LEACURI BABESTI

Options LEACURI BABESTI
Subiectul anterior · Subiectul urmator
cornel
Postat: Thursday, September 16, 2010 7:50 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna ziua ! sunt nou aici si as vrea sa va intreb daca leacurile babesti vi se par ok?
sunt tatic si am o fetita de 7 anisori careia ii este frica sa stea singura in casa.
stiu ca si eu cand eram mic imi era si mie frica de ceva ,iar maicamea le avea cu leacurile babesti dar nu mai stiu sugur ce facea. din cate imi aduc aminte primavara a strans o mana de frunze ,le-a dat foc si ma pus sa sar peste foc de 3 ori....si sincer,nu mi-a mai fost fricacampfire
alimami
Postat: Thursday, September 16, 2010 8:33 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
cornel wrote:
buna ziua ! sunt nou aici si as vrea sa va intreb daca leacurile babesti vi se par ok?
sunt tatic si am o fetita de 7 anisori careia ii este frica sa stea singura in casa.
stiu ca si eu cand eram mic imi era si mie frica de ceva ,iar maicamea le avea cu leacurile babesti dar nu mai stiu sugur ce facea. din cate imi aduc aminte primavara a strans o mana de frunze ,le-a dat foc si ma pus sa sar peste foc de 3 ori....si sincer,nu mi-a mai fost fricacampfire

Mie asta nu-mi suna a leac babesc.Dar,daca intr-adevar ai o problema cau fetitza,atunci mai bine discutati cu ea sa vedeti de ce anume se teme. Cautati de unde i se trage teama..poate din ceva desene animate,povesti,filme(ex Home alone)..etc..in care copiii ramasi acas au patzit ceva rau.La varsta asta copiii deja sunt marisori si inteleg daca explici frumos,cu calm..o intrebi ce crede ca s-ar putea intampla daca ramane singurica acasa.Leacurile babesti sunt cu plante,pt boli. Ce a facut mama ta probabil tinea de increderea pe care o aveai in ea cand erai mic si credeai ca are capacitatea de a-ti alunga fricile.pupici
shirel
Postat: Thursday, September 16, 2010 9:51 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Ceea ce a facut mama ta nu se cheama leacuri babesti ci mai degraba alungare de demoni rai !sic ras
Oricum fetitza ta este mare incearca sa vedeti impreuna de ce -i este frica ,plus ca trebuie sa-ti spun toti copii au o varsta cand le este frica de ceva ,de figuri de la televizor sau pur si simplu sa nu fie parasiti deci sa nu ramana singuri .Incearca sa afli adevarul de ce se teme si poti discuta cu ea are 7 anisori ,parerea mea o rugaciune la un inger pazitor face mai multe minuni decat toate vrajile cu frunze arse in casa ale mamei tale!
delfinasa
Postat: Thursday, September 16, 2010 6:28 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
ras Zambesc cand citesc pentru ca si mie mi s-au facut niste ritualuri din astea sa-mi treaca frica de avioane cand eram mica ras...si culmea cica mi-au disparut imediat. Se pare ca mi-au facut niste bai cu mustar, cu bete de chibrit arse si puse in apa, insotite de rugaciuni...ce mi s-a povestit mi s-a parut dus la extrem, tras de par, ce sa zic...Nu cred in asemenea ritualuri, dar la momentul ala au avut si bunicii un rol si mi-au convins parintii ingrijorati sa fie de acord cu ele. Ceea ce mi se pare contradictoriu si nu prea inteleg este ca provin dintr-o familie de buni crestini, bunica mea mergea dumninica de duminica la biserica si era foarte credincioasa, tinea posturile, toate sarbatorile cu sfintenie si cum era de acord si credea in aceste practici? Si inca sunt crestini care cred si practica ritualuri din astea.
Eu tratez altfel fricile copilului meu: vorbind, incercand sa aflu care-i cauza, s-o eliminam sau diminuam. Fricile de singuratate, de intuneric, de parasire sunt normale la copii si dispar in timp. Noi spunem o rugaciune in fiecare seara la culcare...cred cu tarie ca e mai puternica ca toate leacurile babestiangel.
Si inca ceva...Cu toate ca parintii meu m-au lasat singura in casa cand am inceput scoala, eu nu voi proceda la fel cu ai mei copii...copilul meu de 7 ani si chiar 10 categoric nu va sta singur in casa si noi sa fim plecati in oras sau la serviciu. Da, daca sunt in jurul casei trebaluind prin gradina sau la masina, este altceva, pot verifica numai strigand daca e totul in regula, de intrat intru in 20-30 de sec. sa vad ce s-a intamplat, dar sa fie absolut singur acasa cu cheia de gat cum se zice, in nici un caz! Doamne fereste de ce se poate intampla fara sa faca el nimic, d-apoi sa il apuce curiozitatile si experimentele in lipsa unui supraveghetor, cum am citit de curand de copilul care a vrut sa vada daca chiar zboara folosind o umbrela si ca prin minune a supravietuit caderii de la nu stiu cate etaje.
Roxanel
Postat: Friday, September 17, 2010 11:00 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Si eu am avut parte de leacuri babesti, turnat cositor sau asa ceva, si nu au functionat. Mi se par inutile si o pierdere de timp si bani.

Mie mi-a fost frica de intuneric pana pe la vreo 13 ani. Locuiam cu bunicii intr-o casa mare si intunecoasa cu multe coridoare, camere inalte, multe usi si lumini chioare. Imi era frica sa merg singura in camere sau sa merg pe coridorul lung plin de cuiere unde mai pe seara toate hainele cu gluga se transformau in vrajitoare.hohot Acum rad dar atunci imi era o frica d enu mai puteam. Curios este ca pe la 14 ani ne-am mutat intr-un apartament luminos cu multe ferestre, nou, si frica mi-a disparut instantaneu.

Fetei mele de 4.5 ani ii este frica si ei, daca las toate luminile aprinse in casa insa ii dispare teama. Niciodata nu a ramas singura si nici nu as lasa-o. Exact cum zice si Delfinasa, nu stii de unde ii vin diverse idei si se poate intampla o tragedie in cateva secunde.

Acum sincera intreb, ce face un copil de 7 ani singur in casa? Stiu ca pe la noi se poarta, sa vii cu cheia de gat de la scoala si sa astepti parintii pana vin de la servici, dar macar pana mai creste poate ar trebui sa nu fie lasata singura. Nu numai din cauza faptului ca ii e frica dar si din alte motive.

Cappy85
Postat: Friday, September 17, 2010 8:31 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 2/23/2010
Postari: 127
Locatia: micul Paris
Este posibil cum spun si fetele sa ii fie frica de singuratate si de intuneric.Incearca sa vorbesti cu ea.
t-mihaela
Postat: Friday, September 17, 2010 8:36 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Nu prea e ok la 7 ani sa stea singura acasa ...ma intreb cate ore aveti de gand sa o lasati singura?Eu nu as pune-o s asara peste frunze in speranta unui miracol ci as angaja o bona .Copilul ala nu are ce cauta singur in casa mai mult de o ora .thumleft Asa e teoria ca recunosc am lasat-o si eu pe fica-mea singurica vreo 4 ore la o varsta mai mica ,statea la tv si se uita la ceas cand ajungea linia mica la 1 stia ca vin acasa.acum insa ca am mai imbatranit si mi-a mai venit mintea la cap nu as mai face asta sic
sousourel
Postat: Saturday, September 18, 2010 1:26 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
t-mihaela wrote:
Nu prea e ok la 7 ani sa stea singura acasa ...ma intreb cate ore aveti de gand sa o lasati singura?Eu nu as pune-o s asara peste frunze in speranta unui miracol ci as angaja o bona .Copilul ala nu are ce cauta singur in casa mai mult de o ora .thumleft Asa e teoria ca recunosc am lasat-o si eu pe fica-mea singurica vreo 4 ore la o varsta mai mica ,statea la tv si se uita la ceas cand ajungea linia mica la 1 stia ca vin acasa.acum insa ca am mai imbatranit si mi-a mai venit mintea la cap nu as mai face asta sic
hohot ma bucur ca ti-a revenit zambetul tau dulce-amarcomputerlove

Apropo de ritualuri ciudate: lui Victor ii era frica sa stea singur la el in camera, sa mearga acolo, mai ales daca era lumina stinsa...ma innebunea. Intr-o dimineata, in disperare de cauza, am sunat de pe mobil pe fixsic (noroc ca avea numai vreo 3 ani, sau asa ceva, altfel cine m-ar mai fi crezutalcool ) si am vorbit cu "curajul" (scuzati cacofonia) pe care l-am "invitat" sa vina la Victor. De atunci, nu i-a mai fost frica.firstprize
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed