Jucarii periculoase

Options Jucarii periculoase
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Wednesday, December 12, 2007 11:20 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Deschid acest topic pentru a putea anunta tipurile de jucarii care se dovedesc periculoase pentru copii nostri. Fie ca afecteaza sanatatea, fie ca atenteaza la siguranta, va invit sa postati aici tot ce aflati de pe net, din experienta cunostintelor, din experienta voastra. Orice informatie de acest gen spun eu ca va fi utila oricarei mamici mai ales acum in preajma sarbatorilor cand suntem tentate sa ajungem acasa cu tot magazinul de jucarii dupa noi.
MNiko
Postat: Wednesday, December 12, 2007 11:22 AM

Incep eu cu un articol pe care l-amgasit pe net:

Papusa Barbie afecteaza ficatul, plamanii si rinichii
ANDREEA&BIANCA
Postat: Wednesday, December 12, 2007 11:56 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/11/2007
Postari: 818
Locatia: Bucuresti
Aha,deci nu papusa Barbie in sine ci accesoriile ei.
ira_tgr
Postat: Wednesday, December 12, 2007 11:56 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
ANDREEA&BIANCA wrote:

nu, doar telefonul cyclops
MNiko
Postat: Wednesday, December 12, 2007 12:36 PM

Hai ca am mai gasit ceva:

Jucarii periculoase si alimente expirate, gasite de inspectorii OPC în zona Bucur Obor

Sâmbata 08 decembrie 2007, 01:19

Jucarii periculoase si alimente expirate au fost gasite în magazinele din zona Bucur Obor, de catre inspectorii de la Protectia Consumatorului. Amenzile au fost si ele pe masura, în valoare de peste 20.000 lei noi.

Cei mai multi comercianti din Obor vindeau produse expirate sau etichetate gresit. "Se induce în eroare consumatorul. Adica i se prezinta un produs ca fiind de un anunmit tip dar care este cu totul altceva", spune Efigenia Meca, inspector OPC.

Nici magazinele de jucarii nu au scapat neamendate. "Avertismentele lipsesc pentru absolut toate jucariile care sunt formate din componente, mai ales cele pentru bebelusi si care pot fi periculoase daca copii le utilizaeza fara supraveghere", spune Luminita Ciobanu, inspector OPC.

Toata lumea este în febra cumparaturilor, oamenii nu mai sunt atenti la termene si comerciantii profita. De la începutul lui decembrie, numai în Bucuresti s-au înregistrat 172 de reclamatii la Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor. Daca pâna acum plângerile vizau proasta calitate a serviciilor, de acesta data sesizarile se refera la produsele alimentare si electrocasnice.
Sursa: Realitatea TV
MNiko
Postat: Wednesday, December 12, 2007 12:44 PM

ANDREEA&BIANCA wrote:

Uite ca am gasit si ceva despre papusa Barbie. E o stire mai veche si am inteles ca totusi nu era un risc pe piata romaneasca.

Record de jucarii retrase de pe piata. Erau facute in China

de C.N.A. HotNews.ro
Miercuri, 15 august 2007, 0:00

Cea mai mare companie de jucarii din lume, Mattel, retrage de pe piata 19 milioane de jucarii produse la fabricile sale din China pentru ca sunt acoperite cu vopsea otravitoare. Totodata, unele dintre acestea au magneti prea mici care ar putea fi usor inghititi de copii.

Printre jucariile retrase de pe piata sunt 7 milioane de papausi din seria Polly Pocket, 345 000 de jucarii Batman, 683 000 de papusi Barbie.

Jumatate dintre aceste jucarii au fost distribuite pe piata americana.
Directorul companiei nu exclude posibilitatea retragerii din comert si a altor serii de jucarii.

Acesta este cel mai mare lot de jucarii retras de pe piata pana acum de Mattel.

La inceputul acestei luni, compania americana de jucarii Mattel, producatoarea papusilor Barbie si a masinilor Hot Wheel, a retras de pe piata aproximativ 1,5 milioane de jucarii produse la doua din fabricile sale din China de teama ca acestea contineau niveluri periculoase de vopsea pe baza de plumb.

sursa
Kiki
Postat: Wednesday, December 12, 2007 12:46 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Foarte "dragutz" tunete
Rody
Postat: Wednesday, December 12, 2007 1:04 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
Deci sa arunc la gunioi papusile Barbie care le are Elo.Oricum nu avea decat doua mari late,dar acum ia directia cosul de gunoi.Eu cand cumpar jucari pt ELO merg numai la magazinele de spcialitate si ma uit cu atentie ce iau
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed