Leganati bebeii pro si contra!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mihaela75
Scris: Friday, May 26, 2006 4:07 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
stele_pe_cer wrote:

Fara a jigni pe nimeni spun ca mi se pare de prost gust ca ditamai magadanul la peste 1 an sa stai si sa il legeni ca sa il adormi.Nu ca te-ar dutrea mainile, dar daca in luni de zile copilul nu a invatat sa adoarma singur, cu greu o va face mai tarziu.Ii va fi frica imediat cum va ramane singur, ii va fi teama de intuneric, va deveni capricios si mult prea dependent de persoana care il leagana.

Eu am avut o "magadanca"rasAm leganat-o pana pe la 3 ani si am carat-o in brate pana am ajuns sa-mi fie rusine pe strada ca lumea zicea poate are copilul vreo deficienta ( adica handicapat mai pe sleau).Acuma o iau mai usurel ca m-am invatat minte...am stat cu dureri de spate vreo 4 ani banghead
stele_pe_cer
Scris: Friday, May 26, 2006 4:55 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Biata de tine, Mihaela...trebuie sa iti fi fost tare greu sa o cari pana la 4 ani, dar odata invatata fata in brate, nici ca mai ai ce-i face.Eu am un exemplu elocvent in bloc, o vecina a mea si-a carat copilul ba in brate, ba in carut pana la 3 ani.Acum copilul are 4 ani, dar si un comportament, de nu iti spun...este greu pentru tine ca adult sa il tolerezi, d'apoi pentru un alt copil sa imparta cu el timpul si jucariile (de rasfatat ce este).
yuby_tica
Scris: Friday, May 26, 2006 7:20 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Ma bucur ca mai sunt mamici ca mine acuma o sa ne dezvatam dar nu_mi place termenul folosit de ALINA ,,magadan,,fetita mea e o papusica nu as putea numi-o asa,ALINAesti cam badarana!
Alina
Scris: Friday, May 26, 2006 10:13 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
yuby_tica wrote:
Ma bucur ca mai sunt mamici ca mine acuma o sa ne dezvatam dar nu_mi place termenul folosit de ALINA ,,magadan,,fetita mea e o papusica nu as putea numi-o asa,ALINAesti cam badarana!

Multumesc, esti tare draguta, pe bune.

hohot hohot hohot hohot hohot
Ce m-ai citit?!!
mihaela75
Scris: Friday, May 26, 2006 10:59 PM
Nivel

yuby_tica wrote:

Le-ai incurcathohotEra Stele cu "magadanul" iar eu cu "magadanca".Pai si a mea e o papusica de fata da' acuma chiar ca e ditamai magadanca ca are 7 ani rasOups, ai facut-o pe Alina badaranca degeaba sic
yuby_tica
Scris: Saturday, May 27, 2006 9:33 AM

OK imi cer scuze dar mi s-a parut urat cuvantul ala de ALINA nu te supara ca nu am vreut sa te jicnesc!
Alina
Scris: Saturday, May 27, 2006 9:35 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
yuby_tica wrote:
OK imi cer scuze dar mi s-a parut urat cuvantul ala de ALINA nu te supara ca nu am vreut sa te jicnesc!

OK, dar alta data, te rog sa fii mai atenta.
Elia
Scris: Saturday, May 27, 2006 10:01 AM

Eu sunt pro nu atat leganat, cat tinutul in brate al copilului. Mi-e asa drag sa imi tin copiii in brate, acum bineinteles ca nu umblu cu John in brate pe strada, dar cand e vremea pt nani ne bagam amandoi in pat, cateodata ne tinem in brate sau isi pune mana la mine in par, atleori ma ignora comlpet si imi intoarce spatele. Dar momentele alea, cand adorm puiutii, mi se par dintre cele mai frumoase si nu as vrea sa le pierd. Cat despre invatatul in brate, iertati-ma dar nu cred in asta, cred daor in parinti care nu stiu sa le explice copiilor lor cum trebuie sa se comporte la anumite varste si cum sa fie alaturi de copiii lor in depasireas a numitor praguri. Eu pe John l-am adormit la mine in brate pana aproape de un an dar cand am decis ca gata, i-am spus o data, de doua ori apoi am trecut la fapte si a fost usor, nu a plans mult, a inteles ca trebuie sa adoarma in patul lui (cateodata, dupa-masa, daca e mami acasa si vres sa faca nani si mami, dormim amandoi la mami in pat, dar atat) Patutul lui e langa al nostru si acolo va sta pana la toamna, cand John se va muta in camera lui (o sa va zic atunci cum a mers mutarea).
misha
Scris: Saturday, May 27, 2006 10:20 AM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2006
Da mai Delia, dar cum ii explici unui copil de cateva luni: tu dormi singurel! Credeti-ma ca am incercat cu Maria de vreo cateva zile sa aplic metoda si se lasa cu niste tipete si plansete de te scoate din casa si cedezi si nervos...ori trece ea printr-o perioada ori nu stiu ce are...si-apoi ma gandesc sa nu pateasca ceva de la atata plans ca stiu cum ma simt eu cand plang, ca ma doare capul si intru intr-o stare ca plang si daca-mi zici da-te mai incolo...
Mirandolina
Scris: Saturday, May 27, 2006 10:23 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Eu nu sunt nici pro si nici contra legatat. Eu nu-mi legan copilul pentru ca mi se pare inutil, adica tot la fel de greu adoarme. Si nu prea ma tin puterile sa legan 9 kg.
Elia
Scris: Saturday, May 27, 2006 11:22 AM

misha wrote:
Da mai Delia, dar cum ii explici unui copil de cateva luni: tu dormi singurel! Credeti-ma ca am incercat cu Maria de vreo cateva zile sa aplic metoda si se lasa cu niste tipete si plansete de te scoate din casa si cedezi si nervos...ori trece ea printr-o perioada ori nu stiu ce are...si-apoi ma gandesc sa nu pateasca ceva de la atata plans ca stiu cum ma simt eu cand plang, ca ma doare capul si intru intr-o stare ca plang si daca-mi zici da-te mai incolo...

Pai tocmai asta ziceam ca nu ii explici unui copil de cateva luni. Eu una cred cu putere ca nici unui copil nu ii mai bine sa doarma altundeva decat langa mami. Asa ca eu pana la un an l-am adormit pe John in pat la mine si chiar si acum ocaziinal ne mai rasfatam reciproc asa.
Kiki
Scris: Saturday, May 27, 2006 11:48 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
yuby_tica wrote:

Draga mea, o sa te rog sa fii mai atenta cu epitete de genul acesta. Aici, pe forum, ne impartasim bucuriile si necazurile, experiente de tot felul, nu stam sa ne aruncam vorbe urate. Data viitoare cand nu vei fi de acord cu cineva, gaseste o modalitate mai placuta de a arata acest lucru.

Delia,nu stiu cum s-a gandit David la treaba asta, dar cand vine ora de somn ne punem amandoi in pat si ma mangaie pe par sau obraz. ma topesc....
mihaela75
Scris: Saturday, May 27, 2006 5:50 PM
Nivel

Si mie-mi place dragaleala,chiar daca de multe ori ma chinui inutil ca o masochista.De exemplu acuma doarme dusa pe pieptul meu ...as putea sa o pun in patut...dar imi place sa-i miros capusorul din cand in candras Prevad ca o sa fac aceleasi greseli ca cu Diana...oare
taki
Scris: Saturday, May 27, 2006 5:56 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Normal ar nu ar trebuie sa o legan, dar cand e bolnavioara sau cand este prea obosita, agitata nu o ia somnul si incepe sa planga. Daca o iau in brate, nu neaparat sa o legan, adoarme imediat ras .

Leganat pe picioare nu practicam nu , dar in brate ne place un " dus-vino " de cateva minute sic !

O alint cateodata, dar nu prea mult ca strica ras sic ...atata timp cat nu devine obisnuinta e ok.
miraa
Scris: Saturday, May 27, 2006 6:28 PM
Nivel

Inregistrat: 2/16/2006
Kiki wrote:

Delia,nu stiu cum s-a gandit David la treaba asta, dar cand vine ora de somn ne punem amandoi in pat si ma mangaie pe par sau obraz. ma topesc....

si al meu ma pupaceste dimineatayes
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.