelegi imediat si fara sa gresesti. A inceput sa arate cu degetul. Daca nu intelegi din prima ce-ti arata, pleaca plangand (teatral) si revine tot cu degetul ridicat, poate de data asta o nimeresti.. si face asa pana pricepi ce vrea. De obicei eu o inteleg, tati mai da gres..dar asta pentru ca sta mai putin cu ea..
Daca pisicile (avem 2) fac ceva ce nu au voie, Ioana vine la mine si arata cu degetul "nu e voie" si ma duce acolo unde e pisica cea neascultatatoare sa o dau jos, ca doar "nu are voie acolo, asa a zis mami"..
Nu e egoista, imparte cu noi, cu alti copii sau chiar cu pisicile jucariile si papa. Vine cu carticica si asteapta frumos sa-i explici ce e in fiecare fotografie, desi ea stie perfect ce animalut sau personaj e acolo. Imita fara sa greseasca sau sa le incurce mai multe animatutze (cum face pisica, cioara, catelul, vaca, oaia, calul, sarpele).
Daca ii e somn isi ia pernuta preferata (in forma de ursulet), mi-o pune in brate si pune capul pe ea si spune "cat-cat-cat-cat" care nu stiu inca ce inseamna.. Seara avem ritualul nostru de noapte buna: stinge ea luminile, il pupa pe tati, asteapta sa o schimb si sa-i aduca paharutul cu lapte, face cruce, un pupic de la mami si gata: face "noapte buna".
Intr-o zi, jucandu-se pe jos, a vazut pe geam o cioara zburand si imediat se intoarce spre mine, imi arata cu degetul la geam :"taa-taa", adica "craa-craa', dupa cum face cioara..
Are desene animate preferate(Thomas, Elmo, Barney, Slim Pig, Dougie deghizat), reclame si muzica preferata(Shakira cu Loca, LAdy Gaga, Michael Jackson - de departe preferatul ei- (doar mami a dus-o de 2 ori la filmul "This is It" cand era insarcinata si a dat cu picioarele in burtica de credea mami ca pleaca fata mea pe scena..)... La desene sau reclame comenteaza si ea ce fac personajele, daca pleaca le spune "pa", daca vede catei imita imediat si ea unul, sau alte animale.
Ce ma da gata pe mine e atunci cand la tv e o melodie care-i place, vine la mine sau la tati cu manuta intinsa, ne ia mana noastra, ne ridica de pe pat si cere sa o luam in brate. Apoi ea da din picioare si fundulet: trebuie sa dansam cu ea in brate, sa o invartim, sa o lasam pe spate.. Aceasta "invitatie la dans" nu poate fi refuzata de nici unul dintre noi, chiar asteptam sa vedem pe care din noi ne prefera..
Daca unul din noi vorbeste la telefon, duce si ea manuta la ureche si zice din cand in cand: da-da", cum ne aude pe noi ca facem.. tare nostima pupici
Intr-o zi cand am venit de afara am schimbat-0 cu hainele de stat in casa, i-am dat papuceii si o vad ca pleaca pe hol: mi-a adus unul din papucii mei de casa, ca sa ma schimb si eu..
Cand se cearta pisicile intervine si Ioana, le cearta pe limba ei, iar daca pisicile continua cearta, Ioana vine la mine, sa o ajut..

Mai sunt multe lucruri pe care le face de ne da gata, nici nu ne imaginam cat e de atenta la noi si cat de repede invata tot ce-i aratam. E vesela, jucausa, incantata de orice lucru nou.. iar noi suntem fericiti de orice moment petrecut alaturi de ea coeur coeur
DANIUSKA
Scris: Saturday, April 9, 2011 10:29 PM
Nivel: Guest

Am asezato pe pat pe spate pt ca coloana ei vertebrala e inca fragila si deja statuse destul de mult in fundulet.Mari, sora mea era imbracata elegant, machiata , parfumata se pregatea sa iasa in oras cu Dana, cea mai buna prietena a ei cind a auzito pe fetita mea, pe Alex, scincind. Mititica era numai intr-o bluzita , tocmai o dezbracasem de pantalonasi, ma pregateam sa-i fac o baita, cind a sunat telefonul fix. Vazindo singura, sora mea s-a aplecat asupra ei ca s-o ia in brate, sa nu plinga pina vin eu si exact cind s-a aplecat asupra ei Alex a ridicat un piciorus si a tisnit un jet de pipi exact pe bluza de care era atit de mindra sor-mea.Toate trei, eu, sor-mea si Dana am incremenit citeva secunde timp in care Alex s-a usurat ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat, sor-mea s-a crizat , Dana a incercat s-o calmeze cu argumentul,, sterge-te cu apa si se usuca repede, ca e vara", dar bineinteles ca sor-mea a plecat direct in baie sa faca un dus, trintind cu putere toate usile din calea ei.Eu m-am prefacut c-o cert pe Alex c-a facut pipi asa ca baietii sau ca un catelus, dar de fapt eram foarte amuzata de situatie.I-am facut baie si apoi am plecat si noi la plimbare in directia opusa in care a plecat sor-mea, neagra de nervi.
DANIUSKA
Scris: Saturday, April 9, 2011 10:51 PM
Nivel: Guest

Iesisem la plimbare toti trei: eu, Alex si tati.Alex era calare pe gitul lui tati pt ca tati e inalt si lui Alex ii place sa fie cit mai sus.Ma uitam tot timpul la ea,ochii si fata ,pt ca mi-e frica cind e cu altcineva, fie el si tatal ei. La un moment dat o vad ca e agitata, se strimba, scotea limbuta, pluteau in aer niste scame albe, de la salcimi,am crezut ca i-a intrat vreunul in gurita si i-am spus sa scuipe.Tati nu s-a oprit, asa ca Alex a scuipat drept in chelia lui tati.Tati s-a bosumflat, a amenintato ca la plimbare nu o s-o mai tina pe umeri asa ca s-a ales si cu o palma peste frunte de la mami, care i-a explicat lui tati ca fetita nu a facuto cu intentie si ca e vina lui trebuia sa se opreasca si sa o dea jos .Tati i-a dat dreptate lui mami , dar tot parea suparat asa ca mami i-a promis o bere, si i-a promis si lui Alex un suc pt ca si ea era botosica ca a certato tati.
Lilly of the valley
Scris: Saturday, April 9, 2011 11:08 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
DANIUSKA wrote:
Iesisem la plimbare toti trei: eu, Alex si tati.Alex era calare pe gitul lui tati pt ca tati e inalt si lui Alex ii place sa fie cit mai sus.Ma uitam tot timpul la ea,ochii si fata ,pt ca mi-e frica cind e cu altcineva, fie el si tatal ei. La un moment dat o vad ca e agitata, se strimba, scotea limbuta, pluteau in aer niste scame albe, de la salcimi,am crezut ca i-a intrat vreunul in gurita si i-am spus sa scuipe.Tati nu s-a oprit, asa ca Alex a scuipat drept in chelia lui tati.Tati s-a bosumflat, a amenintato ca la plimbare nu o s-o mai tina pe umeri asa ca s-a ales si cu o palma peste frunte de la mami, care i-a explicat lui tati ca fetita nu a facuto cu intentie si ca e vina lui trebuia sa se opreasca si sa o dea jos .Tati i-a dat dreptate lui mami , dar tot parea suparat asa ca mami i-a promis o bere, si i-a promis si lui Alex un suc pt ca si ea era botosica ca a certato tati.

Daca ai fi citit regulamentul din primul post al topicului ai fi vazut ca nu poti participa la acest concurs.
Tzepii
Scris: Monday, April 18, 2011 1:34 PM

Cred ca nu mai are sens votul pentru ca nu avem decat trei participanti (in mod normal DANIUSKA ar fi fost exclusa din clasament in favoarea unui membru mai vechi, dar pentru ca nu este cazul vom face o exceptie). Astept PM cu datele de livrare pentru nikmiki , Irene si DANIUSKA.

Felicitari castigatoarelor.
nikmiki
Scris: Thursday, April 21, 2011 11:15 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 7/18/2010

nikmiki attached the following image(s):
110421abqpy42jko[1].gif

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.