Leganati bebeii pro si contra!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
yuby_tica
Scris: Thursday, May 25, 2006 8:23 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006

Daca va spun ca eu am leganat-o pe BRIANA deloc ma puneam langa ea in pat ii dadeam sa suga si gata facea nani .Acuma fiind mai mare parca a apucat-o talentele si nu prea mai doarme langa mine trebuie sa o legan si atunci cand am treaba optez pentru leganat ca scap mai repede,voi cum procedati cand aveti multe de facut su bebeii nu va dorm?

Roxanel
Scris: Thursday, May 25, 2006 8:34 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
yuby_tica wrote:

Daca va spun ca eu am leganat-o pe BRIANA deloc ma puneam langa ea in pat ii dadeam sa suga si gata facea nani .Acuma fiind mai mare parca a apucat-o talentele si nu prea mai doarme langa mine trebuie sa o legan si atunci cand am treaba optez pentru leganat ca scap mai repede,voi cum procedati cand aveti multe de facut su bebeii nu va dorm?

Eu o legan, adica nu o legan eu ci leaganul. Dar desi am avantajul ca nu ma chinui sa o legan mai mult de 30 - 45 min nu doarme in el. Pentru mine sunt de ajuns ca sa mai fac una alta prin casa.
Kiki
Scris: Thursday, May 25, 2006 8:39 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu sunt contra!
Daca se va invata sa doarma leganat, vai si amar mai tarziu cand copilul o sa aiba 10-15 kg sa stai sa il tot legani ca sa adorma. Chiar daca maraie sau chiar plange, trebuie invatat sa adorma singur. Daca e mancat, spalat, schimbat, imposibil sa nu adoarma. daca simte nevoia sa stea cineva cu el, atunci poti sa tii copilul de mana prin gratiile de la patut, sau in patul parintilor, culcata langa el.
Maria & Mario
Scris: Thursday, May 25, 2006 9:22 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Contra. Deloc, niciodata. Si nu am avut nici o problema.
cute_babies_of_mine
Scris: Thursday, May 25, 2006 9:28 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 4/4/2006
Si eu sunt contra! Tudor, cand era mic, era in stare sa nu doarma deloc in 24 de ore, daca nu era tinut in brate! Ce am facut? Am optat pentru infasat... De asta de dezvata mult mai repede...
De curand, a fost la ai mei. Cand l-am luat... matait, nervos... Am aflat si motivul: ai mei il tinusera in brate, l-au leganat... Heheee! Armata am facut cu el 3 zile, de-i plangea soacra-mea de mila! Acum, insa, e ok!
Asa ca, va dormi ea cand ii va fi somn! E greu, ca urla, se zbate, dar... Deskide-i geamul sa nu transpire de la plans si las-o! O poti mangaia pe cap, o poti tine de manute, o poti pupa explicandu-i ca tu o iubesti, dar de dormit, tot singura trebuie sa doarma! Incetul cu incetul va trebui sa accepte! Seara fa-i baita putin mai calda ca de obicei si tine-o mai mult putin, ca sa oboseasca! Exista remedii, dar trebuie sa te tina nervii si inima...Daca cedezi acum, cum va fi mai tarziu?!oare
miraa
Scris: Thursday, May 25, 2006 9:32 AM
Nivel

Inregistrat: 2/16/2006
eu ma abtin...cand e foarte obosit cum s-a intamplat cand am fost la ai mei...l-am leganat un minut si a adormitsic dar asta se intampla tare rar..cred ca sunt si eu contra...ca bine zice kikiras
Anaida
Scris: Thursday, May 25, 2006 2:28 PM
Nivel

Inregistrat: 2/12/2006
Eu am fost de la inceput contra leganatului...nu i-am leganat pe nici unul. Pe Alex o mai pun pe picioare cand e agitata, dar numai pana se linisteste, apoi o pun in patut la nani, ori la tzitzi.
Alina
Scris: Thursday, May 25, 2006 2:40 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
si eu sunt contra leganatului, dar acusica va veni vremea sa-l intarc pe Tudor si, zau, nu stiu ce va fi.
Ely
Scris: Thursday, May 25, 2006 3:17 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2006
Si eu sunt contra ,dar de cateva zile se agita cam tare pana adoarme si am leganat-o de cateva ori si imediat a adormit ,dar astazi a adormit iar singura.ras
mihaela75
Scris: Thursday, May 25, 2006 4:01 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
Eu o mai legan pe picioare cand e agitata.Leganatul pe picioare e comod pt. mine ,e mai bine decat sa o tin pe burta pana adoarme.Eu as vrea sa adoarma singura cum fac alti bebei dar n-am eu norocul astauff
sousourel
Scris: Thursday, May 25, 2006 9:16 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Si pro si contra...ras In general il las sa adoarma singurel, dupa ce ii cant, ii pun muzicuta de la carusel.angel Dar uneori, cand suntem plecati pe la altii sau cand suntem in perioade mai dificile cum e cea pe care o traversam acum si ne dor gingiile rau..suntem mai maleabili ras si ne lasam trasi pe sfoara sic cu drag flowers . Da' inca n-avem 10 kg... ca dac am avea, nu stiu zau uff
misha
Scris: Thursday, May 25, 2006 10:28 PM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2006
Eu zic ca depinde de fiecare copil...pe Maria am incercat si eu de mica sa o invat sa doarma singura si n-am reusit ca plangea pana ramanea fara aer si chinuiam copilul degeaba.Pana acum adormea la san in brate sau pe pat.Acum, de cand cu dintisorii nu-i mai intru in gratii...ba in brate, ba pe picioare ( ca sincer prefer asa decat sa ma plimb cu ea cate o ora sa ma cocosez, mai ales la cele 44kg ale mele mai nou!!! banghead banghead banghead ). am mai incercat sa-i vorbesc, sa-i cant, sa o mangai...nimic.E incapatanata si gata!!!
Asa ca ma bucur pentru mamicile care au reusit si bblusii lor dorm singuri, dar le inteleg perfect pe cele care ii leagana!

P.S. ...ma iertati, dar am o stare de nervi de nu stiu ce ma poate calma la ora asta.Va pup pe toate!!!!pupici pupici pupici
delfinasa
Scris: Thursday, May 25, 2006 11:05 PM
Nivel

N-am leganat-o si nici nu cred c-o voi legana nici de acum incolo...cand trebuie sa doarma o pun in patut, maraie putin, se joaca si adoarme singura...daca nu adoarme asa, o iau in pat si-o pun la san si asa adoarme...am avut noroc ca n-a avut colici si ca este cuminte si sta si singura, ca altfel vai de noi...avem niste prieteni cu o fetita mai mare cu 1 an decat K si chiar si acum o leagana, o plimba cu carutul noaptea prin casa sa adoarma, doarme numai cu ei in pat...de la bun inceput am culcat-o numai in patutul ei, doarme in camera ei singura si imi pare bine ca am reusit s-o invatam asa.
stele_pe_cer
Scris: Friday, May 26, 2006 10:34 AM
Nivel

Nu l-m leganat pe Matei niciodata, dar absolut niciodata.Pai, nu vad logica:de ce s-ar linisti un copil leganat fiind?Cunaste el aceste miscari pt.a-l face sa se simta bine?Eu una nu prea cred.Cred ca acest leganat este un mit taranesc, cum ca copilul se linisteste.Ei, pe acest mit l-am demolat prin faptul ca neleganandu-mi copilul, el de la o luna jumate a dormit noaptea, apoi, treptat, kiar si cand avea episoade de plans isteric, neleganat fiind, se linistea intr-un mod su altul.Acum nu pot decat sa ii multumesc luiDumnezeu ca cum il pun la el in patut, in cateva minute adoarme (10-15-20 de minute), neleganat, doar cu muzica din camera, fundalul sonor zilnic.Singurul "drog" inainte de nani este suzeta, de care de ceva timp incercam sa ne dezobisnuim in timpul zilei.

Fara a jigni pe nimeni spun ca mi se pare de prost gust ca ditamai magadanul la peste 1 an sa stai si sa il legeni ca sa il adormi.Nu ca te-ar dutrea mainile, dar daca in luni de zile copilul nu a invatat sa adoarma singur, cu greu o va face mai tarziu.Ii va fi frica imediat cum va ramane singur, ii va fi teama de intuneric, va deveni capricios si mult prea dependent de persoana care il leagana.
Alina
Scris: Friday, May 26, 2006 3:57 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
stele_pe_cer wrote:
in timpul zilei.

Fara a jigni pe nimeni spun ca mi se pare de prost gust ca ditamai magadanul la peste 1 an sa stai si sa il legeni ca sa il adormi.

hohot hohot hohot hohot
Asa este, sunt de acord cu tine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.