Kabbalah
Subiectul anterior · Subiectul urmator
shirel
Scris: Sunday, March 7, 2010 8:23 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Imi pare rau sa aud ce ti se intampla in ultima vreme S.Elena si te intelg perfect ceea ce simti si cu ce dureri mari te confrunti!Imi pare rau sa aud ,am citit despre colegul tau ,condoleante D-zeu are planurile lui pe care noi nu le cunoastem cu fiecare dintre noi.cry cry Daca ar fi sa ne gandim doar pentru cateva minute la multe din intamplariile frumoase pe care ni le-a oferit viatza am constata si sigur am spune ca nimic nu este intamplator .V-ati gandit vreodata ca si toate intamplarille mai putin frumoase din viatza noastra poate nu sunt intamplatoare si ca durerea provocata are un sens foarte precis in viatza noastra.Desi de foarte multe ori sau de cele mai multe ori durerea reuseste sa ne invinga dar nu se poate sa trecem cu vederea ca de multe ori durerea ne salveaza vietiile ,ne maturizeza ,ne face mai luptatori si mai puternici.Ea ne determina sa vrem mai mult de la viatza,sa ne schimbam sa fim mai credinciosi si sa ne dorim ceva mult mai bun.Durerea este sansa pe care o avem astazi pentru a ne cunoaste puterea si fortza cu care putem invinge.Ganditi-va ca noi femeile prin durere aducem pe lume pe iubitii nostri copii si ca fara aceasta durere noi nu am putea ajuta copilul nostru sa-si vada lumina zilei.Daca nu am recunoaste durerea nu am stii ce este iubirea ,mila nu am sti ce este credintza si sufletele noastre au trai intr-o bezna totala si chiar nu am fi trebuit sa avem suflet ca nu am fi avut nevoie de el.
Este foarte greu de acceptat durerea si de aceea si lupta cu ea nu este usoara dar poate fi invinsa.
computerlove computerlove
shirel
Scris: Sunday, March 7, 2010 8:37 PM
Nivel

Si acum o povestire:
"o fiica vine la mama ei si incepe sa planga:vai mama daca ai stii cat de neincapatoare este casa mea deabia mai incapem cu toti in ea ,copii nu au unde sa-si aduca prietenii si ce n-as da sa am si eu o casa mare si mult mai incapatoare.Si mai stii mama ,copii astia ai mei sunt asa de neastamparati ,nu ma asculta,alearga toata ziua fac asa o galagie ca nu imi mai gasesc linistea niciodata.Plus de asta in urma cu doua zile am sarbatorit ziua de nastere si sotul meu a venit acasa cu o carte in mana si mi-a facut-o cadou.unde sunt floriile ,seara romantica ,ceva.M-am saturat de toate ,spune-mi ce sa fac!!banghead banghead banghead banghead
La care mama i-a o foaie de hartie si deseneaza un punct mare negru si-i da fetei sa priveasca:Spune-mi ce vezi ?o intreaba
Fata se uita pe foaie si innervata spune :hai mama da ce ma crezi copil mic vad un punct negru!
Mama-i spune si mai ce?
Fata priveste indelung foaia si la un moment dat raspunde razand:
Da ,mama este adevarat casa noastra este tare mica dar este a noastra si fiecare colt este aranjat de noi cu mainile noastre.da ,intradevar copii alearga mult si fac multa galagie in jur dar intradevar sunt copii sanatosii si asta ma bucura .Sotul meu hohot hohot este adevarat ca mi-a adus o carte care nu ma intereseaza dar stiu ca ma iubeste si nu uita niciodata ziua mea de nastere.
Da ,de multe ori noi vedem numai punctul negru de pe o foaie alba si nu ne putem bucuram de lucruriile bune pe care le avem ci le vedem si le simtim numai pe acele negre.

computerlove computerlove
roxinthya
Scris: Monday, March 8, 2010 11:14 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 11/10/2009
Oare de ce nu putem gandi tot timpul asa ?
shirel
Scris: Monday, May 3, 2010 2:50 PM
Nivel

ingerash
Scris: Monday, May 3, 2010 3:13 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
shirel
Scris: Monday, May 3, 2010 11:10 PM
Nivel

Binenteles am stiut el este singurul rav care invatza caballa online.Cunosc cartea si este si partea a doua daca nu ma insel,pacat ca nu citesti ebraica am niste carti extraordinare de kabbalah!
ingerash
Scris: Monday, May 3, 2010 11:19 PM
Nivel

shirel wrote:
Binenteles am stiut el este singurul rav care invatza caballa online.Cunosc cartea si este si partea a doua daca nu ma insel,pacat ca nu citesti ebraica am niste carti extraordinare de kabbalah!

uff uff uff of,sper sa invat,mi se pare foarte greu...am gasit Coranul in romanayes
miriam
Scris: Monday, May 3, 2010 11:32 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/17/2009
ingerash wrote:

uff uff uff of,sper sa invat,mi se pare foarte greu...am gasit Coranul in romanayes

scuze ca ma bag si eu pe aicisorry
ingerash, Coranul in romana l-ai gasit pe net, sau ai carte?
daca-i de pe net, m-ar interesa si pe minethankyou
ingerash
Scris: Tuesday, May 4, 2010 8:28 AM
Nivel

miriam wrote:

scuze ca ma bag si eu pe aicisorry
ingerash, Coranul in romana l-ai gasit pe net, sau ai carte?
daca-i de pe net, m-ar interesa si pe minethankyou

Coranul l-am gasit pe net,iti trimit PMpupici
shirel
Scris: Wednesday, May 5, 2010 11:17 AM
Nivel

Eu si prietena mea organizam maine o intalnire cu acel kabalist care v-am spus ca a insotit-o pe Madona cand a fost in Israel avem 40 de invitatii si 15 intalniri ,deabia astept si multumesc celui de sus ca am intalnit asa un om.Am sa va povestesc totul aici in topic.
ingerash
Scris: Wednesday, May 5, 2010 11:58 AM
Nivel

Norocoaso!Ma bucur ca ai asa o mare oportunitate.Sa scri aici cat mai multe informati,te rogpupici computerlove
TeosOf
Scris: Wednesday, May 5, 2010 8:44 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/4/2008
Shirel, te asteptamcomputerlove
Ingerash, am citit si eu carteafirstprize
ingerash
Scris: Wednesday, May 5, 2010 10:10 PM
Nivel

TeosOf wrote:
Shirel, te asteptamcomputerlove
Ingerash, am citit si eu carteafirstprize

Teo,ma bucurpupici computerlove
ingerash
Scris: Saturday, May 15, 2010 6:07 PM
Nivel

Shirel,sti ca vine sarbatoarea Shavuot?dance
shirel
Scris: Saturday, May 15, 2010 7:37 PM
Nivel

ingerash wrote:
Shirel,sti ca vine sarbatoarea Shavuot?dance

binenteles se papa multa branza ,yamii yamii este una dintre sarbatoriile care imi plac cel mai mult.De Shavuot poporul evreu a primit Tora de la d-zeu. pe muntele sinai.

Am inceput cursurile de Kabbalah ,este ceva nici nu stiu cum sa va descriu cred ca trebuie sa stau si sa traduc tot ce spune el orcum l-am inregistrat.Este foarte deosebit si are o poveste a vietii de am ramas muta.A fost calugar budist ,a fost si a invatat filozofia tribului indian ,este profesor de yoga si a invatat artele martiale la un templu din Japonia.Dupa armata a iesit sa faca o simpla excursie de 6 luni si s-a intors acasa dupa 15 ani de experiente in toata lumea.Extraordinat tipul si suntem ca fratii acuma nu exista o zi sa nu vorbim la telefon ,astazi este casatorit cu doi copii.Nu stiu cum D-zeu mi-a trimis sa cunosc si sa ma impreietenesc cu asa un om .
am sa revin dar asta cand fac traduceri la tot ce spune este chiar pacat sa nu primiti si voi informatii din astea.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.