La gradinitza- cresa - camin !

Options La gradinitza- cresa - camin !
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Maria & Mario
Postat: Tuesday, August 14, 2007 11:11 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Va multumim tuturor pentru frumoasele cuvinte si incurajari !
Cu siguranta va tinem informati ce si cum se intampla !
pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici pupici
Maria & Mario
Postat: Tuesday, August 14, 2007 6:38 PM

Si zilele astea s-au derulat ok, cu evolutii, dar fara evenimente deosebite :

Ieri :

Si astazi , la intoarcere , ploua !

Astazi nu am fost atenta si am cazut de pe un scaunel. In cadere mi-am muscat si limbutza intr-o laterala. Mami a primit raport in scris cum m-am rasucit, cae faceam , cum am reactionat , cat am plans , cum m-au ingrijit si .... cate imbratisari am primit ( adica toata ziua , pana la 16:30 cand m-au luat de la gradi ). Mami a semnat ca a fost informata si ca e multumita de tratamentul aplicat .

totul e bine cand se termina cu bine. pupici
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, August 14, 2007 7:23 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Mama, Oana, zau daca gradinita Mariucai nu e de pe alta planeta! La noi, daca se loveste, daca ia bataie sau altceva, vezi acasa, cand descoperi vanataile!
Pupici muuuulti Mariucai si zeci de imbratisari!pupici pupici pupici pupici pupici
S.ELENA
Postat: Wednesday, August 15, 2007 12:17 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7309
Locatia: Printre probleme......
cute_baby_of_mine wrote:
Mama, Oana, zau daca gradinita Mariucai nu e de pe alta planeta! La noi, daca se loveste, daca ia bataie sau altceva, vezi acasa, cand descoperi vanataile!
Pupici muuuulti Mariucai si zeci de imbratisari!pupici pupici pupici pupici pupici

Subscriu in totalitate...Cand l-am dat pe Robert la gradi(la 3,5 ani)si a2a zi urla ca nu mai vrea, am zis ca-i rasfatat, ca dupa vre-o saptamana sa aflu ca a dat un copil in el, asa aiurea, cand erau la sala de mese........nervi nervi nervi
Maria & Mario
Postat: Tuesday, August 21, 2007 10:17 PM

Asta e a treia saptamana de gradi. Sambata si duminica, de cum se trezeste , intreaba : Megem a copii ? Da ?? Si trebuie sa o tin ocupata toata ziua, ca altfel se plictiseste si devine " ciufulita ". Nu prea ma mai asculta si chiar sunt geloasa pe Doamna . O pupa , o asculta , canta impreuna , vorbesc ! cyclops

Deja stie doua cantecele in limba engleza cu gesticulari ( sa arate nasul, usa, genunchii, sa se piteasca la pamant ).....in fine . Mi-a sugerat Doamna sa imi cumpar doua trei CD-uri cu muzica de camin , ca sa invat si eu cu Maria, ca raman pe din'afara ! disputa Sa cantam , invatam si gesticulam si acasa ! Asa ca duminica , ma conformez ! maseluta

Maria si-a schimbat putin comportamentul ! E mai independenta si mai ..... razboinica ! Am inteles ca e si etapa in dezvoltare in care testeaza limitele ....... iar eu sunt putin confuza. Cand mi-e lumea mai draga , pleos o palma si inca una ! what Si tipete pe ea daca o cert , nu gluma ! suntem la varsta unei adevarate efervescente in ceea ce priveste formarea sinapselor nervoase, fapt care conduce la o excitare extinsa a scoartei si intensa, fenomen similar epilepsiei, dar nepatologic. Cum bine m-a luminat Sousourel ! Multumesc !

Am inceput trainingul la NAUGHTY STEP , sa vedem daca va da si rezultate sperate !

In rest .... vorbeste amestecat ( chiar azi tipa la mine ca nu intelegeam ce vrea ): Sit down , Sit down !

Si ..... va urma !
MNiko
Postat: Tuesday, August 21, 2007 10:33 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Maria & mami wrote:
Asta e a treia saptamana de gradi. Sambata si duminica, de cum se trezeste , intreaba : Megem a copii ? Da ?? Si trebuie sa o tin ocupata toata ziua, ca altfel se plictiseste si devine " ciufulita ". Nu prea ma mai asculta si chiar sunt geloasa pe Doamna . O pupa , o asculta , canta impreuna , vorbesc ! cyclops

Cunoastem, am trecut prin faza asta deja de 2 ori. Odata cu bona(de care inca nu s-a lecuit, chiar si acum o mai apuca cateodata dragul de "Lili" cand nu-i place ceva cu mine) si o data cu cresa. Cu fiecare zi care trece crezi ca o sa-si revina si va deveni la fel a inainte...nu nu nu nu-i adevarat. Devine din ce in ce mai independenta si tie iti e din ce in ce mai greu sa te intelegi cu ea pt ca undeva in adancul sufletului inca nu ai acceptat ideea ca nu mai esti centrul universului ei, ca nu mai depinde numai de tine, ca nu mai esti singura care o invata si se joaca cu ea...

Relativ la sambata si duminica eu ii spun inca de vineri ca a doua zi nu mai merge la cresa, ca niciun copil nu se mai duce acolo si ca sta acasa si se joaca cu mami(si tati daca e acasa) si ca mergem la plimbare. Sambata dimineata repet povestea cand incepe sa traga de usa si de haine ca sa plece. In maxim 5 minute se potoleste si nu mai zice nimic tot week-end-ul. Luni dimineata cand o trezesc nu face mofturi si chiar e bucuroasa cand ii spun ca mergem la copii.
mommy
Postat: Wednesday, August 22, 2007 9:42 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Maria & mami wrote:

Astazi nu am fost atenta si am cazut de pe un scaunel. In cadere mi-am muscat si limbutza intr-o laterala. Mami a primit raport in scris cum m-am rasucit, cae faceam , cum am reactionat , cat am plans , cum m-au ingrijit si .... cate imbratisari am primit ( adica toata ziua , pana la 16:30 cand m-au luat de la gradi ). Mami a semnat ca a fost informata si ca e multumita de tratamentul aplicat .

what In gradinitele noastre se va proceda vreodata asa?oare uff uff
Alina
Postat: Wednesday, August 22, 2007 10:59 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Miru wrote:

what In gradinitele noastre se va proceda vreodata asa?oare uff uff

Miru, exista gradinite unde se procedeaza asemantor, poate nu la nivelul din UK, dar suntem aproape.
mommy
Postat: Wednesday, August 22, 2007 12:37 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Alina wrote:

Miru, exista gradinite unde se procedeaza asemantor, poate nu la nivelul din UK, dar suntem aproape.

Nu as fi crezut... bine ca se poate si la noi!
Alina
Postat: Wednesday, August 22, 2007 12:45 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Miru wrote:

Nu as fi crezut... bine ca se poate si la noi!

Da, si aici ma refer la fosta gradinita a Catincai, viitoare gradinita a lui Tudor unde educatoarele sunt mai mult decat atente, din toate punctele de vedere. E o gradinita particulara, recunosc ca cele de stat nu am vazut o asemenea atentie.
Cristy
Postat: Wednesday, August 22, 2007 5:45 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Bravo Mariuca...firstprize firstprize firstprize Acum esti fata mare, mergi la gradinita, te acomodezi cu copiii si inveti cantecele, picezi foarte frumos si esti o fata ascultatoare....bravo bravo bravo

Mult succes in continuare flowers flowers flowers flowers flowers
Maria & Mario
Postat: Saturday, September 8, 2007 9:56 AM

Multumim mult ! pupici pupici

Nu mai e nimeni la camin , cresa , gradinita ? sa ne conversam asa , ca intre ..... prescolari ? hohot scratch

Si sa aduce noutatile la zi. De aproape o saptamana nu mai dormim neam la camin. Doamna a incercat toate strategiile, fara rezultate. Se aseaza in brate la doamna, care ii canta , o alinta cu degetele pe frunte , sta acolo asa cuminte vreo 20 de minute si .... atat. Asta e considerat Rest Time . In schimb acasa la 8 si ....15 minute , maxim, e .... paaa ! Doarme neintoarsa pana dimineata la 8 . yes

Nu ne-am mai matzait saptamana asta diminetile, chiar nici cudle nu mai primesc ; imi face Paa ! cu manutza , imi trimite un pupik in zbor si asta e tot.

Am cumparat un CD cu cantecelele de la camin, le exersam si acasa , acum intelege si mami ce bolborosesc acolo, le cantam impreuna peste tot !

Raspunde numai cu yes si no , zice up, down , cand are nevoie , animalutzele ( cateva ) , culorile ( cateva ) in engleza , isi striga colegii pe numele lor si pe doamna la fel , si numeste diferite obiecte direct in engleza, desi in restul propozitiei vorbeste in romaneste , Ex : Mami, tati Maria flower ! ( Tradus : Mami, tati a adus Mariei Flori ! )

Unde suteti, restul " studentilor " ? hohot

MNiko
Postat: Sunday, September 9, 2007 2:27 AM

Pai, noi am inceput cresa, dar nu suntem la categoria asta de varsta, iar in Ro gradinita incepe anul acesta din 17 septembrie.(ca 15 e sambata)
Maria & Mario
Postat: Sunday, September 9, 2007 10:23 AM

Nu conteaza grupa de varsta. Vreau sa impartii impresii , sa vedem evolutii, idei de noi abordari , noi ... jocuri, indeletniciri.
Eu zic gradi ca e mai scurt, de fapt e camin , fara somn obiligatoriu, ca programul e lung 9 - 6 , deci ..... va asteptam ...... thumright Pe voi si pe restul studentilor ! hohot pupici pupici pupici pupici pupici
MNiko
Postat: Sunday, September 9, 2007 10:57 AM

pai, la noi noua activitate pe care o desfasuram la cresa este ... gimnastica. Mi-a spus doamna care se ocupa de ei ca incep sa faca exercitii ca cele de invioarare, dar abia au inceput. Cristina n-a retinut prea multe, doar "bicicleta" ca asta o mai faceam si acasa. Altceva nu prea stiu ce fac, pt ca ea nu vorbeste inca. Trebuie sa stiu eu ce s-o intreb ca sa raspunda cu da sau nu.
Stam dupa programul de cresa cu alte mamici si copii in curte la topogan si la masute. De la mamicile alea mai aflu cate ceva dar nu prea multe ca ei sunt de la grupa mare. Nu stiu de ce dar mamicile de la grupa mica sunt ...rapideras, adica vin, isi i-au copilul si fug repede acasa.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed