Intrarea in colectivitate
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, April 21, 2007 9:23 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
Daca tot se vorbeste despre bone versus cresa, daca tot cautam unele dintre noi sa ne dam copiii la cresa/gradi, m-am gandit ca poate ar fi bine sa avem o discutie despre cum ii pregatim pt intrarea in colectivitate.

eu una sunt deja banghead nervi la ideea ca va merge intr-un grup de copii despre care nu stii f multe si nu le poti controla nivelul de igiena si mediul familial...uff
mai stiu si ca este firesc sa inceapa socializarea cu alti copii si chiar este benefic pt copil. asadar, inteleg si ca este inevitabil sa apara boli luate de la copiii cu care merge la cresa... cele mai multe sunt forme normale, usoare ale unor boli pe care toti le facem si chiar e bine sa le facem.

eu astept de la voi niste sfaturi (in special de la mamicile care au copilasi la cresa/gradi si sunt mai in tema decat mine ras ) privitoare la cum ii "pregatim" pt mersul in colectivitate... facem vaccinuri, daca da, ce anume? la dam imunostimulatoare?

eu va spun ca pediatra mi-a recomandat ca din august sa incepem cu un imunstimulator pt eventualitatea in care va intra in toamna in colectivitate. ati primit asemenea sfaturi?
MNiko
Scris: Saturday, April 21, 2007 10:49 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Eu l-am intrebat odata pe medicul nostru daca e cazul sa ii dam ceva pt stimularea imunitatii avand in vedere ca vrem sa o dam la cresa, dar mi-a spus ca desi pe piata sunt multe el personal nu cunoaste decat un singur produs cu adevarat eficient si acesta este destul de scump. Mi-a mai zis ca asta tine mai mult de alegerea parintilor, dar ca ar fi mai bine sa respect in primul rand o alimentatie sanatoasa, cu cat mai mult fructe si legume proaspete
Lilly of the valley
Scris: Saturday, April 21, 2007 12:25 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
MNiko wrote:
Eu l-am intrebat odata pe medicul nostru daca e cazul sa ii dam ceva pt stimularea imunitatii avand in vedere ca vrem sa o dam la cresa, dar mi-a spus ca desi pe piata sunt multe el personal nu cunoaste decat un singur produs cu adevarat eficient si acesta este destul de scump. Mi-a mai zis ca asta tine mai mult de alegerea parintilor, dar ca ar fi mai bine sa respect in primul rand o alimentatie sanatoasa, cu cat mai mult fructe si legume proaspete

cam acelasi sfat l-am primit si eu cand am dat baiatul la gradi, insa in ceea ce priveste mediul familial din care provin copiii ... hm. nu-l putem controla niciodata, chiar daca ii dam la o gradinita cat de cat omeneasca. pot sa va spun ca am avut baiatul la o gradinita din cele mai bune din Iasi, iar majoritatea parintilor erau medici sau profesori, unii chiar universitari, se intampla uneori ca unii sa aiba niste iesiri ... chiar in fata copiilor, iar unii din copii sa aiba un vocabular foaarte colorat.
colegii de cresa sau gradi nu-i putem alege noi, asa ca putem spune doar DOAMNE AJUTA!
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, April 21, 2007 7:35 PM
Nivel

mariuta wrote:

cam acelasi sfat l-am primit si eu cand am dat baiatul la gradi, insa in ceea ce priveste mediul familial din care provin copiii ... hm. nu-l putem controla niciodata, chiar daca ii dam la o gradinita cat de cat omeneasca. pot sa va spun ca am avut baiatul la o gradinita din cele mai bune din Iasi, iar majoritatea parintilor erau medici sau profesori, unii chiar universitari, se intampla uneori ca unii sa aiba niste iesiri ... chiar in fata copiilor, iar unii din copii sa aiba un vocabular foaarte colorat.
colegii de cresa sau gradi nu-i putem alege noi, asa ca putem spune doar DOAMNE AJUTA!

Mariuta
, draga mea... ai ramane surprinsa sa vezi ca si la alte case se intampla sa aiba oamenii iesiri...ras chiar daca exista un nivel crescut de educatie in familie...hm, nu e o garantie ca te mai tin si nervii... desigur ca gradinita si scoala sunt cele mai "bune" medii in care copilul, oricat de "pasnica" ar fi acasa atmosfera si de frumos s-ar vorbi acolo, invata vrute si nevrute... adica, in speta, in primul rand sa injure!uff

eu ma refeream mai mult la igiena din familie si stilul de viata pe care copilul il invata...adica daca este obisnuit sa se spele pe maini, sa aiba hainute curate zi de zi, daca parintii sunt oameni curati, care isi mentin o igiena corporala decenta etc. sa nu uitam ca multe boli in Romania de azi vin de la mizerie...trist si urat, dar f adevarat... sondajele de consum la detergenti si alte produse de curatenie (sapunuri, geluri de dus si paste de dinti etc.) ne arunca de ani buni pe ultimele locuri in ierarhie in Europa.plans banghead stiu eu "mari" intelectuali care abia se spala... cum sa te astepti ca un copil sa invete sa isi respecte igiena daca nu are de unde invata? merge afara, sa joaca, cu mainile murdare mananca etc... poate sunt paranoica dar este o cale f buna de a raspandi microbii... eu vad astfel de cazuri la multe dintre mamele din jurul meu.

Miha, ce produs ti-a recomandat medicul tau? sunt f curioasa...
MNiko
Scris: Saturday, April 21, 2007 8:31 PM

Andismom wrote:

Miha, ce produs ti-a recomandat medicul tau? sunt f curioasa...

Anca nu l-am intrebat la momentul respectiv pt ca nu eram hotarata sa ii dau. Saptamana viitoare merg insa la el sa facem niste analize care ni se cer la cresa. Daca nu uit(sper sa nu) intreb si iti spun.
Lilly of the valley
Scris: Saturday, April 21, 2007 8:32 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
In crese si gradinite se face de obicei o triere zilnica a copiilor, iar institutiile care tin la blazonul lor respecta f. mult acest lucru.
De obicei sta o asistenta medicala la intrarea in gradi si triaza copiii, mi s-a intamplat o data ca baiatul avea o chestiuta la gurita si m-am trezit ca nu-l primeste in acea zi la gradi.
Oricum copiii trebuie sa aiba sticluta lor cu apa, iar daca mai sunt parinti <<inteligenti>> si dau copiilor suc la gradi in mod sigur vor imparti acea sticluta impreuna cu toate bolile care le au.
In unele gradinite se folosesc prosoape de unica folosinta.
Igiena celorlati depinde de fiecare.
Noi am inscris fata la gradinita la care a fost si baiatul inca de cand avea abia 4 luni, asa ca din toamna si noi la gradi, pana atunci trebuie sa scapam de pampers.
Succes la cautat cresa sau gradi! Sa aveti noroc asa cum am avut si noi! (recomand cu multa caldura Gradinita cu program prelungit nr. 8 din Iasi, este amplasata vis-a-vis de TVR Iasi, la intersectia cu Spitalul de Urgente)pupici
papi
Scris: Saturday, April 21, 2007 8:36 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 1/12/2007
Eeu sunt de parere ca pana in jurul varstei de 3 ani stomacul si ficatul copilului sunt inca sensibile si insuficent de mature pt a mai fii intoxicate si cu medicamente si antibiotice daca acest lucru poate fii evitat. Si, cum intrarea in colectivitate presupune automat si aparitia bolilor si a virusilor, deci implicit administrarea de medicamente si antibiotice, am decis sa nu o dau la gradi pana la 3 ani. Bineinteles ca am inceput sa ma interesez si sa caut gradinite, dar intentionez sa o inscriu abia la toamna viitoare, adica in 2008.
Pana acum am avut noroc si Clara nu a fost bolnava niciodata, desi atat eu, cat si sotul, si bona si bunicii cu care ea a intrat in contact, am fost raciti sau am avut gripa. In afara de vigantol si calgel nu i-am dat niciodata vreun medicament si sper ca cel putin pana la 3 ani sa o tinem tot asa. Stiu ca este inevitabil sa se imbolnaveasca sau sa contacteze bolile copilariei, dar are tot timpul. Nu e prea tarziu nici dupa 3 ani.

Va urez mult succes celor care ati inceput sau care urmeaza sa incepeti gradinita sau cresa si la cat mai putine boli piticilor.
pupici pupici pupici
Roxanel
Scris: Sunday, April 22, 2007 8:10 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Eu zic ca nu e cazul sa fiti atat de speriate ... Pana la urma tot va lua tot ce se poate. Fie de la gradi, fie de la fetita/baietelul din parc, fie de la vecin si asa mai departe. Se vor autoimuniza si atata tot.

Si eu o dau pe Antonia la gradinita peste 3 luni si sunt convinsa ca nu ii va face decat bine.
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, April 22, 2007 8:25 AM
Nivel

mariuta wrote:
in crese si gradinite se face de obicei o triere zilnica a copiilor, iar institutiile care tin la blazonul lor respecta f. mult acest lucru.
de obicei sta o asistenta medicala la intrarea in gradi si triaza copiii, mi s-a intamplat o data ca baiatul avea o chestiuta la gurita si m-am trezit ca nu-l primeste in acea zi la gradi.
oricum copiii trebuie sa aiba sticluta lor cu apa, iar daca mai sunt parinti <<inteligenti>> si dau copiilor suc la gradi in mod sigur vor imparti acea sticluta impreuna cu toate bolile care le au.
in unele gradinite se folosesc prosoape de unica folosinta.
igiena celorlati depinde de fiecare.
noi am inscris fata la gradinita la care a fost si baiatul inca de cand avea abia 4 luni, asa ca din toamna si noi la gradi, pana atunci trebuie sa scapam de pampers.
succes la cautat cresa sau gradi! sa aveti noroc asa cum am avut si noi! (recomand cu multa caldura Gradinita cu program prelungit nr. 8 din Iasi, este amplasata vis-a-vis de TVR Iasi, la intersectia cu Spitalul de Urgente)pupici

bravo! bravo inseamna ca se respecta intr-adevar niste reguli daca se triaza copilasii la intrarea in gradi. oricum, mi se pare nesimtire din partea unor parinti care isi lasa copilul bolnav sa mearga la gradi...au mai scris unele fete pe aici ca au fost in vizita la prieteni cu copiii si aceia aveau copii bolnavi dar nu au anuntat asta si apoi s-au imbolnavit si copiii lor!bataus angry
desigur ca sunt 2 lucruri distincte mersul la gradi si in vizita insa ideea este ca trebuie sa existe un bun simt comun prin care sa ferim si sa izolam pe cei bolnaviori de cei sanatosi.

Roxanel
, stiu ca vor lua de toate...asta e! se imunizeaza, normal! asa de repede o primeste pe Antonici la gradi?what sau e cresa cumva?cyclops

Papi
, ce bine ca nu i-ai dat niciodata nimic piticei tale! bravo tie si bravo ei ca nu s-a imbolnavit niciodata!bravo pupici

Miha
, te rog frumos, noateaza-ti si tu undeva sa intrebi ca sunt f curioasa!pupici
georgy_adinutza
Scris: Sunday, April 22, 2007 11:41 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Fetelor, cand a inceput Adina gradi, mi s-a spus asa :" Sunt multi copii , fiecare cu cate ceva, insa la inceput e normal ca Adina are imunitatea ei si probabil va lua de la un alt copil, vreun "virus " mic sa ii curga nasul sau mai stiu eu ce ...insa acest lucru se va intampla doar la inceput . Apoi grupa deja formata, va capata imunitate la toti acei microbi care inainte o afectau ......insa copiii vor fi imuni fata de colegii lor cu care sunt deja obisnuiti, dar daca vine vreun parinte care e racit si intra in clasa, in contact cu copiii, atunci ei vor lua un alt microb, ceva nou ...." nu stiu daca m-am facut inteleasa, insa noi ca si parintii cand ne luam puiutzi acasa, nu intram in clasa lor, ii chemam de pe hol ......pana acum nu mi-a racit de multe ori .... adica de 2-3 ori doar ....uff uff uff uff
Roxanel
Scris: Sunday, April 22, 2007 11:58 AM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Nu stiu daca e gradi sau e cresa. Au grupe de copii de la 3-12 luni, 1-2 ani si 2-4 ani. Vreau sa va spun ca am intrebat ce si cum cu bolile si mi-au spus ca primesc copii care sunt raciti. Daca au alte chestii contagioase nu, dar au zis ca racit e ok.fool

Si acum stau si eu si ma gandesc ca daca este sa aiba ceva, indiferent ce, perioada de incubatie este de 2-4 zile sau chiar o saptamana timp in care nu se vede nimic si poate sa dea boala la o gradinita intreaga oricat i-am feri noi.

Asa ca cu Dumnezeu inainte.
Alina
Scris: Sunday, April 22, 2007 1:59 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Roxanel wrote:
Eu zic ca nu e cazul sa fiti atat de speriate ... Pana la urma tot va lua tot ce se poate. Fie de la gradi, fie de la fetita/baietelul din parc, fie de la vecin si asa mai departe. Se vor autoimuniza si atata tot.

Sunt de acord cu Roxanel.
Succes tuturor!!!
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, April 22, 2007 4:20 PM
Nivel

georgy_adinutza wrote:
Fetelor, cand a inceput Adina gradi, mi s-a spus asa :" Sunt multi copii , fiecare cu cate ceva, insa la inceput e normal ca Adina are imunitatea ei si probabil va lua de la un alt copil, vreun "virus " mic sa ii curga nasul sau mai stiu eu ce ...insa acest lucru se va intampla doar la inceput . Apoi grupa deja formata, va capata imunitate la toti acei microbi care inainte o afectau ......insa copiii vor fi imuni fata de colegii lor cu care sunt deja obisnuiti, dar daca vine vreun parinte care e racit si intra in clasa, in contact cu copiii, atunci ei vor lua un alt microb, ceva nou ...." nu stiu daca m-am facut inteleasa, insa noi ca si parintii cand ne luam puiutzi acasa, nu intram in clasa lor, ii chemam de pe hol ......pana acum nu mi-a racit de multe ori .... adica de 2-3 ori doar ....uff uff uff uff

uite ca la varianta asta nu m-am gandit...ca fac schimb de microbi si apoi devin rezistenti la ei!cyclops

Roxanel... aia sunt nebuni acolo? what de ce nu izoleaza racitii? care e ideea? se doreste epidemie de raceala?fool intreaba ca sunt f curioasa de ce nu ii trimit acasa pe cei bolnaviori!cyclops
MNiko
Scris: Sunday, April 22, 2007 4:56 PM

Andismom wrote:

Roxanel... aia sunt nebuni acolo? what de ce nu izoleaza racitii? care e ideea? se doreste epidemie de raceala?fool intreaba ca sunt f curioasa de ce nu ii trimit acasa pe cei bolnaviori!cyclops

Intr-un fel eu inteleg chestia asta cu primitul copiilor raciti la cresa/gradinita. Poate ca au separatot pentru acestia. Ma gandesc ca pentru bolile contagioase sau alte tipuri de boli mama primeste concediu(nu stiu cum se numeste) ca sa aiba grija de copil. In schimb pentru o raceala nu primesti concediu ca sa stai acasa cu copilul. Pt cazul asta iti trebuie varianta de rezerva(bunici, alte rude, prieteni sau bona ocazionala).
Kiki
Scris: Monday, April 23, 2007 6:49 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Andismom wrote:
...

eu astept de la voi niste sfaturi (in special de la mamicile care au copilasi la cresa/gradi si sunt mai in tema decat mine ras ) privitoare la cum ii "pregatim" pt mersul in colectivitate... facem vaccinuri, daca da, ce anume? la dam imunostimulatoare?

eu va spun ca pediatra mi-a recomandat ca din august sa incepem cu un imunstimulator pt eventualitatea in care va intra in toamna in colectivitate. ati primit asemenea sfaturi?

Anca, mie mi-a spus doctorul (si alti parinti cu copilasi mai marisori) ca primul an de cresa/gradi este cel mai greu, copilul imbolnavindu-se frecvent. Iar asta se intampla oricum, indiferent ca gradi/cresa e privata sau nu.

Ce ne-a recomandat noua este vaccinul antigripal si sa ne pregatim psihic pentru asta! pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.