Jurnal Z
Subiectul anterior · Subiectul urmator
monica irimia
Scris: Sunday, September 9, 2012 7:54 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/3/2010
Zaza, felicitari pentru acest jurnal inedit si interesant! newclap Te voi urmari si eu! topai computerlove
zaza_
Scris: Sunday, September 9, 2012 8:05 PM
Nivel

Inregistrat: 3/25/2008
Ma bucur ca pot sa dau mai departe informatii care mie mi-au fost de folos. Nu incerc sa conving pe nimeni sa se apuce de anumite practici spirituale. Mie aceste informatii mi s-au parut universal valabile, de aceea cred ca este important sa gasesti timp pentru persoana ta macar o ora zilnic, sa stai cu tine si sa iti asculti corpul, inima, respiratia, sa vezi unde este liniste si unde nu, acolo unde sunt tulburari sa le gasesti si sa afli cauza.

Mie mi-au placut foarte tare principiile Reiki:

Doar astazi
Ma eliberez de orice ingrijorare
Ma eliberez de orice suparare.
Sunt plin de gratitudine, respect parintii, profesorii, stramosii.
Muncesc cinstit.
Respect viata in jurul meu sub toate formele.
mikaela
Scris: Monday, September 10, 2012 2:43 AM
Nivel

Inregistrat: 8/11/2010
Zaza, felicitari pt jurnal! Te urmaresc cu multa placere...Faci cumva yoga?computerlove
zaza_
Scris: Monday, September 10, 2012 1:50 PM
Nivel

mikaela wrote:
Zaza, felicitari pt jurnal! Te urmaresc cu multa placere...Faci cumva yoga?computerlove

Multumesc.
Nu fac yoga. Acum nu cred ca mai are rost sa ma mai apuc, desi...niciodata nu e prea tarziu. ras
Am facut Reiki Traditional, mi-am luat maiestria la inceputul verii, am facut Karuna Reiki gradele 1 si 2, Ama Deus, la fel, doua grade, Reiki Prosperity, si Melchisedek. Toate in aproape un an. Mai am multe de invatat si de aprofundat. In mod special de experimentat, pentru ca experienta este cea mai importanta. Imi doresc sa pot ajuta pe cei care au nevoie. Si stiu ca pot s-o fac. Chiar si o vorba, atunci cand e spusa la momentul potrivit si la timpul potrivit poate sa aduca o binefacere.

Pretuiesc foarte mult doua proverbe. Vorba dulce mult aduce. Nu in sensul de vorba mieroasa, care sa induca in eroare, ci adevarul spus intr-un mod netaios, ca sa zic asa. Iar al doilea este un cotraproverb la "Ce tie nu-ti place altuia nu-i face". Eu zic ca ce tie iti place si altuia sa-i faci chiar fara sa-ti ceara.
zaza_
Scris: Monday, September 10, 2012 2:05 PM
Nivel

Muzica pentru meditatie.

O sa revin cu fragmente din cartea lui Marc de Smedt despre tehnici de meditatie.

Ce inseamna meditatia? Pentru mine inseamna cunoastere. Imi plac foarte mult in special meditatiile ghidate (pentru ca pe astea le-am facut cel mai des, va dati seama:))). Este adevarat ca am intrat foarte greu in starea de mediatie. Cateodata sunt atat de prinsa in lumea materiala incat nici acum nu reusesc intotdeauna. In schimb atunci cand intru in starea de meditatie este cel mai frumos moment posibil. Si ca un pont, cand meditati, nu va ganditi ca meditati, sau "bai, nu mai intru odata in starea aia minunata!" Doar simtiti, ascultati respiratia, bataile inimii, muzica, relaxati-va. lasati mentalul "la intrare", fiti voi cu voi si atat. Este cred acelasi lucru cu a-ti asculta inima, sinele, constiinta.
alexandrabogdan
Scris: Monday, September 10, 2012 5:35 PM
Nivel

Inregistrat: 4/17/2008
citind ce ai scris tu aici cred ca la maine Chakra gatului e blocata si de aici probabil si problemele mele cu tiroida. faptul ca imi stau vorbele "in gat" din diverse motive a avut asta drept rezultat
zaza_
Scris: Monday, September 10, 2012 6:35 PM
Nivel

Alexandra, ca sa iti deblochezi chakra gatului poti sa faci un exercitiu simplu de respiratie. Cand inspiri imagineaza-ti o lumina, energie albastra stralucitoare (albastru este culoarea chakrei gatului) ca iti intra pe nari, iti curata gatul, nasul, gura, tiroida, o energizeaza, o vindeca, iar cand expiri vizualizeaza cum toate energiile negative , gri sau negre parasesc zona gatului si se disipa sau ard sau le vezi ca pe niste baloane care se sparg, cum iti este mai confortabil.
alexandrabogdan
Scris: Tuesday, September 11, 2012 8:47 AM
Nivel

Inregistrat: 4/17/2008
zaza_ wrote:
Alexandra, ca sa iti deblochezi chakra gatului poti sa faci un exercitiu simplu de respiratie. Cand inspiri imagineaza-ti o lumina, energie albastra stralucitoare (albastru este culoarea chakrei gatului) ca iti intra pe nari, iti curata gatul, nasul, gura, tiroida, o energizeaza, o vindeca, iar cand expiri vizualizeaza cum toate energiile negative , gri sau negre parasesc zona gatului si se disipa sau ard sau le vezi ca pe niste baloane care se sparg, cum iti este mai confortabil.

complicata treaba. cred ca iti trebuie o putere mare de concentare nu?
zaza_
Scris: Tuesday, September 11, 2012 12:09 PM
Nivel

Nu foarte, ca sa respiri nu trebuie sa te concentrezi. Nu te forta in niciun fel. Doar inchide ochii si vizualizeaza cum aerul pe care il inspiri este pur, benefic, vindecator, iar cel pe care il expiri este incarcat cu problemele pe care le ai. Atat.
zaza_
Scris: Wednesday, September 12, 2012 4:09 PM
Nivel

Mi place!
shirel
Scris: Friday, September 14, 2012 8:52 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Zaza,felicitarii iubita pentru jurnal si uite cum ma intorci in trecut fiindca si eu am facut Reiki 1,2,3 cu toate ca il folosesc mai mult pentru mine prieteni si pisicile mele .Stii ca te apreciez mult pentru ceea ce faci ,felul in care gandesti si pentru ca esti o persoana foarte speciala.Recunosc ca mi-a luat ceva timp ras sa te cunosc dar nu regret faptul ca te simpt aproape de mine avem noi doua multe parti comune!Pup si succes!Te voi urmari si eu binenteles.
zaza_
Scris: Friday, September 14, 2012 12:58 PM
Nivel

Shirel, te pup cu mut drag. Esti una dintre persoanele care mi-a dat impulsul pentru a face Reiki si pentru asta o sa-ti multumesc forever!computerlove computerlove computerlove

Ma bucur ca ma urmariti, o sa pregatesc pentru weekend meditatiile promise. Despre constientizarea corpului in tacere sau pe muzica si despre constentizarea respiratiei.

Respiratia este cel mai important lucru pe care il facem neincetat! V-ati gandit vreodata? Cand ne nastem luam prima gura de aer, cand murim, ne dam ultima suflare, intre timp, nu ne vom opri niciodata din a respira. Stiti ca sunt extrem de multi oameni care nu respira corect si ca asta duce la boli? O respiratie completa este acea respiratie care umfla abdomenul pe insipatie si care se aplatizeaza pe expiratie.
zaza_
Scris: Saturday, September 15, 2012 2:03 PM
Nivel

Respiratia pranica.

CUVÂNTUL „PRANIC“ VINE DIN SANSCRITA, „PRANA“, SI ÎNSEAMNA „FORTA ENERGIEI VITALE“. Prana este energia vitala pe care corpl o foloseste pentru vindecare si functionare corectã. În chinezã este numitã qi, în japonezã ki, în greacã pneuma, în ebraicã ruah, în polinezianã mana si toate înseamnã SUFLUL VITAL.
Energia vitalã poate fi obtinutã:
- din aer. Prana aerului este absorbitã prin plãmâni, prin procesul de respiratie, si prin centri energetici numiti chakre. Cu o respiratie ritmicã, profundã si lentã, se absoarbe mai multã prana decât printr-o respiratie scurtã si superficiala. Prana poate fi absorbitã si prin porii pielii de cãtre persoane care au urmat o pregãtire în acest sens.
- din pãmânt. Prana pãmântului este prana radiatã de pãmânt. Este absorbitã prin tãlpi în mod automat si inconstient. Mersul descult mãreste cantitatea de prana absorbitã prin chakrele tãlpilor,
crescând vitalitatea corpului, capacitatea de muncã si se obtine o gândire limpede, clarã.
- de la soare. Prana solarã, care provine din lumina soarelui, revigoreazã tot corpul si favorizeazã o stare bunã de sãnãtate.

Corpul energetic (aura) înconjoarã si întrepãtrunde corpul fizic. Atât corpul energetic, cât si corpul fizic sunt traversate de o energie vitalã (pranicã). Când energia vitalã se murdãreste, se îmbolnãveste, atunci corpurile energetic si fizic se îmbolnãvesc si ele având ca rezultat boala fizicã. Energia vitalã murdarã sau bolnavã apare mai întâi în corpul energetic înainte de a se manifesta în corpul fizic. Ceea ce afecteazã corpul energetic afecteazã si corpul fizic si invers. „Energia murdarã poate fi absorbitã si din exterior: aer, apã, locul de muncã, ne declarã biopranoterapeutul Marcello Griffo. Dar existã si alte tipuri de contaminare care se referã la sfera emotionalã, mentalã... Spre exemplu, furia si gândurile negative care atacã aura se manifestã în corpul fizic prin boli psihice“. Vindecarea pranicã se bazeazã pe douã principii: corpul are capacitatea de autovindecare iar energia poate fi transmisã de la o persoanã la alta. Ea ajutã corpul energetic sã se normalizeze astfel încât corpul fizic se poate vindeca singur.

Respiratia pranicã abdominalã

Acest exercitiu are ca scop îmbunãtãtirea stãrii psihofizice.
Dacã simti durere în zona toracelui, ai ameteli sau nu te simti bine, opreste-te. Înseamnã cã nu faci bine exercitiul. Dacã respiratia este neregulatã, opreste-te pentru un timp si relaxeazã-te înainte de a relua exercitiul.

1.Fã-te comodã si relaxeazã-te. Exercitiul nu va putea fi fãcut corect dacã nu esti relaxatã.
2.Inspirã lent si lasã abdomenul sã se dilate putin câte putin, gradual. Inspiratia trebuie fãcutã lent, profund. Nu te forta. Nu inspira prea tare si nu dilata abdomenul prea mult, pentru cã respiratia va deveni neregulatã si va trebui sã te opresti.
3.Tine respiratia pentru 1-2 secunde si apoi expirã. Nu te forta, rãmâi relaxatã.
4.Expirã lent si contractã usor abdomenul. Expiratia trebuie fãcutã lent, profund. Nu te forta. Nu expira si nu contracta prea mult abdomenul pentru cã respiratia va deveni neregulatã si va trebui sã
te opresti.
5.Rãmâi pe expiratie (cu aerul scos) 1-2 secunde si apoi inspirã din nou, reluând exercitiul. Nu te forta, rãmâi relaxatã.
6.Repetã întreg exercitiul timp de aproximativ cinci minute. În timp, dupã ce stãpânesti tehnica, o poti face si douãzeci de minute. Dacã exercitiul este bine fãcut, respiratia este lentã, atunci fluxul gândurilor care-ti vin în minte se va diminua si vei simti o senzatie puternicã de calm, serenitate, pace interioarã. Lentoarea respiratiei vine odatã cu practica. Deci, nu te forta!
7.Fã exercitiul timp de cinci minute pentru a normaliza energia vitalã, evitând astfel o blocare a ei. S-ar putea sã nu reusesti de la prima încercare. Este normal. Dupã 4-5 încercãri vei învãta corect exerciþiul si-l vei putea face.

Fã respiratia pranicã profundã de fiecare datã când simti cã esti tensionatã sau nervoasã. Te va ajuta sã te calmezi si sã-ti controlezi emotiile si mintea.
Tehnicã propusã de Marcello Griffo
zaza_
Scris: Saturday, September 15, 2012 2:17 PM
Nivel

In timp ce faceti exercitiul puteti face afirmatii pozitive care sa va inbunatateasca starea. Afirmatiile astea sunt o unealta foarte eficienta de a-ti reprograma mentalul. Exista afirmatii pentru vindecare, iertare, dragoste, bucurie, pace etc. Acum, pentru respiratie.

Respir, am incredere si stiu ca sunt exact asa cum trebuie sa fiu.
Din acest moment absorb din energia divina toate viaminele, subsatntele nutritive si hrana, necesare pentru a-mi mentine o sanatate perfecta pe plan fizic, psihic, mental si sufletesc, pentru binele meu suprem, cu voia lui Dumnezeu si in acord cu legile divine.
zaza_
Scris: Thursday, September 20, 2012 12:17 PM
Nivel

Relaxarea în tacere - Marc de Smedt

Culca-te pe un covor sau o împletitura, într-o camera bine aerisita. Constientizeaza-te pe tine însuti, ca si pardoseala. Expira de mai multe ori încet si adânc, strângându-ti abdomenul. Apoi, nemiscat, concentreaza-te asupra degetelor de la picioare. Simte-le existenta. Percepe-le încordarile. Destinde-le. Respira cu regularitate, numai pe nas. Actioneaza la fel, urcând de-a lungul corpului, asupra tuturor partilor importante: labele picioarelor, gambe, genunchi, coapse, vintre, fese, spate, pântece, cusca toracica, umeri, gât, cap, frunte, obraji, ochi, ceafa, barbie, brate, mâini, degete. Expira încet, de mai multe ori. Lasâ-ti corpul sa pluteasca. Fii doar senzatie si nu gând. Ridica-te, întinde-te de câteva ori. Apoi, cu ambele mâini, maseaza-ti partea carnoasa dintre gât si umar, framânt-o. Rasuceste-ti capul de la stânga la dreapta si invers; pe urma apleaca-l cât poti de mult în fata si în spate. Uda-ti mâinile si fata cu apa rece, spala-te pe dinti. Zâmbeste-ti în oglinda. Zâmbeste.

Relaxarea cu muzica
- Marc de Smedt

Intinde-te în asa fel încât o sursa muzicala sa se afle cu fata spre picioarele tale; casetofon sau combina muzicala, nu are importanta, dar difuzorul trebuie asezat pe sol, la nivelul talpilor si al corpului. Alege o muzica nici pasionala, nici sacadata, dramatica sau grandioasa. Melodia sa fie simpla, sa evolueze în spirala, ca în niste ragas indiene, ca în cânturile gregoriene sau în compozitiilelui Terry Riley, care sunt ideale pentru genul acesta de exercitiu. Nivelul sonor depinde de perceptia fiecaruia, dar trebuie sa simti muzica invadându-ti corpul, de la picioare pâna la cap. Pentru asta, nu e nevoie ca volumul sa fie prea puternic, cum s-ar crede,fiindca senzatia de acuitate auditiva si senzatia de vibratie sonora asupra corpului se dezvolta pe masura concentrarii atentiei asupra muzicii. Intins pe jos, expira încet, profund. Apoi, pastrând o respiratie calma, ampla, percepe sunetul în talpile picioarelor si fa-l sa urce încet în tot corpul, oprindu-teasupra partilor pe care le simti obosite sau încordate si destindelepe îndelete. Opreste-te sî asupra sexului, a pântecelui, a plamânilor, respira muzica prin fiecare parte a fetei: gura, nas,ochi. obraji, frunte, urechi. Lasa-te sa fii pe de-a-ntregul muzica, aboleste spatiu-timpul. Daca mentalul începe s-o ia razna, sileste-l sa ramâna concentrat asupra sunetului, a corpului; e posibil sa repeti de mai multe ori miscarea, dar totdeauna de la picioare la cap. Ridica-te atunci când doresti asta si când te simti relaxat; fa aceleasi miscari ca la încheierea relaxarii în tacere.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.