Inca nu vrea sa bea apa....
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dalisia
Scris: Tuesday, March 26, 2013 11:59 AM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 3/26/2013
Am citit aici sfaturi bune...multumim.
Am o fetita de 1 an si 7 luni, cu care am avut aceleasi probleme de neacceptare a apei.Am cumparat un biberon in forma de ursulet...(Ache il numeste ea) in care nu pun decat apa.A inceput sa bea de dragul biberonului...
bulibuli
Scris: Tuesday, March 26, 2013 9:38 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 3/17/2008
Si la noi e greeeeeeu cu apa... si cu lichidele in greneral. Are perioade cand mai bea cat de cat dar are si perioade (mai ales cand nu sunt eu acasa) cand nu bea deloc. Sunt disperata cu treaba asta..
Adina
Scris: Tuesday, March 26, 2013 10:11 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 4/19/2012
Si eu am avut probleme cu Timea aici... faceam suc din ce fructe aveam prin casa si ii puneam jumate-jumate cu apa plata. Apoi, treptat am pus tot mai putin suc pana am ajuns la apa simpla. Acum mai primeste suc doar la zi de sarbatoare. Ah... si de cand merge la cresa bea si ceai pitica mea. Mare minune!
bulibuli
Scris: Wednesday, March 27, 2013 2:42 PM

Am incercat si eu sa fac asa, dar ce te faci cand el nici sucul nu-l vrea?? Ii dau mereu supele si piureurile cat mai zemoase iar cat sunt eu acasa stau non stop dupa fundul lui cu canita cu ceai.. can e mai concentrat la joaca pac, ii bag paiul in gurita... Am mai observat ca, daca-i las cana la indemana, se mai duce el singur si bea din cand in cand, asa.. de amuzament. Important e ca bea, cate o gurita, doua, tot e ceva..
Adina
Scris: Wednesday, March 27, 2013 3:03 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 4/19/2012
Inseamna ca nu e destul de bun suculCrazy Glumesc si eu... sa stii ca asa faceam si eu, toata ziua buna ziua cu cana dupa fundu' lu' madam dar m-am saturat si am lasat-o in pace... sa vezi dupa cateva ore de agitatie cum ar bea si fundul de la cana... oricum mi-a zis doctorul ca 500, max 750 ml de lichid sunt suficienti pentru ei
kali
Scris: Thursday, March 28, 2013 10:06 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
I-ai luat o cana interesanta, cu pai si desene? Cu capac si snur de facut " poseta "?
Eu asa am procedat si si-o carau peste tot in casa - desi erau baltute cam peste tot - si tot din amuzament mai luau cate o gura-doua, pana si-au format un obicei din asta.
zaza_
Scris: Thursday, March 28, 2013 1:31 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/25/2008
Pai pana intr-un an copilasii se hranesc in principal cu lapte, apoi supe, sucuri si piureuri. De ce sa fie nevoie sa bea apa? Sau ceai... Stati linistite ca daca le este sete, vor bea :)
aurishta
Scris: Thursday, March 28, 2013 1:51 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
zaza_ wrote:
Pai pana intr-un an copilasii se hranesc in principal cu lapte, apoi supe, sucuri si piureuri. De ce sa fie nevoie sa bea apa? Sau ceai... Stati linistite ca daca le este sete, vor bea :)
Subscriu! Angelica nu a baut apa sau ceai atata timp cat a fost alaptata(aproape doi ani) decat de vreo 2 sau 3 ori, cu mari insistente. .
oanamaria
Scris: Thursday, March 28, 2013 7:08 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Giuli bea cu placere apa de cand am inceput diversificarea cu canita Avent si ii dau dupa fiecare masa si intre mese o incerc des si cand ii este sete bea .
kali
Scris: Thursday, March 28, 2013 7:50 PM
Nivel

Acesta este topic pentru copii de 1-2 ani. Asta referitor la ce spunea Zaza.
bulibuli
Scris: Tuesday, September 10, 2013 11:22 PM

Noi avem in continuare probleme cu bautul lichidelor (nici eu nu beau, e adevarat). Orice am incercat nu a mers.. poate doar Cola Crazy Problema devine de-a dreptul exasperanta cand copilul are febra si/sau diaree si se deshidrateaza vazand cu ochii.... Innebunesc, pe cuvantul meu imi pregatesc o pijamaluta si ma duc sa ma internez la socola. Nu stiu ce sa-i mai fac, de disperare am incercat si biberonul poate i se pare interesant. Mai nou refuza si laptele. Eram incantata ca macar ala il bea cu placere, dar dupa un episod de diaree il refuza si pe ala si orice lichid....
kali
Scris: Wednesday, September 11, 2013 10:16 AM
Nivel

Buli, da-i cu seringa.
bereea
Scris: Wednesday, September 11, 2013 10:27 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
E o idee buna seringa.Eu asa i-am dat suc de portocale facut in casa timp de 2-3 ani.Il accepta ca sirop, daca ii spuneam ca e suc de portocale il respingea (scuipa)
kali
Scris: Wednesday, September 11, 2013 11:31 AM
Nivel

bereea wrote:
E o idee buna seringa.Eu asa i-am dat suc de portocale facut in casa timp de 2-3 ani.Il accepta ca sirop, daca ii spuneam ca e suc de portocale il respingea (scuipa)

Noi, tot.
Ei stiau ca nu se negociaza cu seringa... ca e obligatirie si ca le face bine. Prin urmare, tot ce nu era bun in pahar, mergea prin seringa.

Sigur ca la deshidratare e un stress, ca trebuie sa-i dai o seringa la fiecare 10 min., insa decat deloc, mai bine asa.
miriam
Scris: Wednesday, September 11, 2013 12:53 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 5/17/2009
...sau cu paiul(daca nu ai incercat dejaras ) cumpara-i paie frumos colorate , poate o sa-l fascineze...la noi laptele se bea tot, doar cu paiul, daca nu ramane in cana jumatate...si avem 5 aniHilar
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.