infectiile urinare la copii

Options infectiile urinare la copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
danamaria
Postat: Saturday, March 8, 2008 12:21 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/4/2007
Postari: 3495
Locatia: Braila
daaa, dupa 6 luni de liniste, iar a depistat-o pe andreea cu infectie urinara cu E-coli. am inebunit.inseamna ca e foarte posibil sa fie vreo malformatie renala. nu stiu zau cum o sa recationez daca poimaine la ecograf imi spune ca este intr-adevar o astfel de malformatie.mi-e o frica de mor.
dya
Postat: Saturday, March 8, 2008 1:21 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Mami eu sunt 100% sigura ca nu este malformatie renala ...daca ar fi fost mai trebuia sa aibe si alte simptome nu doar infectii urinare repetate. Pupam micuta bolnavioarapupici pupici pupici si abia astept sa veniti de la echograf cu vesti bune.
danamaria
Postat: Saturday, March 8, 2008 2:01 PM

saru-mina dya, incerc din rasputeri sa fiu optimista
ce-i drept in afara faptului ca face stari subfebrile, andreea nu are nimic "vizibil", dar la cite auzi si vezi in ziua de azi......inca o data iti multumesc, nici nu-ti poti imagina cit ajuta sa fi incurajat si sa simti ca ai pe cineva alaturi.
Lilly of the valley
Postat: Saturday, March 8, 2008 8:40 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
danamaria, e posibil ca micutei tale sa-i migreze bacteriile dinspre anus spre pasarica, mai ales daca inca face kk in pampers sau daca este stearsa incorect (se sterge din fata inspre spate, iar barbatii nu cunosc acest lucru).
e dificil de recoltat pt urocultura la un copil mic, repeta analiza la un alt laborator, e posibil ca proba sa fie contaminata.
sanatate multa!angel
codruta
Postat: Saturday, March 8, 2008 9:05 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
danamaria, noi cand am avut febra mare am suspectat si o infectie urinara, drept pt care ni s-a recoltat si proba de urina.Recoltarea am facut-o la spital si trebuie sa recunosc ca acasa nu m-as fi descurcat.In prima faza asistenta a curatat-o cu tampoane sterile cu betadona (sper sa nu gresesc) si am incercat sa facem pipi direct intr-un recipient steril.N-am reusit asa ca i-a montat o sticluta mica, lipita de pasarica,am bagat-o in pampers si pentru ca dupa 2-3 ore nu am avut nici un rezultat, i-a luat sticluta care o inhiba si i-a montat un fel de punguta, de asemenea sterila.Totul pentru a nu contamina proba.
\acum, eu sunt convinsa ca voi ati dat mai multe probe de urina decat noi si sigur stii mai bine care e procedura.Dar poate totusi din cauza unei recoltari incorecte pot sa apara rezultate eronate.Sper ca asta sa fie motivul ingrijorarilor tale.
Multa sanatate si nu dispera, Doamn-Doamne are grija de voipupici
danamaria
Postat: Saturday, March 8, 2008 9:19 PM

da, mariuta, sper ca asta sa fie, tocmai in ideea ca e infectata cu E-coli care se afla in intestinul gros. i-am tot explicat sotului meu cum se sterge la pasarica, cred ca a inteles, insa eu cred ca nu e suficient sa fie doar stearsa la pasarica cind face si kk, eu am spus ca, corect ar fi sa o spele dupa fiecare repriza de kk, dar in ultima vreme cred ca nu a facut asa.sper din tot sufletul asta sa fie cauza si nu vreo malformatie renala cum se tot vehiculeaza in toate tratatele medicale. de asta mi-e frica de mor.pupici pupici
codruta, asa este recoltarea e foarte dificila. si vasi, sotul meu tot cu punguta de plastic sterila i-a recoltat. interesant este ca am facut doua zile la rind aceasta recoltare. la prima recoltare din data de 04.03. i-a iesit sterila, la cea de a doua recoltare din 05.03 i-a iesit pozitiv adica nesteril. chiar nu stiu ce sa mai cred. oricum o sa-i refac urocultura sa nu ma apuc de tratament decit dupa ce voi fi convinsa ca asa e. oricum, luni dimineata mergem la spital si ii fac si eco. Doamne, sper sa iasa bine.pupici pupici
dya
Postat: Saturday, March 8, 2008 9:26 PM

Danamaria uite ce zic eu...recoltezi in doua recipiente si te duci la doua laboratoare diferite (urina sa fie de la aceeasi mictiune=este foarte important sa nu fie recoltata diferit)apoi faceti si echo care este pentru linistea ta sufleteasca.. Am uitat sa intreb ( desi mi se pare absurd sa te intreb ca sunt sigura ca asa ati facut) la rezultatul care l-ai primit ai avut si antibiograma...daca da la ce scria ca este sensibila?
danamaria
Postat: Saturday, March 8, 2008 9:32 PM

rezultatul a venit vineri , antibiograma o s-o avem luni. o vom afla cind mergem si la eco.
dya
Postat: Saturday, March 8, 2008 9:45 PM

danamaria wrote:
rezultatul a venit vineri , antibiograma o s-o avem luni. o vom afla cind mergem si la eco.

what what what Mai dar ce laborator este asta....SCHIMBA-Langry nervi banghead .... cind se face urocultura si rezultatul este pozitiv automat linga rezultat se ataseaza si antibiograma pentru a putea incepe tratamentul corect cit mai repede.
danamaria
Postat: Saturday, March 8, 2008 10:14 PM

offffff!nu stiu ce sa mai zic. e laboratorul de la spitalul judetean
dya
Postat: Sunday, March 9, 2008 10:52 AM

Aha ... eu lucrez la spitalpale dar nu am incredere in laboratoarele spitalelor banghead in general asa ca.... te rog sa schimbi laboratorul. Va pupam.pupici pupici pupici
Lilly of the valley
Postat: Sunday, March 9, 2008 7:31 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
dya wrote:

what what what Mai dar ce laborator este asta....SCHIMBA-Langry nervi banghead .... cind se face urocultura si rezultatul este pozitiv automat linga rezultat se ataseaza si antibiograma pentru a putea incepe tratamentul corect cit mai repede.

dya, nici laboratoarele private nu procedeaza asa, pentru ca antibiograma nu o plateste casa de asigurari ci asiguratul. pe trimiterea mea scria urocultura cu antibiograma, in momentul in care am ajuns la ghiseu, functionara mi-a cerut cv antibiogramei. la fel si la laboratorul de control. de 2 saptamani tot recoltez pt. minebanghead , se pare ca e-coli e strasnic de rezistentbanghead banghead banghead si am facut initial penicilina iv, acum sunt pe norfloxacin pana marti.
dya
Postat: Sunday, March 9, 2008 8:33 PM

Da Mariuta stiu ca nu plateste casa de asigurari dar....cind ajungi sa faci urocultura rezultatul acesteia nu este de nici un folos fara antibiograma. Eu eram nedumerita ca nu i-a eliberat imediat si antibiograma din moment ce rezultatul era pozitiv. Nu stiu acum dar anul trecut stiu sigur ca nici urocultura nu se deconta de catre casa de asigurari doar examenul sumar de urina.
pupici
danamaria
Postat: Sunday, March 9, 2008 8:55 PM

da, oricum maine vom afla tot , sau aproape tot ce se poate afla.mai sunt citeva ore pina cind ori voi fi cea mai fericita mamica, ori voi fi distrusa.poate totusi i se va face mila de mine Bunului Dumnezeu si Andreea sa nu aiba alte cauze pentru infectia urinara decit hai sa-i zicem o igiena precara. promit ca voi fi blinda si cu sotul meu. Doamne ajuta-ma
va pupam si va imbratisam cu drag si recunostinta
dya
Postat: Sunday, March 9, 2008 9:04 PM

Danamaria o sa vezi ca totul o sa fie bine.angel Va imbratisam cu drag si tinem pumnii.pupici pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed