Infectii respiratorii acute

Options Infectii respiratorii acute
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanamaria
Postat: Thursday, October 27, 2011 11:22 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Mari cum e Bogdan?I s-a mai ameliorat starea ?
clalina
Postat: Thursday, October 27, 2011 3:21 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/25/2010
Postari: 1585
Locatia: italia
oanamaria wrote:
Mari cum e Bogdan?I s-a mai ameliorat starea ?

Da Mari si eu vreau sa stiu. Doamne ajuta!pupici
marivic
Postat: Thursday, October 27, 2011 3:46 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13439
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Fetelor,acum am venit de la spital,sunt plecata de la 7.30 de acasa,.....e o poveste lunga,....va spun momentan ca l-am internat la boli infectioase,,Victor Babes'' cu angina pultacee,dar spunea ca este o mononucleoza.Acum vreau sa intru pe net si sama documentez.La-m lasat mititelul mamii,singur,ma rupeam in doua ca nu aveam cu cine sa-l las pe Victor acasa,as fi stat si cu BOgdan,...off,Doamne,nu mai pot.Mi-a dat mesaj acum ca i-a mai pus o punga cu glucoza,ii pusese imediat una cat am stat cu el,apoi i-a facut cortizon si penicilina in perfuzie.Maine ma duc la el dupa ora 12 caci dimineata lucrez si vizita este de la 2la 5.va pup si va multumesc pt.grija
computerlove
kali
Postat: Thursday, October 27, 2011 3:51 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14377
Am trecut si prin asta, la inceputul anului, parca.
E virala si trebuie evitat efortul dupa, din cauza ca se mareste splina si poate face poc.
Sanatate multa!
monica irimia
Postat: Thursday, October 27, 2011 4:24 PM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1948
Off! Sanatate multa, Bogdan! computerlove pupici
Anelise
Postat: Thursday, October 27, 2011 4:33 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Of, of, of! Tare greu! pale Mari, sanatate multa lui Bogdanel! pupici
marivic
Postat: Thursday, October 27, 2011 4:43 PM

Va multumesc din tot sufletul,....sunt ravasita,sunt ametita,nu-s buna de nimic.Am citit despre asa zisa mononucleoza;dar cred eu,...din ce am citit ca nu ar fi,pt.ca acolo dr l-a intrebat de cateva ori daca il doare burta,l-a apasat,l-a palpat,....dar el spunea ca-l doare gatul;l doare fiecare inghititura ,se stramba cand inghitea.Fetelor,morrrrr,sincer!Buli,ajuta-ma sau care sunteti asistente,spuneti-mi,din cauza ca nu poate respira pe nas si respira numai pe gura se poate asfixia?Sunt atat de mari amigdalele incat sau unitplans plans plans
Ohhhh,KALI,....pale pale pale mi-e raupale pale pale
ingerash
Postat: Thursday, October 27, 2011 4:48 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Multa sanatate Bogdan!Marivic multa putere si ai incredere ca va fi bine,este pe maini bunecomputerlove
mirela74chris
Postat: Thursday, October 27, 2011 5:00 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8601
Locatia: Constanta
Mari multa sanatate in primul rand pentru Bogdan si nu te mai panica.Daca este in spital,acum ar trebui sa fie totul sub control.I-a dat deja antibiotic pentru ca sa ii trateze infectia,iar cortizonul ajuta la usurarea respiratiei.Daca respira doar pe gura poate are sinusurile infundate.
Si daca are mononucleoza de ce i-au dat antibiotic?Daca ai citit pe net,nu se administreaza antibiotic in caz de mononucleoza ca nu ajuta cu nimic.Calmeaza-te,va fi bine.computerlove pupici
kali
Postat: Thursday, October 27, 2011 5:39 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14377
Offff, Mari...
Pot determina prin analiza de sange daca e infectie cu Epstein-Barr si asa pot afla sigur daca e sau nu mononucleoza. Faza e ca se umfla ganglionii in boala asta si sunt durerosi... cine stie ce a vazut medicul in gat...
Nu se sufoca, stai linistita; poate ai si tu dreptate si e si o amigdalita... oricum, acolo au grija de el.
Insanatosire grabnica!
marivic
Postat: Thursday, October 27, 2011 6:03 PM

Fetelor,multumesc.MIRELA, a zis ca ar fi poate mononucleoza,dar nu avea dureri de burta,de splina,....cred ca vor stii dupa rezultatelor analizelor,caci i-a luat pe loc sange si pt.multe analize,...Doar ce am auzit eu:Viteza,glicemia,hemoleucograma,...altele nu le mai retin.
KALI,iti multumesc pt.sustinere,...pe cuvant credeti-ma ca sunt la pamant.Nu as dori nici dusmanilor mei starea mea,supararea si durerea mea.
MIHAELA,KALI,MIRELA,din tot sufletul va multumesc pt.ca sunteti langa noi.Nici nu stiu daca pot dormi in noapte asta,...sunt atat de agiatata si ingrijorata,....I-am spus daca nu se simte bine,daca il supara ceva,sa mearga la sala asistentelor si sa le spuna ce il doare,...sa nu stea asa.
Mi-a trimis mai devreme mesaj ca i-a mai pus o punga la perfuzie(cand am plecat era prima si ii pusese glucoza) si a venit si la 18.00 si i-a facut o seringa mare in branula,de i-a amortit mana.uff Este atat de copilaros caci el nu a mai fost decat o data in spital la varsta de 5 ani,cand mama mea murise de 1 luna si eu eram lauza.Nici atunci si nici acum nu pot fi langa el si simt ca innebunesc,simt ca ma sparg in mii de cioburi.
Eu i-am explicat ca este mai bine cu branula decat injectabil in fund.Aseara i-am facut eu injectia(caci am atestat de Sora)si spunea ca nici nu a simtit,in schimb 2 injectii i le-a facut asistenta din sat si zicea ca nu mai poate de fund,pe partea unde i-a facut dumneaeipale pale Offff,fetelor,.....tare rau eplans plans plans Va spun maine cum se mai prezinta dupa ce merg la el.
Mirela,ai putea sa-mi spui ce sa-i duc sa manance?Am inteles ca supa strecurata(nesarata),ceai,iaurt natural,dar nu prea poate inghiti,....sa-i duc deja o pulpa fiarta?sau inca nu?sa-l las cateva zile numai pe lichide:ceai,compot,?suc natural din acesta la cutie as putea sa-i duc?
Anelise
Postat: Thursday, October 27, 2011 6:23 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
Mari, stiu ca e foarte greu, dar fruntea sus! Si eu as fi daramata sa-mi stiu copilul in spital, dar gandindu-ne la partea buna ... e pe maini bune! pupici Imi pare foarte rau! Insanatosire cat mai grabnica! Of! pale ... Daca are amigdalele atat de umflate eu zic ca nu are cum sa pape pulpa, sigur numai lichide. Nu ma pricep neaparat, imi dau doar cu parerea! Multi pupici si sa treaca totul cat mai repede! pupici pupici pupici
marivic
Postat: Thursday, October 27, 2011 6:30 PM

LIZ,ce daca nu te pricepi?Apreciez orice cuvant,orice sfat,orice idee,...eu nici nu mai pot judeca acum,....de aceea va cer sfatulgrup Te iubesc multcomputerlove Sa dea Dumnezeu,LIZUCangel
monica irimia
Postat: Thursday, October 27, 2011 6:36 PM

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1948
Anelise wrote:
Daca are amigdalele atat de umflate eu zic ca nu are cum sa pape pulpa, sigur numai lichide.

Mari, nici eu nu ma pricep, dar sustin ideea lui Anelise.
Sanatate din plin sa aveti si DD sa va ajute sa iesiti repede din situatia nesuferita de acum. computerlove
coeur
marivic
Postat: Thursday, October 27, 2011 6:55 PM

Am inteles,...eu ma gandeam ca nu mananca,mancare,....bine el mi-a scris ca i-a adus o mancare tare rea la gust si un ceai,iar eu l-am sfatuit sa pape,ca stiu ele ce-i dau de mancare,bun pt.el.Mancarea rea cred ca se referea la faptul ca nu are nici un gust,ca nu este sarata,si l-am rugat sa incerce sa pape ceva.Am sa-i duc niste iaurt natural si niste ceai si compot de mere(zeama decat).MONICA,sa te auda Dumnzeu si sa ne ajuteangel angel angel Multumescpupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed