Leganati bebeii pro si contra!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
lori16ro
Scris: Sunday, May 28, 2006 3:04 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
Eu pe fetele mele nu le-am leganat, nu sunt nici pro nici contra dar cind a trebuit sa stau cu un bebe de 2 luni vre-o 3 ore care (sugea si nu minca la biberon), pot sa va zic ca am leganat-o , am infasat-o si numai asa am reusit sa o adorm, eram in stare sa stau si in cap numai sa nu mai plinga
noroc ca mai vazusem copii si stiam ca daca nu-i bolnava, si nu-i e foame plinge si se calmeaza, dar nu ma incinta ideea sa -i zica vecinii mamei ca a plins bebe
Anaida
Scris: Sunday, May 28, 2006 4:05 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/12/2006
Ieri am dormit dup-amiaza cu Alexandra, ea in patut, eu in pat. Cand s-a trezit, nu m-am ridicat s-o iau imediat, am urmarit-o sa vad ce face, dar fara sa vada ca sunt acolo. Isi facea de lucru cu degetelele, sugea coltul cearsafului, mai un da-da, mai un ta-ta...sunt convinsa ca ar fi adormit la loc daca nu bubuia vecinul cu ciocanul. Era asa de dragalasa! Cand m-a vazut, a inceput sa dea din maini si din picioare ca morisca, si a fost musai s-o iau din patut.
Stiu ca nu prea are legatura cu subiectul...
...eu o mai misc incet, in brate, in timp ce suge si-i mai cant cantecul de leagan al lui Mozart...cand aude primele note face ochii mari si da sa zambeasca, apoi se linisteste automat si-si vede de supt pana adoarme...

Am si eu o cunostinta care si-a leganat copiii pana la 3 ani, pe unul il tinea pe picioare, pe celalat pe un brat si statea chinuita cu amandoi copiii cat timp dormeau dup-amiaza, ca nici la wc nu se putea duce, ca o simteau cand incerca sa plece. Nu-mi inchipui cum as putea sa-l mai legan acum pe Razvan, pe unde i-ar sta picioarele, la cat e de lunganras ras
Si inca ceva...am o ruda, barbat in toata firea, care se leagana in somn, reminiscenta a leganatului din copilarie...am avut ocazia chiar sa-l vad...stiti cum isi vajaie capul in timpul somnului?ma mir ca nu ameteste! hohot
miraa
Scris: Sunday, May 28, 2006 4:25 PM
Nivel

Inregistrat: 2/16/2006
stiti cum isi vajaie capul in timpul somnului?ma mir ca nu ameteste!

hohot hohot
a_m_a2006
Scris: Wednesday, June 28, 2006 4:59 PM
Nivel: Guest

La inceput am leganat-o pe pitica mea mai tot timpul acum insa am gasit o varianta mult mai ok zic eu asa ca o pun langa mine in pat,pun o mana pe burtica ei si ating obrazul meu de ea si uite asa adoarme in cateva clipe si apoi gata la ea in patut.Dar orice varianta aleg fac cumva ca ea sa ma simta langa ea ,sa se simta in siguranta si asa sa adoarma linistita.pupici
bontocel
Scris: Thursday, June 29, 2006 12:19 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/30/2006
mai mamicilor ..va cam invidiez ca nu va leganati copii..
eu abia am reusit sa o invat sa doarma neinfasatabanghead si va rog sa nu radeti
va inchipuiti ditamai fata de 8 kg infasataplans
elena cand nu adoarme la san..adoarme leganata pe picioare iar noaptea cand se trezeste adoarme leganata in brate ca altfel trezim toata casa
imi pare rau ca pana la urma cred ca tot eu sunt vinovata ca s-a invatat asa..dar cred ca depinde si de copil
a mea are deja 3 luni de cand ma plange noptile si se trezeste din 2h in 2h , chiar si din h in hbanghead
stele_pe_cer
Scris: Thursday, June 29, 2006 12:26 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Lasa, Bontocel, ca vor veni si zile mai bune pt.voi.Poate asta e ritmul ei, si nu ai cum sa te pui contra.Oricat am dori noi, mamicile, sa ne doarma bebeii neintorsi de la o luna, de multe ori nu se intampla cum vrem noi, ci cum SIMT ei.Daca noi vrem ca ei sa pape un bibe intreg de laptic, dar ei stiu ca au un disconfort abdominal si vor manca doar jumate, stiu ei de ce.

Numai rabdare sa avem, asa ca...capul suspupici !
bontocel
Scris: Wednesday, July 5, 2006 11:44 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/30/2006
M-ai mai linistitpupici
Rabdarea inca mai invat cu ce se manancaras
mama_Sonyei
Scris: Friday, July 7, 2006 9:13 AM
Nivel

Inregistrat: 2/24/2006
Eu nu-s nici pro si nici contra. Am avut la Sonya la patur partea de sus care se legana si, uneori, cand era mai agitata, o leganam cu patutul... Am observat ca ii placea tare mult sa doarma in carut - de aici cred ca a invatat si leganatul - asa ca daca se alinta ii dadeam voie sa se simta bine. In brate nu cred ca am leganat-o mai mult de 2-3 minute cand o durea burtica si adormea asa... A dormit singura la ea in patut si la ea in camera de cand am venit de la maternitate, leganatul nu e un obicei, acum e mare si fuge singura la ea in patut si inchide usa "sa n-o deranjeze nimeni" si adoarme (dar numai dupa ce ii citesc 1-2-3 povesti ras ).
MNiko
Scris: Sunday, January 14, 2007 9:26 AM
Nivel: Guest

Eu am fost contra si nu am leganat-o niciodata. Mi-a pus-o o data mama pe picioare sa o legan cand avea o luna, dar i-am zis ca nu pot si sa ma lasa in pace. Cristina mai are momente cand adoarme greu dar solutia e s-o obosim. Bona, probabil a incercat s-o legene ca sa o adoarma, pentru ca mi-a spus ca nu ii place si nu sta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.