La gradinitza- cresa - camin !

Options La gradinitza- cresa - camin !
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Saturday, September 29, 2007 4:00 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
butterfly wrote:
kik stiu ca ai dreptate,si poate nu pot intelege tocmai pt asta,ca nu sunt in situatie.ma gandesc ca si eu o sa ajung acolo,si chiar nu o sa am cu cine lasa copii si nu stiu ce o sa fac.deocamdata am parerea asta,poate mai incolo o schimb ras

O sa o schimbi, o sa vezi.
Eu deja ma gandesc cu groaza cum va fi.
Cand a racit acum l-am tinut acasa, noroc ca eram acasa...dar la serviciu, nu o sa inteleaga nimeni ca am un copil mic care mai raceste din cand in cand si nu mi-l primeste la cresa. Pe angajator tu nu il interesezi decat ca venind in fiecare zi la serviciu, nu te vad ca un om cu probleme din cand in cand.
Fluturas
Postat: Saturday, September 29, 2007 4:02 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9768
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
pupici pupici
eu va doresc sa nu se imbolnaveasca copii deloc,si atunci sigur nu vor fii probleme
Maria & Mario
Postat: Saturday, September 29, 2007 5:53 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Mami Butterfly , asa e aici. ras

Si nu ma simt chiar deloc jignita.
In primul rand doctorita cand a vazut-o marti dimineata a spus ca deja e declansata boala, deci Maria daca era sa imprastie microbi la gradi , o facuse deja. Plus ca a inceput imediat tratamentul, deci nu se mai pune problema de raspandit .

Perioada de incubatie e de minim 3 , 4 zile , deci cand nu ai nici o simptoma, dar totusi microbul exista in organism, atunci poti foarte bine molipsi alti copii.

Aici e si o clauza in contractul gradinitei sa se administreze medicamentele prescrise de medic ( DOAR ) si sa se continue colectivitatea.

Plus ca eu sunt la serviciu si tati la fel. Intradevar , bunicu? e acasa dar tot mai bine e pentru Maria acolo decat singura acasa cu el. Se pot lua zile fara plata fara probleme.

Si nu in ultimul rand ? TOTi copii care ii vei intalni ca camin au propriul sistem imunitar , pot fi purtatori pasivi de tot felul de virusi fara simptome si tu sa te trezesti doar cu copilul tau bolnav. NU AI CUM PREINTAMPINA chestiile astea . Asa ne-am format si noi la randul nostru sistemul imunitar individual !

Si ca sa inchid subiectul , NU SFIDEZ restul mamiclor de copii sanatosi ducandu-mi fata la camin. nu Nu se interpreteaza asa. DAR fiecare gandeste cum vrea ! thumright closedtopic
Deziree
Postat: Saturday, September 29, 2007 5:57 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/24/2006
Postari: 830
Locatia: Suedia
sanatate la Mariuca pupici pupici
stele_pe_cer
Postat: Sunday, September 30, 2007 3:24 PM

Nivel: Senior

Postari: 6678
butterfly wrote:
ma bag si eu desi darius inca nu merge la gradi,dar parerea mea este ca bolnaviorii ar trebuii sa stea acasa.uite din cauza asta se zice,ca odata ce incepe la gradi,incepe si cu bolile.se imbolnaveste unul si de la ala iau toti.scuze oana nu vreau sa jugnesc,dar asta e parerea mea

Mdaaaa....asa am auzit si eu anul trecut povestea de la o mamica ofuscata in parc.Dar problema se pune in felul urmator: cand nu ai cu cine il lasa acasa, cand nu ai bani sa angajezi pe cineva, cand nu ai bunici disponibili si nici nu poti lipsi nici tu nici sotul de la serviciu, ce faci?Demisionezi pt o banala raceala si traiesti mizer dintr-un salariu numai ca sa protejezi alti copii care oricum nu sunt protejati de catre alti parinti?Sau lasi copilul in casa singur la 2 ani?

Eu personal nu sunt deloc de acord cu aceasta mentalitate: "ai copil racit, valea acasa, pe mine nu ma intereseaza, virusii sa fie tinuti in carantina".Sunt cazuri in care nu este posihbil acest lucru si nu este de condamnat ca este asa.Cine are posibilitatea sa fie altfel, bravo lor.Din pacate noi ne incadram in segmentul "nu am incotro, mergem inainte".
stele_pe_cer
Postat: Sunday, September 30, 2007 3:27 PM

Kiki wrote:

...nu o sa inteleaga nimeni ca am un copil mic care mai raceste din cand in cand

Reformulat ar suna asa: "...ca am un copil care la inceputul intrarii in colectivitate va fi mai tot timpul racit".Cel putin la noi asa a fost...ca nu a fost conjunctivita virala, a fost tuse, sau stranut, sau mucisori, oh, da, mucisorii au fost din martie pana in iulie, cu mici intreruperi de tuseplans !Si asta pe un sistem imunitar foarte bine pus la punct...
codruta
Postat: Monday, October 1, 2007 8:41 AM

Nivel: Avansat

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
prima zi de cresa...of, ce ulcer fac pana la 12 cand ma duc s-o iauplans
a plans putin la inceput, cred eu pt ca asocia halatele albe ale asistentelor cu ideea de doctor.Dupa ce-a intrat in sala si a vazut copiii, s-a lamurit si ea ca nu suntem la "tanti doco" ci la "scoala".Cand am plecat, nu prea m-a bagat in seama, ceea ce e bine, dar eu de buimaca am luat rucsacelul cu de toate cu mine banghead banghead N-are nici pampersi, nici haine de schimb, nimicbanghead Acum stau cu ochii pe telefon, ca daca e ceva ma suna si ma duc dupa ea. Greu m-am abtinut dar am reusit sa nu iau nici un nr de telefon de acolo, ca altfel le stresam pana acum de o suta de ori.
Am niste emotii de parca a mers la oxford, nu la cresa.Ciudat mai suntem construite noi femeile, offf...
Kiki
Postat: Monday, October 1, 2007 9:08 AM

Codruta, succes! Nu o sa fie greu pentru Medeea cat pentru tine,. Asa suntem noi, mamele, facem din tantar armasar! Pupici! O sa fie bine, o sa vezi! pupici
codruta
Postat: Monday, October 1, 2007 9:14 AM

kiki, multumescsic sic
Da Doamne, sa fiie bine, la toata lumea!
Kiki
Postat: Monday, October 1, 2007 9:26 AM

Doamne ajuta, Codruta.
trebuie sa fie bine, ca doar nu o sa ii tinem acasa pana la scoala, nu? ras
stele_pe_cer
Postat: Monday, October 1, 2007 9:33 AM

Codruta, dar n-ai mama de decorat casa?Gandeste-te la cu totul altceva, numai la copil nu!Forteaza-te sa nu te gandesti la copil cat este la gradi, ca ii transmiti si ei starea!Cauta pe net corpuri de iluminat, idei de deco, mobilier din bambus sau mai stiu eu ce, usi feng-shui...Va fi bine, numai ca acomodarea este mai grea, ca orice inceput de altfel!
codruta
Postat: Monday, October 1, 2007 9:39 AM

stele_pe_cer wrote:
Codruta, dar n-ai mama de decorat casa?Gandeste-te la cu totul altceva, numai la copil nu!Forteaza-te sa nu te gandesti la copil cat este la gradi, ca ii transmiti si ei starea!Cauta pe net corpuri de iluminat, idei de deco, mobilier din bambus sau mai stiu eu ce, usi feng-shui...Va fi bine, numai ca acomodarea este mai grea, ca orice inceput de altfel!

stelute, stelute, ai tu dreptate!
ar trebui sa profit ca e liniste in casa si n-am concurenta la pc
stele_pe_cer
Postat: Monday, October 1, 2007 9:46 AM

codruta wrote:

stelute, stelute, ai tu dreptate!
ar trebui sa profit ca e liniste in casa si n-am concurenta la pc

Pai, veziyes ?Ai ce face, ai liniste...si daca totusi nu ai stare, pune mana pe telefon, vorbeste vreo ora la tel, apoi iesi cu o prietena la o cafea.Nu in parc, ca te podideste plansul!

Pupici pt o mamica ingrijorata!

Eu astazi mi-am last puiul plangand.Ca si sapataman trecuta, de altfel.Dar...asta este, stiu ca se calmeaza repejor.Este inca trist ca nu mai sta cu mine acasa, dar...se va reacomoda repejor, cum a facut si in primavara.Imi spune sa vin repede, sa ne plimbam in parc, sa fim impreuna.Parca il si vad cum imi spune"mami, te puuup" si Eugen face tot timpul misto de mine ca sunt "fleashca"hohot de emotie!
Ely
Postat: Monday, October 1, 2007 3:24 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Medeea puisor succes pui .Sigur o sa-ti placa cand ai sa vezi ca nu este doctolita.pupici

Si noi am fost la gradi si a mers si tati cu noi ca de a fost prima zi .A stat 5 ore.Cand am plecat cu tati a marait foarte putin chiar nu ma asteptam ei care-i plac copiii mult.Dar a tacut imediat si de atunci a fost cuminteee.yes dance .S-a jucat cu copii a papat si apoi am fost sa o iau si a venit sa-mi dea pupici cand m-a vazut..angel
Dar se pare ca mai greu imi este mie fara ea decat ei fara mineuff.Sper si de acum incolo sa-i placa.
Apropo de raceala tocmai mi-a zis educatoarea ca are un bebe bolnavior cu febra .M-am intristat un pic la gandul ca si Karinuta mea poate lua ,dar asta este mergem inainte nimeni nu vrea sa se intample.Uite ca nu am intrebat aici daca au voie bebeii sa mai vina la gradi pana nu le trece raceala,dar asa cum a-ti zis si voi fetelor daca muncesti si nu ai pe nimeni cum este si cazul meu ,doar ca eu deocamdata nu muncesc nu am ce face trebuie sa o duc la gradi.Am o amica aici si la cresa lor bebeii raciti stau acasa ,nu au voie pana nu le trece.
cute_babies_of_mine
Postat: Monday, October 1, 2007 4:22 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Codruta, cum a fost azi? Cum e Medeea?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed