Intoarcerea la serviciu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Scris: Sunday, September 16, 2007 3:57 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
codruta wrote:
stati ca m-am luminat!!!
eu stiam ca indemnizatia se plateste pe luna in curs, bine ca n-am dreptatealcool
multumesc, mihaelapupici , alina,miripupici

Cu placere.pupici
iulia&denis
Scris: Tuesday, October 2, 2007 10:13 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 6/30/2007
Buna,fetelor am si eu o intrebare:care sunt pasii in momentul cand vrei sa renunti la indemnizatie si sa te angajezi intr-un alt loc de munca.Concediul mi se termina abia prin luna mai.Stiti cum ar trebui sa procedez?Am mai scris si intr-un alt topic dar spuneti-mi si aici daca aveti cunostinte de caz???:801:
georgy_adinutza
Scris: Tuesday, October 2, 2007 10:19 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2006
Codruta dar cum ai luat tu banii de la angajator ?scratch sunt doar curioasa stiu ca tu esti la stat , la ... dar din ian anul trecut angajatorii nu mai au treaba cu indemnizatia CIC !! La voi poate se aplica alta lege ?oare oare ...doar din curiozitate intrebam pupici pupici pupici pupici
codruta
Scris: Tuesday, October 2, 2007 10:29 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
georgy_adinutza wrote:
Codruta dar cum ai luat tu banii de la angajator ?scratch sunt doar curioasa stiu ca tu esti la stat , la ... dar din ian anul trecut angajatorii nu mai au treaba cu indemnizatia CIC !! La voi poate se aplica alta lege ?oare oare ...doar din curiozitate intrebam pupici pupici pupici pupici

georgy, eu initial am depus dosarul la primarie dar m-au sunat apoi sa-l retrag ca voi primi banii de la angajator, adica ministerul apararii.Asa-i la noipupici lamurit? in general avem alte legi, predomina a junglei, dar in concordanta cu legile statului.
georgy_adinutza
Scris: Tuesday, October 2, 2007 10:36 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
codruta wrote:

georgy, eu initial am depus dosarul la primarie dar m-au sunat apoi sa-l retrag ca voi primi banii de la angajator, adica ministerul apararii.Asa-i la noipupici lamurit? in general avem alte legi, predomina a junglei, dar in concordanta cu legile statului.

super asa !! Noi de anul trecut nu mai dam nici un ban ptr indemnizatii CIC , platim doar medicalul sarcina/lehuzie cele 126 de zile , iar in ultima luna de medical noi acordam acolo unde este cazul o diferenta de banuti ptr primele 8 saptamani , diferenta dintre 85% din salar si salar intreg ......e o chestie pe care noi o avem mentionata in CCM.

mersi de info pupici pupici pupici
codruta
Scris: Tuesday, October 2, 2007 10:42 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
pentru putinpupici
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, October 3, 2007 8:33 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Georgy, revin cu o intrebare (off-topic, cu scuzele de rigoareras ):Pre si post nataluul se platesc cu 85% din media veniturilor din ultimele 6 luni.Stiu ca exista o "exceptie" si anume daca media veniturilor din ultimele 6 luni depaseste o anumita suma (adica ai venituri foarte mari) nu se va respecta regula asta.Care este suma in care trebuie sa se incadreze cumulul pe 6 luni pt a beneficia de 85% din media veniturilor pe ultimele 6 luni?
Laura
Scris: Wednesday, January 23, 2008 9:41 AM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2006
Fetelor,am o intrebare urgenta: am sunat la serviciu si m-au anuntat ca va expira CIC-ul pe 20 februarie si ca 2 saptamani trebuie sa vin la serviciu,fie ca imi dau sau nu demisia. Eu m-am gandit ca daca imi depun demisia, nu mai sunt obligatorii cele 2 saptamani de preaviz. Voi ce stiti despre acest lucru?
Mi-as lua un concediu medical,dar ala e numai de 2 saptamani,nu prea m-ar ajuta la nimic cry
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, January 23, 2008 9:47 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Laura wrote:
Fetelor,am o intrebare urgenta: am sunat la serviciu si m-au anuntat ca va expira CIC-ul pe 20 februarie si ca 2 saptamani trebuie sa vin la serviciu,fie ca imi dau sau nu demisia. Eu m-am gandit ca daca imi depun demisia, nu mai sunt obligatorii cele 2 saptamani de preaviz. Voi ce stiti despre acest lucru?
Mi-as lua un concediu medical,dar ala e numai de 2 saptamani,nu prea m-ar ajuta la nimic cry

Chiar daca iti dai demisia esti obligata sa mergi la serviciu 15 zile calendaristice, in cazul in care unitatea iti da preaviz ai dreptul la 15 zile lucratoare. Mai ai ca varianta acordul partilor, dar ma indoiesc ca angajatorul va fi de acord, depinde acum de situatie.
Nu stiu exact cum ai putea rezolva situatia cu un concediu medical.
dya
Scris: Wednesday, January 23, 2008 9:47 AM
Nivel

Inregistrat: 5/12/2006
Laura wrote:

Depinde de angajator daca este de acord sa renunte la preaviz,adica se poate sa nu-ti accepte demisia.Poate daca stai de vorba cu ei sa vezi daca nu se poate sa-ti incheie contractul de comun acord si atunci poate scapi de preaviz. Sincer eu nu prea stiu dar s-ar putea sa nu poti fara preaviz indiferent ca-ti dai demisia sau nu.Poate mai sunt fete care stiu exact.pupici
Laura
Scris: Wednesday, January 23, 2008 9:50 AM
Nivel

M-ati pus serios pe ganduri. Chiar acum imi caut de lucru. Ce fac daca alt angajator ma cheama la lucru? Ma gandeam sa-mi iau medical si sa-mi dau demisia exact cu data medicalului,adica 2 saptamani.
Mentionez ca pe postul meu exista cineva si nu voi pune problema sa-l inlocuiesc pentru ca nu vreau sa ma mai intorc.
dya
Scris: Wednesday, January 23, 2008 9:53 AM
Nivel

Inregistrat: 5/12/2006
Laura wrote:
M-ati pus serios pe ganduri. Chiar acum imi caut de lucru. Ce fac daca alt angajator ma cheama la lucru? Ma gandeam sa-mi iau medical si sa-mi dau demisia exact cu data medicalului,adica 2 saptamani.
Mentionez ca pe postul meu exista cineva si nu voi pune problema sa-l inlocuiesc pentru ca nu vreau sa ma mai intorc.

In conditiile astea eu zic sa stai de vorba cu ei poate ai noroc.Multa bafta.pupici
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, January 23, 2008 9:58 AM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
Laura wrote:

Mai Laura si cine crezi ca o sa te angajeze daca tu ii pui sub nas concediu medical din prima zi?pupici Medical si demisie nu prea batoare Pe bune sa fie ca nu se complica, nu-si permit sa plateasca 2 oameni in acelasi timp. Angajatorul are la dispozitie 15 zile lucratoare sa inregistreze un contract de munca la ITM, adica te poti trezi pe din-afara.
Daca discuti cu angajatorul, este posibila o intelegere.
Laura
Scris: Wednesday, January 23, 2008 10:07 AM
Nivel

mariuta wrote:

Mai Laura si cine crezi ca o sa te angajeze daca tu ii pui sub nas concediu medical din prima zi?pupici Medical si demisie nu prea batoare Pe bune sa fie ca nu se complica, nu-si permit sa plateasca 2 oameni in acelasi timp. Angajatorul are la dispozitie 15 zile lucratoare sa inregistreze un contract de munca la ITM, adica te poti trezi pe din-afara.
Daca discuti cu angajatorul, este posibila o intelegere.

Ha,ha...m-ai distrat pupici pupici pupici Noului angajator nu-i voi pune sub nas concediul medical. Asta o faceam cu vechiul angajator,doar sa scap de cele 15 zile lucratoare. M-am exprimat eu incoerent. Concediul ala era de fapt o arma pentru a scapa de preaviz. Daca imi voi gasi un loc de munca mai bun,voi merge cu placere pupici pupici pupici
Multumesc pentru raspunsuri,fetelor,sunteti dulci flowers flowers flowers Voi incerca sa vorbesc cu vechiul angajator,poate ajungem la un numitor comun oare
danamaria
Scris: Wednesday, January 23, 2008 10:11 AM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2007
pe perioada cit esti in concediu medical se suspenda de drept contractul de munca, deci nu scapi de preaviz, el va incepe sa curga dupa ce termini medicalul
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.