hipertiroida si sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ionel
Scris: Wednesday, September 9, 2009 9:17 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Buna ziua,
Sunt nou pe acest forum si as vrea daca se poate sa ma ajute cineva urgent!!!!
Sotia mea a pierdut 3 sarcini pana acum . In decursul acestor esecuri s-au facut diverse analize de sange (anticorpi fosfolipidici 4.32 U/ml
-factor layden 5 -negativ
-IgG anticorpi anticardiolipinici 1.932
-proteina c+S
-listeria
-TSH - 1.4
calciu ionic,magneziu

A facut toate aceste analize si cica sunt bune!!
Acum venea intrebarea fireasca : de ce s-au pirdut 3 sarcini.
Ulterior am descorerit ca are glanda hipertiroida. I s-a dat un tratament cu eutyrox 100/1 pe zi.
Am incercam vreo 8 luni sa ramana insarcinata dar nu ramanea.Pana la urma am luat concediu , am fost la Sovata la baile sarate si a ramas . A facut imediat analiza la TSH si are 0.2 miulU/ml.
I-a zis ca ia eutyrox una /zi + urogestan 4/zi,nospa.
Acum are 3 saptamani si apar dureri de burta.
NU STIM CE SA MAI FACEM!!1
E a 4 sarcina , abia la 3 sapt si deja treaba nu e buna.
Ia zis sa ia 6 utrogestan. Sa vedem poate ii creste si doza de eutyrox.
MA PUETTI AJUTA?????????
Multumesc!!
teea09
Scris: Wednesday, September 9, 2009 2:36 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 10/31/2008
Ionel imi pare tare rau pale Nu pot sa te ajut in nici un fel desi si eu suferinda de tigoida. Insa singurul meu sfat pentru voi este sa schimbati doctorii - ginecolog - daca nu stie sa va explice de ce a pirdut sotia 3 sarcini - si medicu endocrinolog pentru ca ii gaseste un tratament adecvat. Mai cereti parerea si altor medici poate va ajuta.uff

Editare Ulterioara:
Poate te ajuta aceste doua articole despre Glanda Tiroida si sarcina:
Bolile Tiroidiene si Sarcina
Tiroidita post-partum (dupa nastere)
andreea paun
Scris: Friday, September 18, 2009 11:50 AM

Buna Ionel,
am intrat din intamplare pe acest forum si mi-am facut cont special fiindca m-a impresionat povestea voastra. intr-un fel ma regasesc in ceea ce ai relatat.
am fost si eu diagnosticata cu hipertiroida in urma cu cateva luni. pe atunci incercam sa raman insarcinata si vestea bolii a cazut ca un trasnet peste noi.
pentru ca nu raspund la tratamente mi s-a recomandat operatia.
insa, chiar ieri am mers la o dna doctor la care nu mai fusesem pana acum.
mi-a spus ca pot incerca sa raman insarcinata chiar cu boala asta. ideea importanta este ca pe durata sarcinii, pot lua un singur tratament, niste pastile pe care le pot gasi in Bulgaria, la noi nu sunt. doctora de care iti vorbesc a zis ca a avut 2 cazuri de paciente care au ramas insarcinate si au nascut copii perfect sanatosi, cu ajutorul acestor medicamente.
este adevarat ca e foarte greu sa ramanem insarcinate atunci cand suferim de tiroidie si riscurile avorturilor spontane sunt mari, insa atata timp cat exista sanse, trebuie sa facem tot posibilul! pentru mine si 1% sanse sa fac un copil e suficient sa sper si sa lupt. sa dea dumnezeu sa nu ma mosteneasca!
pastilele de care mi-a vorbit dr. inlocuiesc de fapt tyrozolul. insa dupa sarcina, nu voi putea, cel mai probabil, evita operatia.
incercati sa mergeti la mai multi doctori. daca vreti sa o consultati chiar pe dr. mea, puteti sa imi dati un mail, sau un rasp pe forumul acesta.
apropo, ea lucreaza la parhon, in bucuresti.
va doresc din suflet multa sanatate!
potirniche mary
Scris: Thursday, September 24, 2009 1:02 PM

bebic buna andreea si eu sufar de hipertiroisa si acum sunt insarcinata in 6saptamini si dr mea endo-crin mea recomandat pastilele alea care sa gasesc numai la bulgari(propycil)se numesc la ei dar totusi nustiu dacai va face bine bebelui am inteles ca pastilele astea traverseaza placenta,acum nu stiu cum sa fac si unde sa mai merg,ptc doctora mea endo-crin ma pus sa semnez ca ceea ce fac fac pe cont propiu,uni medeici ginecologi la care am mai fost sa cer parei meau zis simplu si la subect lasa draga dal afara ca osa faci tu altu dupace te vei opera de tiroida decit sati easa un copil cu prob eu acum nu mai stiu ce sa fac si incotro sa o eau varog sa ma ajutati am nevoe yrgent de un sfat dau daca cineva cunoaste un caz asemanator sa ma ajute,andreea paun daca vezi mas asta terog din tot sufletu sa ma contactez te rog mult (adresa mea de mei potirnichemary@yahoo.com)
andreea paun
Scris: Friday, September 25, 2009 12:00 PM

potirniche mary wrote:
bebic buna andreea si eu sufar de hipertiroisa si acum sunt insarcinata in 6saptamini si dr mea endo-crin mea recomandat pastilele alea care sa gasesc numai la bulgari(propycil)se numesc la ei dar totusi nustiu dacai va face bine bebelui am inteles ca pastilele astea traverseaza placenta,acum nu stiu cum sa fac si unde sa mai merg,ptc doctora mea endo-crin ma pus sa semnez ca ceea ce fac fac pe cont propiu,uni medeici ginecologi la care am mai fost sa cer parei meau zis simplu si la subect lasa draga dal afara ca osa faci tu altu dupace te vei opera de tiroida decit sati easa un copil cu prob eu acum nu mai stiu ce sa fac si incotro sa o eau varog sa ma ajutati am nevoe yrgent de un sfat dau daca cineva cunoaste un caz asemanator sa ma ajute,andreea paun daca vezi mas asta terog din tot sufletu sa ma contactez te rog mult (adresa mea de mei potirnichemary@yahoo.com)

Buna,
Ti-am scris un mail. Sper sa nu iti intre in spam. Mie mi s-a mai intamplat. Daca nu il primesti, sa imi dai un semn pe forum.
Andreea
mihaela25
Scris: Wednesday, November 16, 2011 8:40 PM

plans cry cry buna...eu sunt noua pe acest forum si am vazut un subiect care as vrea sa il vorbesc si eu cu voi si poate primesc si eu injurajari sau ajutor de la cei care au trecut prin asa ceva sau trec.Am depistat si eu in urma cu 1 an ca sufar de aceasta boala nenorocita care pur si simplu iti piere si chieful de viata din cauza iei si mie frica sa incerc macar sa fac un copil pt ca doctora gienocoloc care am fost la ea mia zis ca daca ar fi sa raman as putea naste un copil cu probleme de aici si pana acolo e greu deja pt mine..imi doresc foarte tare un copil si de ceva timp numai am nici un loc de munca si numai pot ajunge la control ca sa imi pot lua un tratament pt a incerca sa fac un copil si sincer imi este si frica macar sa incerc sa fac desi imi doresc foarte mult....ultima oara cand am fost la doctor mia dat sa fac niste analize ca sa vad cum stau si ce tratament sa iau, acestea sunt rezultatele credeti ca am ceva grav daca va pricepeti TSH 3.79 (0.4-4.0) - FT3 1.78 (1.4-4.2) SI FT4 0.97(0.86-1.76).Tin sa precizez ca nu am luat nici un fel de tratament pana acum
miorita02
Scris: Friday, January 6, 2012 6:27 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 11/12/2009
buna fetele
nu am mai intrat de mult pe forum.acum am dat clic pe acest subiesct pt ca si eu iau zilnic tratament pt tiroida.prima oara a descoperito o doctorita din ro si imi dadea tratament ciudat .ma refer la faptul ca avean cateva zile jumate de pastila apoi una intraga si apoi iar jumate dupa care faceam pauza o saptamana sau 10 zile,nu mai retin exact si dupa ce ca eram eu destul de plinuta ma mai indopa cu tot felul de vitamine calciu ,magneziu,b1,b6,b12. vara mi-a oprit tratamentul zicand ca eprea cald si mai stiu eu ce trebuia sa reincep in septembrie dar am plecat din tara si am renuntat.nu am avut nici un fel de probleme chiar daca am intrerupt tratamentul.
in 2007 am ramas insarcinata cu baietelul meu care are acum 3.5 ani.la primele analize din sarcina mi-a prescris doctorita gyn. euthyrox 50.zicea ca e valoarea prea ridicata si trebuie sa scadem ca sa nu aibe copilu probleme.am luat si de atunci tot iau acum am doza de 75.
baietelul meu e ok sanatos si nu am avut nici un semn de sangerare.anul trecut am fost insarcinata si in martie au gasit ca bebele ar avea sindromul down si am intrerupt sarcina.dar asta nu are legatura cu tiroida.acum sunt iar insarcinata circa 7 saptamani si astept rezultatul analizelor sa vedem marim doza sau e bine asa.
eu zic sa nu va faceti prea multe griji in privinta asta.
oanamaria
Scris: Friday, January 6, 2012 6:33 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 4/22/2009
Miorita ce ma bucur ca esti iar insarcinata !Stiu povestea ta si prin ce ai trecut ,dar uite ca acum o sa ai alt bebelus scump.
Sarcina usoara si multa sanatate .Poate stai mai mult cu noi!computerlove
alexandrabogdan
Scris: Friday, January 6, 2012 7:31 PM
Nivel

Inregistrat: 4/17/2008
miorita imi permit sa te contrazic. tiroida e FOARTE IMPORTANTA in bunul mers al sarcinii. foarte importanta.

dr ta a avut dreptate, doza de eutyrox se scade vara
roxinthya
Scris: Friday, January 6, 2012 7:39 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 11/10/2009
si eu sunt insarcinata si pe tratament cu eutyrox de 50
din cate m-am informat riscul este sa aiba copilul malformatii daca nu se ia tratamentul
sarcina usoara si bine ai revenit1
alexandrabogdan
Scris: Friday, January 6, 2012 7:49 PM
Nivel

roxinthya wrote:
si eu sunt insarcinata si pe tratament cu eutyrox de 50
din cate m-am informat riscul este sa aiba copilul malformatii daca nu se ia tratamentul
sarcina usoara si bine ai revenit1

si mai rau , sa aiba probleme neurologice (sa fie cretin .... pfuuuu ce urat suna)
miorita02
Scris: Sunday, January 8, 2012 12:37 PM
Nivel

multumesc oana.
aici in austria iau tratamentul tot anul in fiecare dimineata o tableta de 75 si fara vitamine cu carul.
sa stii ca dominik nu este cretin este foarte destept si inteligent cateodata chiar ma mir cu cine seamana la ce scoate din elhohot .
nu am zis ca nu ar fi importanta pastila in sarcina ci doar ca eu am ramas insarcinata si cu si fara.ca scria cineva mai devreme ca daca suferi de tiroida sau daca iei tratament nu poti ramane insarcinata.
roxinthya
Scris: Sunday, January 8, 2012 1:59 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 11/10/2009
miorita - riscul de cretinism sau alte boli este doar daca nu iei tratamentul cand esti insarcinata
si mie cand mi-a descoperit boala s-a crucit doctoritza pentru ca a zis ca se ramane f greu insarcinata cu asa boala si eu am ramas chiar mai usor decat prima oara cand nu eram bolnava
in alta ordine de idei cred dfragelor ca suntem off topic pentru ca noi suferim de hipotiroidie nu hipertiroidie sorry
alexandrabogdan
Scris: Sunday, January 8, 2012 7:05 PM
Nivel

nu se punea problema ca nu ramai insarcinata ci ce riscuri sunt daca NU iei tratament

bine zici tu Roxi
miorita02
Scris: Monday, January 9, 2012 7:54 PM
Nivel

eu am ramas de 3 ori
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.