Lectia mea de croitorie
Subiectul anterior · Subiectul urmator
raly
Scris: Tuesday, April 24, 2012 9:49 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Felicitari Aurishtabravo bravo
aurishta
Scris: Wednesday, April 25, 2012 3:45 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
raly wrote:
Felicitari Aurishtabravo bravo
hail hail flowers
olguta
Scris: Sunday, April 29, 2012 10:21 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/5/2012
banghead Am lipsit cam mult,evident nu intentionat.Draga Aurishta,sa stii ca am terminat tiparul fetzei si spatelui halatului,urmand ca astazi sa ma ocup de maneci si guler.Sper ca ,spre seara, sa-l decupez(tiparul)si sa-ti comunic.Urmatoarele 2 zile sunt de servici,asa ca nu stiu cat de prompta o sa fiusorry Ma misc cu viteza melcului si sper sa nu-ti pierzi rabdarea si increderea in minebanghead
aurishta
Scris: Sunday, April 29, 2012 12:27 PM
Nivel

Sunt pe fazaras ,astept cu nerabdare topai . Inainte sa decupezi tiparul, nu uita sa verifici circumferintele bustului,taliei si soldurilor ca sa poti opera din timp modificari(la nevoie)pupici
Ana
Scris: Sunday, April 29, 2012 2:03 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Aurishta felicitari pentru masinutza,sa o stapanesti sanatoasa!!computerlove computerlove
olguta
Scris: Sunday, April 29, 2012 8:31 PM
Nivel

Aurishta,am decupat tiparele(am si taiat gresitsic ,dar am lipitsorry )insa nu am inteles cum sa decupez dublura spateluisorry
aurishta
Scris: Monday, April 30, 2012 8:13 AM
Nivel

Ana wrote:
Aurishta felicitari pentru masinutza,sa o stapanesti sanatoasa!!computerlove computerlove

Multumesc multpupici
campfire Olguta, fac o schita si-ti arattopai
olguta
Scris: Monday, April 30, 2012 12:14 PM
Nivel

oare Cred ca,totusi,nu e foarte greu,cred ca ne ghidam dupa tiparul spatelui;abia astept sa-mi arati.Si inca ceva...la un moment dat,ai modificat linia taliei mutand-o cu 2 cm mai jos pe tipar;ai mutat-o ca ai renuntat la pensa de pe umar si ai facut-o lateral sau ca se impunea din cauza lungimii necorespunzatoare ?oare
aurishta
Scris: Monday, April 30, 2012 5:27 PM
Nivel

Olguta, linia taliei este putin mai jos in fatza decat in lateral (ai observat , cred, ca ea coboara la mijlocul fetzei si se ridica oblic la nivelul celei de la spate, ele intalnindu-se pe linia cusaturii laterale).Asta se datoreaza anatomiei,asa este construit corpul uman iar noi incercam sa coboram in plan ceea ce este 3Dalcool Atasez si schita promisa:

aurishta attached the following image(s):
img_3015.jpg

olguta
Scris: Monday, April 30, 2012 10:40 PM
Nivel

Multumesc,Aurishta,acum am intelescum e cu talia si cu dublura spatelui.Nu stiu daca ma crezi ,dar in momentele astea,ma incearca niste senzatii contradictorii:pe de-o parte,am credinta ca am sa reusesc sa duc la bun sfarsit acest mic proiect al meu,pe de alta parte mi0e teama ca n-am sa ma descurcplans ,in special la croitbanghead care ,cred eu,e momentul cheie,cel mai important.Am incercat astazi o simulare a asezarii pieselor de tipar pe material si m-am cam ...ratacit.Mi-e teama ca nu gasesc nici ...firul drept al tesaturiisic ca sa pot aseza tiparul.
aurishta
Scris: Tuesday, May 1, 2012 9:22 AM
Nivel

Hai ca-ti fac eu o schita,ras sa-ti faci o idee. Eu n-am pus poze cu asezarea tiparelor fiindca am avut cateva cupoane cu latimea de 90cm si nu era relevant.Dar o sa-ti dau niste sugestii si , nu te teme, nu o sa se intample nici un dezastru daca vei gresi, exista si trucuri de "salvare"ras
olguta
Scris: Tuesday, May 1, 2012 10:42 PM
Nivel

Multumesc,Aurishta,abia asteptcool
aurishta
Scris: Wednesday, May 2, 2012 7:11 PM
Nivel

Am facut o schitza aproximativa.Materialul il pliezi in doua pe linia de lungime. Montezi spatele, dublura spatelui si de doua ori gulerul la indoitura materialului fara rezerva. Montezi apoi fatza langa spate in pozitia cea mai convenabila, dar neaparat tinand seama de firul drept care, in acest caz, este linia de mijloc a fetzei. Verifici cu rigla sau centimentrul ca aceasta linie sa fie la aceeasi distanta de marginea materialului. Alaturi poti monta dublura fetzei lipita de mijlocul fetzei (vezi poza) In cazul in care iti incape asa, nu mai este nevoie sa tai pe linia aceea si sa imbini apoi fatza cu dublura ei, raman asa, dintr-o bucata (si faci economie de doua cusaturisic ) Daca nu iti incap alaturate, le croiesti separat, asa cum am facut eu. Montezi apoi si maneca, si buzunarul, tinand tot timpul cont de pozitia firului drept. Nu taia pana ce nu ai montat toate piesele pe material, ca sa nu te trezesti cu surpriza neplacuta de a nu incadra bine si de a-ti ramane ceva pe dinafara.
Lasa rezerve de jur imprejur asa cum am aratat prin linia punctata, cu exceptia laturilor care se afla la indoitura materialului. Nu uita sa marchezi pe bucatile croite semnele care se afla pe tipar (talia, mijlocul manecii etc)
Sa-mi spui cum merge!topai

aurishta attached the following image(s):
img_3019.jpg

olguta
Scris: Thursday, May 3, 2012 10:38 PM
Nivel

thankyou wav yes Am reusit sa fac dublura spatelui si dublura fetzei si acum am inceput sa montez tiparele in bolduri;spatele l-am prins dejatopai ce am observat este ca materialul de sub tipar tinde sa se stranga datorita hartiei un pic grosuta atunci cand pun boldurile;in rest cred ca e ok,te voi tine la curent si mii de multumiriwav thankyou
aurishta
Scris: Friday, May 4, 2012 2:21 PM
Nivel

Cu placere!pupici Acum....topai topai topai
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.