In care din cele doua tari v-ar place sa locuiti?Germania sau Spania?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ely
Scris: Friday, March 28, 2008 11:14 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2006
Nici nu stiam cum sa denumesc subiectul.Fetelor mi-ar place sa stiu din experienta voastra sau din auzite in care din cele 2 tari este mai bine de locuit din toate punctele de vedere.Orasele preferate ar fi:Munich,Frank-Furt , Barcelona si Madrid .Mi-ar fi de mare ajutor sfatul vostru .Multumesc frumos.pupici
Kiki
Scris: Friday, March 28, 2008 12:50 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu sunt PRO Spania, din mai multe astpecte: 1. stiu limba; 2. spaniolii sunt mai calzi, pe cand nemtii sunt foarte reci si neprietenosi (fireste, nu generalizez, dar majoritatea sunt asa); 3.clima din Spania e mai placuta decat cea din Germania; 4. germana nu as putea-o invata never banghead si macar la un magazin tot trebuie sa mergi sa iti cumperi de mancare si nu cred ca stiu toti vanzatorii engleza...si 5. in Spania sunt mai multi romani si macar mai schimbi si tu o vorba romaneasca (,) cu cineva sic

Succes in alegerea voastra! pupici
Laura&Alfonso
Scris: Friday, March 28, 2008 3:56 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 4/4/2006
sunt pro Spania si pro Madrid...si daca te referi la tine...portugheza si castellano(spaniola) sunt asemanatoare foarte multe cuvinte se scriu la fel doar se pronunta diferit,de aici a se putea invata mai usor limba..de ce madrid, toate pt ca in barcelona se vorbeste catalan ( un fel de castellano dar cu cuvintele scurtate..parca mananca literele) si catalanii sunt mai seci... Spania ca preturile la multe lucruri sunt inferioare fata de alte tari din uniunea europeana , si vestitele Tapas gratis...mergi pe o terasa sa bei ceva si hop niste masline, creveti, crochete etc gratis , Madridul e plin de muzee(pt a vizita muzeul del prado ai nevoie de cel putin 3-4 ore pt al vedea si asta in fuga)parcul de atractii , zoo din casa campo, Parcul del Moro aprtinand palatului real, sau Parcul Retiro... Parcul Warner mult vestit, care persoane care au fost la disneyland orlando sau paris mi-au spus ca cele mai bune atractii sunt in warner de madrid, daca iti place fotbalul, stadionul bernabeu (real madrid) sau vicente calderon (atletic de madrid).. mancarea spaniola este vestita , fiind una din cele mai bune din lume urmata de cea franceza...Aici is fieste multe, si asa zile libere la serviciras jeje... scoli bune... metro e usor de invatat,
Romanii fata de iberoamericani is vazuti foarte bine in Spania, eu una nu am avut probleme niciodata cu ei... chiar astazi am fost la politie la interviu pt cetatenia spaniola si am fost tratata superb, doamna politista foarte simpatica , s-a jucat cu Alfi i-a facut cadou oua kinder , am fost intodeauna tratata egal cu ei...binenteles sunt si persoane care profita ca in toate tarile ... is multe lucruri pro .. pupici pupici te pupic
S.ELENA
Scris: Friday, March 28, 2008 5:52 PM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2007
Kiki wrote:
Eu sunt PRO Spania, din mai multe astpecte: 1. stiu limba; 2. spaniolii sunt mai calzi, pe cand nemtii sunt foarte reci si neprietenosi (fireste, nu generalizez, dar majoritatea sunt asa); 3.clima din Spania e mai placuta decat cea din Germania; 4. germana nu as putea-o invata never banghead si macar la un magazin tot trebuie sa mergi sa iti cumperi de mancare si nu cred ca stiu toti vanzatorii engleza...si 5. in Spania sunt mai multi romani si macar mai schimbi si tu o vorba romaneasca (,) cu cineva sic

Succes in alegerea voastra! pupici

Subscriu!!!!
Ely
Scris: Friday, March 28, 2008 7:44 PM
Nivel

Kiki,Laura,Elena va multumesc tare mult pentru sfaturi sunt binevenite.
pupici pupici pupici Si eu m-am gandit spre Spania si cum ai zis tu Kiki limba este mai usoara deja inteleg doar de exprimat este mai greu . Este mai aproape de noi chiar destul de aproape si din cate a spus Laura nu este mare diferenta de Portugalia sigur m-as acomoda mai usor..Numai ca Tapas aici se platescsic ras .
Sotul la inceput a zis Germania ca este o tara moderna sa-i zic asa ,eu nu am vrut , apoi gandindu-ma mai bine mi-am dat seama ,daca tot facem o schimbare sa fie altfel.Imi place tare mult limba lor stiu ca este tare grea dar as fi facut niste cursuri.Ar fi mai aproape de tara .Ok hotarati sa mergem in Germania chiar ma obisnuisem cu gandul si imi placea ideea,intre timp sotul auzind alte pareri, la fel ca nemtii sunt mai reci ca nu mai stiu ce...s-a hotarat pentru Barcelona ca este frumos si ca ne-am acomoda mai repede.Acum ascultand si parerile voastre incep sa inclin din nou spre Spania ca sa nu mai fie totul atat de complicat numai ca eu as vrea Madrid.Acum sa vedem ce mai zice si el.pupici
Sfefania_Johansson
Scris: Friday, March 28, 2008 8:32 PM
Nivel

Inregistrat: 10/24/2007
pro Spania!!
am, locuit in Germania 1 an si 7 luni..sunt f scarbita de natia asta..sper ca nu supar pe nimeni..dar asta e parerea mea..eu sunt o persoana f sociabila, mereu amabila si binevoitoare..cu toate astea nu am ptut fi in largul meu si am fost tratata ca si "aussländer"..un neamt oricat de simpatic ar parea, niciodata n-o sa te considere la acelasi nivel..si nu e doar ca vin eu din Romania..am avut prieteni din state care au primit tratament si mai nasol..si eu am locuit langa köln..chipurile, regiunea cu oamenii cei mai prietenosi
am fost si in spania si am prieteni spanioli..se vede diferenta de la o posta..
Ely
Scris: Saturday, March 29, 2008 4:34 PM
Nivel

Stefania multumesc frumos.pupici
Noi mai aveam o varianta ,ar fi fost Anglia deoarece are cel mai mare aeroport cu zboruri directe , noi alegem un oras bine situat cu zboruri cat mai directe.Ar fi fost bine si pentru mine sa exersez limba ,dar am inteles ca este foarte aglomerat plus clima, iar directorul lui i-a indicat sa alegem mai bine intre cel 2 tari (S sau G).Noul job nu are de-a face cu tara in care o sa locuim fiind angajat de o companie americana deci va trebui sa calatoreasca multuff .I-am zis ca puteam veni in tara ar fi fost foarte bine,dar nu sunt zboruri directe vedem in timp, deocamdata respectam regulile.
Si in sfarsit ne-am decis :Barcelona deoarece a fost recomandata de anumite persoane si am auzit numai cuvinte de lauda si sunt sigura ca o sa ne acomodam mult mai repede mai ales ca ne descurcam cu limba ,iar din cate am vazut in cele 3 zile petrecute in Spania si din spusele Laurei obiceiurile ca sa le numesc asa nu par asa diferite. .Acum sa vedem trebuie sa mai stam vreo 2 luni pe aici. Va multumesc frumos fetelor,iar sfaturile voastre au fost de mare ajutor.pupici pupici
Laura&Alfonso
Scris: Saturday, March 29, 2008 4:39 PM
Nivel

Inregistrat: 4/4/2006
Ely ai sa te indragostesti de Spania ai sa vezi pupici iar intree Barcelona si Madrid sunt in jur de 620 km ras
Ely
Scris: Saturday, March 29, 2008 5:33 PM
Nivel

Laura sperpupici a ,am vazut si eu ca este o distanta foarte mare ,daca o sa locuim in Spania tot venim ca trebuie sa vedem si Madridul si poate resusesc sa te cunosc si pe tine m-as bucura tare multsi cand ma gandesc ca distanta dintre Sevilla si Madrid nu a fost asa mare ,dar nu a mai fost timp. bounce
Kiki
Scris: Saturday, March 29, 2008 5:51 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Ely, sa va fie de bine alegerea si mult succes sotului la noul job! firstprize
Ely
Scris: Saturday, March 29, 2008 5:58 PM
Nivel

Kiki multumim frumos Doamne ajutapupici .Sper sa nu ne razgandim intre timp.
Miri
Scris: Saturday, March 29, 2008 10:22 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Ely, mult succes in alegerea voastra, indiferent care va fi aceea!pupici
Fluturas
Scris: Sunday, March 30, 2008 10:19 PM
Nivel: Maestru

Inregistrat: 11/22/2006
ely,si cand ai chef sa mergi in madrid,faci o pauza prin castellon,care e la jumatatea drumului si asa ne cunoastem
eu sper sa nu va para rau de alegerea facuta,eu una sunt satula de spania
Roxanel
Scris: Monday, March 31, 2008 1:40 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Spania cu siguranta.
crista
Scris: Thursday, May 1, 2008 1:51 AM
Nivel

Inregistrat: 1/27/2007
Sigur mi-ar placea in Spania! thumright
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.