Incetarea contractului de munca
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Sunday, September 30, 2007 4:38 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6678
Vesna wrote:

Stele, din cate stiu eu, concediul pentru ingrijirea copilului bolnav despre care vorbesti tu face parte din alta categorie (concedii acordate pt sarcini, crestere si ingrijire copil) si este de max. 45 zile/an pentru fiecare copil, fiind platit cu 85%. Pe de alta parte, fiecare angajat are dreptul la concediu medical, in limita a 120 zile/an, in cazul depasirii acestei limite fiind necesara evaluarea persoanei in cadrul unei comisii medicale.

Sanatate si succes!


In primul rand...multumesc tare mult pt ajutor, dar eu cam am nalamuriri:

1.daca mi s-a acordat concediu medical pt copilul bolnav (raceala, conjunctivita virala si ceva dermato), ce se intampla daca depasesc acele 45 de zile pe an?Poate copilul, Domane fereste, e mai des bolnav...Intreb doar ....

2.S-a skimbat ceva, ca eu stiam ca fiecare angajat are dreptul la maxim 90 zile de medical,daca depaseste intra in comisie.S-a marit intervalul la 120zile/an?

Inca o data, multumiri pt lamuriri pupici (ce poeta suntras )!!!
Vesna
Scris: Sunday, September 30, 2007 4:59 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/27/2006
Mesaje: 1307
Stele, desi am intrat un pic off-topic, m-am interesat:

"Durata de acordare a concediului si indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca este de cel mult 183 de zile in intervalul unui an, socotita din prima zi de imbolnavire.

Incepand cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de catre medicul specialist pana la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al casei de asigurari sociale."


Cat despre cele 45 de zile pt copil bolnav, acestea sunt platite cu 85 %. Daca se depaseste perioada, cred ca parintele copilului intra in concediu fara plata.


MNiko
Scris: Sunday, September 30, 2007 8:33 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Mesaje: 12
Vesna wrote:
MNiko, daca angajatorul nu este de acord cu demisia cu acordul partilor, trebuie sa iti scrie pe demisie data cu care este de acord (nu mai mare decat preavizul). Nu are nicio legatura cu celebra "litera I", care, oricum, nu mai exista-concedierea pe motive disciplinare se face cu art. 61 lit. a. Angajatorul tau a fost, probabil, suparat si a rabufnit, dar tu trebuie sa fii linistita si sa-ti stii drepturile. CIM se desface cu art. 61 (a) numai dupa infiintarea unei comisii si cercetarea disciplinara.
In ce priveste cursurile de formare profesionala-depinde. In principiu, angajatorul te poate obliga la plata cursului doar daca ai semnat un act aditional prin care te obligi sa platesti contravaloarea cursului in cazul in care pleci de la el inainte de 6-12-18 luni sau cat crede el de cuviinta ca a "costat" cursul.


Vesna, multumesc de lamuriri. Pt cursuri nu s-a semnat absolut nimic, dar stiu ca s-a semnat de catre sef pana la urma demisia. Nu stiu daca e trecuta vreo zi din care sa inceteze CM. O sa pun sa verifice maine.
stele_pe_cer
Scris: Sunday, September 30, 2007 10:04 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Mesaje: 6678
Vesna, iti multumesc inca o datpupici !Acum sunt lamurita pe deplin!
MNiko
Scris: Monday, October 1, 2007 9:23 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Mesaje: 12
Inca o intrebare: Daca sefii au semnat vreun contract cu vreun client in care se stipuleaza ca eu trebuie sa tratez cu clientul ( sa rezolv pb clientului si sa ii asigur service pe o anumita perioada de timp) dar eu nu am fost anuntata de semnarea acestui contract pot fi obligata sa onorez contractul chiar daca mi-am depus demisia?
PS: am aflat de contractul respectiv numai cand am depus demisia.
mommy
Scris: Monday, October 1, 2007 11:14 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/18/2006
Mesaje: 3674
Nu. Contractul este incheiat de firma ca persoana juridica si nu te obliga pe tine, ca persoana fizica, in nici un fel, mai ales ca nu esti parte contractanta. Tu, nemaifiind angajatul lor, nu vei mai presta nici un fel de munca pt ei.
MNiko
Scris: Monday, October 1, 2007 12:06 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Mesaje: 12
Miru, dar in contract este stipulat numele celui care va merge la service, chiar daca contractul e semnat doar de sefi. Sefii spun ca trebuie sa stea peste zilele de preaviz ca s-a semnat acel contract.
georgy_adinutza
Scris: Monday, October 1, 2007 12:13 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2006
Mesaje: 3065
MNiko wrote:
Miru, dar in contract este stipulat numele celui care va merge la service, chiar daca contractul e semnat doar de sefi. Sefii spun ca trebuie sa stea peste zilele de preaviz ca s-a semnat acel contract.



Din moment ce tu dupa preaviz nu mai vi la acest angajator , nu te poate obliga ABSOLUT NIMIC ca tu sa mai prestezi servicii ...


Gandeste altfel : daca in acel contract era trecut numele unui angajat , dar acel angajat ar fi patit ceva Doamne Fereste (inghitea un sambure de maslina si ....) aici nu ma refer la tine Doamne fereste , cine se mai ducea sa le acorde service ? scratch oare oare
MNiko
Scris: Monday, October 1, 2007 12:38 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Mesaje: 12
georgy_adinutza wrote:



Din moment ce tu dupa preaviz nu mai vi la acest angajator , nu te poate obliga ABSOLUT NIMIC ca tu sa mai prestezi servicii ...


Gandeste altfel : daca in acel contract era trecut numele unui angajat , dar acel angajat ar fi patit ceva Doamne Fereste (inghitea un sambure de maslina si ....) aici nu ma refer la tine Doamne fereste , cine se mai ducea sa le acorde service ? scratch oare oare

Merci Georgy. E logic ce spui tu, dar cand sefii insista si insista ca mai stai o luna si apoi vedem...te cam pune pe ganduri.

Multumesc tuturor de ajutor.
georgy_adinutza
Scris: Monday, October 1, 2007 1:07 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/2/2006
Mesaje: 3065
MNiko wrote:

Merci Georgy. E logic ce spui tu, dar cand sefii insista si insista ca mai stai o luna si apoi vedem...te cam pune pe ganduri.

Multumesc tuturor de ajutor.



Ai mare grija sa nu cumva sa faci "munca de placere " , ca apoi anjatorul sa iti spuna ...pai cu data de nu ami esti angajatul meu , sorry .....si atunci te trezesti ca nu ii poti da nici in judecata , cf actelor nu mai figurezi la ei ...oare oare oare
Din ce am citit eu , daca intr-adevar era un angajator care vroia sa te pastreze , nu te lua cu amenintari , cu litera I, care oricum de vreo 2 ani nu mai exista si cu alte chestii ....

Ar fi trebuit ca dupa incheierea acelui contract sa iti aduca si tie la cunostinta intr-un fel sau altul , despre acest lucru , eventual te-ar fi pus sa semnezi vreun act aditional la contractul respectiv ....
Ely
Scris: Monday, October 1, 2007 3:08 PM
Avatar
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2006
Mesaje: 5605
Nu stiu acasa ,dar aici de exemplu sotul meu cand si-a dat demisia a trebuit sa lase preaviz 1 luna trebuia cam 2 luni pentru ca as era contractul, dar la mica intelegere ,deoarece cealalta companie il vroiau imediat a reusit .Si in aceasta luna a muncit normal bine nu cu chef si spor ca inainte ,dar si-a respectat contractul.Mniko nu stiu daca trebuie sa iei niste bani dupa,dar daca sotul nu si-ar fi indeplinit sarcina pana la capat sigur nu-i mai dadea nici un cec care a fost inca un salariu..pupici si fa ce simti .
Ange blanc
Scris: Friday, August 26, 2011 8:59 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/11/2010
Mesaje: 4221
Citind postarile voastre din 19.. toamna, sunt si mai in ceata. Va rog lamuriti-ma si pe mine:
Daca imi depun demisia cu data de 1 septembrie care e joi, si de luni 5 septembrie imi iau concediu medical (indiferent daca e pentru mine sau vreunul dintre copii), perioada de preaviz se prelungeste cu perioada cat stau in concediu medical? Conform carui articol?
Ange blanc
Scris: Saturday, August 27, 2011 8:13 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/11/2010
Mesaje: 4221
Si mai am inca o nelamurire: Daca eu solicit incetarea contractului de munca incepand cu data de 1 septembrie, pana in 15 sept, ar trebui sa fac munca voluntara, sau cum? Nu are nici o logica.
vali horhoianu
Scris: Saturday, August 27, 2011 10:32 AM
Avatar
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/26/2010
Mesaje: 1902
Cauta in legislatie. Nu poti depune demisia si apoi sa iai c.m. Pune concedii medicale cit mai multe daca vrei sa prelungesti asa. Cauta in legislatie inainte de a lua o hotarire, eventual consulta un jurist ca-i pacat ai 3 copii...succes!
Ange blanc
Scris: Saturday, August 27, 2011 11:17 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/11/2010
Mesaje: 4221
Atunci am o singura varianta: sa obtin acordul angajatorului. Daca tot nu m-a lasat unde sunt, desi dupa toate criteriile eu trebuia sa raman, atunci sa ma lase sa plec.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.