intamplari din viata studenteasca
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Saturday, December 9, 2006 11:11 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Andismom wrote:
super Stele! super! beton faza cu tine cheliuta si cu prietenul pletos! de filme!hohot

Ne potriveam la multe, iar fizic vorbind, multa lume ne lua drept fratiangry .Ne deosebea doar podoaba capilara:eu par mult, des, cretz si roscat, el par mult, des, drept si negru.Dar...ceva la un moment dat nu s-a mai "pupat" si s-a rupt filmul.Poate prea multe asemanari strica...
levamileva
Scris: Thursday, August 27, 2009 2:40 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 8/27/2009
sunt studenta am 22 anisori dar traiesc un adevart cosmar din pricina parintilor mei.banghead numai suport ase.Sunt anul 3 la facultate dar n am voie sa fac nimic pt ca sora mea a facut la vremea ei multe prostioare iar acum parintii mei nu vor sa se faca de rusine...dar eu numai suport acest tratament acum 3 zile am mancat bataie de la tata din pricina c-am indraznit a vb pe mes cun baiat.Numai am acces la tv computer sau telefon dar de telefon am facut rost caci sunt isteata.Pe zi sunt supravegheata. Nu pot decat sa stau in curte dar nu bine caci am spatele plin de vanataiplans ce ma sfatuiti?numai stiu cum sa ma comport?
petro
Scris: Thursday, August 27, 2009 6:59 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/31/2008
Cauta-ti n job, o gazda si pleaca de-acasa. Ai 22 de ani. In situatia descrisa nu poti discuta nimic cu ei ca nu te vor asculta. Sau mai exista si alte metode, daca vrei sa-i reclami pentru abuz exista legi.
levamileva
Scris: Thursday, August 27, 2009 11:04 AM
Nivel

momentan nu pot lua legatura cu exteriorul.Voi astepta sa incep cursurile si atunci voi decide dar imi este teama ca fiind supusa stresului zilnic voi ceda din punct de vedere psihic
fdianamaria
Scris: Thursday, August 27, 2009 11:37 AM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
Eu cred in puterea de decizie a fiecaruia si in puterea constiintei si a personalitatii. Daca nu suport ceva, prefer sa plec de acolo si sa sterg totul ca si cand nu s-ar fi intamplat. Atata timp cat ceva, cineva iti face rau, trebuie sa treci mai departe. Mereu vor fi unii care nu vor intelege gestul tau si vor da cu pietre, dar nemaifiind acolo, vor lovi doar in gol, in umbre. Tu vei fi bine, intr-un loc al tau, pe care ti-l vei face singura, prin propriile puteri.
fdianamaria
Scris: Thursday, August 27, 2009 11:42 AM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
Cand dau timpul inapoi si imi reamintesc perioada facultatii ma distreaza enorm imaginea sotului meu copiind cu spor dupa mine, pauzele cand ne pupam pe furis (sa nu fim chiar in vazul lumii ras ), orele la care convigeam toti colegii sa chiuleasca (eu avand putere de decizie, ca sef de an hohot hohot ) sau durerile de cap care ne apucau brusc daca cursurile erau plictisitoare.
Din a doua facultate, cele mai frumoase amintiri le am din sesiunea de examene cand eram insarcinata cu Glad, momente unice cand nu stiam cum sa ma mai relaxez invatand sau din festivitatea de incheiere a facultatii la care a participat si piticul meu dulce.
TeosOf
Scris: Thursday, August 27, 2009 11:46 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/4/2008
Daca fata nu are resurse, unde sa se duca? Asa cum a spus si Petro, sa-si gaseasca un job si apoi sa-si vada de drumul ei.
levamileva, imi pare foarte rau de situatia in care te afli, mai rabda putin, pana vei putea avea legatura cu exteriorul. Ai putut sa suporti 22 de ani, cateva saptamani trec repede. Nu mai face nimic care crezi ca l-ar infuria pe tatal tau si in octombrie vei putea lua o hotarare. Multa putere iti doresc.hearts
levamileva
Scris: Thursday, August 27, 2009 11:57 AM
Nivel

nu de 22 de ani se comporta astfel ci de la 6 anisori o inceput prin metoda pedepselor dar acum 3 zile totul o depasit asteptarile.Nu m-am asteptat nicio secunda sa ma loveasca si mai ales cu cureauacry am gresit ca nu i-am respectat decizia dar n-o fost totul ase cum cred domniile lor .N-am facut decat sa vb pe mes cu cel pe care-l iubesc.Am gresit ase mult incat sa merit o bataie incat sa nu pot dormi 2 nopti pe spate?
Laura
Scris: Thursday, August 27, 2009 12:22 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2006
Uitandu-ma in urma la propriile erori, in locul tau as trage tare sa termin Facultatea si intre timp mi-as da silinta sa nu-i mai supar pe parinti, chiar daca asta ar insemna sa strang din dinti, sa sufar, sa plang, sa ma revolt interior. Scoala e foarte importanta pentru viata, asa ca nu fa greseala de a fugi de acasa. Chiriile sunt imense si nu ti-ar ajunge banii din salariu sa te intretii. Termina Facultatea, invata bine! Deja esti in anul 3, nu mai e chiar atat de mult. Apoi iti poti gasi o slujba buna si cine stie, poate intre timp se mai schimba situatia cu ai tai. Acum evita orice discutie care ar putea sa-i enerveze. Fa-le pe plac in orice privinta. Daca cel cu care esti acum te iubeste intr-adevar, va fi rabdator cu tine.
Iti doresc mult succes! angel pupici
levamileva
Scris: Thursday, August 27, 2009 12:31 PM
Nivel

Dar ma simt doborata psihicplans uff .Nu stiu cat mai pot.Sed in cameruta mea sub supravegherea fie a mamei fie a tatei pt simplul fapt cam vb cu acel baiatuff Spuneti-mi ce rau am facut?Oare ma mai iubesc parintii mei?daca da de ce se comporta ase?
petro
Scris: Thursday, August 27, 2009 1:00 PM
Nivel

Mai Laura, nu stiu ce sa zic, dar nu mi se pare normal ca la 22 de ani sa ma tina mama si tata inchisa in camera sub supraveghere ca la puscarie. Adica e o varsta la care totusi orice om are puterea de a lua decizii (fie ele mai mult sau mai putin intelepte) care sa il ghideze si sa il formeze intr-un fel sau altul pe parcursul vietii care urmeaza. E o situatie absurda. Ce Dumnezeu i-ar face fetii daca ar prinde-o ca se saruta pe furis cu acel baiat? Ar omora-o in bataie? L-ar nenoroci pe baiat? Sa fim realisti, nu e un capat de tara ca la aceasta varsta sa aiba un iubit si o relatie serioasa. Dimpotriva! Intr-adevar, scoala e importanta, dar un iubit nu cred ca i-ar afecta cu ceva terminarea acesteia. Cu toatele am avut iubiti de-a lungul facultatii si cu ce ne-a daunat?
levamileva
Scris: Thursday, August 27, 2009 1:04 PM
Nivel

Da dar la varsta mea sora mea a fugit de acasa cu un baiat a dat nastere unui baietel si in acele zile tata a zis ca eu nu voi face asebanghead Il iubesc si el ma iubeste dar este in alt capat de tara caci l-am intalnit prin intermediul lumii virtuale
petro
Scris: Thursday, August 27, 2009 1:07 PM
Nivel

Pot sa te intreb cat oxigen ai voie sa consumi?

Sora ta nu te poate ajuta sub nici o forma? Ea cred ca intelege situatia mai bine ca oricine.
levamileva
Scris: Thursday, August 27, 2009 1:10 PM
Nivel

Pai acum este casatorita a2a oara si nu stie ce mi se intampla acum.ea stie ca eu sunt la cluj la bunica mea
Laura
Scris: Thursday, August 27, 2009 1:56 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2006
petro wrote:
Mai Laura, nu stiu ce sa zic, dar nu mi se pare normal ca la 22 de ani sa ma tina mama si tata inchisa in camera sub supraveghere ca la puscarie. Adica e o varsta la care totusi orice om are puterea de a lua decizii (fie ele mai mult sau mai putin intelepte) care sa il ghideze si sa il formeze intr-un fel sau altul pe parcursul vietii care urmeaza. E o situatie absurda. Ce Dumnezeu i-ar face fetii daca ar prinde-o ca se saruta pe furis cu acel baiat? Ar omora-o in bataie? L-ar nenoroci pe baiat? Sa fim realisti, nu e un capat de tara ca la aceasta varsta sa aiba un iubit si o relatie serioasa. Dimpotriva! Intr-adevar, scoala e importanta, dar un iubit nu cred ca i-ar afecta cu ceva terminarea acesteia. Cu toatele am avut iubiti de-a lungul facultatii si cu ce ne-a daunat?

Ah, dar mie nici atat nu mi se pare normal ce fac parintii descrisi de ea. toanerele tunete Daca intr-adevar sunt asa cum scrie, atunci sunt niste cretini. Evident ca un iubit nu i-ar dauna, dimpotriva..dar se pare ca parintii nu sunt de acord si basta! Si totusi...ce alternative ar avea decat sa suporte si sa-si termine studiile? Sa fuga de acasa? Cine ar mai intetine-o? Pe criza asta si cu salariile romanesti atat de mici, va fi tare greu! Si probabil va fi in imposibilitatea de a termina studiile. Stiti ce salarii sunt daca nu ai o diploma de licenta? Maxim 700-800 lei. Ce faci cu ei? Numai o chirie e in jur de 500 lei, chiar mai mult.
Eu i-as ignora complet si m-as apuca sa citesc, orice, sa treaca timpul. Apoi as inchide ochii 2 ani de zile si as fi docila, pana m-as vedea cu diploma in mana si eventual un post sigur. Si din zbor, le-as spune "la revedere".
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.