Intrarea in colectivitate
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Scris: Monday, April 23, 2007 8:20 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
Kiki wrote:

Anca, mie mi-a spus doctorul (si alti parinti cu copilasi mai marisori) ca primul an de cresa/gradi este cel mai greu, copilul imbolnavindu-se frecvent. Iar asta se intampla oricum, indiferent ca gradi/cresa e privata sau nu.

Ce ne-a recomandat noua este vaccinul antigripal si sa ne pregatim psihic pentru asta! pupici

da, inteleg ce zici si cam asa e!pupici

vaccinul asta antigripal de la ce varsta se poate face la copii?
LIA
Scris: Monday, April 23, 2007 10:38 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/6/2006
Fetelor, azi am mai auzit una la cresa la fii-mea. Era o fetita care tusea saraca de nu mai putea sa respire si cand am luat-o la intrebari pe asistenta de la cresa mi-a spus ca nu e nici o problema, pt.ca ia tratament!? Voua vi se pare normal? Cica daca ia tratament nu mai poate raspandi microbii, lucru care mi se pare complet aiurea... Si am mai aflat ceva de la o mamica: le dau sa manance la toti cu aceeasi lingurita! Daca a dus tacamuri de acasa nu le-au folosit, ca nu le da voie Sanepidul! Chiar am o prietena care lucreaza la Sanepid si o sa o intreb daca e adevarat. Si ea a patit cu baietelul de 2 ani ceva urat la cresa: a fost internat pt.ca a facut enterocolita si sa vezi surpriza, in aceeasi zi au mai internat 5 copii din aceeasi grupa cu al ei cu acelasi diagnostic. Bineinteles ca a urmat scandalul de rigoare. Stiti ce i-a spus directoarea cresei? "Ce trebuia doamna sa faceti atata taraboi, copilul poate a mancat ceva acasa." O fi mancat al ei, dar ceilalti? Si aia au mancat aiurea acasa, in aceeasi zi? Inteleg ca racesc mai usor in colectivitate, dar daca ar fi mai multa grija, poate s-ar rari totusi episoadele astea...
Alina
Scris: Monday, April 23, 2007 10:58 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Lia, acest lucru mi se pare inacceptabil. Ar trebui sa iei atitudine.
Andi&Mariuca
Scris: Monday, April 23, 2007 3:16 PM
Nivel

Vai de mine si de mine, Lia!!!what banghead plans

Cum este posibil asa ceva? Nesimtitii!tunete disputa bataus De ce nu faceti o reclamatie la Sanepid sa ii zguduie bine si sa ii amendeze? Pai eu cred ca ii bagam aleia pe gat un pumn si ii indesam si lingurita aia cu care s-au imbolnavit copiii!!!!plans
Lilly of the valley
Scris: Tuesday, April 24, 2007 6:28 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
am mai scris pe aici pe undeva ca la cresa se da la copii cu aceeasi lingurita.
trebuie sa iei atitudine. nu din lipsa tacamurilor fac ei acest lucru ci datorita ca este putin personal si nu au cine hrani toti copii in acelasi timp.
Andi&Mariuca
Scris: Tuesday, April 24, 2007 9:02 AM
Nivel

mariuta wrote:
am mai scris pe aici pe undeva ca la cresa se da la copii cu aceeasi lingurita.
trebuie sa iei atitudine. nu din lipsa tacamurilor fac ei acest lucru ci datorita ca este putin personal si nu au cine hrani toti copii in acelasi timp.

mie nu mi se pare deloc o scuza ca nu au personal si dau cu aceeasi lingurita la toti copilasii!what chiar daca o singura femeie hraneste 10 copii, tot nu este o scuza!angry ii e greu sa ia alta lingurita pt fiecare copil in parte?nono
kali
Scris: Tuesday, April 24, 2007 9:13 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Eu consider de cuviinta sa-i dau Alexiei un imunostimulator inainte de a intra in colectivitate; de alfel asa ne-a sfatuit si medicul pediatru. Asadar, cu 3 luni inainte de a incepe gradi va lua Broncho-vaxom.
E un fel de vaccin oral impotriva infectilor respiratorii si chiar sper sa o ajute.
AdrianaC
Scris: Tuesday, April 24, 2007 9:16 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Lia, nu este deloc Ok sa ii aduca la cresa bolnavi, chiar daca sunt chipurile sub tratament.

Chiar si sub tratament pot fi purtatori si pot raspandi microbi.

In plus, sa manance cu aceeasi lingurita toti, asta e ceva de speriat. Eu cu siguranta as fi facut scandal.

La Alice la gradinita am facut scandal si pentru ca intr-o zi de dimineata, la masa, un coleg i-a luat cana lui Alice si a baut din ea, pentru ca isi terminase portia lui si mai vroia. I-am spus sa nu mai aud de asa ceva pe viitor ca iese scandal mare. Fiecare are tacamurile si cana lui, sa le foloseasca pe acelea.
Andi&Mariuca
Scris: Tuesday, April 24, 2007 9:22 AM
Nivel

AdrianaC wrote:
Lia, nu este deloc Ok sa ii aduca la cresa bolnavi, chiar daca sunt chipurile sub tratament.

Chiar si sub tratament pot fi purtatori si pot raspandi microbi.

In plus, sa manance cu aceeasi lingurita toti, asta e ceva de speriat. Eu cu siguranta as fi facut scandal.

La Alice la gradinita am facut scandal si pentru ca intr-o zi de dimineata, la masa, un coleg i-a luat cana lui Alice si a baut din ea, pentru ca isi terminase portia lui si mai vroia. I-am spus sa nu mai aud de asa ceva pe viitor ca iese scandal mare. Fiecare are tacamurile si cana lui, sa le foloseasca pe acelea.

corect Adriana! bravo thumright

Kali
, pe noi pediatra la care mergem curent,ne-a sfatuit sa incepem din toamna asta cu ceva pt imunitate chiar daca nu va intra in colectivitate.pupici
LIA
Scris: Tuesday, April 24, 2007 12:56 PM
Nivel

Adriana, si eu m-am gandit ca nu e in regula sa ii primeasca bolnavi, chiar daca sunt sub tratament, dar cand le-am spus mi-au spus ca au avizul medicului ca pot intra in colectivitate daca sunt sub tratament. Referitor la lingurita chiar credeti ca le doare gura sa imi spuna ca fiecare copil are lingurita lui, eu am aflat intamplator de la o mamica, care la randul ei tot intamplator a vazut toata faza. Mai sunt multe lucruri care ma nemultumesc, dar in clipa asta ma rog la Dumnezeu sa ii iasa mamei mele analizele bune (se interneaza saptamana viitoare pt. investigatii) si atunci o duc pe Cristiana la ea. Daca nu, o sa incerc sa gasesc loc la alta cresa, sa vedem pe unde gasesc niste pile. Oricum, la cresa actuala nu vreau sa o mai duc dupa 1 mai, pt. ca nu imi place nici personalul. E o ingrijitoare dimineata pe care cand o vede fi-mea urla de mama focului, lucru pe care nu il face la cealalta care e dupa-amiaza. Cand ma duc sa o iau nu vrea sa plece de acolo. Chestia asta imi da de gandit, nu incepea copilul sa planga asa fara sa ii fi facut ceva. Si nu numai fetita mea reactioneaza asa cand o vede, si alti copii fac la fel, chiar am intrebat alte mamici. Din pacate ei sunt prea mici ca sa poata vorbi, colegele aleia le intrebi degeaba ca nu or sa se parasca una pe alta, nu?!
AdrianaC
Scris: Tuesday, April 24, 2007 2:06 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Sa stii ca si eu am avut aceeasi problema cu Alice cand am dat-o la 3 ani la gradinita. La o tura era OK, in schimb saptamana urmatoare, cand dimineata intra alta educatoare, erau numai urlete.

Eu cred ca faci bine ca te gandesti sa o muti. Cel mai bine ar fi sa poata sta mama ta cu ea, dar daca nu, incearca oricum sa o muti.

Tu cat dai acum la cresa asta si ce servicii iti ofera in banii astia (scuze daca ai mai scris pe undeva, poate nu am vazut)?
LIA
Scris: Tuesday, April 24, 2007 2:11 PM
Nivel

AdrianaC wrote:

Tu cat dai acum la cresa asta si ce servicii iti ofera in banii astia (scuze daca ai mai scris pe undeva, poate nu am vazut)?

40000 lei ziua lucratoare, cu masa dimineata, la pranz si gustare dupa amiaza (care oricum e o porcarie, intr-o zi le-a dat biscuiti cu cacao). Programul este de la 6,00 la 18,00, dar mi s-a spus ca ar fi bine sa vina sa o iau mai devreme de ora 16,00 ca e mica si plange, bineinteles ca tot madam la care plange fata cand o vede mi-a spus toate astea. Sunt de acord ca sunt bani putini, dar as fi dispusa oricand sa dau mai mult si conditiile sa fie mai bune. Oricum, sunt hotarata sa o mut in alta parte daca nu poate mama sa o ia.
LIA
Scris: Tuesday, April 24, 2007 2:13 PM
Nivel

A, nu stiu daca fac bine, dar pentru mamicile din sect.3 care ar vrea sa isi duca copii la cresa asta, o sa va spun si unde este: Cresa Titan II, Aleea Gh. Tatarascu nr.10 (in spatele restaurantului Potcoava). Eu am citit pe net lucruri bune, dar mie nu mi se pare deloc OK. Poate sunt eu mai dificila, nu stiu, dar nu sunt multumita deloc, si sa stiti ca nu am pretentii chiar atat de mari.
Lilly of the valley
Scris: Tuesday, April 24, 2007 4:30 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Lia wrote:
E o ingrijitoare dimineata pe care cand o vede fi-mea urla de mama focului, lucru pe care nu il face la cealalta care e dupa-amiaza. Cand ma duc sa o iau nu vrea sa plece de acolo. Chestia asta imi da de gandit, nu incepea copilul sa planga asa fara sa ii fi facut ceva. Si nu numai fetita mea reactioneaza asa cand o vede, si alti copii fac la fel, chiar am intrebat alte mamici. Din pacate ei sunt prea mici ca sa poata vorbi, colegele aleia le intrebi degeaba ca nu or sa se parasca una pe alta, nu?!

sper sa nu fiu inteleasa gresit, daca tie iti spune instinctul ca ceva nu e in regula atunci ceva nu e in regula, insa unii copii dezvolta antipatii pentru anumite persoane (baiatul meu nu iubea o ingrijitoare pentru simplul motiv ca il obliga sa manance tot).
in ceea ce priveste hranitul cu aceeasi lingurita nu mi se pare nici mie ok indiferent care ar fi motivul.
cunosc foarte bine ceea ce se intampla in crese si gradinite nu numai din prisma unei mamici, cand am fost studenta am facut practica in asistenta sociala pe langa crese si gradinite. se mai practica si imprumutul hainutelor, chiar si a lenjeriei de corp, in cazul unor accidente si astea sunt numai unele exemple.
pentru a schimba mentalitatea lucratorilor din aceste institutii depinde si de parinti.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.