Homeschooling

Options Homeschooling
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aurishta
Postat: Wednesday, November 12, 2014 10:12 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
marivic wrote:
Multumesc,Auracomputerlove .....Superb,minunat,senzational reportaj pt mine.Multumesc pt ca l-ai postat din nou.....Acesta este stilul pe care si noi vrem sa-l adoptam...yes Cheek Kiss
computerlove Cand o sa va hotarati sa puneti asta in practica, va recomand sa il contactati pe Cristian Ivan...este un om foarte deschis si gata sa isi impartaseasca toate "secretele" cu oricineras ...are un simt practic deosebit...genul de om care primeste feed-back din bucuria altora!
marivic
Postat: Thursday, November 13, 2014 4:48 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13439
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
thumleft Si ce ar fi Aura,ca acest tip (il cheama ca pe noi sic )sa fie ceva ruda de-a noastra.... hohot
multumesccomputerlove
aurishta
Postat: Thursday, November 13, 2014 9:01 PM

marivic wrote:
thumleft Si ce ar fi Aura,ca acest tip (il cheama ca pe noi sic )sa fie ceva ruda de-a noastra.... hohot
multumesccomputerlove
hohot hohot Ar fi tare!hohot hohot
marivic
Postat: Thursday, November 13, 2014 9:54 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13439
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Cheek Kiss hohot computerlove
mamiemi
Postat: Friday, November 14, 2014 3:26 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
Aurishta, cum a ramas cu HS?
Ai mei copii nu sunt incantati de scoala, unul a facut depresie pe tema asta desi este performant, unul o detesta, iar al treilea abia a inceput si vad ca isi pierde aripile.
Cea mare este in clasa a XI-a, ca si a ta si ma gandesc ce variante am sa poata sustine bacalaureatul fara sa mai mearga la scoala...
aurishta
Postat: Friday, November 14, 2014 11:25 AM

Inca fac "sapaturi".....saptamana viitoare ma voi intalni cu o familie (mama este cea care a scris articolul acesta: https://totb.ro/cred-ca-educatia-adevarata-care-conteaza-si-care-ramane-se-face-in-familie/) care este practic, in situatie....vreau sa aflu temeinic toate "dedesubturile".
Din cate m-am documentat pana acum, copilul trebuie inscris la o "scoala-umbrela" din strainatate....sunt diferite optiuni pentru asta (daca te intereseaza, iti pun link-urile cu diferitele variante pe care le-am cercetat)! La absolvirea lor, copilul sustine examenul de bacalaureat international, diploma recunoscuta la foarte multe facultati....acum vreau sa aflu daca este acceptata de facultatile din Ro pentru candidatii care locuiesc aici! Deja stiu sigur ca, daca obtine aceasta diploma, poate da si echivalarea cu bac-ul romanesc (am vorbit cu un tatic care a procedat asa!) Nu imi dau seama, insa, cat de stresant poate fi acest lucru pentru copil!
Simona, fiica mea de 16 ani, ar vrea mult de tot sa treaca in acest sistem....ea este foarte buna la lucrul individual si se necajeste mult pentru timpul pe care ilo pierde la scoala! (Nu intru in detalii fiindca este si asta un subiect amplu)
Cu exact aceleasi probleme pe care le-ai mentionat despre copiii tai ma confrunt si eu...in mana cealalta, am cunoscut 4-5 copii care fac HS absolut stralucitori....are Simona un amic de varsta ei care, de departe, este cel mai cult, mai volubil si mai inteligent baiat de 15 ani pe care il stiu...el este inscris la un liceu din Bucuresti unde face cursurile prin corespondenta.....face referate si le trimite prin e-mail...a zis ca este foarte accesibil si se bucura mult ca mai exista parinti care se gandesc sa faca asta pentru copiii lor!
Pe Angelica (5 ani) deja am decis ca nu o voi da la clasa 0.....mi se pare un tertip de aduce copiii la scoala la 6 ani si, definit, nu o voi face! Gabriel trebuie sa mearga la liceu la anu'....si pe el vreau sa-l scot din sistem in "prima linie"!
Deci...cam asta este nivelul la care am ajuns acumras
aurishta
Postat: Friday, November 14, 2014 11:58 AM

Mai pun un link interesant, zic eu! ras
https://www.familiaortodoxa.ro/2014/09/04/homeschooling-made-in-romania/
Si o expunere remarcabila facuta de un pusti: https://www.youtube.com/watch?v=h11u3vtcpaY

shirel
Postat: Friday, November 14, 2014 1:30 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Daaaa interesant articolul dar nu stiu c-am fiecare care incearca asta in Romania apartin unui culturi religioase care are legaturi si in strainatate si care este mai mereu ajutat cu carti ,articole etc.Daca nu ai asa niste legaturi sau banii si pregatirea necesara ptr a incepe acest proiect nu stiu cum unii s-ar putea descurca si asta mai ales cand ai si mai multi copii pe care trebuie sa-i ajuti cu pregatirea.
aurishta
Postat: Friday, November 14, 2014 9:14 PM

shirel wrote:
... cam fiecare care incearca asta in Romania apartin unui culturi religioase care are legaturi si in strainatate si care este mai mereu ajutat cu carti ,articole etc.Daca nu ai asa niste legaturi sau banii si pregatirea necesara ptr a incepe acest proiect
Nu neaparat! Poate ar fi o explicatie faptul ca familiile de care pomeneai iau mai in serios responsabilitatea educatiei copiilor lor si vor sa se implice mai mult...Eu am cunoscut cateva familii , dar majoritatea n-au a face cu religia....mai degraba sunt oameni mai nonconformisti! Este foarte sigur ca HS nu se potriveste oricarei familii si nici nu reprezinta SOLUTIAsic hohot Este doar o varianta...depinde de fiecare parinte cum vede problema! In ceea ce priveste partea financiara....se stie ca nici scoala de stat nu este mokasic ...manualele, culegerile si caietele speciale sunt deja pe lista de rechizite a oricui!...nu mai vorbesc nici de scolile particulare care nu duc lipsa de elevi! Pentru copiii lor ce nu fac parintii?!
La noi in tara HS nu este reglementat in mod expres, insa este tolerat....asta poate fi chiar mai bine! Nu ma astept la guvernantii nostri sa aiba o privire de perspectiva suficient de revolutionara incat sa puna asa ceva "pe roate" repede.....deocamdata vad cum dau cu stangu-n dreptu' incercand sa se descurce cu schimbarile pe care tot ei le adopta!
aurishta
Postat: Sunday, November 16, 2014 7:36 PM

shirel wrote:
..cam fiecare care incearca asta in Romania apartin unui culturi religioase ....
M-am tot gandit la cele spuse de tine!ras
De pilda, in cazul nostru, nu datorita religiei avem ideea asta nu ...asta chiar n-are nimic de-a face! Noi nu apartinem nici unei organizatii de nici un fel, nici n-avem conexiuni in strainatate...nu contam pe ajutorul nimanui pentru asta!Nici macar noi, acasa, nu ii invatam sa practice vreo religie. Suntem crestini, da, dar nu asta este cauza...religia nu a interferat nicicum cu scolarizarea copiilor nostri...n-au facut nici o ora de religie la scoala iar profesorii si conducerea coopereaza total cu privire la cerintele sau doleantele noastre! Motivul real pentru care dorim HS este ca, dupa ce am estimat dezvoltarea copiilor in acest sistem, consider foarte ineficient totul (vizavi de modul in care noi intelegem pregatirea lor pentru viata proprie) Pur si simplu, ineficient! Asta si dorim, optimizarea pregatirii lor in vederea unei viitoare profesii si a unei adevarate culturi generale, bazate pe interesul specific in domeniile care ii intereseaza. Atata tot!
mamiemi
Postat: Monday, November 17, 2014 11:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
Multumesc, Aura! Pe Sorina, cea pomenita in articol am cunoscut-o, iar povestea doamnei pe care o vei cunoaste este fascinanta, dar din pacate parte din ea traita de proprii mei copii...
DAca poti impartasi cu mine concluziile la care ai ajuns sondand „piata”, te rog. M-ar ajuta.
Cu bine.
aurishta
Postat: Tuesday, November 18, 2014 10:51 AM

Sigur ca da....pe masura ce mai aflu lucruri noi, le voi scrie aici!
Azi dimineata am ascultat un concert pentru doua piane si orchestra scris de Mendelssohn la 14 ani, conceput pentru a putea fi interpretat de el si de sora lui! Este magnific, credeti-ma, daca inca nu l-ati ascultat! M-a amuzat replica mamei mele: "daca ar fi facut scoala ca in ziua de azi, probabil nici n-ar fi avut cum sa-si dea seama ca are talent!"
aurishta
Postat: Tuesday, November 18, 2014 11:50 AM

Tocmai am citit un interviu al unui tatic care face HS cu copiii lui din 2001....l-am gasit a fi foarte interesant, asa ca pun un link aici: https://www.academiaheidi.ro/homeschooling-ul-se-intampla-si-in-romania/
Si cazul unei alte familii, tot cu copii mai mari: https://looktv.ro/scoala-la-domiciliu-prinde-tot-mai-mult-teren-in-tara-noastra/
In general, caut mai mult informatii provenite de la familii care au si copii de gimnaziu sau liceu.....cu cei mici este mai simplu!ras
t-mihaela
Postat: Wednesday, November 19, 2014 4:30 AM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Parintii ar face asta pentru copiii lor daca nu ar trebui sa munceasca 8 ore pe zi sa le tina acoperisul deasupra capilui ci celularul in buzunar, nu e vorba de parinti fara viziune ci pur si simplu parinti care tre sa munceasca si poate precauti , nu vor sa faca experimente de genul asta.Fiecare cu jobul lui , scoala cu educatia formala, parintele cu educatia de acasa si painea pe masa .Mie mi se pare foarte scump un astfel de pas, ar insemna un parinte sa se lase de munca si sa o faca pe profesorul full time .Apoi materialele necesare sunt costisitoare accesul la programe online, toate se platesc , subscriptii la diferite canale, nu e chiar asa roz si ieftin cum zi ea tatal acela .
Copiii inzestrati si de exceptie sunt asa de la natura nu ca fac HS , s-ar evidentia si in scolile clasice .
Apropo de "cultura generala" pun in ghilimele ca e un termen de care ma izbesc numai pe forumuri romanesti si nu ii mai inteleg sensul ,denumeste ceva fara rost, nimeni nu iti cere cultura generala ci "skills", adica sa fii bun la ceva anume.Piata de munca , viitorul copiilor e in skills , abilitati nu in cine a scris Ana Karenina .HS poate fi cu doua taisuri,grija mare.Prea multa carte uneori strica sic

aurishta
Postat: Wednesday, November 19, 2014 12:12 PM

t-mihaela wrote:
Parintii ar face asta pentru copiii lor daca nu ar trebui sa munceasca 8 ore pe zi sa le tina acoperisul deasupra capilui ci celularul in buzunar, nu e vorba de parinti fara viziune ci pur si simplu parinti care tre sa munceasca si poate precauti , nu vor sa faca experimente de genul asta.
Sunt multe lucruri adevarate in ceea ce spui...nicidecum nu vreau sa insinuez ca parintii care opteaza pentru scoala traditionala sunt mai nepasatori sau altceva de genul asta! Daca s-a inteles asta din cele scrise de mine, imi cer scuze! Nu am nici o critica pentru altii, eu insumi fac parte dintre ei!(este posibil ca nici sa nu fac aceasta schimbare daca rezultatul cercetarilor mele nu este satisfacator).
HS este doar o alternativa pentru cei care cred ca li se potriveste...atata tot! Nici de "experiment" nu este vorba....nu a iesit puiul din ou abia acumsic...sunt multe familii care si-au educat copiii astfel! Sunt constienta ca HS nici macar nu asigura succesul (de pilda, eu sunt mai interesata de formarea caracterului decat de performantele academice). Am trecut de perioada in care credeam ca "orice zboara se mananca" si "orice luceste este aur"!sic
Iar cu privire la asa-zisa "cultura generala " sunt total de acord cu tine! Prea mult din curricula existenta contine "cultura generala" inutila, notiuni de care n-ai nici macar o data nevoie in viata, dar pe care ai fost obligat, copil fiind, sa le inveti, sa dai examene din ele si, in cele din urma, sa ti se evalueze capacitatea de a urma o facultate in functie de ele, chiar daca n-au nici in clin, nici in maneca, cu profesia ta!
Fiul meu cel mare a terminat liceul si nu foloseste absolut, dar absolut nimic din cele invatate nici la munca pe care o are, nici la facultatea pe care trebuie sa o urmeze (care nici ea nu raspunde acelor nevoi, dar este singura mai apropiata de ceea ce vrea sa faca), si nici macar nu i-a facut placere vreo materie de la liceu...totul a fost "de musai" si in van! Si uite-asa si-a irosit adolescenta "arzand gazul" prin parcuri in loc sa-si fi construit mai serios "skills", cum bine spui tu, in vederea obtinerii unei independente reale!
Asta ar fi rezumatul la tot "cearsaful" pe care l-am scris mai sus: vreau mai mult practic, nu teoretic....vreau abilitati reale, nu o valiza de diplome care are ca rezultat un tanar de 23-24 de ani bun la nimic, cu slabe sperante de angajare fiindca nu stie sa faca nimic...doar eseuri, portofolii, logaritmi si ambitii inalte fara acoperire!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed