Homeschooling

Options Homeschooling
Subiectul anterior · Subiectul urmator
t-mihaela
Postat: Thursday, November 20, 2014 1:15 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Corect, abilitati reale, asta le trebuie . Cele inascute trebuie slefuite,celelalte dobandite prin munca .
Poate cel mai mare avantaj in HS e lipsa competitiei ,singura competitie a copilului e cu sine insusi, sa fie mai azi bun decat ieri si atat si alt.Mai ales competitiile la nivel de clasa sunt de-a dreptul ridicole cand lumea e atat de larga .

aurishta
Postat: Thursday, November 20, 2014 9:01 AM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Abilitatile astea unde se pot dobandi? Scoala traditionala nu asigura asta, doar multa teorie! Cel putin in RO, dupa 12 clase copiii sunt buni de nimic...aproape niciunul nu se pricepe la ceva! Colegii baiatului lui Lilly, cei care isi cumpara referatele, de ce fac asta? Fiindca nu este nimic provocator in materiile respective...timpul lor il petrec in distractii ieftine, iar la scoala "vaneaza" note ca sa promoveze! Ma gandesc ca tot ucenicia este solutia pentru adolescenti, indiferent de domeniul despre care este vorba.....ei au nevoie sa perceapa expresia practica a ceea ce invata teoretic ca sa se simta motivati sa isi cizeleze abilitatile!Iar pentru ucenicie este de dorit un cadru particular.
aurishta
Postat: Thursday, December 18, 2014 9:41 AM

Din tot ce-am aflat pana acum am desprins doua idei importante:
-Limba-tampon folosita este engleza, in cele mai multe programe. (La noi asta nu este o piedica fiindca cei trei copii mai mari o vorbesc fluent si literar, iar ceilalti doi la nivel mediu, conversational! Eu, deasemenea, am un nivel mediu, dar cred ca ma pun serios cu burta pe carteHilar ) Mai este un program gratuit sustinut de statul francez, dar pentru noi este inaccesibil din cauza barierei de limba!
-Scolile-umbrela sunt de doua feluri: unele au si un curriculum impus, insotit de manuale, caiete speciale si CD-uri, altele au doar niste obiective fixate pentru fiecare an de studiu, lasand strategia si materialele folosite la alegerea educatorului!
bereea
Postat: Thursday, December 18, 2014 10:16 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22766
Eu am in familie un verisor care a optat pentru homeschool pentru cei 4 copii ai sai. Dupa parerea mea a gresit.
kali
Postat: Thursday, December 18, 2014 11:52 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14377
Mi se pare o imensa responsabilite pentru parinte pe care eu nu as putea sa mi-o asum pentru ca nu sunt cadru didactic, nu am o programa pusa la punct, poate ca nu as avea cea ma fericita abordare dar si pentru ca ar insemna o ajustare al intregului stil de viata.
aurishta
Postat: Thursday, December 18, 2014 12:49 PM

bereea wrote:
Eu am in familie un verisor care a optat pentru homeschool pentru cei 4 copii ai sai. Dupa parerea mea a gresit.
De ce? Nu merg bine copiii?
Kali, imi dau seama ce spui....am si eu destule temeri, insa de aceea vreau sa optez pentru o forma legala, pentru a putea fi reversibil in caz de nevoie! La noi in tara, HS este in faza de pionierat, dar in alte tari functioneaza cu succes de acum multi ani! Chiar recent am revazut pe FB doi tineri barbati pe care i-am cunoscut pe cand erau copii...ei au fost educati in acest sistem si acum sunt aviatori!Alti doi sunt pompieri!Mai stiu pe inca unul care acum este paramedic si se pregateste pentru medicina! Mamele lor nu erau vreo editie speciala de femei, doar mame si sotii obisnuite....tatii lor se ocupau de ei inca de la primii pasi , iar cand s-au facut mari, si-au facut propriile optiuni. Diferit, insa, este cadrul legal...dar si in tara lor a existat un inceput mai greu, probabil!
Iata un exemplu de curriculum pentru HS pus la dispozitia doritorilor gratuit! https://discoveryk12.com/dk12/ Astazi imi fac temele ras si il iscodesc mai bine!sic
t-mihaela
Postat: Thursday, December 18, 2014 6:49 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
kali wrote:
Mi se pare o imensa responsabilite pentru parinte pe care eu nu as putea sa mi-o asum pentru ca nu sunt cadru didactic, nu am o programa pusa la punct, poate ca nu as avea cea ma fericita abordare dar si pentru ca ar insemna o ajustare al intregului stil de viata.

Exact.Nu ca sunteti voi "ciudate".Trebuie sa stii la ce te inhami si putini au inclinatii sa o faca pe profesorii full time .Eu una nu ma bag la asa ceva .E un proces care dureaza o viata ,practic viata mea nu mi-ar mai apartine.pale
bereea
Postat: Friday, December 19, 2014 9:28 AM

aurishta wrote:
De ce? Nu merg bine copiii?
:

Copiii merg bine cu scoala, dar sunt niste salbatici.Ei traiesc in America, au o proprietate langa Seattle, varul meu e fixat cu faptul ca traim intr-o societate periculoasa si a hotarat pentru homeschooling. Total gresit! Copiii sunt niste neadaptati. Sunt curioasa ce va face acum cand fiul lui cel mare va trebui sa mearga la universitate.(adica la anul)Se va adapta sa traiasca intr-un colectiv? Ce va face cand va merge la munca? Va fi in stare sa se adapteze?
Mai in gluma mai in serios am intrebat-o pe Alessandra daca n-ar prefera sa invete acasa in loc sa mearga la scoala. M-a privit destul de ciudat si m-a intrebat daca eu ii vreau raul.Lol
Ma gandeam si la ce scrieti voi despre stressul scolar.Din pacate, societatea din ziua de azi ne obliga sa traim intr-un stres continuu.Daca un copil nu se adapteaza la cerintele scolare, nu invata sa lupte ca sa razbata acolo unde intampina greutati oare va razbi in viata?Va fi in stare sa se adapteze stresului unui serviciu, a responsabilitatilor unei familii?Poate stressul intervine pentru ca pur si simplu nu le place scoala si atunci se gasesc alte solutii.Invata cat poate, la ce ii place si face alte alegeri in viata.Intalnesc atat de des cuvantul stress incat a ajuns sa ma oboseascaras
aurishta
Postat: Friday, December 19, 2014 10:46 AM

bereea wrote:

Ma gandeam si la ce scrieti voi despre stressul scolar.Din pacate, societatea din ziua de azi ne obliga sa traim intr-un stres continuu.Daca un copil nu se adapteaza la cerintele scolare, nu invata sa lupte ca sa razbata acolo unde intampina greutati oare va razbi in viata?Va fi in stare sa se adapteze stresului unui serviciu, a responsabilitatilor unei familii?Poate stressul intervine pentru ca pur si simplu nu le place scoala si atunci se gasesc alte solutii.Invata cat poate, la ce ii place si face alte alegeri in viata.Intalnesc atat de des cuvantul stress incat a ajuns sa ma oboseascaras
Aici nu este vorba de oboseala obisnuita pe care o au copii, de obstacole si provocari menite sa ii intareasca si sa le ridice nivelul, ci de cerinte care ii imbolnavesc...cum e cazul Patriciei! Nu toti copiii raspund la fel la diferitii stimuli...unii sunt mai sensibili! Ceilalti copii ai mei au trecut relativ bine de astfel de hopuri, dar cand ajung sa sufere fizic, sa faca depresii, sa faca febra si sa vomite...deja stresul a facut un pas in fatza! Eu, ca mama, nu pot sa stau nepasatoare si sa supun copilul la tratamente ca sa ii ridic astfel rezistenta... Nu este normal sa incerc, mai intai, metode naturale, simple, la indemana? Nu este ceva firesc ca atunci cand vezi pe cineva cocosat sub greutati sa ii iei cateva sacose din mana, daca nu chiar rucsacul? Fac asta mereu cu vecinii, in mod fizic, si sa n-o fac pentru fiica mea? Daca tu ai vedea-o pe Ale ca boleste din cauza suprasolicitarii, nu i-ai revizui programul? Sunt sigura ca ai face-o, esti o mama prea devotata ca sa ignori asta sau s-o iei cu usurinta!
Si, ca sa mai fac o precizare, nu acesta este motivul pentru care vreau sa fac HS, de la inceput as fi vrut sa fac asta, dar legislatia nu permitea la vremea aceea. trabuia sa ai sange de partizan ca s-o pui in practicasic ! Acum lucrurile s-au schimbat....de aceea ma gandesc la aceasta optiune! Eu chiar cred ca HS se potriveste mai bine familiei noastre...vreau sa exploatez mai eficient potentialul copiilor mei...asta-i tot!
kali
Postat: Friday, December 19, 2014 10:52 AM

M-am tot gandit ce as face daca as avea vreun copil cu astfel de probleme. Si ma intrebam... oare nu ar fi o solutie meditatiile sau schimbarea mediului? Un transfer intr-o clasa sau scoala mai potrivita pentru ea?
Iar un contact mai strans... o relatie mai personala cu profesorul prin intermediul mediatiilor i-ar da o oarecare siguranta si liniste. Sau... nu?!
aurishta
Postat: Friday, December 19, 2014 10:56 AM

kali wrote:
M-am tot gandit ce as face daca as avea vreun copil cu astfel de probleme. Si ma intrebam... oare nu ar fi o solutie meditatiile sau schimbarea mediului? Un transfer intr-o clasa sau scoala mai potrivita pentru ea?
Iar un contact mai strans... o relatie mai personala cu profesorul prin intermediul mediatiilor i-ar da o oarecare siguranta si liniste. Sau... nu?!
Chiar aseara m-am gandit la posibilitatea asta! As incerca sa o mut la o clasa paralela, unde este si prietena ei apropiata si unde profesorii de la materiile-cheie sunt mai "mamosi"! Si, ras daca tot umblu cu steagul susras , vacanta asta mi-am propus sa incerc o noua abordare cu ea in domeniul consolidarii cunostintelor la mate si romana, ca sa devina mai sigura pe ea! Adica HS Hilar ! Si, daca va fi cazul , sa suplimentez cu meditatii...merita incercat!
bereea
Postat: Friday, December 19, 2014 11:25 AM

Aurisha, nu ma intelege gresit, nu te judec nici pe tine sau pe Patricia. Am o carte la munca care se numeste" Mal di scuola" adica " Rau de scoala" . N-am citit-o inca , dar o voi face. Cand am citit cele descrise de tine la asta m-a dus gandul: ca are rau de scoala. Nu stiu motivele , pentru ca evident ceva este, dar asta nu inseamnaca e mai putin inteligenta / talentata etc , ci ca ceva nu e in regula.
Daca Ale ar avea probleme as incerca orice dar HM nu ar fi printre optiunile mele. Doar ale mele. Si cu siguranta as incuraja-o sa incerce sa-si depaseasca problemele, temerile, timideta, etc.
kali
Postat: Friday, December 19, 2014 11:58 AM

aurishta wrote:
Chiar aseara m-am gandit la posibilitatea asta! As incerca sa o mut la o clasa paralela, unde este si prietena ei apropiata si unde profesorii de la materiile-cheie sunt mai "mamosi"! Si, ras daca tot umblu cu steagul susras , vacanta asta mi-am propus sa incerc o noua abordare cu ea in domeniul consolidarii cunostintelor la mate si romana, ca sa devina mai sigura pe ea! Adica HS Hilar ! Si, daca va fi cazul , sa suplimentez cu meditatii...merita incercat!

Asa m-am gandit si eu.

Apropo de HS, eu nu sunt genul de parinte care sa dea randament cu asa ceva si nici care are rabdare si intelegere cu nemiluita. Dimpotriva, nu stiu de ce am pretentia de la copii sa percuteze imediat.alcool Din punctul asta de vedere am asteptari foarte mari si nu stiu de ce. Am observat ca nu stiu sa explic pe intelesul copiilor - efectiv nu-mi inteleg limbajul sau logica... ei gandesc altfel decat un adult ceea ce e firesc. Clar, eu sunt " defecta " din punctul asta de vedere, o recunosc si o accept. E un job pe care nu as putea sa-l fac never ever!!

Legat de stressul scolar, noi am incercat sa-l prevenim nu sa-l reparam, iar asta ca urmare a sechelelor noastre din copilarie cu foi rupte si facut liniute si bastonase pana la refuz... cereri sau asteptari prea mari, impovarare, etc...alcool Ok... prin urmare... mi-am " externalizat " responsabilitatile legate de scoala ori de cate ori a fost nevoie. Cu alte cuvinte, am hotarat impreuna cu al meu sot ca noi sa nu ne stresam niciodata copiii din cauza temelor, sa nu punem presiune, sa nu ridicam vocea sau sa devenim iritati daca se blocheaza undeva ( desigur, nu trebuie generalizat si nici dus la extrem ceea ce povestesc eu, pentru ca impins de la spate practicam, motivatie practicam, etc... iar responsabilitati avem si noi, ne implicam dar numai in masura in care ne putem pastra calmul iar ei nu se crizeaza ). Asadar, de fiecare data cand au intampinat greutati, nu au inteles ceva suficient de bine sau pur si simplu au simtit nevoia de sustinere, am apelat la invatatoare. Mai des la inceput... din ce in ce mai rar acum iar anul viitor ma astept sa nu mai fie nevoie deloc.

Desi invatatoarea noastra are ceva hibe - ca orice persoana -, are calitati intr-o mai mare masura, asadar stie sa explice foarte bine pe intelesul lor, sa-i entuziasmeze, sa-i faca sa le placa ceea ce poate initial li s-a parut dificil. Pe langa asta s-a creeat o altfel de relatie cu doamna, le cunoaste plusurile si minusurile, e muuult mai obiectiva in aprecieri, eu am un altfel de feedback de la ea in ceea ce-i priveste, ei o iubesc pur si simplu iar scoala e o placere.

A nu se intelege gresit. Copiii mei nu fac meditatii de la scoala primara asa cum multi ne judeca ( de aceea mi-a luat ceva timp pentru a scrie asta pe forum si o fac pentru ca stiu ca sunt cateva persoane care vor intelege ce povestesc eu aici... de restul nu ma intereseaza ), nu am ales asta pentru a fi favorizati - nici nu s-a pus problema astfel, dimpotriva, am hotarat impreuna cand sa-i articulam prin calificative desi nu ar fi meritat dar asta numai pentru a-i impulsiona... ma rog... tactica e mai complexa decat pot explica eu in cateva fraze pentru a nu plictisi. Cei mari ai mei fac performanta din placere iar eu cred ca in mare parte se datoreaza modului in care am abordat scoala de la inceput.

Nu ma imbat cu apa rece incat sa ma hazardez in a crede ca aceasta tactica va functiona for ever sau ca nu se vor schimba lucrurile in generala sau in liceu. Stiu ca multi copii sunt performeri in primara dar apoi se pierd... nu e asta un criteriu pentru a anticipa ce se intampla pe viitor, insa poate fi o buna idee pentru parintii care se confrunta cu stressul scolar inca din cele mai mici clase - asa cum mi s-a dat de inteles la topicul dedicat. Chiar si pentru parintii stresati de scoala copiilor, cum e Zaza, de ex. Nu spun ca eu sunt zen, insa la mine e o problema de a accepta sistemul si mentalitatea, nu altceva.

Deci, nu... nu e vorba ca numai copiii vostri au probleme sau ca sunteti niste ciudate - cum a sugerat Mamiemi -, insa fiecare familie functioneaza in mod diferit si are tactici diferite. Poate eu am inteles inainte de vreme de ce au nevoie copiii mei, poate a fost doar noroc... nu stiu. Deocamdata e bine.

Ai mei sunt sustinuti pe mai multe planuri, de la parinti - cum e si la voi - la invatator si pana la psiholog. Vorbesc de scolarei. Strang feedback-uri din toate partile... pareri obiective iar eu actionez ca atare. Nu stiu cat si daca voi mai putea face chestia asta mult timp de acum inainte insa pana acum a functionat.

Pffff... ce m-am intins!!
Cris-DL
Postat: Friday, December 19, 2014 12:05 PM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
bereea wrote:

Daca Ale ar avea probleme as incerca orice dar HM nu ar fi printre optiunile mele. Doar ale mele. Si cu siguranta as incuraja-o sa incerce sa-si depaseasca problemele, temerile, timideta, etc.

Si ale mele!! Nu ma vad capabila si n-am nici rabdarea necesara. In momentul acesta, fii-mea nu mai vrea nici sa-i verific temele, iar fii-miu inca nu are - ce relaxata sunt acum si ce egoista sunt - ar spune unii! Poate... ?! Eu prefer sa ma joc cu copiii mei, lectii sa faca cei din domeniu; eu am urmat alta cale. Asta nu inseamna ca am ceva impotriva celor ce opteaza pentru HS...

Aurisha, succes! Ai ales o scoala-umbrela?
aurishta
Postat: Friday, December 19, 2014 1:11 PM

bereea wrote:
Aurisha, nu ma intelege gresit, nu te judec nici pe tine sau pe Patricia.
Cheek Kiss Nici o clipa nu m-am gandit la asta....iloveyou
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed