Kabbalah
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Scris: Tuesday, March 17, 2009 11:29 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
shirel wrote:
....ce femeie nu si-ar dori ca barbatul ei sa-i indeplineasca dorintele inainte de a le face cunoscute

In aceasta privinta am parte de surprize mai tot timpul.Se intampla ca el sa gandeasca un lucru si eu sa-l spun in aceeasi fractiune de secunda,cateodata ramanem "masca"si ne tot privim fara sa clipimhohot hohot hohot ...mai tot timpul ii simt starile la fel si el pe ale mele,ma trezesc din senin ca ma suna sa ma intrebe cum ma mai simt si cu cateva momente in urma sa fi avut o durere de cap sau ceva sa ma fi intristat...etc.Simt ca el ma implineste spiritual si fizicangel coeur coeur
TeosOf
Scris: Tuesday, March 17, 2009 2:28 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/4/2008
Incep si eu sa inteleg mai multe. Mai fac corelatii cu radacina Arborelui Sephirotic, cu sufletul femeii si al barbatului, cu Coroana si Creatorul.
De asemenea, fiecare membru al cuplului il ajuta pe cel sau pe cea de care indisolubil si-a legat viata, sa evolueze spiritual, asa cum ai scris Shirelhearts Cred ca acesta este sensul vietilor noastre aici. computerlove
shirel
Scris: Tuesday, March 17, 2009 6:11 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
TeosOf wrote:
Incep si eu sa inteleg mai multe. Mai fac corelatii cu radacina Arborelui Sephirotic, cu sufletul femeii si al barbatului, cu Coroana si Creatorul.
De asemenea, fiecare membru al cuplului il ajuta pe cel sau pe cea de care indisolubil si-a legat viata, sa evolueze spiritual, asa cum ai scris Shirelhearts Cred ca acesta este sensul vietilor noastre aici. computerlove

Exact,si daca fiecare ar stii sa faca asta ce bine ar fi ,ar insemna mult mai mult bine si cat mai putine divorturi!
ingerash
Scris: Tuesday, March 17, 2009 9:46 PM
Nivel

shirel,kabala poate dezvalui si revelatii pentru noi?
shirel
Scris: Tuesday, March 17, 2009 10:29 PM
Nivel

inger7 wrote:
shirel,kabala poate dezvalui si revelatii pentru noi?
Binenteles ca da !Am sa scriu si despre asta dar numai acei numiti kabalisti (mekubal)poate sa dezvoluie si sa explice aceste aceste revelatii.
ingerash
Scris: Tuesday, March 17, 2009 10:40 PM
Nivel

shirel wrote:
Binenteles ca da !Am sa scriu si despre asta dar numai acei numiti kabalisti (mekubal)poate sa dezvoluie si sa explice aceste aceste revelatii.

Ce bine,abia astept sa aflu!topai topai topai iloveyou iloveyou iloveyou iloveyou
fdianamaria
Scris: Thursday, August 27, 2009 12:21 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/17/2006
Shirel , super dragut ce ai scris pana acum !! Mai vrem !!
ingerash
Scris: Thursday, August 27, 2009 4:08 PM
Nivel

M-am inscris la curs.hearts
ingerash
Scris: Tuesday, December 22, 2009 8:36 AM
Nivel

Shirel,hai sa mai dam praful de pe topicul acesta!hearts coeur Poti sa-mi detaliezi cate ceva despre Malchut?

Din cat am studiat pana acum,am invatat rolul barbatului si al femeii,am invatat diferentele intre ei si cat de important este rolul femeii.
shirel
Scris: Wednesday, March 3, 2010 2:08 PM
Nivel

ingerash wrote:
Shirel,hai sa mai dam praful de pe topicul acesta!hearts coeur Poti sa-mi detaliezi cate ceva despre Malchut?

Din cat am studiat pana acum,am invatat rolul barbatului si al femeii,am invatat diferentele intre ei si cat de important este rolul femeii.

Pacat ca nu am vazut pana acuma ,ingeras promit sa vin cu explicatii despre Malchut.

Ieri ,m-am considerat o persoana norocoasa am cunoscut unul dintre invatatorii lui Madona de Kaballa care a tinut si pentru noi o lectie .A fost minunat de abia astept sa-mi fac timp si sa va explic totul .Am vorbit despre gandirea pozitiva ,vreau sa va zic ca ne-a fascinat cu inteligenta pe care o are nici nu ma mir ca Madona cand venea in Israel vroia numaidecat sa-l asculte.La sfarsit am vorbit cu el si m-a invitat la centrul lor din Tzaf sa petrec un sfarsit de saptamana si eu hohot hohot l-am inebunit sa vina sa ne predea in Ramat-yshai ,acuma tebuie sa organizez macar sa fiu o grupa cat de cat si mi-a promis ca face tot posibilul sa ne poata preda in continuare.
Cred ca daca plateam si un psiholog timp de un an de zile nu putea sa-me indrume si sa ma ajute cum m-a invatat acest om in doua ore.
Plus ca am discutat multe si despre medicina alternativa el fiind si terapist,naturist.V-am inebunit dar am sa va povestesc si voua cate ceva ,fiindca am fost cuminte si mi-am notat cateva ideei.

Ingeras ,povesteste-ne si tu cate ceva din ceea ce inveti!
ingerash
Scris: Wednesday, March 3, 2010 6:39 PM
Nivel

Shirel,esti o norocoasa cu adevaratyes yes yes yes

Cu mare drag povesteschearts coeur Rav-ul nostru este Michael Laitmancomputerlove ,invataturile lui m-au ajutat sa gasesc drumul catre sinele meu,Tora interioara,lumea spirituala.La inceputul studiului am avut oarecare soc in legatura cu planul material,fizic,cum ca nu ar fi realangel
shirel
Scris: Friday, March 5, 2010 6:36 PM
Nivel

Ingeras,intradevar rav-ul Laitman este foarte cunoscut in lume si in Israel are programe la televizor si scoli deschise de Kabballa .Ce sa-ti spun eu personal nu am o parere prea buna despre el si-mi pare rau ca spun asta D-zeu sa ma ierte dar stii fiecare cu gresele si defectele lui dar este o persoana foarte intelingenta si cu multe cunostiinte in Kabballah
shirel
Scris: Friday, March 5, 2010 6:59 PM
Nivel

Ceva din lectia invatatorului lui Madona ,incerc si eu sa ma rezum macar la niste mici ideei.
De multe ori noi si cei din jurul nostru ne plangem de problemele de care ne infruntam nu as spune zi cu zi dar in general ,cand suntem bolnavi ,cand suntem aruncati dupa 20 de ani de servici,cand nu ne iubeste soacra sau pur si simplu cand avem o zi rea cu vreme urata deci cand avem tot felul de motive pentru care cu adevarat suferim si ne simtim suferinta incepem sa ne punem tot felul de intrebari de genul"
Sunt o persoana buna nu fac rau la nimeni ,ajut pe toata lumea de ce mi se cuvine asa o pedeapsa deci incepem sa ne invinuim pe noi ,pe cei din jur ,pe D-zeu ce mai pe toata lumea.Adevarat ?sic ras
de multe ori asteptam sa ne apara solutia ,d-zeu sa faca o minune sau solutia pur si simplu sa apara dintr-un loc necunoscut dar asta fara ca noi sa facem nimic ca totul sa se schimbe si uitam un singur lucru de felul in care traim si de problemele pe care le avem, numai noi suntem responsabili.Nu vom putea gasi niciodata raspunsurile la probleme daca le vom lasa in baza altora sa le rezolve .D-zeu nu poate rezolva probleme noastre aici pe pamant fara ajutorul nostru.Pentru asta noi trebuie sa le punem deoparte sa ne curatam ganduriile si mintea de ele doar astfel vom putea inainta si gasi cu adevarat rezolvarea lor.
Deci pentru a putea gandi pozitiv trebuie in primul rand sa ne eliberam mintea de ganduriile negre pe care le avem ca sa putem introduce lumina si intelepciunea de care avem nevoie pentru inaintarea in proiectele noastre
S.ELENA
Scris: Friday, March 5, 2010 11:06 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2007
scratch scratch scratch
Oare chiar asa sa fie?!?!?!?oare oare

Poate doar Dumnezeu stie cat ma chinui eu sa gasesc rezolvari la problemele ce le am si tot El stie ca nu le-am pus in carca nimanui si nici ca stau nepasatoare pentru a astepta sa mi le rezolve altii, dar faza cu "curatatul gandurilor si a mintii" inca nu am reusit sa o pun in aplicare......uff uff
petro
Scris: Saturday, March 6, 2010 4:49 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/31/2008
Shirel m-ai facut tare curioasa... Tot ce ai scris pana acum m-a facut sa inteleg cateva aspecte din viata mea. Am avut perioade si eu, ca oricine, cand m-am intrebat de ce mi se intampla toate numai mie. Iar la sfarsitul anului trecut am avut o "revelatie". Mi-am propus ca orice mi s-ar intampla sa nu mai gandesc negativ ci constructiv. Eu sunt o pesimista din nastere, iar pozitiv nu pot gandi, asa ca la aproape 30 de ani am ajuns si eu la concluzia ca daca nu iau taurul de coarne si doar stau si ma lamentez imi trece viata si la batranete o sa ma plang si eu ca bunica de viata grea pe care am dus-o. Si parca incet-incet mi se aseaza gandurile si "cresc" si eu. Astept cu interes continuarea... pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.