Inmatricularea masinii pe firma
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Saturday, July 29, 2006 8:19 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Cine are habar cum se procedeaza pentru a inmatricula pe firma o masina care a fost luata in leasing, la care s-a terminat contractul, a fost deja radiata de firma care a oferit leasingul si acum trebuie inmatriculata.

1. Unde trebuie mers?
2. Ce acte sunt necesare?
3. Ce trebuie sa platesti?
4. Cat trebuie sa astepti din momentul in care depui actele si pana iti iei numerele?
5. Cum se procedeaza daca vrei numere preferentiale? Se sta mai mult? Costa mai mult?

Cine stie sa ma ajute si pe mine ! Please ! pupici
codruta
Scris: Sunday, July 30, 2006 8:42 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
adriana, nu stiu pe firma care-i procedura, banuiesc ca gasesti pe net ceea ce vrei.
Dar ca sfat, daca vrei nr preferentiale fa-ti o listuta cu mai multe variante in caz ca nu gasesti ce vrei.Eu stateam in fata ghiseu lui si-mi storceam creierii sa mai gasesc combinatii si abia la a 5-a incercare am nimerit-o.
cat dureaza?cred ca in functie de oras.mie, in cluj mi-au dat in 3 zile si talonul si nr. iar sotului, in bn, i-au dat dupa 3 zile talonul si dupa 2 saptamani nr preferentiale. am platit cred cu 200.000 lei vechi ma mult pt preferentiale.
Si inca ceva:directia asta de inmatriculari nu mai tine de politie ci de prefectura.
AdrianaC
Scris: Sunday, July 30, 2006 9:44 AM

O sa caut sa vad ce gasesc. Nu mi-e decat ca la cata birocratie e in tara asta o sa ma tot plimbe de colo colo si o sa ma intoarca de 1000 de ori ca imi lipseste nu stiu ce sau ca nu am platit mai stiu eu ce sau cate si mai cate.

Oricum, daca aflu exact ce trebuie facut, o sa trec aici sa ramana pentru posteritate, sa nu se mai chinuie si altii ca mine ras
codruta
Scris: Sunday, July 30, 2006 10:06 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
AdrianaC wrote:
O sa caut sa vad ce gasesc. Nu mi-e decat ca la cata birocratie e in tara asta o sa ma tot plimbe de colo colo si o sa ma intoarca de 1000 de ori ca imi lipseste nu stiu ce sau ca nu am platit mai stiu eu ce sau cate si mai cate.

Oricum, daca aflu exact ce trebuie facut, o sa trec aici sa ramana pentru posteritate, sa nu se mai chinuie si altii ca mine ras

in cluj si banuiesc ca peste tot, sunt tot felul de firme chiar langa Directia asta de inmatriculari, care intocmesc dosare pt radieri,inmatriculari etc, poti plati acolo impunerea la finante, asigurarea,taxe si alte prostii. Eu asa am facut si nu m-am plimbat decat la cec unde am platit taxa de talon de 130.000 .
AdrianaC
Scris: Sunday, July 30, 2006 8:47 PM

Am gasit astea pe net, dar sunt cam incomplete:

INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL NOU - IMPORTAT

Documente necesare:
- Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie)

- Cerere tip

- Fisa de înmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Fisa de înmatriculare trebuie semnata de proprietar (si stampilata în cazul pers. juridice);

- Copia tichetului de asigurare;

- Copia documentului de proprietate (factura, contract de vanzare – cumparare, etc), certificatul si placile cu numere de înmatriculare eliberate de autoritatile straine, daca vehiculul a intrat pe roti în tara.

- Dovada de plata a taxei de înmatriculare (C.E.C., trezorerie) - chitanta sau ordin de plata;

- Chitanta de plata a contravalorii certificatului de înmatriculare;

- Documentul de identitate al solicitantului (original si copie);

- Contravaloarea placilor cu numere de înmatriculare;

- Chitanta sau declaratia vamala de import definitiv (copie legalizata avand aplicat timbrul sec al notarului);

In cazul în care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.

Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:

- adresa înregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;

- copia actului de identitate al delegatului;

- copia certificatului de înregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului;

Pentru entitati ca societati civile, profesionale de avocati, birouri de notari publici, precum si alte asemenea entitati, trebuie sa se prezinte pe laga documentele de inmatriculare si certificatul de cod fiscal.
AdrianaC
Scris: Saturday, August 5, 2006 10:43 AM

In primul si in primul rand trebuie mers si platit tot ce e de platit (mai putin placutele cu numere si taxa de numere preferentiale, daca e cazul - acestea se platesc direct la politie):

1. Taxa de inmatriculare - se poate plati numai la trezoreria din sectorul de care apartineti, difera in functie de tipul masinii, eu am platit 520.000 lei

Pentru a plati aceasta taxa mai este necesar si Certificatul de Inregistrare al societatii (original sau copie)

2. Taxa de talon (certificatul de inmatriculare) - se plateste numai la CEC, sunt necesare:
- buletinul persoanei care face plata
- certificatul de inregistrare al societatii

In al 2-lea rand, trebuie mers la Administratia Financiara, directia Impozite si Taxe Locale (pentru sectorul 2 aceasta este pe str Grigore Moisil) pentru a obtine viza circumscriptiei financiare pe fisa de inmatriculare a autovehiculului. Pentru aceasta va trebuie sa aveti urmatoarele acte:

- Fisa de inmatriculare - original
- Declaratia 007 - se ia formularul direct de acolo si se completeaza in 2 exemplare
- Cartea de inmatriculare a autovehiculului - copie si original
- copia documentului de proprietate (ultima factura in cazul leasingului, sau contract vanzare-cumparare, etc)
- Certificatul de inmatriculare al societatii - copie

Toate acestea le depuneti la ghiseu si va pune o stampila pe fisa de inmatriculare a masinii cum ca e luata in evidenta, va da inapoi fisa de inmatriculare si 1 exemplar din declaratia 007.

Dupa ce ati parcurs acesti pasi, trebuie mers la politie, la Udriste pentru Bucuresti, si in primul rand va asezati la coada sa luati numere preferentiale (sau nu) si apoi la casierie sa platiti taxa de numere preferentiale si cea de placute.

Dupa aceea va puteti aseza la unul din ghiseele la care se fac inmatriculari si trebuie sa aveti cu voi urmatoarele acte:

- cartea de identitate a autoturismului, copie si original
- fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare
- polita RCA - copie si original
- chitanta taxa de inmatriculare - original (e bine sa va faceti o copie sa o aveti pt depart de contabilitate)
- chitanta taxa talon - original ( e bine sa va faceti o copie sa o aveti pt depart de contabilitate)
- act de proprietate (original si copie)
- dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitive - original
- delegatie tip (pentru societati comerciale)
- inspectia RAR - copie si original
- documentul de identitate al celui care face inscrierea - copie si original
- certificatul de inmatriculare al firmei - copie si original
- adresa inregistrata de solicitare (formular tip)

Noua ne-au eliberat numerele in 48 de ore.

Sper sa va fie de folos informatiile. pupici
Miri
Scris: Saturday, August 5, 2006 10:56 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Sa inteleg ca ati rezolvat problema?
Atunci,felicitari si la cit mai multe drumuri fara incidente!flowers
AdrianaC
Scris: Saturday, August 5, 2006 6:08 PM

Am rezolvat ! Multumim !!! yes
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.