Imi este frica sa conduc!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dana_h
Scris: Thursday, April 3, 2014 10:10 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/14/2014
Ema si eu conduc la fel ca inainte si norocul meu a fost ca si dupa casatorie am condus si conduc frecvent,sotul meu chiar imi zice el sa mai merg si eu.
Oana stai linistita ca dupa 2-3 ore o sa iti amintesti totul si o sa ti se para din nou foarte usor.cel mai important e sa te relaxezi,sa nu stai incordata si tensionata ca atunci gresesti cel mai mult,si sa nu te stresezi daca nu o sa iti iasa din prima ora de condus.
oanamaria
Scris: Thursday, April 3, 2014 10:31 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Saptamana viitoare imi cumpar masina efectiv,apoi inmatricularea ,RAR-ul si ce mai trebuie .
Dar o s-o parchez in fata blocului si nu ma ating de ea decat dupa ce sunt sigura pe mine .
Va multumesc tuturor pentru incurajari.sper sa nu fiu mototoala si incordata ,de felul meu nu sunt ,dar ...
bereea
Scris: Friday, April 4, 2014 9:14 AM
Nivel

Inregistrat: 3/29/2007
Oana, succes! Sunt sigura ca de cum te vei sui la volan iti vei recapata increderea in tine.Tin minte ca n-am condus vreo doi ani cand am venit in Italia.Intr-o zi facusem niste servicii pentru cineva si s-a oferit s ama conduca acasa, mai ales ca stateam in acceasi localitate. M-am urcat in masina lui si foarte nostalgica i-am spus ca mi-e dor sa conduc.M-a obligat sa ma urc la volan: atunci am conduc prima oara intr-un oras cu adevarat aglomerat, am iesit pe autostrada si am descoperit placerea de a conduce o masina puternica si rapida.Cand am ajuns acasa l-a intrebat pe sotul meu daca sunt ceva neam cu Schumacher.Si eu conduc intr-un fel cand sunt singura in masina si mult mai calm cand Ale e cu mine.
O masina si un carnet de conducere sunt o mare necesitate, nu stiu ce m-as face fara.Peste cateva zile implinesc 20 de ani de soferie.
Cris-DL
Scris: Friday, April 4, 2014 11:06 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/4/2006
Oana, nu abandona masina in parcare!! O cunostinta de 2 ani si-a luat masina si in parcare sta si azi. Iar o prietena a reluat sofatul dupa o perioada maricica de timp, mergand ca fetele la Ploiesti, sau Bucuresti. Imi zicea, mergem cu masina mea, sa mai conduc si eu putin prin afara orasului, sa ma invat, insa eu conduc doar pana la intrare, tu in oras. O data, de doua ori... apoi ma faceam ca n-o aud, sau ca vorbesc la telefon si ii aratam sa meagra putin mai in fata sa parcheze, sa schimbam, pana se trezea pe langa tamvaiCrazy Oricum, nu va spun ce frica-mi era in dreapta ei...
Eram de-a rasul curcilor, insa acum conduce zilnic prin oras.

Incearca sa conduci prin zone mai aerisite, pana acolo te poate duce sotul tau, sau intr-un poligon, sau mai ia cateva ore cu un instructor.
Sigur te vei descurca!!

Eu invers - uneori, asa mi se ia de condus; ma ia o lene cand trebuie sa merg distante lungi, mai ales daca-s singura... la anul fac si eu 20 de ani desofer constant.
shirel
Scris: Friday, April 4, 2014 5:43 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 7/22/2007
Eu una caut sofer!!!!Big Laugh

Oana,succes iubita ai sa vezi ca te vei obisnui foarte repede incearca sa iei cateva ore pana te simti sigura pe tine si pe urma incearca singurica asa cate o iesire scurta pe urma inca putin si ai sa vezi ca iti intri in normal.Asteptam sa vedem masinutza (daca era automata era mult mai usor de condus).
Daaa si eu ingeras cand conduc cu copii !!!Angel AngelNot Dar in rest ....sa nu vorbim...!alcool
AdrianaC
Scris: Friday, April 4, 2014 10:02 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Eu anul acesta mi-am facut curaj sa ma sui din nou la volan.... Desi am carnet din 1995, nu am condus adunat nici macar 2 luni...

Asa ca, dragi fete din Bucuresti, daca vedeti o impiedicata la volan, ganditi-va ca poate sunt eu si ocoliti-ma hohot

Oricum, cu siguranta pana la sfarsitul anului o sa conduc suficient de bine cat sa nu imi fie teama sa merg singura ras
oanamaria
Scris: Saturday, April 5, 2014 11:38 AM
Nivel

Ce dragute sunteti .Va multumesc ca ati impartasit cu mine experientele voastre si ca ma incurajati.
Eu sunt cam comoda asta-i marea mea problema si-mi place sa fiu pasager nu sofer .
Dar cum m-am saturat sa tot depind de taxi si cum copiii au crescut si trebuie sa-i duc de colo -colo uite ca a venit timpul sa-mi las comoditatea si sa trec la actiune.
Cum intru in posesia masinutii poate reusesc sa pun si o poza cu toate ca toata lumea stie cum arata un wv POLO nu e cine stie ce ,dar e ceea ce-mi trebuie mie prin oras.
Am noroc ca Pitestiul e un oras micut ,nu intampin dificultati in a conduce pe aici ,gradi lui Stefan si scoala sunt ft aproape ,Centrul e la 3min de mers cu masina ,Mall-ul la 5min:) ceva de genul.
raly
Scris: Sunday, April 27, 2014 9:04 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 12/17/2007
Shirel,ma angajezi pe mine?

Adriana,hai curaj,nu e atat de greu,o sa-ti placa pana la urma!computerlove computerlove
roxinthya
Scris: Monday, April 28, 2014 4:06 PM
Nivel

Inregistrat: 11/10/2009
Dau si eu pe aici cu carnet de 6 ani dar nu cred ca am mers 200 km.
Vorba lu' barbati-miu cand vrea sa se dea interesant - "am mers cu spatele mai mult decat ai mers tu cu fatza"
In fine, ma pun serios pe treaba ca nu mai tine. De cateva zile am inceput sa conduc - ce-i drep e f usor ca masina noastra are cutie automata si nu trebuie decat sa ma obisnuiesc cu gabaritul masinii.
AdrianaC
Scris: Monday, April 28, 2014 6:48 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Deja merg mult mai bine, am mers si singura si doar eu cu copiii in masina...

Mai am inca probleme la parcare.... imi trebuie ceva mai mult loc si poate si mai multe manevre decat ar fi necesar ras si de asemenea, cand e sa dau cu spatele am o problema ras

In rest, sunt relativ calma, imi vad de treaba mea la volan, incerc sa prevad posibilii idioti care intentioneaza sa imi taie fata si sa nu ii aud pe cei care ma claxoneaza sau imi fac cu farurile...

NU s-a nascut nimeni invatat si unii invata mai repede, altii mai greu... Asta este...

Important e sa conduci preventiv si sa te pui pe tine si pe cei din masina in siguranta.pupici
oanamaria
Scris: Monday, May 26, 2014 1:03 PM
Nivel

Am facut deja 3 sedinte de condus ,mai am multe de depins sa nu zic invatat .Uitasem totul din pacate ,dar mi le-am reamnintit destul de repede ,inca nu sunt sigura pe mine 100& ,dar incet-incet ...
Masina imi vine din fabrica la sf lunii iulie ,ca mi-o oai noua pana la urma si mai am timp de invatat pana atunci .
TatyKS
Scris: Monday, May 26, 2014 1:34 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
oanamaria wrote:
Am facut deja 3 sedinte de condus ,mai am multe de depins sa nu zic invatat .Uitasem totul din pacate ,dar mi le-am reamnintit destul de repede ,inca nu sunt sigura pe mine 100& ,dar incet-incet ...
Masina imi vine din fabrica la sf lunii iulie ,ca mi-o oai noua pana la urma si mai am timp de invatat pana atunci .

Sa o stapanesti sanatoasa si spor la invatat Cheek Kiss si sofat !
Cris-DL
Scris: Monday, May 26, 2014 1:47 PM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2006
Adriana, Oana, Bravoo Bravoo
Oana, s-o stapanesti sanatoasa!!
koko2008
Scris: Monday, May 26, 2014 8:06 PM
Nivel

Inregistrat: 1/11/2009
Oana te vei descurca , sunt sigura !!! Cheek Kiss
Adriana nu te am vazut la stiri, deci e bine Cheek Kiss
Eu va incurajez pe voi , voi incurajati ma sa ma duc sa mi iau permis Crazy
TatyKS
Scris: Tuesday, May 27, 2014 8:37 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Hai Kokolino , haaai sa fii si tu mamica moderna cu volanul in manasofer majoreta chitara !

Eu am de 16 ani permis si am condus mereu de atunci ... acum cand ma gandesc , nu stiu cum ar fi fost fara . Nu am depins de nimeni niciodata , m-am urcat in masina indiferent de urgenta pe care o aveam.Victory
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.