Jurnal Z
Subiectul anterior · Subiectul urmator
zaza_
Scris: Monday, January 14, 2013 4:34 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/25/2008
Ei, cum sa ma supar! computerlove computerlove computerlove

Numai un lucru vreau sa spun! Una este sa ai parte de o binecuvantare, alta de noroc. Nu?
shirel
Scris: Monday, January 14, 2013 5:27 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
zaza_ wrote:
Ei, cum sa ma supar! computerlove computerlove computerlove

Numai un lucru vreau sa spun! Una este sa ai parte de o binecuvantare, alta de noroc. Nu?

Nu stiu ce sa-ti spun ,eu cred ca de multe ori rezultatul reusitei din intamplare este denumit de unii noroc .Norocul poate deveni si o binecuvantare si eu chiar obisnuiesc de multe ori sa spun "Sa-ti dea D-zeu noroc "si nu mi se pare ca spun ceva rau .ras In schimb nu imi place cuvantul in sine sa-l folosesc cand beau un pahar ras alcool sic sau cand cineva stranuta langa mine i spun intodeauna "Sanatate"ras fiindca mi se pare ca ,cuvantul noroc nu se potriveste .sic Dar stii tu cum sunt eu cand vorbesc romaneste nu de multe ori vorbesc taaare aiure!!?hohot hohot
zaza_
Scris: Monday, January 14, 2013 8:30 PM
Nivel

Lasa, ca poti vorbi si chineza, ca eu tot inteleg ce vrei sa spui. hohot hohot hohot hohot Dar dupa ce am citit explicatia parinteui Cleopa creierul meu a gasit alt sens. De obicei cand lumea vrea noroc, de fapt vrea bani. Multi. Cu aviditate, cu avaritie, chiar intr-un mod nesanatos. Nu spun ca nu e ok sa iti doresti abundenta, dar nu intr-un mod opulent si grotesc.

Imi place ca in engleza cand stranuti ti se spune: "Bless you." La noi ar fi, "Sa fii binecuvantat". Dar ce lung, ce mult de spus! :)) Asa ca mai bine "Noroc!" Si uite-asa lenea, care este tot un drac, il ajuta pe noroc sa fie mai in vorba oamenilor. Si nu cred ca am auzit expresia "Sa fii binecuvantat" decat pe la tara, la oras s-ar uita lumea la tine ca la vreo aratare... O sa incerc cu colegii la birou. Experiment. Sa vezi distractie:))

zaza_
Scris: Saturday, January 26, 2013 3:19 PM
Nivel

Daca doi oameni se cearta, si exista o relatie intre ei, ca e de afaceri, de pietenie, de iubire, exista obiceiul de a spune ca lasa deoparte ce s-a intamplat si uita incidentul pentru a trece mai departe... Nu pot fi de acord. Nu poti sa lasi deoparte o rana, nu poti sa uiti. Mi se pare o tampenie.

Este bine sa accepti ca oamenii nu sunt cum vrei tu, ca sunt cum sunt ei si nu ii vei putea schimba niciodata. Daca nu esti de acord cu ei, spune-ti punctul de vedere intr-un mod frumos, fara a impune ceva si pace. Te raneste cu vorbele sau cu faptele? Accepta ca ai si tu o parte din vina. Daca nu se poate o convietuire, nu se poate si basta. Atata lume se chinuie si pe ei si pe cei de langa. Este oare atat de greu sa vezi lucrurile cu detasare? Sa renunti la ego-ul care iti intuneca sufletul si mintea?

Daca esti ranit trebuie sa ierti. Sa-l ierti pe cel care te raneste, si sa te ierti pe tine. Pentru ca invinovatesti sau te simti vinovat. Sa multumesti ca ai ceva de invatat din toate cele care ti se intampla. Sa iubesti viata pentru ca este a ta. Dar NU trebuie sa uiti. Pai daca uiti, maine nu ai putea sa gresesti iar? Nu uita, pentru ca daca o sa te intalnesti din nou cu situatiile care te ranesc, vei sti cum sa procedezi!
aurishta
Scris: Saturday, January 26, 2013 6:24 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
zaza_ wrote:
Daca doi oameni se cearta, si exista o relatie intre ei, ca e de afaceri, de pietenie, de iubire, exista obiceiul de a spune ca lasa deoparte ce s-a intamplat si uita incidentul pentru a trece mai departe... Nu pot fi de acord. Nu poti sa lasi deoparte o rana, nu poti sa uiti. Mi se pare o tampenie.

.............................................................

Daca esti ranit trebuie sa ierti. Sa-l ierti pe cel care te raneste, si sa te ierti pe tine. Pentru ca invinovatesti sau te simti vinovat. Sa multumesti ca ai ceva de invatat din toate cele care ti se intampla. Sa iubesti viata pentru ca este a ta. Dar NU trebuie sa uiti. Pai daca uiti, maine nu ai putea sa gresesti iar? Nu uita, pentru ca daca o sa te intalnesti din nou cu situatiile care te ranesc, vei sti cum sa procedezi!

De acord! As mai adauga ceva, insa! Ca sa ierti, trebuie ca acela care te-a ranit sa-si ceara iertare cu sinceritate, o cerere provenita dintr-o profunda intelegere a faptei comise! In caz contrar , spiritul de justitie nu este satisfacut. Nu incurajez pe nimeni sa poarte ranchiuna, ba din contra, ar trebui sa aiba dispozitia de a ierta si o mare prudenta in relatia cu persoana in cauza. Asta pana la dovada concreta si durabila a schimbarii de atitudine.
endy
Scris: Saturday, January 26, 2013 9:13 PM
Nivel

Inregistrat: 6/8/2010
Subscriu !
bereea
Scris: Saturday, January 26, 2013 9:33 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Frumos sus, Zaza!Candva, cineva mi-a spus ca daca cineva imi greseste si nu-si cere iertare sa o fac eu in locul persoanei respective.Am facut-o si s-a simtit vinovat, si-a dat seama ca greseala nu era a mea.
Dar nu se merita sa o faci cu oricine.Am avut si o experienta negativa in acest sena, adica mi-am cerut iertare pentru greseala care nu era a mea, apoi mi s-a urcat in cap....ma rog, tine de inteligenta si bunul simt al fiecaruia.
zaza_
Scris: Sunday, January 27, 2013 8:00 AM
Nivel

Daca ierti nu inseamna ca trebuie sa ai in continuare o relatie cu acea persoana.
bereea
Scris: Sunday, January 27, 2013 9:51 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Corect!
nicoymika
Scris: Sunday, January 27, 2013 7:20 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 9/29/2012
E foarte interesant.Cum de nu am descoperit eu topicul asta pana acum?
zaza_
Scris: Monday, January 28, 2013 12:36 PM
Nivel

nicoymika wrote:
E foarte interesant.Cum de nu am descoperit eu topicul asta pana acum?

Ma simt flatata! ras
kali
Scris: Monday, January 28, 2013 1:25 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Hmmm, eu intotdeauna am considerat ca a ierta si a accepta e o favoare pe care ti-o faci tie insuti. In sensul ca nu conditionez de celalalta persoana - respectiv de rugamintea lui de a fi iertat -, ci de mine si de linistea mea sufleteasca...
... de a nu lasa resentimentele sa ma macine si sa-mi influienteze calitatea vietii ( dap, bolile sunt energii/ganduri/emotii negative acumulate ). Asta la modul ideal, ca nu intotdeauna imi merge; probabi mai am pana sa ajung la maturitatea necesara sa ma controlez mental asa cum imi doresc.

Deci eu nu conditionez - repet - atitudinea mea fata de cea a persoanei care a gresit - care, bineinteles, poate sa considere ca a procedat corect din punctul lui de vedere.

Important pentru mine e sa spun - foarte-foarte important; am observat ca daca nu verbalizez/spun punctul de vedere, nu pot trece peste... plus ca dezvolt un minunat nod in gat asezonat cu senzatie de lipsa de aer. Bine, nu inseamna ca nu pun punct unei relatii bolnavicioase si ca incurajez prezenta in viata mea a persoanelor care-mi fac rau. Accept ca asta e realitate si merg mai departe, excluzand complet ce ma deranjeaza.

zaza_
Scris: Saturday, May 18, 2013 10:55 PM
Nivel

Saptamana asta am descoperit ca sunt o persoana absolut naiva. Nu mi-a venit sa cred ca daca eu am credinta ca undeva exista Cineva care are Totul in vedere ma face un om prost. Da. Daca sunt crestin si cred in Dumnezeu, sunt un om prost, nu imi folosesc creierul si nu merit nici macar coada vacii. Sunt oameni care gandesc asta, nu numai despre mine, ci despre toti cei care apartin unei religii. A! Si despre cei care sunt vegetarieni sau vegani... Adica, ce conteaza ca poti sa faci alegerile tale. Da, dar daca alegi sa nu fii ateu si sa nu mananci carne esti un monument de prostie. Degeaba am incercat sa sustin punctul meu de vedere... nu tata, sunt prost si basta!
shirel
Scris: Sunday, May 19, 2013 8:58 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
zaza_ wrote:
Saptamana asta am descoperit ca sunt o persoana absolut naiva. Nu mi-a venit sa cred ca daca eu am credinta ca undeva exista Cineva care are Totul in vedere ma face un om prost. Da. Daca sunt crestin si cred in Dumnezeu, sunt un om prost, nu imi folosesc creierul si nu merit nici macar coada vacii. Sunt oameni care gandesc asta, nu numai despre mine, ci despre toti cei care apartin unei religii. A! Si despre cei care sunt vegetarieni sau vegani... Adica, ce conteaza ca poti sa faci alegerile tale. Da, dar daca alegi sa nu fii ateu si sa nu mananci carne esti un monument de prostie. Degeaba am incercat sa sustin punctul meu de vedere... nu tata, sunt prost si basta!

Ce conteaza ce cred alti despre tine sau despre parerile tale.Niciodata nu trebuie sa convingi pe nimeni in ceea ce crezi sau ceea ce esti.Lumea este facuta sa discute si sa fie nemultumiti de fiecare data sau in toate principalul este nu sa convingi pe alti ca ceea ce faci este mai bine ci sa simti asta ptr tine ,daca tie iti este bine in pielea ta ASA CUM ESTI TU indiferent ca esti ateu ,homosexual ,vegetarian etc este cel mai important lucru .Traim si intr-o perioada foarte sensibila in care majoritatea ne cautam dreptatea in alti uitand insa ca fericirea ,dreptatea si iubirea sunt in noi .
zaza_
Scris: Sunday, May 19, 2013 2:35 PM
Nivel

Nu-mi pasa despre ce cred ei despre mine si nici nu vreau sa-mi impun convingerile. Am ramas socata ca sunt oameni, in mare parte atei, care spun ca ei sunt destepti, ca-si folosesc creierul si cu toate astea abereaza intr-un mod extremist despre alti oameni care au alte pareri decat ei. Eu am vrut doar sa le spun ca a fi tolerant nu e o prostie.

Probabil din cauza ca ei nu "gandesc" si cu inima... Fiecare cu treaba lui, cu problemele lui...

O duminica minunata sa aveti in continuare!

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.