ivy

Profil: ivy
Despre
Utilizator: ivy
Nivel: Grupa mijlocie
Nume real:
Locatia Timisoara
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Friday, December 6, 2019
Ultima vizita: Wednesday, November 25, 2020 10:10 AM
Numarul de postari: 376
[0.04% din toate postarile / 1.06 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 58
Postat: Saturday, November 14, 2020 11:49 AM
Multumesc mult fetelor, va tin pumnii pe mai incolo sa fie bine! Nici la noi nu e totul perfect, dar in timp se rezolva toate.
Sara Ava se numeste, inca nu stim cum sa o strigam, ca ne plac la fel de mult amandoua :)

Postat: Saturday, November 14, 2020 6:15 AM
Dragi fete, acum o saptamana, cam pe la ora asta mi-am cunoscut fetita. Am nascut pe cale naturala, o minune de 3260 gr si 50 cm. Inca nu stiu sa exprim acel sentiment, cand mi-au pus-o prima oara pe piept. Probabil pt ca nu mai traisem pana atunci asa ceva si inca nu cunosc un cuvant asa maret care sa definesca momentul.

Incerc sa atasez si o poza, din primele zile acasa.

Va pup! si zambiti! tot ce e frumos abia acum urmeaza de fapt!

https://ibb.co/dfYn5Qz

Postat: Wednesday, November 4, 2020 10:30 PM
eu dupa testul pozitiv am luat aleract la recomandarea medicului, contine magneziu, care ajuta la relaxarea uterului si a altor contractii musculare

la un moment dat, dupa cateva luni l-am inlocuit cu magneziu+b6 de la alte branduri, pt ca mi se parea cam scump aleractul.. pe vremea aia plateam integral si injectiile clexane si nu stiam cum sa fac sa mai tai din cheltuieli

am incercat si sa ma las de magneziu prin trimestrul 2, de cateva ori chiar, dar am avut probleme mari cu carceii, asa ca am continuat cu el

pe mine m-a ajutat in sarcina, am avut si ceva contractii la un moment dat, care cu o doza mai mare de magneziu si no spa au trecut

Postat: Sunday, November 1, 2020 5:19 PM
Freya, nu te ingrijora..diagnosticul de diabetul gestational nu se pune asa usor...si doar pt ca ai depasit putin o valoare nu inseamna ca ai.. ci doar ca toleranta la glucoza nu e buna. (mai ales ca zeama aia e exagerat de dulce, nu stiu in care cazuri bem asa ceva, in viata de zi cu zi)
Mie mi au iesit valorile 89, 204, 161 si tot nu sunt probleme si nu considera nimeni ca as fi bolnava.. Intr adevar bebe era mai mare, dar acum e mai incetinit in crestere, mai catre o greutate normala.. lichid e cat ar trebui, nu mai mult cum ar trebui sa fie in caz de diabet.. si scotand zaharul si faina alba total acum am 71 glicemia a jeune.
Nu o lua asa grav, ca esti ok.. cu si mai multa grija la alimentatie si putina miscare o sa stai mai bine ca muulte gravidute.
te pup

Postat: Friday, October 30, 2020 6:55 PM
Felicitari! sa aveti o acomodare usoara !

ioaaaai acum chiar eu urmez!!Hilar

Subiect: Clubul aspirantelor - 82
Postat: Thursday, October 29, 2020 9:46 AM
mie cu inositol mi s-a reglat ciclul la 40-50 zile (de la cateva luni)
eu luam de la secom, cam 4-5 pastile pe zi, ca sa asigur gramajul necesar

Subiect: Clubul aspirantelor - 82
Postat: Sunday, October 25, 2020 7:04 PM
Aleahim wrote:
Multumesc fetelor.
Sper ca daca Dumnezeu mi-a trimis minunea asta, un singur contact si ovulatie in z37, sa mi-o lase. Sa ramana langa mine si sa ma pot bucura de perioada asta.Oricum, nu constientizez

wow, sincere felicitari! vestea asta imi demonstreaza pt a doua oara ca nu suntem asa defecte cu ovarele astea si amhurile astronomice (prima demonstratie a fost cand am ramas eu, din primul iui, fiind si eu un exemplar cu ovulatii de cateva ori pe an, eventual)
uite ca nu suntem asa defecte! bucura-te de momentele astea si ai incredere in bebelusul tau, la vara se mareste echipa yes

Postat: Saturday, October 24, 2020 6:27 PM
Zee wrote:

Foarte util, multumesc din suflet ! Eu am doar pe cumnata mea care are o fetita de 6 luni, alte mamici nu am in preajma (mai apropiate). Ea si-a luat un carut e in 3 in 1 si mi-a zis ca deja ii ies picioarele din scoica si ca trebuie sa schimbe si atunci e mai bun cel pe care l-am postat initial. Acum am vazut, i-am trimis si ei, ca nu e nicio preblema ca ies picioarele atata timp cat varful capului nu depaseste marginea.

cu drag Cheek Kiss si eu m am informat de pe net cu privire la toate, diverse grupuri de pe facebook sau cursuri online

Postat: Saturday, October 24, 2020 5:17 PM
Un articol destul de detaliat despre scoici

https://copiilabord.com/2018/10/22/scoica-sau-landou-transportul-copilului-in-primul-an-de-viata/?fbclid=IwAR0fobz35o3uBBMYTNJt-E-wDgXMtOrK27btWbr6sklkedxDl_YgiEzi8TE

Postat: Thursday, October 22, 2020 7:12 PM
Droxana wrote:

Ai mare dreptate ivy!
La fel si am patit si eu,eu nu am stiut de la inceput ca medicul e doar la Rm intre timp am aflat ca face si 2 garzi pe luna la maternitate. Am vb cu el si mi a zis ca in perioada asta daca nasti la maternitate si nu e medicul tau de garda nu au voie sa vina de acasa..pentru el merg si eu la Rm. Eu sunt din Brasov, dar nu inteleg, difera de la un judet la altul? Tu cat ai platit? Mie mi s a spus ca s au mai scumpit din februarie anul acesta.. isi permit pentru ca profita de oamenii mai speriati ..

difera din pacate desi nu inteleg de ce, ca e aceeasi Regina Maria.
eu am platit 9160 :( iar peste tot prin contract scrie de 10900, am semnat un act aditional pt suma asta si “reducerea” se datoreaza medicului meu cu care au ei contract (astea cred ca sunt aberatii)
plus ca nici un pret de pe acolo din contract nu bate cu ce mi a zis el (pt servicii extra daca as dori sau daca apar complicatii)

trebuie sa merg si cu cardul de sanatate, asta iar mi se pare o manevra ca doar am achitat suma nu e ceva decontat de stat..

aaa si pe factura scrie “evaluare stare de sanatate”
din nou, transparenta 0... platesc o caruta de bani pai scrie macar pe ce dau banii!