Chestionar intrebare: La cat timp dupa nastere s-a instalat lactatia?
Alegere Voturi Statistici
Imediat 19 43%
< 12 ore 2 4%
12 - 24 ore 8 18%
24 - 36 ore 7 15%
36 - 48 ore 2 4%
> 48 ore 6 13%

La cat timp dupa nastere s-a instalat lactatia?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Sunday, August 6, 2006 12:21 AM
Avatar
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Mesaje: 17939
La cat timp dupa nastere s-a instalat la voi lactatia?

Eu am nascut prin cezariana si a 2-a zi deja aveam laptic zdravan oare
mihaela75
Scris: Sunday, August 6, 2006 12:38 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Mesaje: 4839
Si eu tot cezariana si am asteptat laptele de mi s-au lungit urechile.Abia dupa o luna am facut febra laptelui.Pana atunci taraia cate o picatura si venea numai stimulat,mangaiat, rugat, imploratbanghead Si acum am probleme,nu stiu de ce organismul meu e mai bleguff
Roxanel
Scris: Sunday, August 6, 2006 6:25 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Mesaje: 2691
Tot cu cezariana si am asteptat vreo 12 ore.
kali
Scris: Sunday, August 6, 2006 6:35 AM
Avatar
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Mesaje: 14390
La mine a durat vreo 20 ore pana sa-ndurat sa apara. Bine, aveam putin chiar imediat dupa cezariana, dar nu suficient.
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, August 6, 2006 6:59 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
Mesaje: 5089
a doua zi dupa cezariana, la cateva ore (sa fi fost vreo 16-18 ore) aveam ceva colostru si un piculet de lapte insa "inundatia" (ca schimbam 3-4 camasi pe zi! banghead ) s-a produs cam la 24 ore dupa nastere...
Alina
Scris: Sunday, August 6, 2006 7:32 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Mesaje: 18834
Doua cezariene, laptele a venit a doua zi dupa operatii. Cat am alaptat, cunoasteti. ras
Am votat 24 - 36 de ore. ras
Anaida
Scris: Sunday, August 6, 2006 3:45 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/12/2006
Mesaje: 1855
Eu am avut lapte imediat...pe Razvan mi l-au adus relativ tarziu, ca era nu stiu ce inspectie prin spital si-l cam ratacisera, asa ca ne-am intalnit dupa 12 ore, dar eu aveam colostru de 2-3 luni. Pe Alexandra mi-au pus-o la san imediat ce mi s-a terminat perfuzia pusa inainte de a naste (adica la cca 20-30 de minute dupa ce m-a cusut) si s-a pus imediat pe molfait (draga de ea, ma minunam cat de bine stie sa suga, de parca ar fi absolvit o facultate de suptras )...fura a inceput a doua zi, dar a fost ceva mai "cuminte" decat la primul copil.
Miri
Scris: Sunday, August 6, 2006 4:21 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Mesaje: 16505
Am votat peste 48 de ore,ca s-a lasat tare mult asteptata,dupa cezarianaplans
delfinasa
Scris: Sunday, August 6, 2006 4:46 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6852
Dupa o saptamana de la nastere si am nascut natural provocat...plans plans plans...mare chin am tras cu lactatia...de 2 ori chiar uff...Karina a baut doar colostru pana a venit laptele, iar cand a venit, tine-te nene, s-a lasat cu febra, sani pietroaie, lapte garla ca aveam sa dau la 5 bebelasi...dupa o saptamana de la venirea laptelui, m-a pocnit o infectie si am trecut fata pe formula 10 zile, timp in care m-am muls, dar fiind la inceput, aproape am ramas iar fara lapteplans plans plans...insa cu ajutorul unor fete carora le voi multumi toata viata pentru ajutorul acordat atunci, mi-a revenit lactatia a 2-a oara cam intr-o saptamana si ceva...dupa orice necaz, vine si-o bucurie...la noi tine de aproape 1 an...yesavem laptic si-acum si suntem superfericiteflowers flowers flowers
sousourel
Scris: Sunday, August 6, 2006 4:59 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
Mesaje: 7688
Colostru la cateva ore dupa nastere ... si a tot supt puiul 2 zile si incepand cu noaptea urmatoare am facut febra laptelui.
taki
Scris: Sunday, August 6, 2006 5:27 PM
Avatar
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 13501
Mi-au pus-o pe Sasha la san, la cererea mea, in timp ce dr. imi facea episiotomia si i-am dat san...spre uimirea mea, chiar aveam lapte ( colostru ). ras

Mela
Scris: Tuesday, November 21, 2006 3:36 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
Mesaje: 13514
la mai mult de 12 ore de la nastere,cred ca au fost vreo 15,mi-au adus-o,am pus-o imediat la san,dar ne-am chinuit ceva pana s-a invatat sa traga bine lapticul.
deni
Scris: Tuesday, November 21, 2006 4:22 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 9/9/2006
Mesaje: 27
La mine s-a instalat destul de tarziu, cam la trei zile de la nastere, o posibila cauza fiind faptul ca mi s-a indus travaliul in mod artificial si sarcina era peste termen.
Laura&Alfonso
Scris: Tuesday, November 21, 2006 4:28 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/4/2006
Mesaje: 1856
eu am avut laptic înca din timpul sarcinii... bebe a papat cam la o ora si jumatate de la nastere tot dupa cezariana...a papat nazdravanu bine titi yes
bereea
Scris: Wednesday, April 18, 2007 8:06 PM
Avatar
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Mesaje: 22800
Laptele mi-a venit destul de greu , dupa mai bine de 48 de ore.chiar ma gandeam ca nu am lapte , vazand alte mame care erau cu camasa de noapte toata uda.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.