igiena dintilor de lapte
Subiectul anterior · Subiectul urmator
breban_florentina
Scris: Tuesday, February 23, 2010 3:06 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Am si eu o nelamurire. Fetita mea are 1 an si 1 luna si i-am spalat pana acum dintisorii cu pasta de dinti cu flor (pt dinti de lapte) insa am auzit ca nono nu este f buna pt ea si ca ar trebui sa-i iau fara flor oare. Ce credeti? copilas
praslea_cel_voinic
Scris: Tuesday, February 23, 2010 5:25 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/19/2009
Yape, fara flour...le trebuie numai format instinctul si curatat cat de cat dintisorii....si mai alex ei fiind micuti, se pot intoxica rapid de la cantitati mici de flour...plus ca nu stiu sa scuipe, sa clateasca si inghit tot. computerlove pupici
miorita02
Scris: Tuesday, February 23, 2010 8:36 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/12/2009
eu am cumparat special pt copii de la 0-6 ani.si ai dau zilnik o tableta de flor pt dintisori.
praslea_cel_voinic
Scris: Tuesday, February 23, 2010 9:14 PM
Nivel

Inregistrat: 6/19/2009
miorita02 wrote:
eu am cumparat special pt copii de la 0-6 ani.si ai dau zilnik o tableta de flor pt dintisori.

Suplimentarea cu flour se da in functie de concentratia flourului din apa potabila......
g_nicoleta2000
Scris: Wednesday, February 24, 2010 2:00 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
Florentina, se gaseste la farmacie pasta de dinti speciala pentru bebe, Nenedent de numeste, are si degetar de silion, este super. Florul este atat de contestat incat nu ma dau cu parerea in nici un fel, fiecare pe pielea propriulu copilnervi
tiramisu
Scris: Friday, February 26, 2010 7:54 PM
Nivel

Inregistrat: 8/4/2009
Si eu i-am luat nu demult lui Marei pasta de dinti pe care scria ca are concentratie scazuta de flour. Nu am stiut daca sa o folosasc pentru ca cea pe care o foloseam inainte nu continea flor deloc. Acum o folosesc pentru ca oricum e speciala pentru copiisi nu pun pe periuta decat foaret putina.
Roxanel
Scris: Saturday, February 27, 2010 8:32 AM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
La o varsta asa mica ideal este sa aiba o concentratie mica de flor sau deloc. Fluorul este bun pentru dinti dar nu cand este inghitit. Nu te gandi acum ca daca a inghitit o data sau de cinci ori se va imbolnavi.

Cand invata sa scuipe si sa clateasca, pe la 3 ani, dintii ar trebui spalati de doua ori pe zi cu pasta de dinti pentru copii.
miorita02
Scris: Saturday, February 27, 2010 8:57 AM
Nivel

eu ai dau si acum de 2-3 ori pe zi periuta cu pasta sa se spele.cateodata am noroc si ma lasa sa spal eu dintisorii.dar nu pun multa pasta.si este speciala pt copii si dintisori lde lapte.mai bine de cat sa nu al spal deloc si sa se carieze.
am o cunostiinta si imi povestedte de o prietena de a ei care are un baietzel de varsta lui dominik cu dintii negrii cariati.si mai are o fetita de 4 ani care trebuie dusa la o clinica unde sa ai scoata toti dintii cariati.toanerele sorry1
sweet angel
Scris: Saturday, February 27, 2010 9:37 AM
Nivel

Inregistrat: 1/6/2010
eu am un nepotel de 7 ani deja a inceput sa ii pice dintii de lapte si nu a avut nici o carie. a inceput sora mea de cand i-a iesit primul ditisor sa il spele sunt periute speciale de la primul dintisor ,ea a folosit cam de la un an pasta de dinti pt copii, intr-o emisiune la tv un medic zicea ca daca pui pasta pe periuta cat un bob de mazare si o inghite nu dauneaza copilului.
e bine sa fie invatat de mic asa devine o obisnuinta,el nu se culca niciodata pana nu se spala pe dinti.
sousourel
Scris: Sunday, February 28, 2010 10:43 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
Nenedent, vandemecum, pana la un an si periuta de silicon. Insa dupa un an, mai ales cand au multi dinti e cam greu ca te musca. Noi am folosit si pastele din comert recomandate pentru prima grupa de varsta (0-6 ani) cu continut redus de fluor si am insistat mereu sa scuipe. Copiii invata repede si formandu-le obisnuinta de mici avem toate sanasele sa le pastram dantura definitiva cat mai ingrijita.
miorita02
Scris: Sunday, February 28, 2010 4:53 PM
Nivel

eu nu iam zis niciodata sa scuipe dar ma vede pe mine ca suip si vad ca incearca si elpupici .se ridica pe varfuri sa ajunga la chiuveta si incearca sa scuipe.evident ca nu prea reusestehohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.