Imi este frica sa conduc!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Monday, June 4, 2007 6:22 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Eu in timpul sarcinii era sa am un accident destul de grav (nu eu conduceam) si m-am speriat de moarte cat sa nu mai urc in masina cu mai nimeni (exceptie tatal meu si cativa foarte cunoscuti ai nostri).In skimb cand a fost vorba sa inceapa Matei gradinita/cresa se punea problema cine il cuce si cu ce.Tata cu masina nu il poate struni, mama nu conduce, Eugen nu conduce, mai ramaneam eu disponibila (cica).In august tata m-a tentat cu cumpararea de masina unde am pus botul de voie-de-nevoie si cand m-am vazut cu masina in parcare a trebuit sa iau atitudine, ca doar promisesem tatei ca nu o voi lasa sa rugineasca.Si asa am luat 3 ore de condus cu cel cu care am si facut scoala de soferi cu ani in urma.Apoi, pt ca mama a avut o urgenta si a trebuit sa o duc in provincie, am fost nevoita ca primul meu drum dupa multi ani de pauza in condus sa il fac cu mama, Matei si Eugen.Mi-a fost foarte teama ceva timp.Apoi aveam curaj numai cand era Eugen cu mine in masina, in ciuda faptului ca el nu conduce.Apoi, incet-incet m-am obisnuit cu traficul din Bucuresti.Acum imi dau seama nu numai ca imi este extrem de utila masina, dar am descoperit ca imi place teribil de mult sa conduc.Iar pt Matei nu imi mai fac atatea griji.
Lilly of the valley
Scris: Monday, June 4, 2007 7:16 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
succes tuturor soferitelor!sofer
Cristy
Scris: Monday, June 4, 2007 8:16 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
Eu mi-am scos carnetul destul de tarziu, pot sa spun, pe la 25 de ani. Dar si cand am dat de volan, he hei !!

La inceput conduceam o taranta de masina, de aia care scoate fum peste tot. Cat am fost insarcinata cu fata cea mica, toate lumea imi ducea grija sa nu raman in pana cu "caruta mea", am lucrat pana in saptamana 40, dupa care datorita distantei ( 50km dus si 50km intors) sotul m-a rugat sa nu mai lucrez, ii era frica sa nu raman in pana cu masina si sa nasc naibii singura pe marginea drumului !!!

Niciodata nu mi-a fost frica de condus, imi place foarte mult, masina este cea mai buna "prietena" a mea, eh accidente mici am facut, dar s-au soldat cu mici zgaraituri ale masinii si atat...

Toata lumea care ma cunoaste, si m-a vazut vreodata conducand, imi spune ca sunt "soferita de spargeri inarmate" sic Pana si Haim prefera sa conduc eu cand iesim in excursii sic ( doar ca tot timpul ma zapaceste la creieri "Mai incet" "ai grija" )

Tot ce pot sa spun, ca sfaturi fetelor carorora le este frica, siguranta de sine la volan se obtine doar prin experienta, iar fara aceasta din urma nu se poate vorbi de siguranta...

Curaj, noi suntem mamici moderne si puternice "super womens"ras ras ras

La volan cu noi si da-i batai !!!! ( Keep safe on you !!!) pupici angel
Kiki
Scris: Monday, June 4, 2007 11:27 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Nici mie nu imi mai e frica la volan. Mai frica imi e cand stau in dreapta si conduce altcineva (in afara de Luci, fratele meu, tata)...alcool
mihaela75
Scris: Saturday, January 26, 2008 7:47 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
Mamici, am si eu o curiozitate, daca va mai aduceti aminte cam in cat timp ati invatat sa conduceti?Adica dupa cate ore de condus ati reusit sa tineti minte ca tre sa semnalizezi, sa opresti la stop , sa astepti dupa pietoni, sa cedezi trecerea si alte reguli care eu le uit mereu.Azi invat ceva si maine sut iar tufa.Fata cu care ies la condus zice ca nu-mi ajung 10 ore si tre sa conduc pana " simt masina" ...ce sa simt ca eu daca ma uit la dreapta iau si volanul cu mine plans Oare-s eu mai inceata sau e normal asa sa fii ...cum zicea horoscopul cam fool In schimb imi place viteza , daca e drum deschis si drept uit piciorul pe pedala si urlu freedooom yes yes Si inca ceva Kaze nu vrea sa iasa cu mine , cica daca nu invat cu fata asta ,salut ,el nu risca cu mine pe strazi uff
Cristy
Scris: Saturday, January 26, 2008 8:02 PM
Nivel

Inregistrat: 1/8/2007
Eu am facut 24 + 10 ore de condus pana am luat carnetul (am picat primul test )
mihaela75
Scris: Saturday, January 26, 2008 8:07 PM
Nivel

ahaaa, eram sigura ca trebuie mai mult de 10 ore, deci nu-s eu fool Mi se pare ca acasa se fac vreo 30 oare
shirel
Scris: Saturday, January 26, 2008 8:20 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
Nu conteaza cite ore faci,tu esti asta care trebuie sa simti ca esti pregatita
si ca ai siguranta la condus.Succes si multa rabdare mina la urma toate
conducem si chiar mai bine si mai atente decit barbatii nostrisic
Oricum Mihaela toate am fost afoane la inceput.Eu una inebuneam cind vedeam ca cineva conduce si poate sa vorbeasca ,sa manince in acelasi timp nu-mi dadeam
seama cum poate sa se concetreze,ei acuma maninc cind conduc,ma machiez,ma imbrac si binenteles gura nu imi tace niciodata,depinde totul de experienta
si vechime.pupici pupici Bafta!
Kiki
Scris: Saturday, January 26, 2008 9:09 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu nu mai stiu cate ore am facut, dar instructorul, adica tata, mi-a zis ca el nu ma baga in examen pana nu invat intr-adevar sa conduc.
Am facut scoala un an intreg, in "ferestrele" lui, slalom printre elevi, cand unul nu ajungea la ore.
Tin minte si acum ca in ziua dinaintea examenului am ... busit masina rambo L-am vazut cum s-a schimbat la fatza pale si mi-a zis ca in veci nu o sa iau examenul. banghead Nu stiu daca asta m-a ambitionat, dar cert este ca a doua zi am luat la sala maximul de puncte si traseul parcurs fara gresala firstprize Cand am iesit din masina si a vazut ca ies fara dosar (cand coborai din masina cu dosarul in brate era clar ca ai picat uff ) m-a luat in brate si m-a pupat ca-s fata lui cea desteapta ras
Uite ca au trecut 10 ani si nu am avut nici un eveniment, nici o busitura, nici o amenda, absolut nimic yes
Lilly of the valley
Scris: Sunday, January 27, 2008 5:58 AM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
In ROmania se fac 15 sedinte (30 ore)+ cate alte 2 sedinte pentru fiecare examen neluat.
Eu am picat prima oara traseul. Am dat in nov. Am mers prea incet, era zi cetoasa si in IAsi examenul se da uneori din COpou, nu vedeam nimic aproape si imi era o frica de mmuream. La garare am oprit de 3 ori la rand motorul. Da` m-am mobilizat ca venea sotul in tara si voiam sa-i fac surpriza, asa ca inainte de Craciun am luat examenul. Cand dragul meu sotior m-a vazut la aeroport cu semnul in geam a fost foarte fericit.yes yes yes , m-a batut la cap ani la rand, ca el era mereu plecat si eu cheltuiam sume importante pe taxi sa ajung la timp cu Andrei la gradi si eu sa nu intarzii la serviciu.
Succes Miha! Nu e greu, o sa inveti. Atunci nu o sa-ti vina sa te mai dai jos de la volan.sofer

P.S. Kikisor, am botit si eu masina scolii chiar cu o seara inainte de a da examenul a doua oara. Intrasem in panica, nici nu-mi mai venea sa dau examen, da` m-a scuturat binisor o prietena si uite-ma posesoare de cartonas roz.
Amenzi am luat doar pt viteza, uneori ma cred Raikonen.ras pe pista de formula I.
mihaela75
Scris: Sunday, January 27, 2008 4:32 PM
Nivel

Intr-adevar, 10 ore nu ajung, l-am convins si pe Kaze ca imi cere imposibilul si s-a indurat de sufletul meu si m-a scos la condus .Am batut o raza de 10 km cu 5 intersectii mari ,conditii de intuneric,lapovita , ninsoare si vant ( ah ce eroina sunt hohot )Totul a fost impecabil.Dar...ajung acasa plina de mine , cu trofeul si cu laurii pe cap si cand sa parchez in fata casei ,pac ,dau la pamant o capsula cu fire de cablu nervi firstprize

Mariuta aceeasi problema o am si eu cand merg prea incet .Iar pe unde tre sa merg incet bag viteza plans Sper ca pana la paste sa conduc si eu ca tot omul ca nu mai sunt acasa unde in juma de ora am traversat orasul si luam painea de la chioscul din coltscratch
mihaela75
Scris: Monday, January 28, 2008 6:58 PM
Nivel

Victorieee,am intrat pe autostrada yes cand am vazut acul la 100 km\h sa fac infarct ...dar n-aveam timp de infarct ca incurcam traficul sic Asta nu inseamna ca-s gata de drum , inca fac greseli, uit de "blind spot" ( cum ii zicem acasa , punct mort sau zona oarba...?scratch )si nu ies singura , dar inceputul e bun yes E mistooooo sofer sofer
Cris-DL
Scris: Monday, January 28, 2008 8:50 PM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2006
Felicitari Mihaela firstprize Inceputul este mai greu, pe urma .... vine de la sine, e foarte bine ca iti place sofer sofer Succes ! :801: ... grija la radar ras cyclops
carla
Scris: Tuesday, April 22, 2008 9:38 PM
Nivel

Inregistrat: 2/8/2007
Nici eu n-am condus de cand eram insarcinata cu Cristian,deci imediat se fac 2 ani si mi-e frica sa urc la volan.Vreau sa conduc,ca sa fiu mai independenta dar pentru asta intai am sa iau,cred ,cel putin o ora de condus(mai ales ca avem un prieten de familie instructor si in plus e si simpatic)
petro
Scris: Tuesday, April 22, 2008 9:50 PM
Nivel

Inregistrat: 1/31/2008
Cand eram insarcinata in 38 de saptamani a intrat unul cu o masina mare in mine. N-a fost un accident grav (mi-a indoit portiera stanga-fata), destul cat sa ma faca sa tremur si acum cand urc la volan. Conduc doar cand sunt foarte nevoita. In rest am sofer ras. Pe sotzul, normal.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.