La gradinitza- cresa - camin !

Options La gradinitza- cresa - camin !
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Thursday, October 4, 2007 2:21 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Nico, noi ajunsesem primi la grupa noastra si de-aia e asa de cumintica acolo. Dupa nici 2 minute a inceput sa incerce toate scaunele, mai exact si-a tot mutat papusa pe fiecare scaun sa vada daca sta confortabil.hohot
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, October 4, 2007 2:23 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
MNiko wrote:
Nico, noi ajunsesem primi la grupa noastra si de-aia e asa de cumintica acolo. Dupa nici 2 minute a inceput sa incerce toate scaunele, mai exact si-a tot mutat papusa pe fiecare scaun sa vada daca sta confortabil.hohot

Era saracul copil ingrijorat de acomodarea papusii la gradinitza, atatea lucruri noi de vazutras
stele_pe_cer
Postat: Thursday, October 4, 2007 2:24 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Noi, pt ca avem ceva "vekime" si experinta la capitolul gradi dar si la mieunat dupa mami, pot sa va spun ca eu consider acum ca va puteti edifica daca copilului ii merge bine abia dupa o luna cel putin.Spun ssta pt ca sunt copii care se acomodeaza mai greu, parte ca asa le sta in fire, parte ca exista diferente mari intre cum au fost crescuti si cum sunt tratati in gradi - fara rasfat, fara somn cu mami, fara dat prea mare atentie numai unui singur copil, fara jucarii preferentiale, in skimb cu multa concurenta, cu multa acaparare de jucarii din partea celorlalti copii.Si pot suferi atat copiii foarte sensibili si linistiti, ca sunt perturbati de cei mai zgomotosi si mai agresivi, dar si cei agresivi ca nu isi mai permit ce isi permiteau acasa, in elementul lor.Pot suferi si cei curajosi, pt ca in lipsa mediului familiar se simt in nesiguranta.O luna cel putin poate fi edificatoare.Daca retrageti copilul mai devreme de o luna, acelasi "peisaj" il veti avea si in alta parte si la o alta varsta, pt ca ideea de "separare" de camin si de parinti este dureroasa la orice varsta pt copilul care nu a petrecut timp departe de parinti niciodata, in colectivitate.

Si noi am fost sfatuiti sa luam ceva familiar copilului, un urs, o jucarie draga copilului.Matei si-a ales de fiecare data un urs care comunica intre el si mami.Acum ese nedespartit de urs.Astazi este prima zi in care am uitat ursul acasa.Si sper sa fi fost bine, pt ca ursul asta e "vinovat" de faptul ca Matei are tot timpul o mana ocupata (isi tine ursul la subrat) si nu se poate juca cum trebuie cu ceilalti copii.

Plus, noi la inceputul gradinitei in primavara am luat si pe suzi cu noi si la crize o primea, si la somn la fel.Acum am uitat definitiv de suzi.

Va uram acomodare cat mai curand si imbarbatez mamicile descurajatethumleft !

MNiko
Postat: Thursday, October 4, 2007 2:24 PM

g_nicoleta2000 wrote:

Era saracul copil ingrijorat de acomodarea papusii la gradinitza, atatea lucruri noi de vazutras

hohot hohot hohot hohot hohot
O s-o scol pe fii-kea de atata ras.cool
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, October 4, 2007 2:37 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
Cam asa stiam si eu ca se recomanda, minim 2 saptamani si maxim o luna. Daca dupa o luna tot plange se cauta alte optiuni. Acum depinde mult si cum plange si cat plange, ca daca-i miorlaiala nu-i nici o probleme, sunt care miorlaie in fiecare dimineata si dupa ce ramane cu copii este vesel si fericit.
Noi din prima zi am vazut un baietel de doi ani plangand, avea deja 3 saptamani de cand era inscris dar plange in fiecare dimineata, cum merge la masa cu toti copii tace, coopereaza, se joaca cu copii, deci nu-i nici o problema grava ci doar se desparte mai greu.

Mihaela, nu rade de "popil" (imi place la nebunie cuvantul asta, ce pacat ca Alex vorbeste corect), are si el probleme serioase.flowers
MNiko
Postat: Thursday, October 4, 2007 2:43 PM

g_nicoleta2000 wrote:

Mihaela, nu rade de "popil" (imi place la nebunie cuvantul asta, ce pacat ca Alex vorbeste corect), are si el probleme serioase.flowers

Si ce de "probleme" are cu papusica asta care n-o asculta si ce grija are ea de papusica ei.sic
Lilly of the valley
Postat: Thursday, October 4, 2007 7:30 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Leea s-a acomodat fff bine la gradiyes , nu mai plange. Cum ea se trezeste la 06.00 dimineata atunci vrea sa ne imbracam sa plecam la copii. E ascultatoare, merge la toaleta (marea mea temere a fost ca nu va accepta toaleta de la gradi), papa tot, participa la activitati, face nani si acasa ne arata cine- seful, devasteaza tot ce poate.
A... era sa uit, ne-am imbogatit si vocabularul, inevitabil si cu cuvinte uratenervi
Alina
Postat: Thursday, October 4, 2007 7:35 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Leea, firstprize firstprize
codruta
Postat: Thursday, October 4, 2007 8:29 PM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
pupici he, he, va place tiker-ul?L-am pus cand se pregatea catinca de scoala...atunci ma gandeam la emotiile alinei si la ce ma asteapta peste...4 ani, 11 luni...

Noi mergem bine, ieri a plans la somn dar i-a trecut, mananca (nu stiu cat dar imi face doua ture de kk acasa).In schimb azi m-a ucis cu fitzelebanghead Incepe sa devina extrem de pretentioasa si greu de multumit.Acasa doar. Cred ca decompenseaza frustrarile de la cresa, unde e cuminte ca n-are de ales.

Felicitari "studentilor" eminenti si rabdare parintilor greu incercatiras
Eu nu de grija ei eram moarta-coapta ca stiu ca-i e bine la cresa,dar imi era atat de urat cu casa goalacry
Roxanel
Postat: Friday, October 5, 2007 12:55 PM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Uitati si voi ce activitati are fii-mea la camin. M-am crucit nu alta.banghead

codruta
Postat: Friday, October 5, 2007 12:56 PM

Bravo Antonia!!!!

Roaga-te sa nu le dea tema de casahohot hohot
stele_pe_cer
Postat: Friday, October 5, 2007 12:57 PM

Eu zic ca-i superinteresant, mai ales daca-i de mancare...Apropos, ce e, de mancare sau de pictatras ?
codruta
Postat: Friday, October 5, 2007 12:57 PM

si apropo, materialul didactic, ce e?
stele_pe_cer
Postat: Friday, October 5, 2007 12:58 PM

codruta wrote:
si apropo, materialul didactic, ce e?

Ce curioase suntem noidance !
codruta
Postat: Friday, October 5, 2007 1:00 PM

stele_pe_cer wrote:

Ce curioase suntem noidance !

gand la gand....
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed