Incotro ne indreptam?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Thursday, August 9, 2012 5:49 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Incotro ne indreptam ?

Cati dintre noi isi mai aleg astazi job-ul din pasiune, si nu din interes?

An dupa an continuam sa ne "minunam" de rezultatele obtinute la bacalaureat, fara insa ca cineva sa isi puna problema daca nu cumva mai sunt si alti "vinovati" pentru aceste rezultate in afara elevilor...

Cu siguranta sunt multi elevi care trec prin scoala ca pe aleile parcului, in plimbare, si pentru care scoala nu este nimic altceva decat un loc in care se pot intalni cu prietenii, isi pot etala masinile, telefoanele, hainele, etc...

Cu toate acestea, sunt sigura ca sunt si multi elevi care chiar vor sa invete, dar nu prea au de la cine sau ai caror parinti nu isi pot permite sa le ofere meditatii de 2-3 ori pe saptamana.

De ce sa faca meditatii si sa nu invete direct de la scoala, s-ar intreba poate unii?

Pentru ca in multe cazuri, in scoli nu prea se mai invata carte... Profesorii sunt mai mult sau mai putin pregatiti, mai mult sau mai putin interesati de rezultate, prefera sa lucreze la un nivel minim sau cel mult mediu... oarecum este incurajata mediocritatea...

Mai mult decat atat, daca lasam putin deoparte bacalaureatul si ne uitam si la modalitatea in care are loc admiterea la liceu... Vom ajunge la concluzia nefericita ca acesti copii sunt nevoiti sa invete de 10 la toate materiile, indiferent ce aptitudini, inclinatii au, indiferent ca vor sa dea la un liceu de mate-info sau la unul cu profil uman. De ce? Pentru ca media din clasele 5-8 ii afecteaza intrarea la liceul dorit...

Unde sunt profesorii dedicati de alta data?
Ne plangem ca sunt salariile mici in invatamant, insa niciodata nu au fost prea mari si cu toate acestea se facea mult mai multa scoala... In plus, cand ti-ai ales profesia aceasta, ai fost perfect constient de salariul pe care il au profesorii si se presupune atunci ca ai ales aceasta meserie din pasiune...

Revin atunci la intrebarea de la inceput...

Incotro ne indreptam?
mikaela
Scris: Thursday, August 9, 2012 7:52 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 8/11/2010
Cand am intrat aici am crezut ca dau peste ceva de genul Apocalipsa, Seceta, Recesiunea, 2012, etc etc fool AM luat-o razna maseluta hohot

Eu inteleg ca cei din generala invata de 10 ca sa poata intra la liceu, iar in liceu se pierde totul, asa cum arata rezultatele bacalaureatului.

Oricum, ne indreptam spre viitor!
Lilly of the valley
Scris: Thursday, August 9, 2012 7:56 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
AdrianaC wrote:
Incotro ne indreptam ?

...

Mai mult decat atat, daca lasam putin deoparte bacalaureatul si ne uitam si la modalitatea in care are loc admiterea la liceu... Vom ajunge la concluzia nefericita ca acesti copii sunt nevoiti sa invete de 10 la toate materiile, indiferent ce aptitudini, inclinatii au, indiferent ca vor sa dea la un liceu de mate-info sau la unul cu profil uman. De ce? Pentru ca media din clasele 5-8 ii afecteaza intrarea la liceul dorit...

...

o daaaaa... si mai depinzi si de jocul optiunilor banghead banghead banghead de inspiratia/neinspiratia parintelui... de un profesor de desen caruia nu-i plac desenele tale ca nu ai "viziune" (ce-o fi aia la unul care ar opta pt mate info, iar inrudirea in talent cu Picasso e departe)

AdrianaC wrote:
Incotro ne indreptam ?

...

Unde sunt profesorii dedicati de alta data?
Ne plangem ca sunt salariile mici in invatamant, insa niciodata nu au fost prea mari si cu toate acestea se facea mult mai multa scoala... In plus, cand ti-ai ales profesia aceasta, ai fost perfect constient de salariul pe care il au profesorii si se presupune atunci ca ai ales aceasta meserie din pasiune...

Incotro ne indreptam?

Mai sunt si profesori pasionati, dedicati meseriei lor, dar prea putini, din pacateuff si daca ar vrea nu ar avea cu cine. Pe langa salariile la limita supravietuirii mai sunt supusi si batjocorii elevilor impertinenti si a unor parinti care nu-si vad lungul nasului.

AdrianaC wrote:
Incotro ne indreptam ?

...

Incotro ne indreptam?

Chiar daca ne alegem din pasiune, o mai pierdem pe drum ... lipsa de sansa ...factori personali, economici si nu in ultimul rand "omul potrivit la locul potrivit"... continui eu ... cu "relatia" potrivita.

Incotro? Vom vedeapale
mirela74chris
Scris: Thursday, August 9, 2012 9:03 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 10/17/2009
Chiar imi este greu sa ma gandesc incotro.Vorbeam cu o mamica ce imi spunea ca fetele ei sunt privite ca venind din alta lume,deoarece au bun simt,nu sunt impertinente,nu beau,nu fumeaza si nu se drogheaza.Sunt privite ciudat de ceilalti colegi,sunt excluse si ele sufera tare mult pe chestia aceasta.
M-am descumpanit auzind,ca si eu incerc sa ii educ pe ai mei sa fie civilizati si decenti.
Ma gandesc ca poate se schimba cumva modul de admitere la liceu.Ca si Diana suferea si imi spunea ca vin parinti sa dea bani profesorilor ca sa modifice notele odraslelor,sa nu le dauneze la intrarea la liceu.
Si atunci cum sa nu fie copii impertinenti in fata profesorilor cand stiu ca vine mamica la scoala si rezolva situatia?pale pale

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.