Inca nu vrea sa bea apa....
Subiectul anterior · Subiectul urmator
rodica83
Scris: Friday, May 2, 2008 6:49 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 4/30/2008
Copilasul meu are 1 an si 4 luni si nu pot sa-l obisnuiesc nici cum sa bea apa.Ii dau ceai, suc de fructe si lapte iar apa doar o gusta si cand vede ca este apa nu mai vrea sa bea. Ai vostri cum sunt? De la ce varsta au acceptat apa?
Lilly of the valley
Scris: Friday, May 2, 2008 6:53 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Copiii mei au baut apa de timpuriu, de la 5-6 luni, asa i-am obisnuit, eu consider ca doar apa tine de sete, asa sunt eu.
Probabil ca puiul tau bea doar lichide dulci
Cris Rusu
Scris: Friday, May 2, 2008 6:55 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/14/2006
Ioana a invatat repede sa bea apa, dupa ce nu i-am mai dat nimic de baut, in afara meselor de lapte. Nu ceai, nu suc, nu compot. laptele cand era ora (dimineata, seara, la pranz inainte de nani, asa erau mesele) si in rest, biberonul de apa era la indemana. Cand cerea suc sau altceva, nu ii dadeam decat apa.
I-am zis ca daca nu bea, inseamna ca nu-i e sete. A rabdat ea ce a rabdat, si s-a dat pe apa pana la urma.
Asa ne-am invatat noi cu apa. Asta se intampla pe la un an si 2-3 luni. Acum bea orice ii pun in pahar/cana/biberon, ca stie ca nu primeste decat ce i se da.
rodica83
Scris: Friday, May 2, 2008 7:14 PM
Nivel

Am incercat si eu sa ii dau doar apa, dar vreo 2 zile nu a baut nimic lichid in afara de lapte si l-a durut burtica.
Cris Rusu
Scris: Friday, May 2, 2008 7:20 PM
Nivel

N-ar trebui sa il doara burtica, daca are aportul de lapte si supa/ciorba suficient. Posibil sa fi fost si alte cauze. La noi s-a rezolvat dupa 3-4 zile in care nu a avut acces la altceva (desi ma cam durea sufletul, n-am cedat) ras
kali
Scris: Friday, May 2, 2008 7:20 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Si puiul meu a baut apa de mica; ceai niciodatal; suc: numai natural si foarte putin pana la un an (cantitativ ma refer- nu accepta ea prea mult).
Acum tot cu apa defilam+ 1 pahar de suc (200 ml)/ 1 data pe zi la masa de fructe.

Ce poti sa faci? Incepe sa diluezi ceaiul si sucul treptat- fara sa sesizeze- pana ajungi la apa chioara. Renunta de tot la ceai pentru ca nu-i inteleg utilitatea... lapte numai dimineata si seara... program pentru suc si gata problema.
Cris Rusu
Scris: Friday, May 2, 2008 7:34 PM
Nivel

kali wrote:

Incepe sa diluezi ceaiul si sucul treptat- fara sa sesizeze- pana ajungi la apa chioara. .

Sau asa! thumleft thumleft
MNiko
Scris: Friday, May 2, 2008 8:13 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Si Cristina nu a baut ceai. A preferat apa de la inceput. Suc i-am dat si ii dau cand imi cere pt ca surprinzator, ei daca ii e sete cere apa si nu suc, chiar daca vreau eu sa-i dau suc.
Fluturas
Scris: Friday, May 2, 2008 11:07 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
si darius a acceptat mai tarziu apa,dar nu mai tin minte exact cat avea.acum,in schimb,beau amandoi apa,dar daca vede pe masa si suc,atunci nu vrea apa ci suc.ascundem sucul si lasam doar apa pe masa si asa nu avem probleme.am diluat si noi,ca de multe ori vede cola si plange ca vrea,asa ca puneam un strop de cola,restul apa,si a baut fara probleme
S.ELENA
Scris: Friday, May 2, 2008 11:12 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2007
Ai mei au baut apa fara probleme, tot de pe la 5 luni.
Periodic ii mai fac si cate un ceai (de anason cu chimen, mai am inca in casa)sau suc natural, la fel, maxim 200 mililitri pe zi si nu in fiecare zi. In rest doar apa.pupici
raly
Scris: Saturday, May 3, 2008 8:16 AM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
rodica83 wrote:
Copilasul meu are 1 an si 4 luni si nu pot sa-l obisnuiesc nici cum sa bea apa.Ii dau ceai, suc de fructe si lapte iar apa doar o gusta si cand vede ca este apa nu mai vrea sa bea. Ai vostri cum sunt? De la ce varsta au acceptat apa?

Stai linistita nici Raul nu bea apa,cred ca a baut o singura data in viata lui!Atata timp cat bea lichide nu te ingrijora!
Darria
Scris: Saturday, May 3, 2008 12:35 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 5/20/2006
rodica83 wrote:
Ai vostri cum sunt? De la ce varsta au acceptat apa?

Serifa mea nu bea suc ras ma refer la cel facut in casa din fructe/legume.
I-am dat sa bea apa de la inceputul diversificarii. Nu a acceptat apa usor, era mai bun laptele.
Ceai nu folosesc, i-am dat de cateva ori pana la 6 luni din motive medicale. Alte lichide nu ma intereseaza, prefer apa.

Uite o idee: elimina celelalte lichide cu exceptia laptelui(masa de dimineata si seara).
Sa aiba prin casa recipiente(atragatoare) de baut apa: canite pt. copii, cana normala, sticla de 1/4. Cumpara-i o canita/pahar cu personajul preferat. Am fost salvati de canita cu pai.
Beti multa apa in fatza lui si indemnati-l sa bea. Nu-l forta. Daca bea: felicita-l si fii entuziasmata de realizarea lui. O sa fie motivat sa mai bea.
Lasa mereu pe masa o sticla cu apa.
Lasa-l sa bea singur din cana chiar daca se uda. Jocul este interesant si accepta apa.
Bafta.
rodica83
Scris: Saturday, May 3, 2008 3:51 PM
Nivel

Multumesc mult fetelor pt idei, sper sa trecem si noi la apa, macar un pahar, doua pe zi, pentru inceput.
PrincessLilou
Scris: Monday, May 9, 2011 2:25 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/4/2009
noua ni s-a spus ca nu e bine sa se dea sucuri si nici ceaiuri indulcite la copii mici pentru ca creste riscul aparitiei cariilor. sophie a inceput sa bea apa de mica, de pe la 4-5 luni, pentru ca era constipata si ni s-a spus sa ii dam catvea picaturi de apa..si tot asa pofta si volumul a crescut. apa e fiarta in prealabil si racita. de-abia acum vreo luna am introdus un fel de suc de mere care e aici de la heinz pentru copii si pe ala il tai cu apa ca sa nu fie foarte dulce, dar nu i-l dau tot timpul si nici nu-l cere. ea prefera apa :)
bulinutza
Scris: Tuesday, May 10, 2011 8:24 AM
Nivel

Inregistrat: 10/14/2007
Noi n-am baut apa pana aproape de 1 an...adica mai bine zis lichide...Nu vroia si gata!! eram panicati. Doctoritza ne spunea ca trebuie sa bea 150 ml de lichid pe zi cand ea de abia bea 20-30mlnervi In timpul verii cand era fffff cald o mai prosteam cumva, dar iarna deloc...
Apoi incet, incet am inceput sa bem si noi: apa, ceaiuri, mai putin sucuri de fructe- nu ne prea plac, si siropuri de casa diluate cu apa...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.