infectiile urinare la copii

Options infectiile urinare la copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Thursday, December 11, 2008 3:10 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Draga mea, uneori senzatia apare si daca e deshidratata putin. Ori frigul deshidrateaza. Pana ajungi la medic, fa-i ceai de cimbrisor de camp, coada soricelului si echinaceea, indulcit cu miere si da-i sa bea in cantitate mare. Sanatate maxima va dorescpupici
Mela
Postat: Thursday, December 11, 2008 5:49 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Marmita,Alina,multumim pupici pupici

Kali,ai dreptate,nu e infectie urinara,e o ciuperca.
am dus pipi la medic,el avea ceva betisoare care se coloreaza pe 5 randuri,mi-a aratat ca valorile sunt normale,mi-a dat si pentru acasa,sa verific o data pe saptamana timp de o luna,a trimis totusi la laborator betisorul.

concluzia lui:e o ciuperca,spune ca fetitele si baieteii cat sunt mici pun mana pe toate,apoi pe mai prind de organele genitale si asa i s-o fi facut acolo,mi-a scris o crema,am cumparat-o,am dat-o cu ea.dupa-masa asta nu s-a plans cand a facut la wc.
asteptam rezultatele pe luni,sper sa fie bune,daca nu sunt el mi-a prescris un antibiotic,sa-l iau doar daca spune el.

Sousourel,multumesc de sfaturi,ea nu prea bea decat ceai de macese,de fragute sau din cel special pentru copii,greu o conving cand e racita sa bea de anason,cimbru sau ceai antibronsitic.

multumesc tuturor pentru gandurile bune computerlove computerlove computerlove computerlove
Kiki
Postat: Thursday, December 11, 2008 7:32 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Sami, multa sanatate Larisei! pupici
Mela
Postat: Thursday, December 11, 2008 7:34 PM

Kiki wrote:
Sami, multa sanatate Larisei! pupici

multumim computerlove

am uitat sa zic mai sus,doctorul mi-a dat si o trimitere la ecografie pentru Larisa,maine o sa sun sa fac programare,verificam tot ce se poate.
Cris-DL
Postat: Thursday, December 11, 2008 7:54 PM

Nivel: Senior

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow

Sami, sanatate multa Larisei! computerlove
Mela
Postat: Thursday, December 11, 2008 8:58 PM

Cris,multumim,asta ne dorim si noi angel

pupici si sanatate si voua pupici computerlove
ingerash
Postat: Thursday, December 11, 2008 10:34 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Larisa multa sanatateangel angel angel hearts
adry
Postat: Friday, December 12, 2008 11:54 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna mamicilor abia am venit si eu pe aici,sper ca ma primiti.Cautam pe Google ceva legat de infectia urinara si asa am dat de voi,vad ca ati trecut multe prin asa ceva.Am o fetita de 3 ani care acum 2 zile a facut putina febra(cam 38),i-am dat nurofen,am fost la medic care a zis ca ar fi ceva si in gat,dar spunandu-i ca fetita face pipi cam des (de multe ori cere olita dar nu face nimic sau foarte putin),in rest nu acuza dureri si nici nu miroase urat(mentionez ca in ultimul timp inainte sa ceara olita se tine cu mana de pasarica,nu stiu dc este un obicei sau simte ceva diferit)Am facut un sumar de urina si la toate rubricile scria rare,inclusiv leucocite.Doctora ne-a trimis sa facem o urocultura azi dimineata si imediat sa-i dam antibiotic.Urocultura nu ne-a primito pt ca era vineri,dar am inceput deja tratamentul cu ospamox dupa care urmeaza sa-i facem urocultura.Ce nelamurire am eu,oare e bine sa-i dau antibioticul inainte de a face urocultura?Doar in urma sumarului?Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ca nici nu mai stiu dc sa mai am incredere in medicii astia computerlove

ADRY MAMI DE DELIA
danamaria
Postat: Saturday, December 13, 2008 7:17 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
adry, nu e firesc sa dai antibioticul inainte de a face urocultura, pentru ca in primul rind e posibil ca fetita ta sa nu aiba nimic, iar in al doilea rind, orice infectie urinara se trateaza cu antibiotic doar in urma unei antibiograme unde se vede ce antiobiotic e bun pentru bacteria sau germul care a provocat aceasta infectie. nenorocesti copilul cu atitea antibiotice si...inca o chestie....daca ii administrezi antibioticul inainte de urocultura e posibil ca la urocultura sa nu iasa nimic chiar daca fetita ta are ceva. "zapacesti" rezultatele la analiza. nu stiu acum, in ce stare e gitul ei, daca intr-adevar necesita antibiotic de urgenta.....pupici

sami draga, sunt putin incurcata. de ce te-a trimis medicul la echo? doar ar fi prima oara cind larisa face asa ceva, nu? de obicei aceste echo se fac cind infectiile urinare sunt repetate la copil sau nu trec indiferent de antibioticcomputerlove computerlove
Fluturas
Postat: Saturday, December 13, 2008 12:05 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
danamaria wrote:
sami draga, sunt putin incurcata. de ce te-a trimis medicul la echo? doar ar fi prima oara cind larisa face asa ceva, nu? de obicei aceste echo se fac cind infectiile urinare sunt repetate la copil sau nu trec indiferent de antibioticcomputerlove computerlove

si noi am facut echo la karina cand a avut infectie.a fost prima infectie urinara si doctorul a hotarat sa facem si echo
Mela
Postat: Saturday, December 13, 2008 8:19 PM

Dana,ne-a trimis la echo pentru ca daca am apasa-o pe Larisa pe burtica,asa,mai jos,s-a plans ca o doare;cand a auzit el,a zis ca mai bine sa o facem si pe asta sa fim siguri ca nu e nimic,alte explicatii nu mi-a dat.

am programat-o pe 22 decembrie,cred ca o sa iasa bine,totusi.

Adry,sunt de acord cu ce a spus Dana.

nu stiu de ce ti-o fi spus dr sa ii dai antibioticul,poate e vorba si de un rosu un gat si l-a prescris pentru asa ceva...
Mela
Postat: Monday, December 15, 2008 8:12 PM

azi am primit rezultatele de la laborator,Larisa are o infectie urinara destul de puternica,i-a zis medicul lui Mircea exact denumirea dar el a uitat-o;trebuie sa ia Augmentin,cate 4 ml la 8 ore si sa-i repet rezultatele dupa ceva timp,nu mai stiu exact cat,asa m-am necajit ca am uitat,o sa mai intreb eu.

nu stiu de ce are ea asa ceva ... plans plans plans plans plans
kali
Postat: Monday, December 15, 2008 8:15 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14382
Nu te mai necaji atat de tare; chestiile astea se intampla de multe ori fara un motiv bine determinat.
Sanatate multa!grup
bulibuli
Postat: Monday, December 15, 2008 8:19 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
oooff, mititica, sper sa se insanatoseasca repede pupici pupici
Mela
Postat: Monday, December 15, 2008 8:29 PM

Kali,stii cum e,cand e vorba de puiul pe care l-ai adus pe lume te necajesti din te miri ce angel
multumesc de sustinere,te pup pupici computerlove

Buli,multumesc pupici ,sper si eu sa treaca cu antibioticul asta,sa nu se transforme in ceva mai rau,mai ales ca de ieri am vazut ca ii sunt si putin verzi chiloteii uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed