Intrebari incomode - cum le faceti fata ?

Options Intrebari incomode - cum le faceti fata ?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, April 7, 2006 10:36 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17799
Locatia: Bucuresti
Ce te faci cand copilul tau creste si incepe sa iti puna tot felul de intrebari, care mai de care mai incomode ?

Cum apar bebelusii? De ce fetitele arata altfel decat baieteii? De ce se cearta mami cu tati? etc

Unele lucruri nu pot fi spuse direct copiilor, fie pentru ca nu sunt inca pregatiti sa le inteleaga, fie pentru ca le-ar afecta temperamentul si modul de a privi viata.

E bine ca in aceste momente sa fii foarte diplomata si sa ii explici totul pe intelesul lui. Nu ii spune ca l-a adus barza, pentru ca nu l-ai ajuta cu nimic, dar nu ii descrie nici procedeul prin care a fost el conceput, pentru ca de asemenea nu ar intelege ras.

Daca Doamne fereste, parintii divorteaza, trebuie sa ii explice copilului ce inseamna acest lucru pentru ei ca familie si pentru el ca si copilas si sa il asigure ca si mami si tati il iubesc in continuare foarte mult si nu el este cauza despartirii.

Este foarte important sa nu-l minti (copiii au un mare talent de a descoperi secrete bine ingropate).

Afla intai ce stie deja piticul. Apoi, in functie de ceea ce stie deja, incearca sa ii spui si restul sau sa ii corectezi ceea ce stie in cazul in care acest lucru ar fi eronat. Pastreaza un ton serios, un aer degajat si un limbaj simplu.
Alina
Postat: Wednesday, April 12, 2006 2:41 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
E greu, parerea mea.
Totodata cred ca ar trebui sa li se spuna adevarul si numai adevarul intotdeauna.
Depinde de intrebare, de exemplu Catinca: cum i-as fi putut spune ca a adus-o barza cand a vazut cum imi creste burtica si acolo era fratele sau? Deci a stiut ca acolo este un bebe si ca voi merge la spital sa mi se taie burtica si sa-l aduc acasa pe fratele ei. (Eu am avut cezariana cu amandoi copiii.)
Lucrurile pe care nu le-ar putea intelege incerc sa nu le deformez, s-o fac sa inteleaga cat de cat, atat cat poate ea.
Realizeaza ca e mica si ca nu poate intelege totul.
Oricum a inteles ca femeile merg la spital sa li se taie burtica pentru a aduce pe lume bebelasi, dar animale?
Na...
I-am spus ca au si ele doctorii lor si asa aduc pe lume puiutii.
Deci eu cred ca totul trebuie sa fie la limita adevarului, fara minciuni crase. nu nu nu
Cristy
Postat: Thursday, July 5, 2007 11:39 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Bun topic, dar grea problema.

Mai ales cand intrebarile sunt legate de viata de zi cu zi in Israel, care nu este prea usoara : atentate teroriste, razboaie - cel putin cel de anul trecut a fost destul de greu pentru noi, dar nu numai acum cativa anisori, cand eram insarcinata cu Shachar si incepuse al 2 -lea razboi in Irak, a trebiut sa amenajam o camera de siguranta si sa purtam dupa noi peste tot mastile de gaze... cum sa ii explici unui copil de 4 anisori ( Eden) ca trebuie sa mearga peste tot cu masca de gaze si ca trebuie sa faca in fiecare zi exercitii de evacuare la gradinita ? Sau sa intrebe daca si casa noastra va fi bombardata cry

Aproape zilnic arata la televizor, la stiri, cate ceva : bombardamente, oameni raniti , atentate uff

Shachar deja are o mica trauma pentru sange si plagi... cry

Eu cel putin incerc sa le povestesc in limita posibilitatilor de a intelege, evenimentele de zi cu zi (cel putin cele mai importante), dar este greu.

De cenzura nu se poate vorbi, imposibil de inchis televizoarele sau de ascuns ziarele, orinde mergem exista o sursa de informare, televizoare, stiri, lumea vorbeste. Nu am alta solutie decat sa le explic eu asa ca sa poate intelege, dar mai les ca sa evit faptul ca ar putea intelege gresit.

Nu le mint, nu cred ca pot sa le mint... trebuie sa le spun adevarul cu toate ca este foarte greu...uff

Ce sa va spun, intrebarile lor unori pot foarte incomode si nu de multe ori am raspunsuri concrete sau corecte, dar ma straduiesc.
Alina
Postat: Thursday, July 5, 2007 11:59 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Cristy, din acest punct de vedere, trebuie sa-ti fie foarte greu.
Lilly of the valley
Postat: Thursday, July 5, 2007 12:18 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Cristy din pacate nu putem decat sa le spunem adevarul si sa-i informam cu adevarat in astfel de situatii. O explicatie evaziva ar lasa mami multe traume in cazul unei realitati nedorite. banghead banghead
Cu Dumnezeu inainte! Trebuie sa fie foarte greu din acest p.d.v.
pupici
Kiki
Postat: Thursday, July 5, 2007 12:20 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Cristy, trebuie sa iti fie tare greu, mai ales ca acest tip de evenimente nu le intelegem nici macar noi, oamenii mari, darmite niste copilasi... Mult succes in gasirea acelor explicatii pe masura intelegerii fetelor tale! pupici pupici
Cristy
Postat: Thursday, July 5, 2007 1:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Alina, da este foarte grea situatia cu toate ca ne straduim sa nu o aratam, adica sa traim viata normala, cu toate ca aici in Israel "sunt caliti" cu de toate dar crede-ma ca nu este asa.

Mariuta, daca nu le spun adevarul atunci chiar ca as face cea mai mare greseala, dar adevarul doare si este foarte greu de inteles, cu atatea nuante politice....imi este frica sa nu le zapacesc de tot...

Kiki, ce sa zic, nici nu stii cat de multa drepatate ai, cand trebuie sa fii tare fata de copii cu toate ca in acolo, inauntru unoeri mor de frica, mor de nervi si de panica si...ahhh....angry pale uff
mihaela75
Postat: Friday, July 6, 2007 4:51 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Si eu sunt pregatita sufleteste pentru gramada de intrebari incomode plans sunt sigura ca Diana o sa le aduca in bagaj ,ea nu m-a vazut niciodata langa un barbat, nu stie ce-i aia familie normala cu mama ,tata care se mai pupacesc din cand in cand sic , o sa fie un pic socata de noua mami ca adica cum sa-l dragaleasca pe tati fool Eu i-am mai explicat unele lucruri cand vorbim la telefon ,i-am trimis niste papusi in familie cu mami tati si copilul ...La ea familia e ceva confuz,mami, tatia, matusa toti sunt familie.Sunt pregatita si pentru eventuale crize de gelozie, mai stii, i se pune pata ca mami nu-i mai apartine in totalitate scratch sa vedem, va zic eu cum ma descurc alcool Taica-meu saracu mi-a zic ca-i pune niste intrebari de ramane blocat ,nu mi-a zis exact ce intrebari oare deci sunt sigura ca le are pregatite sa ma bombardeze plans
Lilly of the valley
Postat: Friday, July 6, 2007 5:44 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Miha, mult succes! O sa ai mult de furca! Diana e fetita desteapta si sigur o sa puna intrebari care mai de care mai incuietoare.
Mai dificil o sa fie si cu gelozia "fratelui mai mare."
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed