Chestionar intrebare: Cu ce ati pleca in vacanta in afara tarii?
Alegere Voturi Statistici
cu masina 5 22%
cu avionul 17 77%

In vacanta cu masina sau cu avionul?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Sfefania_Johansson
Scris: Friday, February 13, 2009 2:41 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/24/2007
shirel wrote:
eu una nu mi-as pune copilul fara scaun intre bagaje sau altceva niciodata ,cred ca voi nu ati vazut cum arata un accident in care copilul nu este in scaun pur si simplu este primul care zboara afara si chiar nu conteaza ce viteza ai ,o curba mai brusca sau un alt nebun si asta se poate intampla .Niciodata nu as face asta prefer sa fac un popas si sa ne odihnim cu toti decat asa ceva.Nu are de ce sa ma grabesc si cand voi ajunge voi ajunge ,copilul nimeni nu mi-l da inapoi in caz de ceva.

iti dau dreptate 100% thumleft nu puteam sa ma exprim mai bine!!
cat despre ce recomanda pediatrul..ce sa va zic, poate pediatrii din Romania recomanda..pentru ca in Romania legea cu centura obligatoria a ajuns mai tarziu, probabil din acelasi motiv nu se aplica prea mult metodele sigure de transport ale lui bebe. candva se va reglementa si se va lua in serios si folosirea scaunului de masina. aici, de exemplu, pana la 4 ani nici macar nu am voie sa o pun pe Jacquie in scaun de masina cu fata in sensul de mers. e obligatoriu cu scaunele de masina in care bebe se uita in sensul opus mersului, cica ar fi de 5 ori mai sigure. si atunci te gandesti in felul urmator: cum pot acei producatori sa scoata pe piata modele care sa nu fie de maxima siguranta? de ce nu e toata lumea informata in legatura cu asta? de ce le mai produc pe cele in care bebe sta cu fata in sensul de mers???nervi nervi mamici, aveti grija de puii vostrii, nu-i tineti in brate in masina, nu uitati sa puneti centurile, nu e nevoie sa conducem noi ca la raliu..nu trebuie sa fim noi cei care fac greselile in trafic..nebuni sunt peste tot, daca nu ar fi nu ar mai fi nici un accident, sau?scratch
lori16ro
Scris: Friday, February 13, 2009 4:47 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
mai e o chestie copilu e invatat in scaunel sau nu ca daca nu e f nasol,
e posibil in afara sa se dea amenda daca nu-i pus in scaun copilu si numai asta lipseste in concediu
eu zic sa iei si scaunul daca are loc si pe drum decizi cum e mai bine
oricum in Germania sora mea si pina la colt se duce cu scaun , dar a fost obisnuita de cand sa nascut, in schimb pe ale mele nu as fi reusit performanta ca pur si simplu nu au fost obisnuite
si ce sa va mai zic noaptea cand am oprit intr o parcare din viena si fetele nu aveau somn pe la ora 2 noaptea a si aparut politia sa mi ceara pasapoartele.
Pe de alta parte e f greu sa mergi intr o tara straina fara masina , ce faci stai intr un loc? sau platesti inchiriatul...

t-mihaela
Scris: Friday, February 13, 2009 5:30 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Mamici ,copiii mor in accidente din cauza ca nu sunt pusi in scaun de masina ...atat am de zis .Deci ...moare, nu mai sufla ,gata ,il duci la groapa ,nu gasesc cuvinte mai socante ca le-as scrie .Dac tu cand te urci la volan iti pui centura atunci copilul ala nu merita si el una ?Zic si eu sorry Sunt destul de agresiva cand vine vorba de scaunul de masina sper sa nu fi suparat pe cineva sorry1
Mela
Scris: Friday, February 13, 2009 6:35 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 11/19/2006
eu va inteleg si pe voi,dar si voi trebuie sa va ganditi ca oricat de performant ar fi un scaun,nu poti sa stai 20 de ore in el,posibilitatea de miscare ti-e limitata mult.

pauzele lungi sau mici si dese nu-s chiar cheia marilor succese,in situatii de drum lung abia astepti sa ajungi la destinatie,sa te relaxezi,sa dormi,nu sa opresti tot la jumate de ora.
iar eu nu pot sa-mi ascult copilu urland si cate juma de ora ca nu mai poate sta in scaun.

nu zic,la drum scurt,ii tin la locul lor,si stau,dar au si ei limite.

cine nu stie cum e,judeca...
Roxanel
Scris: Friday, February 13, 2009 8:00 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Sami, daca stii ca copilul tau nu va sta in scaun mai bine te gandesti la alte mijloace. Este cea mai mare greseala pe care o poti face sa nu tii copilul in scaun in timpul mersului.

Exista tot felul de suporturi unde pot desena, face activitati, se pot juca etc. Incearca si varianta asta si tine-i in scaun.

Sau, lasa copilul sa urle pana ii trece. Ce e mai important ca traieste si urla sau ca daca doamne fereste se intampla ceva nu mai urla deloc?

Fa cum iti dicteaza constiinta si sa aveti grija de voi.
t-mihaela
Scris: Friday, February 13, 2009 9:09 PM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2008
sami wrote:

cine nu stie cum e,judeca...

Sami,ma gandeam acum ca cu judecatul scapi usor,la noi cine te vede fara scaun nu te judecca ci pune mana pe telefon si la exitul urmator te-=a inhatat politia ca te miri de unde au aparut.Nimeni nu ar trebui sa tolereze un vecin de trafic care tine copilul in brate.Sa stii ca am vazut si eu pe unu' in oras, erau o familie de indieni ,vreo 15 oameni in masina si copilul inghesuit intre ei.Eram la semafor, am deschis geamul si le-am zis ca daca nu pun scaun la copil sun la politie ( stiu ca n-au facut ei roata-mprejur sa aduca scaun dar macar au vazut ca asa nu merge si oamenii se autosesizeaza).E o atitudine normala aici, mi-as dori sa fie si in Ro si sa nu mai dialogam pe teme daca punem sau nu copilul in scaun ci sa se inteleaga de la sine ca copilul se naste cu scaunul la purtator ,as ail scoti din spital asa il porti oriunde chiar la magazinul din colt unde faci trei pasi ...daca alegi ca iai 3 pasi sa-i faci cu masina atunci copilul sta in centuri .sofer
Ely
Scris: Friday, February 13, 2009 9:30 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Si eu sunt pro scaunelthumright .De obicei calatorim cu avionul pe distante lungi .Dar am fost cu masina din Amsterdam pana in Belgia distanta nu-i mare ,fetelor v-as sfatui daca se poate sa achizitionati un DVD Portabil pentru cine nu stie arata ca un laptop ,iar copii or sa fie fericiti .Karinei i-am pus desene animate si nu am avut probleme cu ea a stat cuminte in scaunelul ei ,dar si in avion facem la fel sa nu se plictiseasca,in tara cand am fost la fel ne-a fost de mare ajutor.hearts
Roxanel
Scris: Friday, February 13, 2009 9:42 PM
Nivel

Ely wrote:
Si eu sunt pro scaunelthumright .De obicei calatorim cu avionul pe distante lungi .Dar am fost cu masina din Amsterdam pana in Belgia distanta nu-i mare ,fetelor v-as sfatui daca se poate sa achizitionati un DVD Portabil pentru cine nu stie arata ca un laptop ,iar copii or sa fie fericiti .Karinei i-am pus desene animate si nu am avut probleme cu ea a stat cuminte in scaunelul ei ,dar si in avion facem la fel sa nu se plictiseasca,in tara cand am fost la fel ne-a fost de mare ajutor.hearts

Buna idee.
Mela
Scris: Friday, February 13, 2009 9:58 PM
Nivel

Ely,da,e bun un dvd portabil,al meu chiar si-a propus sa luam un set din acela care se pune pe tetiere,in spate,sa nu se plictiseasca juniorii,sa isi mai petreaca timpul uitandu-se la desene.Larisei ii place,problema e cu Mihaita,el nici acasa nu-si prea arunca ochii la televizor...
adrianayo2003
Scris: Friday, February 13, 2009 10:01 PM
Nivel

Inregistrat: 10/17/2007
Multumesc fetelor pentru raspunsuri.
Deci ... cred ca o sa ........ nici nu stiu cum sa fac !!!
Noi o sa plecam noaptea si nu-mi vine sa-l trezesc din somn (din scaunel) la fiecare 2 ore ca sa se relaxeze.
Daca plecam ziua o sa-mi urle tot drumul, cand merg pana la mama 10 km urla tot drumul daca nu adoarme intre timp.
Si sa achizitionez alt scaun nu-mi vine ca scaunul care-l am e destul de zdravan si bun- BREVI, si pt un concediu nu-mi vine sa cumpar altul.
Serios acum, voi va-ti trezii copilul din somn noaptea la fiecare 2-3 ore?
Plus ca nu-mi permit sa ies afara sa se dezmorteasa copilul in Bulgariaguns

Oare daca fac rost de un landou incape copilul in el ? Are 79 cm.
vanina
Scris: Friday, February 13, 2009 10:32 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 12/19/2008
Nu cred ca va amorti in scaun sic Poti sa scoti scaunul cu totul(cand faceti pauze) si sa il tii un pic mai pe spate, sa il balansezi un pic daca ai senzatia ca sta prea rau; si sigur o sa se miste el si in scaun ca sa nu amorteasca yes
Vacanta placuta!pupici
Mela
Scris: Friday, February 13, 2009 10:38 PM
Nivel

Adriana,nu trebuie sa-l scoti din scaun noaptea,cand da semne de amorteala il mai intorci finut pe o parte sau alta,tii putin mana pe el,sa simta ca esti acolo chiar daca el nu e in patutul lui,sa vezi ca o sa adoarma la loc.
Roxanel
Scris: Saturday, February 14, 2009 7:23 AM
Nivel

adrianayo2003 wrote:
Multumesc fetelor pentru raspunsuri.
Deci ... cred ca o sa ........ nici nu stiu cum sa fac !!!
Noi o sa plecam noaptea si nu-mi vine sa-l trezesc din somn (din scaunel) la fiecare 2 ore ca sa se relaxeze.
Daca plecam ziua o sa-mi urle tot drumul, cand merg pana la mama 10 km urla tot drumul daca nu adoarme intre timp.

Pai cel mai bine e sa plecati nopatea cand el doarme. Si de ce sa-l trezesti noaptea? Lasa-l sa doarma. Daca faci o pauza de condus, mergeti pe rand si va dezmortiti. Sau merge sotul si ia o cafea ceva si tu stai langa masina cu puiul tau inauntru.

Noi asa facem.
kali
Scris: Saturday, February 14, 2009 9:32 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
It spun eu sigur ca noptea doarme neintors in scaunel si nu pateste nimic.
Cu Alexia am condus si 16 ore incontinuu, dintre care 12-13 le-a dormit.
shirel
Scris: Saturday, February 14, 2009 10:54 AM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
t-mihaela wrote:
Mamici ,copiii mor in accidente din cauza ca nu sunt pusi in scaun de masina ...atat am de zis .Deci ...moare, nu mai sufla ,gata ,il duci la groapa ,nu gasesc cuvinte mai socante ca le-as scrie .Dac tu cand te urci la volan iti pui centura atunci copilul ala nu merita si el una ?Zic si eu sorry Sunt destul de agresiva cand vine vorba de scaunul de masina sper sa nu fi suparat pe cineva sorry1

Este exact ceea ce gandesc si simpt si eu!thumright
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.