Jocuri si jucarii pentru copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Monday, February 27, 2006 2:37 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Sunt in pana de idei in privinta divertismentului celor mici.

Matei se plictiseste repede de jucarii, ii plac mai mult lucrurile care nu sunt special create pentru joaca.As vrea sa ma joc mai mult cu el, dar nu stiu cum, nu stiu jocuri in 2.....exista ceva site-uri cu si despre jocuri si jucarii?

Voi ce jucarii cumparati copilasilor vostri?Ce jucarii le plac mai mult?Matei are din toate, dar nici una din ele nu prezinta un interes deosebit pentru el, ca sa nu mai vorbim de faptul ca "isi face ordine in patut" ...de nu mai vezi nici o jucarie....decat pe jos, aruncate care incotro Basketball ...
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, February 28, 2006 12:18 PM
Nivel

Ce ziceti: merita aceasta jucarie 3.570.00 sau nu?Mie imi place tare mult, dar nu stiu daca o jucarie-masinuta atat de scumpa este si utila si face toti banii...

stele_pe_cer attached the following image(s):
jucarie frumoasa.jpg

AdrianaC
Scris: Tuesday, February 28, 2006 12:32 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Stai ca o sa caut eu acum ceva. I-am luat noi fetitei nasilor cand a facut 1 an si se joaca si acum cu drag cu ea (si are 2 ani).
leut
Scris: Tuesday, February 28, 2006 12:34 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Stele pe cer, cum sa nu faca? M-am uitat cu atentie si am vazut cat de complexa e. Eu zic sa o cumperi, mai ales ca are si posibilitatea in care-l impingi tu, ca sa zic asa.
sunny
Elia
Scris: Tuesday, February 28, 2006 12:38 PM
Nivel: Guest

Eu cred ca nu merita banii, John a avut o chestie de genul asta, nu era chiar asa smechera, dar tot cam asta facea, era si tricileta, putea fi si impinsa si putea fi transformata si in balansoar. Si a avut acelasi succes ca toate jucariile la varsta aia, adica putin timp, cat a fost noua, cateva ore, nici macar atat si apoi din nou un pic in ziua urmatoare si apoi mai deloc, ii placea numai cand iesea afara cu ea, o prefera carutului.
AdrianaC
Scris: Tuesday, February 28, 2006 12:42 PM

stele_pe_cer
Scris: Tuesday, February 28, 2006 12:49 PM
Nivel

AdrianaC wrote:
Stai ca o sa caut eu acum ceva. I-am luat noi fetitei nasilor cand a facut 1 an si se joaca si acum cu drag cu ea (si are 2 ani).

Adriana, am postat inainte o alta poza...ai apucat sa o vezi?(e acelasi produs, dar in mai multe ipostaze, dar astept sa aiba timp anaida sa mi-o prelucreze, k altfel fac reclamauff )...
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, February 28, 2006 12:52 PM
Nivel

AdrianaC wrote:
Am gasit-o, asta e:

http://www.chicco.ro/_12luni+/jucarii_masinuta_modo.htm

Nu mai stiu cat costa acum, anul trecut era cam 2 mil, dar e f.f.f. misto.

Da, e super, dar prosudul asta e mai mult pentru copilasi mai maricei, peste 1 an jumate-2 , nu?

Matei are 1 an in curand si mi-e teama sa nu cada, de aceea mi-ar fi placut cea de mai sus, postat de mine, ca are si kingi, si un suport pentru picioare pentru cand copilul nu ajunge cu piciorusele....iti trimi pe privat un link sa o vezi....
AdrianaC
Scris: Tuesday, February 28, 2006 1:13 PM

Noi i-am luat-o de la 1 an si s-a jucat cu ea de atunci in diverse ipostaze. Nu stiu daca ai vazut ca are si scaunel, volan si cheita, cu sunete si luminite activate prin apasarea celor patru butoane. Scaunelul este de fapt si capacul pe care daca il deschizi, acesta se va transforma intr- o baza pe care puteti construi cu cuburile modo.

Poate ca vreo luna nu o sa poata sta singur pe ea, dar in curand invata sa mearga si o sa stea. Si doar nu dai atatia bani numai pentru 1 luna, nu stiu, zic si eu.

AdrianaC attached the following image(s):
chicco_modo.jpg

Anaida
Scris: Tuesday, February 28, 2006 1:39 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Uitati jucaria de care vorbea stele_pe_cer:
Sincer, mie mi se pare cam scumpa...noi i-am luat lui Razvan una mai simpluta, cu aceleasi intrebuintari...nu am rezistat prea mult cu bateriile puse, ca ne chitaia toata ziua la cap, plus faptul ca, in parc, umblau toti copiii la butoane; intr-o zi au bagat si nisip in ea si nu s-a mai oprit din cantat pana nu am ajuns acasa si i-am scos bateriile!

Anaida attached the following image(s):
elle.jpg

Anaida
Scris: Tuesday, February 28, 2006 1:49 PM
Nivel

Uitati o poza cu bicicleta lui Razvan:

Anaida attached the following image(s):
1iulie2005_0050.jpg

stele_pe_cer
Scris: Tuesday, February 28, 2006 2:37 PM
Nivel

Mie imi place tare mult "jucaria", mi se pare intr-adevar scumpa, dar ma gandesc sa tratez cu buni, sa vedem daca cotizeaza jumi din suma....ca se apropie ziua lui Matei....si mi-ar palcea sa-i cumpar ceva util, care sa poata folosi mai mult timp....

Am vazut kestii si mai ieftinute in Europa (cei din Ro stiu despre ce este vorba), dar am stat de vorba cu mamicile detinatoare de astfel de jucarii in parc, si mi-au spus ca nu merita, ca se desambleaza, ca se rupe usor, ca troncane, si, la 1.300.000 in Europa, sa iau si un produs de proasta calitate, parca nu merita.

Noi ne-am tzepuit cu multe produse ieftine si proaste, si tot la cele scumpe am ajuns, cu kiu cu vai...si merita...tot ce am luat mai scump, intr-adevar, isi merita banii.
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, March 1, 2006 11:44 AM
Nivel

Cu masinuta m-am lamurit:daca cotizeaza si bunicutii, sigur o cumparam, daca nu, nu vom putea uff ...in skimb am mai gasit o jucarie care mi s-ar parea ca l-ar putea stimula la mers...ce ziceti, ati cumparat si ati avut succes cu o asemenea jucarie ?Pret de referinta 850.000 lei.

Am mai citit ca excesul de jucarii este la fel de daunator ca si supraalimentare....dar nu reusesc sa gasesc o explicatie plauzibila....sa fie oare pentru faptul ca copilul nu se poate concentra la o singura jucarie, fiind atent la detaliile ei,iar din cauza multitudinii de jucarii el sa fie conuz, sa alrege de la una la alta, fara a acorda o prea mare atentie nici uneia?

stele_pe_cer attached the following image(s):
melc.jpg

mama_Sonyei
Scris: Wednesday, March 1, 2006 12:28 PM
Nivel

Inregistrat: 2/24/2006
Sonya nu a dat semne ca vrea sa traga ceva dupa ea, dar... pentru ca am inteles ca incepe sa coordoneze mai multe miscari o data cu ajutorul acestor jucarii trase dupa ea i-am legat o funda de o masinuta si o trage dupa ea prin casa. Mi se pare cam mult sa dau 850.000 pe o jucarie cand are cam acelasi efect ca masinuta mea de 20.000 cu funda...

mama_Sonyei attached the following image(s):
17.jpg

stele_pe_cer
Scris: Wednesday, March 1, 2006 12:39 PM
Nivel

mama_Sonyei wrote:
Sonya nu a dat semne ca vrea sa traga ceva dupa ea, dar... pentru ca am inteles ca incepe sa coordoneze mai multe miscari o data cu ajutorul acestor jucarii trase dupa ea i-am legat o funda de o masinuta si o trage dupa ea prin casa. Mi se pare cam mult sa dau 850.000 pe o jucarie cand are cam acelasi efect ca masinuta mea de 20.000 cu funda...

Mda...ai dreptate si nu ai oare :

1.ai dreptate ca pretul este destul de mare, desi daca stai sa te gandesti ca e frumos colorata si mai are niste beculete care se aprind si canta prin apasare.....nush ce sa zic, apoi jucaria este incadrata la copii peste 1 an, ceea ce ma asigura ca este safe;

2. as zice ca nu ai dreptate, poate din cauza faptului ca sunt eu prea grijulie si tematoare in privinta accidentelor:de ex.funda, sfoara sau orice altceva ce poate sa se infasoare in jurul copilului, in jurul gatului mai ales, din puctul meu de vedere constituie un obiect periculos, apoi masinuta ta este foarte draguta, dar am impresia ca se desambleaza usor, ceea ce poate iarasi conduce la accidente gen sufocare prin inghitirea diferitelor componente care pot intra pe traheea copilului.

Matei are cateva jucarii foarte frumoase, dar sunt peste 3 ani, cel putin asa scrie pe cutie, am cateva piese care se scot sau nu, oricum Matei deja le-a scos si pe cele care nu se scot ras .Spun ca jucariile astea sunt kinezesti, dar sunt kinezariile facute pentru "Noi", nu pentru America, ca acelea sunt 99% safe.

Zilele trecute l-am gasit pe Matei cu o baterie in guritza, pentru ca una din jucarii nu are surubel la locul de depozitare al bateriilor, altadata l-am gasit cu niste rotite in gura, si tot asa...si mi-e tare teama, ca cu mine langa el si tot desambleaza jucariile, si nici eu nu pot sta numai cu okii pe el, k mai am si alte treburi prin casa.

Deci, pledez pentru jucariile mai scumpute (desi banii nu sunt punctul nostru foorte), pentru ca sunt sigura ca sunt concepute pentru varsta care scrie pe cutie.

Ideea este: la 1an oare i-ar placea o jucarie de genul asta?I-ar fi folositoare?Ca nu ma gandsc neaparat sa i-o cumpar p'asta de 850.000...am gasit si la 500-600.000 (desi si astea sunt scumpe comparativ cu cele pe care le avem noi, la 100-200.000 luate de te miri unde).
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.