Profil: LiLi2013
Despre
Utilizator: LiLi2013
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Sunday, October 20, 2013
Ultima vizita: Sunday, November 3, 2013 5:10 PM
Numarul de postari: 6
[0.00% din toate postarile / 0.00 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Invatatoare
Postat: Sunday, November 3, 2013 4:58 PM
O invatatoare trebuie sa aiba aptitudini muzicale/pentru desen?
Subiect: Facultate
Postat: Monday, October 21, 2013 1:52 PM
kali wrote:

In cel mai bun caz 1000 - 1200 cu master si specializari si sporuri si mariri.

Insa, daca tu zici ca esti o fire mai spirituala, eu sunt una mai pragmatica, deci ti-o spun pe sleau.

Daca vrei sa castigi foarte bine si nu ai sustinere - situatie financiara buna si parinti/ sot cu influenta - nu reusesti decat daca esti extrem de buna in ceea ce faci - hmmm... bine... nici in acest caz nu-ti garanteaza nimeni, ca vine ala cu spaga si-ti ia locul. Si ajungem de unde am plecat. Mai bine faci ceva cu drag si o faci bine ; asa vei culege si roadele ori prin recunoastere, ori prin satisfactia pe care ti-o aduce jobul iar fiind perfectionista, niciodata nu stii unde te poate duce viata.

Din variantele date de tine, niciuna nu e banoasa.

Da stiu, ca nici una nu este banoasa. Pai, asta vreau sa fac ceva cu drag. Multumesc pentru sfat.
Postat: Monday, October 21, 2013 1:15 PM
kali wrote:

Nu.

Si cat castiga?
Postat: Monday, October 21, 2013 1:13 PM
Mari_S wrote:

DECI , chiar daca lucrezi undeva unde salariul este mic, DAR iti place, compenseaza tot. Referitor la salarii depinde din ce judet esti si cum este directorul scolii respective, apoi cu cat vei avea mai multa experienta vei avea un salariu mai mare. De la anul si eu ma voi inscrie la Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar , vreau sa ma fac invatatoare - asta mi-am dorit de cand ma stiu! Bafta!

Asa gandesc si eu. Mai bine un salariul mai mic dar sa iti placa ceea ce faci. Sunt din judetul Cluj. Cata vechime si cat creste salariul la o invatatoare ? Ar fi posibil sa lucrez ca invatatoare, dar si profesoara de educatie civica pentru gimnaziu? Un asistent social cu vechime nu are marire de salariu?
Postat: Monday, October 21, 2013 12:54 PM
zaza_ wrote:
Salariul este mic. Sau foarte mic, mai ales daca esti la inceput de drum. Daca vrei sa faci un job pentru bani, mai bine nu-l face. Ce ti-ar placea TIE sa faci? Ai terminat facultatea de pedagogie? Sau acum o incepi?

Nu sunt studenta si nu am terminat nici o facultate. Sunt o fire mai spirituala. Nu ma pot hotara la ce sa dau. Nu vreau sa ma intretina parintii dupa cativa ani de facultate.
Imi place:
-sa ajut oamenii
-sa lucrez cu copii
-sa cunosc sufletul omului si sa il ajut

Chiar aseara am vazut la stiri cazul unei fetite: http://stirileprotv.ro/stiri/social/meditatii-organizate-in-scara-blocului-doua-fetite-din-craiova-ofera-o-adevarata-lectie-de-omenie.html .

PS: Am auzit ca asistentii sociali, castiga aproximativ 500-600 lei/luna. Este adevarat? Iar invatatoarele 700 lei. Daca ai vechime, cat creste salariu?
Postat: Sunday, October 20, 2013 6:04 PM
Buna ziua.
Sunt noua pe forum, si imi cer scuze daca nu sunt la categoria potrivita. As dori sa ma inscriu la facultate dar nu stiu la care. Poate ma ajutati voi. Stiu ca la Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar devii invatatoare. Ce salariu are o invatatoare? Dar daca termin Facultatea de Pedagogie, ce job as avea?Alte specializari la care m-am gandit: asistenta sociala, profesoara de religie. Ma intereseaza ce salariu as avea la fiecare job in parte.
Multumesc anticipat.