infectiile urinare la copii

Options infectiile urinare la copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Princess
Postat: Monday, February 23, 2009 4:28 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Buna, mamicilor! Sa va povestesc pe scurt ce am patit cu Ioana: acum vreo 3 saptamani, fara nici un alt simptom decat 2-3 secvente scurte de tuse/ zi, imi face o criza in care se vaita si tipa de mama focului ca o ustura pasa...(saraca, alerga prin casa fiindca daca statea pe loc avea impresia ca o ustura si mai rau ). In fine, mergem la urgente, imi spune ca are amigdalele cat pumnul (desi ea asa le are dintotdeauna...)facem rapid analize, si imi prescrie 1/2 Nospa (Ioana are aproape 6 ani), Uricol, si ...Zinat, insa doza numai pentru 3 zile, 8 ml la 12 ore. Seara imi face 39, 8, si apoi toata noaptea am tinut-o pe antitermice si sosete cu otet, dupa care, de-a doua zi, de parca i-ar fi luat cineva durerea cu mana, se face bine brusc. Termin antibioticul, totul bine si frumos, pana azi dimineata, cand imi face iar o criza plans Am mers la analize, dar abia poimaine ii iese antibiograma, asa ca, la recomandarea farmacistei si a unei prietene, i-am dat Sumetrolim si Nospa. Credeti ca am facut bine, fiindca acum, la 5 ore si ceva, copilul e bine mersi...? Multumesc, anticipat.
bulibuli
Postat: Monday, February 23, 2009 8:45 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
o alta cauza ar putea fi legata de igiena.. la fetite stersul sau spalatul trebuie facut intotdeauna din fata in spate... dar cred ca asta stie toata lumea... asta pe langa constipatie, pampers si ce au mai scris fetele.. am avut si surpriza unor mamici care nu stiau ca are importanta asta...

princess, cred ca e bine, dar sa ai si un antitermic la indemana, si cand ai rezultatul antibiogramei sa urmeze tratamentul indicat.. desi dupa cum povestesti tu am inteles ca a dat urina pt analize dupa tratamentul cu zinnat - asa ca nu stiu ce microb o mai iesi la urocultura...
sanatate multa fetitei, infectiile urinare sunt foarte suparatoare uff
Princess
Postat: Wednesday, February 25, 2009 12:07 PM

Am uitat sa precizez ca tratamentul cu Zinat se incheiase de 3 saptamani, atunci cand a facut urmatoarea criza. Mai nou, azi am rezultatul antibiogramei dar iar ma aflu intr-o dilema: am programat-o la dr.Dascalu de la Medsana peste 1 saptamana (doar atunci vine in Ploiesti) si ma intreb daca nu risc lasand copilul pana atunci doar pe Sumetrolim...desi ea se simte excelent, n-are febra, n-o doare/ ustura pasa. Voi ce parere aveti, sa caut alt medic care sa-i recomande antibioticul pana atunci? Multumesc, mamicilor!
bulibuli
Postat: Wednesday, February 25, 2009 5:11 PM

Din ce ai scris, reiese ca de 3 zile ia Sumetrolim (e tot antibiotic), si se pare ca functioneaza.. continua pana la 7-10 zile tratamentul, dupa care, procedura corecta ar fi sa repetati urocultura. Dar antibiograma ce zice? la ce a iesit sensibil, nu poti sa verifici?
Princess
Postat: Thursday, February 26, 2009 10:17 AM

Intre timp a iesit si antibiograma si spune(culmea)ca are E-coli peste 100.000 si este rezistent la 4 antibiotice, printre care si Biseptolul (adica Sumetrolimul). Eu stiam ca Sumetrolimul este o sulfamida, nu un antibiotic, dar ce mai conteaza atata timp cat isi face treabathumright . O sa ma duc la pediatru cu analizele sa vedem ce ne recomanda; intre timp, copilul se simte excelent, nu s-a mai repetat criza, face pi fara usturime, deci sa speram ca scapam si de E-coli asta cu un antibiotic si gata, ne vedem linistite de primavara flowers . Pupici si multumesc pentru interes; toate bune!!!
bulibuli
Postat: Thursday, February 26, 2009 11:11 AM

Princess wrote:
Intre timp a iesit si antibiograma si spune(culmea)ca are E-coli peste 100.000 si este rezistent la 4 antibiotice, printre care si Biseptolul (adica Sumetrolimul). Eu stiam ca Sumetrolimul este o sulfamida, nu un antibiotic, dar ce mai conteaza atata timp cat isi face treabathumright . O sa ma duc la pediatru cu analizele sa vedem ce ne recomanda; intre timp, copilul se simte excelent, nu s-a mai repetat criza, face pi fara usturime, deci sa speram ca scapam si de E-coli asta cu un antibiotic si gata, ne vedem linistite de primavara flowers . Pupici si multumesc pentru interes; toate bune!!!

Este o sulfamida, cu trimetoprim... ciudat ca a iesit rezistenta la Biseptol, ca la voi pare sa fi dat rezultate. Trebuie sa repetati urocultura sa vedeti daca s-a sterilizat urina, musai...
Sanatate si sper sa scapati definitiv de infectie!
evita
Postat: Thursday, February 26, 2009 7:07 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/13/2006
Postari: 882
Si eu am avut si mai am probleme cu piticii mei.cry Dupa 2 transe de antibiotic lui Eric i-a iesit din nou infectie cu colibacil peste 100 mii si nu stiu ce sa fac. Mi-a fost recomandat o a 3 transa de antibiotic si daca nu da rezultat ma trimite la eco , sa vedem daca nu are malformatie la rinichi. Va dati seama , ca in momentul in care am auzit, era sa pic din picioare. Sa speram ca o sa fie bine in final.
bulibuli
Postat: Thursday, February 26, 2009 7:13 PM

evita, sper sa fie bine si eu, sa nu fie probleme, cred ca o ecografie e binevenita daca spui ca recidiveaza infectia.. sanatate la piticuti pupici
misha
Postat: Friday, February 27, 2009 3:24 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Si noi ne-am confruntat cu 2 episoade de infectie urinara pana acum la Maria, iar tratamentul a fost tot pe baza de antibiotic. Din cercetarile facute pe intenet se pare ca cel mai bun in cazul infectiilor urinare este un tratament naturist pe baza de merisor (ceai, fructe uscate, se gaseste sub multe forme), deoarece antibioticul nu face decat sa creasca si mai mult rezistenta E-coli la tratament iar infectiile vor reaparea.
Noi bem mult ceai de plante in general si poate, de aceea nu ni s-a mai intamplat pana acum. Multa sanatate piticutilor si mamicilor!pupici
Princess
Postat: Monday, March 2, 2009 3:15 PM

Nu stiu ce sa mai zic, pana joi, cand sunt programata la Medsana, innebunesc de tot...Ioana se vaita aproape in fiecare zi ca are usoare usturimi, si mai nou, de ieri se vaita de greata (tot asa, episoade scurte). Altfel, starea ei generala e excelenta (e vesela, se joaca, mananca, nu are febra). Legat de tratamentul infectiei cu E-coli, eu am auzit ca scortisoara ar fi singura in stare sa inlature aceasta problema, spre deosebire de antibitic, care se pare ca nu face decat sa creasca rezistenta infectiei, asa cum stiti si voi... Evita, nu te speria, asa se manifesta afectiunea asta si citeam ca o persoana a testat 6 tipuri de antibiotic pana a scapat. In plus, se pare ca forma corecta este aceea de a repeta antibioticul 3 luni la rand...(sunt relatarile unei prietene care sufera si ea). Ceea ce este foarte sigur este ca acest E- coli e foarte raspandit, te poti contamina de oriunde (wc-uri publice, piscine, lenjerie de hotel, etc),asa ca nici sanse sa mai scapam de ea definitiv nu prea avem. Sanatate tuturor copiilor, pupici mamicilor!!!
Princess
Postat: Monday, March 2, 2009 3:17 PM

evita wrote:
Si eu am avut si mai am probleme cu piticii mei.cry Dupa 2 transe de antibiotic lui Eric i-a iesit din nou infectie cu colibacil peste 100 mii si nu stiu ce sa fac. Mi-a fost recomandat o a 3 transa de antibiotic si daca nu da rezultat ma trimite la eco , sa vedem daca nu are malformatie la rinichi. Va dati seama , ca in momentul in care am auzit, era sa pic din picioare. Sa speram ca o sa fie bine in final.

Ma intreb de ce se pune problema unei astfel de suspiciuni (malformatie), cand rezultatul este clar INFECTIE CU E- COLI??? Important e tipul antibioticului si frecventa cu care il ia, cred eu...
bulibuli
Postat: Tuesday, March 3, 2009 5:37 AM

Princess wrote:

Ma intreb de ce se pune problema unei astfel de suspiciuni (malformatie), cand rezultatul este clar INFECTIE CU E- COLI??? Important e tipul antibioticului si frecventa cu care il ia, cred eu...

Malformatiile renale favorizeaza si intretin infectiile urinare, astfel ca sansele de recidiva sunt mult mai mari decat la un copil cu rinichi normali dpdv morfofunctional. Am in familie o fetita cu malformatie renala - dublu pielon si dublu ureter - suspiciunea unei malformatii s-a ridicat la fel, in urma unor infectii urinare care tot recidivau, desi tratamentul era facut tintit, dupa antibiograma, si complet - in prezent urmeaza periodic un tratament profilactic (cam de 2 ori pe an) timp de 1 luna, cu urocultura inainte si dupa, si e foarte bine.. nu a mai facut nici o infectie acuta. Malformatia i-a fost descoperita la 10 ani, pana atunci nu o deranjase in nici un fel, deci nu trebuie luata ca o tragedie pt ca nu e asa grav cum suna - majoritatea oamenilor cu malformatii renale descopera accidental acest lucru, la o ecografie renala..
Evita, sa ne spui cum a fost la voi, si nu te stresa, ca o sa fie bine pupici important e sa scapati de infectiile astea. Ceaiurile ajuta foarte mult, cura de ceaiuri are un rol foarte important si ea in tratament si nu trebuie neglijata, dar dupa cum vad eu lucrurile, nu sterilizeaza urina... trebuie mers in paralel cu antibioticul. Tratamentul infectiilor urinare e un drum lung si anevoios, nu e o joaca, trebuie tinut corect si complet, ca sa omori bacteria nu doar sa ii dai in cap si sa o faci mai rezistenta. Va pup si va doresc multa sanatate.
Princess
Postat: Friday, March 6, 2009 12:37 PM

Gata, am ajuns la dr. Dascalu de la Medsana aseara, si mi-a recomandat urmatoarea schema de tratament pentru Ioana:
- antibiotic Ciprinol, Erceflora pentru refacerea florei intestinale ;
- dupa ce termina antibioticul , Zentel (ptr.parazitii intestinali) si Urovaxom (vaccin-tablete- impotriva infectiilor urinare).
Mi-a mai recomandat 2 produse homeopate: Sepia si Colibacillium, care se pare ca se pot comanda on-line, insa n-am reusit sa dau de farmacia Pharmaplant...Mi-a mai recomandat un medicament-minune care se gaseste doar in Italia (Pollimod), despre care spunea ca si-l administreaza chiar si dansa. A folosit vreuna dintre voi asa ceva? Cum l-ati achizitionat? Multumesc; toate bune, mamicilor, si sanatate puiutilor vostri!
Andreea&Ariana
Postat: Thursday, October 29, 2009 1:46 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/23/2007
Postari: 3801
Locatia: langa comorile mele
De dimineata,Ariana,spune intruna ca face pisu,kk(uneori si cand face pisu spune tot kk)....se prinde cu manuta de pampers si incepe sa strige la mine:"mama,pisu,kk"....o pun pe olita si face cateva picaturi si gata!
Mi-e frica sa nu faca iarasi infectie urinara!
Am sunat medicul de familie si mi-a zis ca poate nu mai suporta pampers-ul,si de asta cauta pretexte ca sa o pun pe olita.....eu ii mai pun pampers-ul cand doarme,cand plecam de acasa sau atunci cand am treaba si nu sunt atenta la ea!
Nu plange,cand face pisu,febra nu a facut...dar totusi,se cere prea des la olita(la cateva minute,jumate de ora).....este posibil oare sa recidiveze si sa faca din nou infectie urinara,dupa jumate de an?
Nu stiu ce sa fac,sunt terminata la gandul ca ar putea face din nou infectie cry cry cry !
Astept sa vad cum trecem de ziua de azi,si sa vad ce hotarare iau maine....Doamne ajuta sa fie doar ceva trecator si sa nu fie infectie!
Fluturas
Postat: Thursday, October 29, 2009 1:52 PM

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9778
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
deea,da,e posibil sa recidiveze.nu stiu cat este de adevarat,dar se spuna ca infectia urinara este o boala care daca odata faci,nu mai scapi de ea definitiv.dar din experienta cu karina spus ca e posibil sa recidiveze.karina nu mi-a facut niciodata febra,doar mers des la baie,o pisca cand facea si observam pe chilotei ceva pete mai colorate
sper totusi ca la voi sa fie cum a spus doctorul,si nu infectie
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed