INGHETATA
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Scris: Saturday, July 3, 2010 9:57 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
eu n-am curaj sa incerc sa fac inghetata in casa...nu sunt nici o mare mancatoare de inghetata.
Iuli
Scris: Sunday, July 4, 2010 1:30 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/14/2009
Mmm..... ce pofta mi-ai facut!essen
Sigur am sa incerc zilele astea una dintre retete desi pana acuma nu am mai facut niciodata inghetata in casa.
Iuli
Scris: Monday, July 5, 2010 1:47 PM
Nivel

Am facut reteta de inghetata de cacao postata a doua si a iesit delicioasa thumright Sigur am sa mai fac!
RuxandraS
Scris: Monday, July 5, 2010 1:56 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/22/2009
Iuli wrote:
Am facut reteta de inghetata de cacao postata a doua si a iesit delicioasa thumright Sigur am sa mai fac!

ce ma bucur, mi-ai dat si mie curaj sa o incerc.am sa o incerc si eu cat de curand.sa aveti poftacoeur coeur coeur coeur
RuxandraS
Scris: Monday, July 5, 2010 2:11 PM
Nivel

ai pus zahar sau miere?daca zahar cum praf sau tos?ca vreau sa fac si eu acum.
RuxandraS
Scris: Monday, July 5, 2010 2:57 PM
Nivel

am facut inghetata de cacao,am pus-o la rece.abia astept sa fie gata si va arat ce a iesit.
Iuli
Scris: Monday, July 5, 2010 4:23 PM
Nivel

Vad ca ai facut-o inainte sa-ti raspund.
Eu am pus zahar tos ca oricum trebuie pusa compozitia pe foc si se topeste. A iesit mai pufoasa si mai gustoasa de cat ma asteptam. Soacrei mele i s-a parut putin cam dulce dar mie nu. Am ales retetta ca mi s-a parut cea mai simpla si imi si place inghetata de cacao.
Sa aveti pofta. pupici
RuxandraS
Scris: Monday, July 5, 2010 6:38 PM
Nivel

Iuli wrote:
Vad ca ai facut-o inainte sa-ti raspund.
Eu am pus zahar tos ca oricum trebuie pusa compozitia pe foc si se topeste. A iesit mai pufoasa si mai gustoasa de cat ma asteptam. Soacrei mele i s-a parut putin cam dulce dar mie nu. Am ales retetta ca mi s-a parut cea mai simpla si imi si place inghetata de cacao.
Sa aveti pofta. pupici

eu o am de 3 ore jumate la congelator si inca nu e gataplans plans , tu cat ai tinut-o ca sa se intareasca?
zaza_
Scris: Tuesday, July 6, 2010 12:06 AM
Nivel

Inregistrat: 3/25/2008
Am facut si eu cu stafide si esenta de rom si de lamaie. La cateva ore e bine sa o amesteci, ca sa nu faca ace.
RuxandraS
Scris: Tuesday, July 6, 2010 12:34 AM
Nivel

mie mia iesit bine zic eu,maine pun si poze.
Iuli
Scris: Tuesday, July 6, 2010 7:37 AM
Nivel

RuxandraS wrote:

eu o am de 3 ore jumate la congelator si inca nu e gataplans plans , tu cat ai tinut-o ca sa se intareasca?

Eu nu stiu exact cat ca am lasat-o in frigider caam bagat-o si am plecat la plimbare in parc iar cand ne-am intors am mancat-o, sa fi fost 3 - 4 ore. Nu a fost inghetata chiar bocna dar parca a fost mai buna asa fata de cum a fost seara cand nici nu mai puteai baga lingura in ea. Oricum oricat de tare a fost inghetata nu mi s-a parut sa aiba ace de ghiata.
Sau poate la mine a fost pofta mai mare de aceea mi-a placut asa de mult sic ras
Ana
Scris: Tuesday, July 6, 2010 11:22 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Fetelor eu una nu va cred fara pozesic ras
Iuli
Scris: Wednesday, July 7, 2010 9:38 AM
Nivel

Dovada: a doua tura de inghetata de data asta facuta cu 2 linguri de cafea nes in loc de cacao si ceva mai putin zahar(doar 100g.)

fara ornare speciala ca nu mai apuca si pentru noi cei de-ai casei mrege si asa.
zaza_
Scris: Wednesday, July 7, 2010 9:25 PM
Nivel

Inregistrat: 3/25/2008
Eu am facut o mare tampenie. Am pus in smantana niste gelatina.nervi Parca ai manca numai cauciuc, o sa ajunga inghetata mea direct la gunoi!banghead banghead banghead
mirela74chris
Scris: Friday, July 30, 2010 5:48 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009
Eu azi am facut inghetata.Si pentru ca aveam ceva mai mult timp la dispozitie,m-am gandit sa fac si ceva poze,poate va faceti curaj si incercati.Reteta asta o fac de vreo 16 ani si iese delicioasa.

Ingrediente:
1 litru de frisca lichida(indulcita)
10 oua
16 linguri de zahar
zahar vanilat
esente dupa preferinte
cacao(dupa pofta inimii)
Aceasta e reteta de baza.

Mod de preparare:
Se bate frisca.Se separa albusurile de galbenusuri.

Se bat albusurile spuma cu 8 linguri de zahar.Galbenusurile se bat cu 8 linguri de zahar,zaharul vanilat si esentele pana cand se topeste zaharul.

Apoi se amesteca toate cu o spatula (sau cu mana)pana se omogenizeaza bine.Nu se amesteca cu mixerul ca se lasa.

Se toarna compozitia in casolete.

Se mai opreste putina compozitie in care se amesteca cacaoa si care se toarna cate putina in fiecare casoleta si se amesteca usor.

Se pun in congelator pentru cateva ore.Este usor de facut,nu face ace de gheata si e delicioasa.In maxim jumatate de ora este la congelator.Cam atata inghetata iese la reteta:

Optional se poate adauga la compozitie:ciocolata menaj rupta in bucatele sau rasa,orice fel de ciocolata fara crema,stafide inmuiate in rom,alune sau nuci prajite maruntite,gem sau diferite siropuri de fructe,fructe pentru a obtine diferite arome.
Eu acum am pus doar cacao si ciocolata.

Va doresc POFTA BUNA!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.