infectia cu klebsiella in sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
irina21
Scris: Wednesday, March 23, 2011 8:43 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 2/9/2011
Am intrat in a 9 a saptamana de sarcina si nu mi da pace infectia cu klebsiella. Aceeasi bacterie a iesit si la urocultura si la cultura de col si nu inteleg de ce pentru ca eu am fost mai mereu atenta cu igiena intima...ideea este ca tot ceea ce citesc pe internet ma sperie(septicemii,pneumonii etc) si ma face sa ma gandesc la ce este mai rau si plang intr una mi e foarte frica sa nu l pierd pe bebe..colac peste pupaza acum m a luat iar raceala stranut si imi curge nasul si ar fi cam a treia oara anul asta. Imi repet ca trebuie sa fiu puternica si ca va fi totul bine dar nu stiu cat mai rezist...
intrebarea mea este daca stiti cumva pe langa antibiotice ce as mai putea face pentru a scapa de bacteria asta nenorocitatunete
mamiemi
Scris: Wednesday, March 23, 2011 6:38 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/3/2008
Ia legatura cu cabinetul Naturalia, Bucuresti. O prietena de a mea a avut asa ceva si a scapat cu tratament naturist de la ei.
Si linisteste-te, nu te invinovati, ca nu avem nici un control asupra infestari cu anumiti virusi sau bacterii. Doammne-Doamne ti-a dat copilul, El ii vapurta si de grija.
irina21
Scris: Wednesday, March 23, 2011 6:53 PM
Nivel

mamiemi chiar vreau sa incerc gasesc pe internet ceva date sau trebuie sa ma duc pana in bucuresti?
Din nefericire azi medicul meu mi a spus ca nu imi poate da nici un antibiotic pentru infectia urinara pntru ca e rezistenta la cele permise in sarcina si mi a recomandat sa mai asteptam si sa repetam mai des urocultura iar pentru cea din col mi a zis sa continui cu augmentin pentru ca este acolo aproape de bebeplans banghead M am suparat rau azi daca s ar intampla ceva cu bebe nush daca as putea sa nu ma invinovatesc..si mi e frica mereu ma caut de simptome sa vad ma mai dor sanii, mai am greturi doar doar macar asa sa stiu si eu ca e bebe bine..Dumnezeu sa ne ajute!
misha
Scris: Wednesday, March 23, 2011 9:27 PM
Nivel

Inregistrat: 3/12/2006
Irina, nu stiu mare lucru despre infectia cu Klebsiella. Am cautat pe internet dar nu m-am lamurit foarte mult. Ideea e ca TREBUIE sa bei cat mai multe lichide (de preferat apa). Cat despre tratament, urmeaza sfatul medicului tau. Sigur iti va da ceva cand va considera ca e destul de sigur pentru bb. Mai cauta informatii despre tratamentele naturiste, poate gasesti ceva compatibil cu sarcina. Asa cum ti-am spus si eu m-am confruntat cu infectii urinare in aceasta sarcina, cand analizau urina cu betisorul acela special gaseau infectie, dar de cate ori au trimis-o la laborator analizele au iesit bune.Ciudat si totusi simptome de infectie urinara am avut.Mi-au dat tratament, desi nu stiau exact daca e vb de E coli sau altceva. Eu n-am putut lua alt antibiotic decat Amoxicilina caci la celelalte am facut reactie adversa (mi s-a mai prescris Cefalexin si Eritromicina). Din cate am inteles cefalosporinele sunt sigure in sarcina si daca iti iese pe antibiograma s-ar putea ca dr tau sa-ti recomande. Oricum, hidrateaza-te la maxim deocamdata ca sa tii tractul urinar cat mai curat si sterge-te corect dupa ce faci pipi.
Multa sanatate si incearca sa gandesti cat mai pozitiv, desi este destul de greu la inceputul sarcinii si mai ales in prima sarcina.Nici daca te stersezi in zadar nu faci bine bebelusului!Sunt sigura ca totul va fi bine!pupici
irina21
Scris: Thursday, March 24, 2011 8:03 AM
Nivel

Multumesc fetelor pentru incurajari asta este asa ca trebuie sa merg mai departe si sa caut solutii!
Mela
Scris: Thursday, March 24, 2011 9:21 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
Irina,nici eu nu stiu prea multe despre aceasta bacterie,vreau totusi sa-ti dau un sfat pentru ca imi inchipui cum te simti...incearca sa nu te mai necajesti atat,i-a tratamentul prescris de dr,fa analize repetate daca asta e necesar,Doamne-Doamne o sa aiba grija si de bebelusul tau angel ,ai putina incredere,da? coeur antibiotic am luat si eu la inceputul sarcinii,am avut asa o sinuzita de nu vedeam bine de dureri,parca amoxacilina mi-a prescris medicul de familie si uite ca Alexandra e ok,sanatoasa.
iar raceala incearca sa o pacalesti cu Paracetamol,ceai cu miere si lamaie si oscillococcinum.
sanatate multa tie si lui bebe angel computerlove
irina21
Scris: Thursday, March 24, 2011 9:26 AM
Nivel

Melailoveyou voi face tot ce trebuie ca sa fie bine va multumesc ca sunteti alaturi de mine!pupici
mamiemi
Scris: Thursday, March 24, 2011 11:07 AM
Nivel

Inregistrat: 2/3/2008
Poti sa contactezi telefonic, vezi site-ul de pe net, si iti pot trimite si prin posta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.