Laptic de vacuta sau continuam cu lapte praf?

Options Laptic de vacuta sau continuam cu lapte praf?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Monday, November 27, 2006 10:19 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
sousourel wrote:

Inteleg ca are intoleranta!?!oare

Da, nu-i face bine laptele de vaca (are diaree, cam de o saptamana, de cand i l-am introdus), desi el ar bea non-stop plans
sousourel
Postat: Monday, November 27, 2006 10:21 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Kiki wrote:

Da, nu-i face bine laptele de vaca (are diaree, cam de o saptamana, de cand i l-am introdus), desi el ar bea non-stop plans

Imi pare rau! Am citit cate ceva despre intoleranta la lactoza..nu stiu multe, dar cred ca exista ceva pilule (citeam de adulti cu aceasta problema) car ese iau inainte de a consuma lapte. Dar cum de nu s-a manifestat pana acum?
Kiki
Postat: Monday, November 27, 2006 10:22 PM

Si mie plans Dar o sa ne treaca. Ne facem noi baieti mari! ras
MNiko
Postat: Monday, November 27, 2006 10:39 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Kiki, e posibil ca sa fie o etapa trecatoar?. Adica mai tarziu sa poata consuma si lapte de vaca?
Am vazut odata la televizor, un sfarsit de emisiune despre copii cu alergii la diferite alimente. Copilului prezentat la sfarsit ii trecuse alergia doar cu cativa ani de regim alimentar(fara medicamente). Nu stiu la ce era alergic (n-am apucat sa vad), dar poate va fi si cazul lui David. Daca reusesc sa mai afulu cate ceva te anunt.
Kiki
Postat: Monday, November 27, 2006 10:42 PM

MNiko wrote:
... dar poate va fi si cazul lui David....

what what what what
Eu sper sa nu. Noi nu suntem alergici la nimic si oricum vad ca deja primul scaun dupa Nan fara lactoza a fost mai bun decat ce a avut saptamana trecuta. Asa ca cred ca suntem pe drumul cel bun. PLus ca luam si un medicament, asa ca sper eu sa scapam repede!
MNiko
Postat: Monday, November 27, 2006 10:46 PM

Kiki wrote:

what what what what
Eu sper sa nu. Noi nu suntem alergici la nimic si oricum vad ca deja primul scaun dupa Nan fara lactoza a fost mai bun decat ce a avut saptamana trecuta. Asa ca cred ca suntem pe drumul cel bun. PLus ca luam si un medicament, asa ca sper eu sa scapam repede!

Cand am spus ca poate va fi si cazul lui David, ma referam la faptul ca poate mai tarziu va putea consuma orice fel de lapte. Scuze daca s-a inteles gresit.
Ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun si insanatosire grabnica.
Kiki
Postat: Monday, November 27, 2006 10:47 PM

MNiko wrote:
...
Ma bucur ca sunteti pe drumul cel bun si insanatosire grabnica.

Multumim! ras
stele_pe_cer
Postat: Monday, November 27, 2006 10:56 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
sousourel wrote:

Imi pare rau! Am citit cate ceva despre intoleranta la lactoza..nu stiu multe, dar cred ca exista ceva pilule (citeam de adulti cu aceasta problema) car ese iau inainte de a consuma lapte. Dar cum de nu s-a manifestat pana acum?

Dav nu are intoleranta la lactoza.Lactoza este continuta atat de laptele de vaca, cat si de laptele praf si mai ales, se afla in toate lactatele.Probabil ca Dav nu tolereaza laptele de vaca care, prin gradul mare de grasime face sa fie greu tolerat.Sunt multi bebei care accepta laptele de vaca mai tarziu (ma refer la acceptul organismului).

Intoleranta la lactoza se manifesta inca din primele zile de viata, exceptional la varste mai mari, si asta numai in cazuri extrem de rare.
Kiki
Postat: Monday, November 27, 2006 11:00 PM

stele_pe_cer wrote:

Dav nu are intoleranta la lactoza.Lactoza este continuta atat de laptele de vaca, cat si de laptele praf si mai ales, se afla in toate lactatele.Probabil ca Dav nu tolereaza laptele de vaca care, prin gradul mare de grasime face sa fie greu tolerat.Sunt multi bebei care accepta laptele de vaca mai tarziu (ma refer la acceptul organismului).

Intoleranta la lactoza se manifesta inca din primele zile de viata, exceptional la varste mai mari, si asta numai in cazuri extrem de rare.

Pai nu i-am dat lapte cu grasime. I-am dat degresat... Sa inteleg ca pana si laptele degresat are un continut de grasime mai mare decat laptele praf?
stele_pe_cer
Postat: Monday, November 27, 2006 11:02 PM

Kiki wrote:

what what what what

Alergia poate fi la lactoza, dar, cum am scris mai sus, ea se manifesta inca din primele guri de lapte din primele zile de viata.Daca nu se manifesta alergia (care nu este acceasi treaba cu intoleranta la lactoza) in primele zile de la nastere, ea se poate manifesta in primele luni de viata prin eruptii cutanate.

Laptele fara lactoza este recomandat in cazul diareelor.Lactoza intretine diareea, de aceea la diaree acuta nu trebuie date lactate sau lapte obisnuit.Laptele fara lactoza este un lapte foarte bogat, cel de la Humana cu gust de banane, foarte bun la gust si foarte usor de asimilat si de digerat.Copilul creste semnificativ in greutate cu el, fiind foarte bogat in toate cele.

Insanatosire grabnica, Dav si..sopteste-i lu'mami sa iti reintroduca lapticul veki treptat in combinatie cu cel fara lactozathumleft !

Aici gasiti detalii despre intoleranta la lactoza:
https://www.sfatulmedicului.ro/articole/Gastroenterologie/Intoleranta_la_lactoza_357.htm
Kiki
Postat: Monday, November 27, 2006 11:05 PM

stele_pe_cer wrote:

...

Insanatosire grabnica, Dav si..sopteste-i lu'mami sa iti reintroduca lapticul veki treptat in combinatie cu cel fara lactozathumleft !

Pai asa o sa fac! ras Momentan mai stam pe Nan, pana zice doctorul...apoi vedem...
Stele, merci frumos de informatii! pupici pupici pupici
MNiko
Postat: Monday, November 27, 2006 11:07 PM

iata ce am gasit despre intoleranta la lactoza a sugarilor

Intoleranta la lactoza a sugarilor este o problema destul de des intalnita si, din pacate, nu indeajuns de cunoscuta. Sfaturile dr. Madalina Petran, medic pediatru la Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii “Grigore Alexandrescu” din Bucuresti te vor ajuta sa recunosti simptomele si sa poti actiona in cunostinta de cauza.
Care sunt cauzele intolerantei la lactoza?
Organismul copilului nu poate digera “zaharul” (natural) din lapte si din produsele lactate, iar acest lucru se declanseaza de obicei dupa infectii virale/bacteriene digestive, alergii alimentare sau la copiii care sufera de sindromul de colon iritabil. De asemenea, sugarii nascuti prematur pot prezenta intoleranta la lactoza pana cand se matureaza lactoza din intestinul lor. Aceasta intoleranta poate dura o saptamana sau uneori chiar 4-5 luni. Intoleranta la lactoza nu e propriu-zis o boala, de aceea doar medicul pediatru se poate pronunta asupra existentei sau nu a acesteia.
Cum se manifesta?
Principalele manifestari ale intolerantei la lactoza sunt: greata, balonari, diaree cronica (miros acid, spumoasa), crampe abdominale (“borborisme” intestinale).
Ce e de facut?
Dr. Petran recomanda renuntarea la laptele care contine lactoza si trecerea brusca la formulele de lapte delactozat sau lapte pe baza de soia, insa numai medicul pediatru poate decide perioada de timp in care se va administra copilului acest lapte special. Sunt diferite grade de intoleranta, de aceea nu toti copiii care prezinta aceasta incapacitate digestiva trebuie sa renunte la consumul de produse lactate, deoarece exista nenumarate sortimente ce au un continut redus de lactoza. Nu trebuie eliminate din dieta zilnica a micutului iaurtul (bifidus), untul, branzeturile sau smantana, insa se vor folosi cu moderatie. Studii recente au demonstrat ca aceasta intoleranta se diminueaza o data cu inaintarea in varsta, disparand de cele mai multe ori complet dupa varsta de 2 ani, cand se reface marginea in perie a intestinului.
Sursa revista "Superbebe"
stele_pe_cer
Postat: Monday, November 27, 2006 11:08 PM

Kiki wrote:

Pai nu i-am dat lapte cu grasime. I-am dat degresat... Sa inteleg ca pana si laptele degresat are un continut de grasime mai mare decat laptele praf?

Orice laptic de vacuta are grasime.Ca are intr-o concentratie mai mica sau mare, grasime tot are si e firesc sa aiba, dar "grasimea" lapticului de vaca este diferita de :grasimea" lapticului praf.Poate o trere ultra treptata v-ar fi fost mai de folos.O trecere facuta cam intr=o luna de zile....

Pupicei lui Dav si sa auzim de binepupici !
Kiki
Postat: Monday, November 27, 2006 11:12 PM

stele_pe_cer wrote:

...Poate o trere ultra treptata v-ar fi fost mai de folos.O trecere facuta cam intr=o luna de zile....

Pupicei lui Dav si sa auzim de binepupici !

Mai, initial i-am dat putin sa guste, sa vad daca ii place...si seara mi-a refuzat laptele praf, in favoarea aluia de vaca...Ca tot treptata vroiam sa fac trecerea. Dar daca nu a mai vrut lapte praf?! Nici macar in combinatie...banghead
kali
Postat: Tuesday, November 28, 2006 6:53 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14377
Multa sanatate lui Dav si din parte noastra!!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed