Lacurile Plitvice
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mirela74chris
Scris: Monday, August 26, 2013 2:56 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009
In vacanta de vara am ajuns in Croatia.Si pentru ca am gasit numeroase recomandari pe net,am mers sa vizitam si parcul national lacurile Plitvice.

Superbul Parc National Lacurile Plitvice este situat in regiunea Lika din centrul Croatiei, la granita cu Bosnia si Hertegovina, in partea de est a regiunii muntoase Lika-Seni. Parcul este inconjurat de muntii Plješevica, Mala Kapela si Medvedak, care fac parte din Alpii Dinarici.

Parcul National Lacurile Plitvice este primul parc national infiintat in Croatia, in anul 1949, intinzandu-se pe 296.85 km patrati, fiind cel mai mare din cele opt parcuri nationale ale tarii si variind de la o altitudine de 367 m (Koranski) pana la 1279 m (Seliški Vrh) deasupra nivelului marii. Parcul a fost inscris in Lista Patrimoniului Mondial al UNESCO in 1979, si pe buna dreptate,fiind unic in lume.

Cele 16 Lacuri Plitvice de un verde-albastrui , separate prin baraje naturale de travertin, sunt situate pe platoul Plitvice.Culorile se schimba constant in functie de cantitatea de minerale sau organisme din apa si unghiul format de lumina soarelui.

Lacurile sunt interconectate prin cascade, cea mai inalta cascada fiind Veliki Slap, de 70 de metri inaltime. Zona Lacurilor Plitvice are o flora si o fauna variate, care dau culoare si viata acestui paradis terestru. Sunt accesibile pentru vizitatori aproximativ 8 km de cai si trasee de lemn in jurul lacurilor,integrate perfect in peisaj.
Vaporase si trenuri electrice conduc turistii spre traseele amenajate.

Traseele descresc de la o altitudine de 636m la 503m.Mirosul imbatator de brad si menta,ciripitul pasarilor si zgomotul facut de caderile de apa ne-au insotit pe parcursul celor 7 ore petrecute acolo.Pesti,rate salbatice,fluturi,libelule stateau, parca, asteptand sa fie fotografiate.
Daca ajungeti in Croatia,in vacanta,nu ratati acest minunat paradis.Nu am crezut ca exista asa frumusete.

Si acum voi lasa fotografiile sa vorbeasca

img
mirela74chris
Scris: Monday, August 26, 2013 2:59 PM

Si mai adaug cateva...

img

Revin...
kali
Scris: Monday, August 26, 2013 3:35 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Waw! Cata frumusete!!!
De ceva timp imi doresc sa ajung si eu acolo...
marivic
Scris: Monday, August 26, 2013 6:14 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 8/10/2007
Foarte frumos,Mirela!Bravoo Bravoo Bravoo SUPERBE LOCURI......
miriam
Scris: Monday, August 26, 2013 11:46 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/17/2009
Frumos si multumim pt pozecomputerlove nici nu am auzit de aceste lacuri....
bereea
Scris: Tuesday, August 27, 2013 9:07 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Extraordinar!Bravoo Bravoo
mirela74chris
Scris: Tuesday, August 27, 2013 12:43 PM

kali wrote:
Waw! Cata frumusete!!!
De ceva timp imi doresc sa ajung si eu acolo...

Kali merita fiecare minutel petrecut acolo.Se pare ca e minunat in orice anotimp.Eu nu am crezut ca poate exista asa ceva.Daca mi-as inchipui raiul,asa l-as vedea.angel

Fetelor,eu as mai merge si acum,daca as putea.Nici noi nu auzisem de Plitvice, pana nu am cautat pe net obiective turistice din Croatia.
Initial,vorbisem cu sotul ca mergem in Croatia doar pentru relaxare,sa facem plaja.Dar am vazut fotografii pe net cu lacurile si am spus ca trebuie sa ajungem.Si nu ne-a parut rau.Culorile par ireale.Pacat ca aparatul foto si telefonul nu reusesc sa redea toate nuantele,nici mirosurile si nici sunetele.pupici
kali
Scris: Tuesday, August 27, 2013 1:37 PM
Nivel

Eu le-am vazut pe net intr-o chestie de genul " x places to see before you die " si le-am pus imediat pe listuta.coeur
mirela74chris
Scris: Tuesday, August 27, 2013 4:31 PM

kali wrote:
Eu le-am vazut pe net intr-o chestie de genul " x places to see before you die " si le-am pus imediat pe listuta.coeur

Cand te hotarasti sa mergi acolo,vorbim pentru mici ponturi de vizitare.Sunt multi turisti zilnic,e foarte aglomerat si fara ponturi e greu sa vezi totul intr-o singura zi.Cheek Kiss
monica irimia
Scris: Tuesday, August 27, 2013 8:27 PM
Nivel

Inregistrat: 7/3/2010
Colt de rai placut. coeur Extraordinar de frumos, Mirela. angel Sa va fie de bine relaxarea. DistanceKiss
mirela74chris
Scris: Wednesday, August 28, 2013 12:22 PM

monica irimia wrote:
Colt de rai placut. coeur Extraordinar de frumos, Mirela. angel Sa va fie de bine relaxarea. DistanceKiss

Multumim MonicaCheek Kiss

Si alte foto,daca nu va plictisesc...

img
kali
Scris: Wednesday, August 28, 2013 12:42 PM
Nivel

mirela74chris wrote:

Cand te hotarasti sa mergi acolo,vorbim pentru mici ponturi de vizitare.Sunt multi turisti zilnic,e foarte aglomerat si fara ponturi e greu sa vezi totul intr-o singura zi.Cheek Kiss

salut salut salut

Anelise
Scris: Wednesday, August 28, 2013 3:22 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Wow, wow, wow!!! Love Cat e de frumos!!! innori
raly
Scris: Wednesday, August 28, 2013 6:47 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Waww,ce locuri pitoresti!Suuuuperb!Mai vrem pozeee!computerlove computerlove
teea09
Scris: Monday, September 2, 2013 11:50 AM
Nivel

Inregistrat: 10/31/2008
Love Minunate Love Numai uitandu-te la ele si te "teleportezi" in acel colt de Rai computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.