Insarcinata cu o casa!

Options Insarcinata cu o casa!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bulibuli
Postat: Saturday, April 24, 2010 2:52 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
bereea wrote:
No... si noi ne facem casa la tara , numai ca nemernicii au declarat oras si acolo.Oricum, este intr-o zona linistita, fara strada europeana pe sub geam, cu aer curat si - sper - oameni de bun simt.Ceea ce ma amuza e ca toti care-si fac case acolo locuiesc acum in Italia.

Pe mine nu ma amuza, e ceva atat de comun ca ne-am obisnuit si face parte din normal... si in zona Iasului se construiesc multe case noi, sunt si f multe la rosu sau terminate dar nelocuite, posesorii fiind in Italia sau Spania. Asta pt ca, muncind in Romania, nu-ti poti permite o casa.. nu mai spun sa ai si o masina mai buna si sa mai cresti si un copil sau doi.. Sunt multi romani care si-au luat inma in dinti si au plecat printre straini, primii bani stransi i-au investit in terenuri cand inca erau ieftine cat de cat, iar acum construiesc case... ce pot sa spun.. cu ajutorul lui Dumnezeu si cu multa rabdare sa speram ca fiecare isi va atinge visul.. fie ca lupta in contiuare in tara asta sau ca munceste in strainatate.. sacrificii faci oricum, dar si rasplata va veni intr-o zi, nu?
g_nicoleta2000
Postat: Saturday, April 24, 2010 5:34 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Bulibuli, planul de la care am plecat este un link din prima mea postare cand am inceput acest topic, il gasesti acolo, am verificatras Multumim foarte mult pentru urari.hearts

Giulia, pentru o tara asa saraca cum suntem tot mi se pare enorm 10 euro/mp. Noi avem 6000mp, nu as fi dat in veci 60000 euro. Ca sa poti lua 1000mp dai 8-10000euro plans , cred totusi ca preturile sunt in continuare uriase mai ales ca de obicei nu este nici gaz, canalizare si chiar nici curent electric pe proprietate.

Leut, Liviu are talentul de a vraji cu livada lui, nu ar fi Iuli prima victima. Mai ales acum ca pe langa livada este si plantatia cu fructe de padure ar avea cu ce sa se laude. El are si un patos nebunesc, vorbeste despre plante mai ceva decat despre Alex, pana la urma au foast primii lui "copilasi". oricum va asteptam si neinvitati, nu sunt genul care invita la disperare, cred ca daca vreti sa veniti ne nimeriti cu siguranta.ras

Zaza, multumim de uraripupici

Bereea, spor la construit si voua, nu te speria ca a fost declarat oras, de multe ori este doar o chestie administrativa.
giulia_mamik
Postat: Saturday, April 24, 2010 6:21 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
g_nicoleta2000 wrote:

Giulia, pentru o tara asa saraca cum suntem tot mi se pare enorm 10 euro/mp. Noi avem 6000mp, nu as fi dat in veci 60000 euro. Ca sa poti lua 1000mp dai 8-10000euro plans , cred totusi ca preturile sunt in continuare uriase mai ales ca de obicei nu este nici gaz, canalizare si chiar nici curent electric pe proprietate.

Da si mie.PLus cat te ajunge sa faci si casa...cu proiect si aviz si toate celea.Tre' sa ai finante calumea.Noi ne chinuim de ceva vreme sa terminam ce am inceput.E cam greu..ca te cam impotmolesti pe drum.Mai ales ca drumul vietii nu este presarat doar cu reusite.Mai sunt si esecuri.
Noi cand am luat pamantul in 2004 am dat relativ putintel.La cei 5000 mp-bucata intreaga de teren (din care aproape 2500mp sunt arabili,600 mp vie,500 mp livada si restul de vreo 1500-curte cu casa batraneasca si grajd) am platit 550 de milioane lei vechi,aproximativ 13 000 euro pe atunci.Cu utilatati: lumina si apa,iesire direct la drum asfaltat.Au inceput si saptaurile pt canalizare si apa potabila...numai bine,nu mai trebuie sa investim bani aiurea in fosa.Daca nu sunt prea curioasasorry1 voi cat ati platit acolo?Cred ca e destul de scump si pe acolo.
Oricum ,terenul arabil este mult mai mic ca pret fata de cel construibil...
Un prieten de al sotului a reusit sa isi ia in apropiere de noi ,1000mp (Acum 3 ani)..a avut un noroc chior a dat pe toata bucata aia de teren 3000 euro,e oarecum in camp,curtea lui incheie o ulita,nu are vecini nici la stanga,nici la dreapta,nici apa si nici curent pe teren...dar e fericit asa,si-a facut o camera unde sta..si se poate numi ACASA!
Auzisem o data ca se va trage curand gaz si pe acolo,la voiscratch ,ca la noi trag astia de vreo nspe anihohot .Dar de vorbe e satula toata lumea.Fapte vrem,din parte autoritatilor astea..
ingerash
Postat: Saturday, April 24, 2010 6:27 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
love love love Alex ce harnicuta e!Si frumoasa foccoeur
Nicoleta mult spor la casuta si garaj!majoreta majoreta majoreta pupici pupici
misha
Postat: Saturday, April 24, 2010 9:51 PM

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
leut wrote:

Maaaaaaaaaaaai...ma refeream la emoticoanele astea...hohot hohot hohot

Ei, atunci nu mai cred,stiu sigur!ras hohot

Nicoleta, sa stii ca va invidiez...in sensul bun, desigur!computerlove
g_nicoleta2000
Postat: Wednesday, April 28, 2010 1:57 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Ingeras, Misha, multumim pentru ca ne urmariti si ca va ganditi asa de frumos la noipupici

Giulia, carligele tale sunt partial asezateras :

Partial s-a pus osb-ul pe casa, imaginea este de vineri deci se lucreaza si intre timp:

Dezmat in toata regula si ne place la nebunie:

danab
Postat: Wednesday, April 28, 2010 2:32 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Ce frumos creste casuta majoreta majoreta , iar livada a inflorit si e o splendoare love Se vede ce frumos a fost curatata thumleft
abiand
Postat: Wednesday, April 28, 2010 2:54 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/7/2008
Postari: 659
Locatia: cu capul in nori si cu picioarele pe pamant
Superba livada newclap , spor la casuta va urez pupici
bereea
Postat: Wednesday, April 28, 2010 5:08 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Superba livada!!!!newclap newclap ...iar munca la casuta merge tot inaintenewclap newclap
Ana
Postat: Wednesday, April 28, 2010 9:09 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
bereea wrote:
Superba livada!!!!newclap newclap ...iar munca la casuta merge tot inaintenewclap newclap
subscriumajoreta
Anelise
Postat: Wednesday, April 28, 2010 9:56 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Nico, foarte frumos s-a conturat casuta voastra! newclap Sa aveti mult spor in continuare si sa va mearga toate din plin! majoreta pupici pupici ... Livada e superba! love Un locusor special de relaxare! angel
TeosOf
Postat: Wednesday, April 28, 2010 10:01 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Nico, ce livada poti avea!firstprize firstprize Paradisul regasitcoeur angel
ingerash
Postat: Thursday, April 29, 2010 12:30 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Minunat!Ce priveliste,cate flori!Livada e superba...imi place si casuta cum se inalta.Mult spormajoreta majoreta majoreta majoreta computerlove
monique
Postat: Thursday, April 29, 2010 2:05 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
De vis! Cred ca abia astepti momentul in care te vei muta aici! Sa va dea Doamne Doamne spor mult si muuulti bani sa faceti repede si amenajarile interioare!computerlove
KRYS85
Postat: Thursday, April 29, 2010 3:24 PM

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
monique wrote:
De vis! Cred ca abia astepti momentul in care te vei muta aici! Sa va dea Doamne Doamne spor mult si muuulti bani sa faceti repede si amenajarile interioare!computerlove

Subscriu!!!newclap newclap newclap computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed