Inca nu vrea sa bea apa....
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cris-DL
Scris: Wednesday, September 11, 2013 2:04 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/4/2006
kali wrote:

Ei stiau ca nu se negociaza cu seringa... ca e obligatirie si ca le face bine. Prin urmare, tot ce nu era bun in pahar, mergea prin seringa.

La fel si noi; apoi, am trecut la pai... ceaiul (la Deea) si siropul de ceapa (la amandoi) era o chestie tare nasoala, insa cu seringa/pai, era bun.Lol
shirel
Scris: Wednesday, September 11, 2013 10:32 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Tocmai ieri m-am luptat cu Shiraz fiindca de dimineatza mi-a incetat sa si bea asta dupa vreo 5 zile in care nu a mancat nimic si a baut foarte putin.Tinand cont ca aici este inca foarte foarte cald si trebuie de baut enorm am fost nevoita sa ajung si eu la seringa ,amenintzari si nu mai era chiar mult sa ajungem la urgentza in perfuzii.Saraca de ea imi era groaza si de mine in ce stare am ajuns adica sa o tin de mainii si sa-i dau sa bea fortat fiindca isi astupa guritza si fatza in perna.Ei ma bucur totusi ca nu a durat mai mult decat cateva ore ca de altfel innebuneam nu de alta.Astazi ,multumesc lui D-zeu a baut bine de tot singurica dar a fost un chin si ptr ea si ptr noi.
bulibuli
Scris: Wednesday, September 11, 2013 10:42 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
Pai cu seringa l-am hidratat si eu... cu forta ca nu statea nici asa... cate 5 ml, cate 5 ml... Cunosc sentimentul, ti se rupe sufletul de mila sa-l tii asa cu forta si sa-i bagi cu seringa. De multe ori reusea sa o scuipe sau isi facea greata...

De baut a baut cu cana cu pai pana acum, ca el nu a acceptat bibe deloc si singura care i-a placut a fost cana cu pai pe care o folosim de la 9 luni. Nu bea mult, dar bea. MAi foloseam si canuta simpla dar lua putin, mai mult se juca si se uda. Asta a mers pana la episodul asta de diaree cu febra, cand nu mai accepta nimic. Ne-am chinuit cu seringuta, apoi cu o sticla normala de 500 ml din aia cu tuspic de baut a mers vreo 2 zile, ba direct cu gura ba cu paiul bagat in sticla, ba cana cu cioc, ba paharul cel nou cu winnie, ba biberon, ba cu lingurita.. dupa cum avea el chef in secunda aia. Trebuia sa am in toate apa/ceai cu saruri de rehidratare sa vad pe care o vrea...Crazy Dar niciodata mai mult de o inghititura. Daca insistam sa mai ia o gura ori imi dadea peste mana ori o scuipa. Nu puteam nici sa-l las sa-i fie lui sete sa ceara, ca era f deshidratat, cu buze rosii uscate si crapate si el tot refuza lichidele. Acum il mai las, nu-l mai fortez. Cred ca mi-a simtit disperarea si acum refuza tot, parca are ciuda pe ele...

Am incercat sa beau in fata lui. Imi pun apa in cana/pahar si beau cu pofta in fata lui. Vad ca merge. Imediat vrea si el... deocamdata...
kali
Scris: Thursday, September 12, 2013 10:11 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Buli, dar daca e asa, de ce nu-i pui perfuzie? Eu stau cel mult 2 zile dar dintr-a 3-a prefer perfuzia pentru ca-l mai si hraneste dar si pentru ca revenirea e spectaculoasa dupa... parca-i alt copil, mult mai energic si cu pofta de joaca.
Ai mei sunt obisnuiti deja... nu la modul ca se dau in vant, dar luam tableta si ne intretinem vreo 3-4 ore dupa care plecam acasa cu alta stare de spirit... din fericire anul asta doar Ericut a fost vreo 2 ture, in rest... am scapat!!
bulibuli
Scris: Saturday, September 14, 2013 12:59 AM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
Esti o curajoasa, eu inca n-am ajuns cu el la spital pana acum.. bine, nici n-a fost bolnav incat sa ma depaseasca problemaa.. Am avut cu adevarat nevoie cand eram la mare, facea febra care nu-i scadea, diaree si nu reuseam sa-l hidratez... dar.. eram la mare, am incercat sa ma descurc singura. Pana la urma am reusit, dar mi-am distrus concediul. Alta data nu mai stau asa, dau fuga la spital la primele semne de deshidratare. am imbatranit 5 ani in 3 zile, crede-ma...

Acum e ok deja de o sapt am reluat alimentatia obisnuita si totul e ok, dar am ramas cu problema refuzului lichidelor, inclusiv al lapticului de dimineata pe care inainte il papa cu placere... Bea f putin, cate o gurita mica asa... NuStiu
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.