Intoxicatia cu plumb...
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cris Rusu
Scris: Monday, September 3, 2007 3:20 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/14/2006
Am revenit si eu, dupa o lunga perioada de timp... Dar din pacate, nu vin cu vesti bune... Sa va povestesc ceva... Dar inainte de toate, trebuie sa stiti ca NU ESTE POVESTEA MEA, eu personal nu am nici o dovada, tot ce stiu este de la mamica in cauza, a carei poveste o sa o relatez acum...
Am o colega de serviciu, care imi e si buna prietena... A pierdut 6 sarcini, pana cand intr-un final, a reusit sa nasca doi copii superbi, dupa ani de asteptari... Diferenta intre copii e de un an si jumatate... Sunt o familie de oameni normali, cu o situatie materiala medie, fara nici un fel de ajutor din partea bunicilor (din partea tatalui, caci cei din partea mamei nu mai sunt...) Si acum sa intru in miezul povestii....
Primesc un telefon acum cateva zile de la nasa fetitei mele, care era la spital cu mamica baietilor.... Si veste bomba.... Baiatul cel mare, de 3 ani si 4 luni, era in coma...de gradul IV... Pe moment nu prea am inteles eu...
Si cand se linistesc fetele putin, intreb si eu ca orice om... DE LA CE? CE S-A INTAMPLAT? Raspunsul pe care l-am primit a cazut ca un fulger in capul meu... INTOXICATIE CU PLUMB... bINE, BINE, DAR DE LA CE? COPILUL NU A LUAT CONTACT CU VOPSELURI, SAU CU ALTE MATERIALE PERICULOASE... La care, nasa fetii imi transmite... "Ba da, cu vopselurile de la jucarii... Asa ca ai mare grija ce jucarii ii dai Ioanei..." Raman interzisa... Intreb, pentru siguranta mea... "Si cine a ajuns la concluzia asta?" "Doctorii" a fost raspunsul transant pe care l-am primit...
REPET, NU AM NICI O DOVADA... sI PENTRU MOMENT, NICI NU POT SA FAC ROST DE VREUNA... VA EXPLIC IMEDIAT DE CE...
Aseara, ma suna din nou nasa Ioanei... Cristina, eu sunt la spital cu ..... si acum jumatate de ora baiatul a murit in bratele noastre... Va dati seama ca am ramas socata, si inca sunt socata, si rpobabil ca voi ramane socata in continuare... Am stat mult pe ganduri dacca sa scriu toata aceasta poveste, mai ales ca mamica in cauza nu stie... Dar dupa ce va termina cu inmormantarea, si dupa ce se va linisti un pic, o voi ruga sa imi dea o dovada... Macar sa fie mai bine pentru alti copii... Ea si sotul acum sunt anchetatide politie... ideea ar fi ca sunt anchetati pentru "NEGLIJENTA"... dE ACEEA PREFER SA NU DAU NUME, SPUN DIN START CA NU E POVESTEA MEA, EU DOAR RELATEZ LUCRURILE ASA CUM AU AJUNS LA MINE.. Se pare ca vopselurile respective lasa reziduuri invizibile pe manutele copiilor... Nu pot fi detectate decat la microscop... Nu pot spune nimic mai mult deccat ca de acum incolo, voi fi foarte atenta ce jucarii ii dau Ioanei (cine stie, poate de frica trec la anticele papusi facute din carpe...)... Pana una alta, un copil s-a facut ingeras, si a plecat dintre noi, dupa o saptamana de stat in coma, si inca alte cateva de stari de rau, inexplicabile... Sunt socata... Nu am starea de a reciti sa vad daca am facutvreo greseala, sau daca am fost coerenta.... sper sa intelegeti ce am scris aici... Poate dupa ce ma linistesc si eu, o sa incerc sa repar pe ici pe colo ce e in neregula... pana atunci, nu pot sa spun decat MARE ATENTIE LA JUCARII, si......

DUMNEZEU SA-I ODIHNEASCA SUFLETELUL INGERASULUI DE 3 ANI SI 4 LUNI, PLECAT FULGERATOR DINTRE NOI...........................

plans plans plans plans nervi nervi nervi nervi
Kiki
Scris: Monday, September 3, 2007 3:24 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
pale pale pale pale
Sunt socata! Dumnezeu sa il odihneasca pe micut!

Sper, cand se va putea, mamica respectiva sa faca lumina in cazul mortii puiului ei!
Iar eu...am strans brusc toate jucariile din casa. uff
Cris Rusu
Scris: Monday, September 3, 2007 3:27 PM
Nivel

Si eu, Kiki, si eu... si am simtip brusc nevoia de a-mi strange fata la piept, desi nu e langa mine, ci la bunici... Aseara era prea tarziu sa ma duc la ea, dar azi, cred ca o sufoc cu imbraatisarile mele....plans plans plans plans plans
georgy_adinutza
Scris: Monday, September 3, 2007 3:28 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Cris , cand am vazut ca ai postat ceva , m-am bucurat ca mai dai pe la noi , dar cand am citi ...am ramas fara cuvinte , nu imi vine sa cred !!!! Nu am cuvinte .......DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA PE MICUT , IAR INGERASHUL LUI , SA AIBE GRIJA DE EL ACOLO UNDE E !!! plans plans plans plans
kali
Scris: Monday, September 3, 2007 3:31 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Povestea cu concentratia de plumb peste limita admisa din jucariile chinezesti e veche- au spus-o si la stiri-... plus ca alte firme producatare, mari, au scos de pe piatza loturi periculoase, dar nu inainte de a face anunt public.
Doamne Fereste de asa ceva... numai am auzit de posibilitatea de a... nu si cazuri concrete. Imi inchipui ce tragedie este in familia aia. Dumnezeu sa-l odihneasca!

Parerea mea e urmatoarea: daca se cumpara numai jucarii produse de firme mari, cunoscute pe plan international- nu din cele de pe tarabe, turcesti, chinezesti, din surpize de pe la pufuleti sa-mai-stiu-eu-ce... nu cred sa fie vreun pericol.
Tragedia e ca acestea sunt scumpe si nu si le pot permite multi...
Kiki
Scris: Monday, September 3, 2007 3:33 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

kali wrote:
...
Parerea mea e urmatoarea: daca se cumpara numai jucarii produse de firme mari, cunoscute pe plan international- nu din cele de pe tarabe, turcesti, chinezesti, din surpize de pe la pufuleti sa-mai-stiu-eu-ce... nu cred sa fie vreun pericol.

Te contrazic putin.
In ultima ora am tot cautat pe google despre treaba asta.
Au fost retrase de pe piata jucarii FischerPrice, Thomas and friends, chiar si Barbie...si nu-s tocmai ieftine jucariile astea...
georgy_adinutza
Scris: Monday, September 3, 2007 3:34 PM
Nivel

Kiki wrote:

Te contrazic putin.
Au fost retrase de pe piata jucarii FischerPrice, Thomas and friends, chiar si Barbie...si nu-s tocmai ieftine jucariile astea...

DA , de papusa Barbie cu catelul chiar am vazut la stiri ....oare
kali
Scris: Monday, September 3, 2007 3:36 PM
Nivel

Inregistrat: 5/27/2006
Kiki wrote:

Te contrazic putin.

Da... stiu... dar macar astia fac anunt public si reusesc intr-o oarecare masura sa le retraga de pe piatza rapid, inainte de a ajunge toate pe mana copiilor. In orice caz, lumea e avertizata asupra pericolului si il pot evita.
Eu ma referam la cele care se gasesc peste tot si sunt mai ieftine, no-name-urile pe care le cumara in general lumea si care sunt sigura ca sunt pline de plumb si nimeni nu le mai stie sau isi pune problema.
Cris Rusu
Scris: Monday, September 3, 2007 3:39 PM
Nivel

kali wrote:
Povestea cu concentratia de plumb peste limita admisa din jucariile chinezesti e veche- au spus-o si la stiri-... plus ca alte firme producatare, mari, au scos de pe piatza loturi periculoase, dar nu inainte de a face anunt public.
Doamne Fereste de asa ceva... numai am auzit de posibilitatea de a... nu si cazuri concrete. Imi inchipui ce tragedie este in familia aia. Dumnezeu sa-l odihneasca!

Da si eu stiam ca e veche treaba, dar nici eu nu auzisem despre un caz concret... Cum am mai spus, eu personal nu am dovezi in privinta asta, dar e greu de crezut ca cineva se poate juca cu un astfel de diagnostic...
Intr-adevar, jucariile de calitate sunt foarte scumpe, si marea majoritate dintre noi ar da faliment numai cumparand 2-3 din acelea pe luna.... Asa ca la ritmul in care copiii nostri se dezvolta, trebuie sa ii stimulam, mai ales ca nu se vor juca o perioada indelungata cu aceleasi jucarii, deci trebuie investit aici, nu gluma... Cred ca acesta e motivul pentru care multe mamici prefera sa ia mai multe jucarii, mai ieftine, si sa dea banii pe hainute, pe mancarica cat de cat mai sanatoasa, si alte chestii legate de casa, sau alte cheltuieli, in loc sa ivesteasca 3-5 milioane pe luna pe jucarii de calitate... eu una ecunosc ca asa fac... Nu investesc in jucarii de calitte... Prefer sa aloc banii in alte parti.. DAR>>> ASTA NU INSEAMNA CA IAU CHINezisme... Sa nu uitam de jucariile americane, gen locomotiva thomas, si mai stiu eu care, care nu erau chinezisme, dar care au fost retrase de pe piata in aceleasi conditii (concentratie de plumb peste limita admisa...)
Alina
Scris: Monday, September 3, 2007 3:49 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
No comment, Cris. Ingrozitor. pale pale pale
MNiko
Scris: Monday, September 3, 2007 4:14 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Cris, ingrozitor. what what what
Ely
Scris: Monday, September 3, 2007 5:11 PM
Nivel
Nivel: Senior

pale pale Condoleante familiei ,fara cuvinte. cry pale
Andi&Mariuca
Scris: Monday, September 3, 2007 7:45 PM
Nivel
Nivel: Senior

Doamne....plans plans plans what what what what mie mi-au dat lacrimile!plans cry pale

nu se poate asa ceva!banghead banghead cum este oare posibil? si noi avem jucarii fisher price acasa! fetelor, ce ne facem? nu le mai dam jucarii?pale am o intrebare: este posibil ca si cele din plastic sa aiba pe ele urme de plumb?what cum ?

Cris, condoleante familiei si Dumnezeu sa il odihnesca pe bietul ingeras!uff cry cry
Maria & Mario
Scris: Monday, September 3, 2007 7:52 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
banghead banghead banghead banghead banghead Dumnezeu sa il odihneasca in pace ! plans plans plans plans plans

Sa le de-a putere Dumnezeu parintilor sa treaca peste incercarea asta cumplita ! pale

Cat despre jucarii ...... stiam si eu de ce au retras de pe piata ..... concentratia peste limitaadmisa de plumb DAR nu atat de periculoase ! nu

Offfff closedtopic
MNiko
Scris: Monday, September 3, 2007 7:52 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Andismom wrote:
am o intrebare: este posibil ca si cele din plastic sa aiba pe ele urme de plumb?

Si eu mi-am pus intrebarea asta. Oare si cele care sunt dintr-o singula culoare, culoare care este incorporata in materialul(plasticul) din care sunt facute, oare si alea pot fi toxice?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.